PDA

Zobacz pełną wersję : Pomocy plamy po spawaniu na terakocie



Asiulek
06-06-2005, 11:40
W ubiegłym tygodniu gazownicy doprowadzali rurkę gazową do kotłowni i przy spawaniu zachlapali terakotę jakimś płynem. Pół soboty próbowałam zmyć to ustrojstwo z podłogi, czym tylko się dało. Nic tego nie zmywa ani benzyna ekstrakcyjna ani płyn do mycia silników nie wspomnę już o zwykłych środkach czystości. Pomocy podłoga świeżo ułożona i pomimo, że to tylko kotłownia chciałabym, aby było tam czysto i przyjemnie a te plamy wyglądają tak jakby ktoś w brudnych butach nadeptał. Może ktoś wie, czym to można domyć. Będę dozgonnie wdzięczna za pomoc. Przestrzegam też innych, niby błahostka a tyle kłopotu, najlepiej zawczasu wszystko zabezpieczyć nawet przed banalnym zaczytywaniem liczników.

Cypek
06-06-2005, 11:44
No jak już benzyna nie poszło to będziesz miała niezły bal z tymi plamami. Przypuszczaknie wrzarło się w strukturę glazury (a może to gres ?)

Asiulek
06-06-2005, 13:16
to jest gres a czy to coś zmienia?

Cypek
06-06-2005, 13:18
No właśnie gres nieszkliwiony bardzo ładnie przyjmuje takie plamy i ich nie oddaje niestety.
Obawiam się, że wlazł w strukturę gresu i po zawodach.

matth
06-06-2005, 19:13
Niestety ,poplamione plytki do wymiany :(

Zbigniew Rudnicki
06-06-2005, 19:38
Glazure, terakote, gres, szkło (szyby, lustra) trzeba chronić przy spawaniu, cięciu szlifierką metalu (odpryski).
Gorące drobiny wtapiają się nieodwracalnie.

Asiulek
06-06-2005, 20:44
no to pięknie :-?
nie są to gorące drobiny tylko plamy jakby po smarze ponoć to płyn do spawania czy coś takiego

Sp5es
06-06-2005, 21:14
Benzyny to rozpuszczalniki niepolarne.
Spróbować inna klasą - aromatycznymi - np. ksylen lub tzw. do wyrobow styrenowych
lub polarnymi np. aceton , metylo etylo keton

trudno jest radzić jak nie wiadomo co jest źródłem pobrudzeń.

Są też takie mieszanki rozpuszczalników pod fantazyjnymi nazwami do .... tego lub ...tego.

Jak nie rusza jedno, może pojdzie drugie.

Można też spróbować TRI (trójchloro etylen), ale trudnio dostać, bo robi dziurę ozonową.

Janussz
06-06-2005, 21:56
Tak sobie myślę co to za płyn do spawania?
Może to zwykłe mleko wapienne wylało się im z wytwornicy? Jeżeli plamy są białego koloru to jest to o czym myślę. Ocet na to pomaga. Albo są takie płyny Atlasa do czyszczenia glazury, terakoty z zapraw. Wapno też jest składnikiem zaprawy.

Asiulek
07-06-2005, 07:56
Wielkie dzięki za porady.
Białe to to nie jest raczej szare jak po zabłoconych butach.
Sprawcy całego zamieszania mają przyjść i spróbować to wyczyścić a jak nie to poniosą koszty kucia i ponownego układania gresu. Wygląda to na tyle fatalnie, że nie widzę innego rozwiązania.

RyMario
07-06-2005, 14:13
Wielkie dzięki za porady.
Białe to to nie jest raczej szare jak po zabłoconych butach.
Sprawcy całego zamieszania mają przyjść i spróbować to wyczyścić a jak nie to poniosą koszty kucia i ponownego układania gresu. Wygląda to na tyle fatalnie, że nie widzę innego rozwiązania.
Asiulku, sprobuj jeszcze wziac jakasspecjalistyczna firme sprzatajaca. Mi na przyklad taka jedna sprzatala mieszkanie razem z czyszczeniem dywanow z wywabianiem plam z lozka. Ci, ktorych znam myja tez samochody jakimis dziwnymi srodkami a takze czyszcza tapicerki. Sprobuj zadzwonic do takiej firmy.

pozdr