PDA

Zobacz pełną wersję : Studnia w wilgoć w domu



Reynald
29-07-2021, 11:34
Dzień dobry.
Od wielu lat walczę z wilgocią w domu na parterze. Zastanawia mnie temat studni, ale już wyjaśniam. Dom poniemiecki na lekko górzystym terenie. Od strony wyższej zbocza znajduje się studnia 4 metry od domu, na środku jego długości. Lustro wody jest na poziomie około 4 metrów, głębokości nie znam, ale nie jest duża około 1.5 metra. W piwnicy i jednym pokoju wiecznie mam wilgoć. Lustro wody wydaje mi się, że jest na poziomie posadzki piwnicy. Czy ta studnia może mieć wpływ na wilgoć? Można coś z tym zrobić? Skoro są wody gruntowe to jej zasypanie chyba niewiele da? Proszę o jakiekolwiek rady.

CityMatic
29-07-2021, 12:21
Wg mnie to ta studnia robi Ci jeszcze robotę bo gromadzi wodę która mogła by być w piwnicy.
Musisz odizolować fundament i piwnicę od gruntu jeśli to dom stary poniemiecki to oni stosowali już izolacje poziomą natomiast pionową rzadko lub uległa uszkodzeniu. Trzeba odkopać fundament i sprawdzić, naprawić, wykonać nową izolację przeciw wilgoci trwałą i taką która będzie chroniła.

Reynald
30-07-2021, 10:55
20 lat temu był robiony drenaż wokół domu, izolacja pionowa fundamentu była wykonana w tym samym czasie..

CityMatic
30-07-2021, 11:33
To są dwie opcje , albo posadzka piwnicy nie jest odizolowana, albo - co sam stwierdziłeś właśnie taki jest poziom wód gruntowych co potwierdza wysokość lustra wody w studni.
Co zrobić? - fachowiec na miejscu który się zna .. musi zrobić "wizję lokalną" - może w jakiś sposób trzeba będzie obniżyć poziom wód gruntowych? Trudno jest coś doradzić nie będąc na miejscu i nie widzieć ukształtowania terenu - niekiedy jeden szczegół dla nas nieistotny jest przyczyną problemów.
Naprawdę, fachowiec w tych sprawach może pomóc i oszczędzić niepotrzebnych wydatków.

Reynald
09-08-2021, 21:26
Dziękuję za pomoc.