PDA

Zobacz pełną wersję : Filtr mechaniczny na instalacji a spadki ciśnienia i przekroje rur



SamorobHydrauliczny
07-08-2021, 09:47
Cześć.
Przymierzam się do wykonania części instalacji wodnej w domu jednorodzinnym i mam kilka pytań o zasadność moich pomysłów:

Licznik główny w domu znajduje się na rurze z przyłącza wodnego z sieci wodociągowej fi 32x2,0, natomiast licznik wody to Apator JS4-02 o średnicy nominalnej DN 20mm w konsoli i zawór antyskażeniowy. Za licznikiem chce zamontować filtr oczyszczający mechanicznie wodę i w przyszłości na części instalacji - centralny zmiękczacz wody z funkcją automatycznego płukania.

1. Czy ciągnięcie dalej instalacji wodnej na rurach PEX 25x2,5 jest zasadne czy należałoby iść za licznikiem i filtrem na większym przekroju?

2. Czy warto zastosować filtr o charakterystyce BB10 lub BB20 (narurowy), bo zdaje mi się że zestawi kilku małych filtrów w szeregu może znacząco wpływać na wydajność i ciśnienie w układzie, a filtr BB20 ma charakterystykę przepływu do 60l/min.?

3. Czy filtr siatkowy ze spustem taki jak:
https://automatyka-honeywell.pl/fileadmin/user_upload/honeywell/zdjecia/F76S.jpg
będzie wystarczający? W ogóle do jakiej wartości warto filtrować wodę z instalacji wodociągowej?

4. Jakie wartości ciśnienia i przepływu są potrzebne aby realizować automatyczne oczyszczanie złoża centralnego zmiękczacza wody? Jakie rury stosować?

5. O co chodzi z tym mosiądzem i ocynkiem w instalacjach wodnych? Czy to faktycznie truje?

Pisałem na innych forach, ale tam chyba ciężko ze specjalistami bo się nikt nie wypowiada...

Dziękuję z góry za rzeczowe odpowiedzi i pamiętajcie że jestem początkującym SamorobemHydraulicznym ;)

CityMatic
09-08-2021, 06:54
1 - dalej 25
2 - warto ale w dalszej części instalacji
3 - 50 mikronów ze złączem 25 tak aby nie zmieniać średnicy to na foto to 16.
4 - w 90% zmiękczacze mają przyłącze 25 czyli 1" i takie przyłącze powinieneś pozostawić.
5 - to zależy jak wykonane są elementy ocynkowane - stosowane przez lata znaczącą nie wpływają na jakość wody ale niekiedy na jej smak i trwałość instalacji.
Chodzi o to aby nie pojawiło się zjawisko elektrochemiczne na styku różnych materiałów( stali i mosiądzu czyli stopu miedzi i cynku) powodujące uwalnianiu się tych materiałów do wody. Po prostu nie stosuj rur ocynkowanych - Pex i mosiądz wystarczy i na pewno nie zaszkodzi wodzie.

Pozdrawiam

SamorobHydrauliczny
09-08-2021, 20:59
Dziękuje za odpowiedź. Mam kilka pytań:
1- ok, mam rury Wavina, czy złączki do nich brać TIGRIS K1, TIGRIS M1 czy może TIGRIS M5? Te tworzywowe są gorsze?
2- Czy jesteś w stanie określić gdzie dalej w tej instalacji? BB-20 to dość spory filtr- 60 cm wysokości, czy przed kranem w kuchni, czy przed bojlerem?
3- pewnie dobrze byłoby zastosować dodatkowo taki filtr z reduktorem, prawda? Niekoniecznie żeby zmniejszać ciśnienie, ale ustawić na nim np. 5 bar i będzie działał jako zabezpieczenie.
4- ale PEX 25 ma wewnętrznie mniej niz 1", czy to tak się zwyczajowo uznaje?
5- ok

qbek17
10-08-2021, 08:19
2- Czy jesteś w stanie określić gdzie dalej w tej instalacji? BB-20 to dość spory filtr- 60 cm wysokości, czy przed kranem w kuchni, czy przed bojlerem?
3- pewnie dobrze byłoby zastosować dodatkowo taki filtr z reduktorem, prawda? Niekoniecznie żeby zmniejszać ciśnienie, ale ustawić na nim np. 5 bar i będzie działał jako zabezpieczenie.
2 - filtr typu BB dajesz na wejściu do instalacji, za wodomierzem i zaworem antyskażeniowym (ewentualnie możesz dać wcześniej odejście na ogród jeżeli nie chcesz tej wody filtrować). Przy wodzie wodociągowej nie powinno być wielu zanieczyszczeń więc ja bym spokojnie dał wkład 20 um. Będzie to też dobre zabezpieczenie zmiękczacza.
3 - W wodociągach raczej nie ma wyższego ciśnienia niż 4 bar... więc ten reduktor nie będzie miał za dużo sensu... chyba, że faktycznie tylko jako zabezpieczenie (chociaż osobiście wydaje mi się zbędny).

CityMatic
10-08-2021, 08:39
1. TIGRIS K1 - nie potrzebne Ci są złącznik na większe ciśnienia czy inne specjalistyczne do bardziej niezawodnych instalacji.
2. BB-20 najlepiej jest zastosować po stacji uzdatniania wody - filtracja na cały dom - oczywiście można zastosować przed np. filtracją odwróconej osmozy w kuchni pod szafką, ale filtry tego typu są dużej wydajności więc sprawdzą się na cały dom. Można oczywiście umieścić je w miejscu gdzie jest rozdział wody na poszczególne obwody i wyeliminować wodę oczyszczoną np. do spłuczek WC.
3. Niekoniecznie dobrym rozwiązaniem jest reduktor nie znając parametrów sieci miejskiej/gminnej. Mało prawdopodobne jest przekroczenie dopuszczalnych parametrów ciśnienia które stanowiłyby zagrożenie dla instalacji w domu - raczej powszechny staje się niedobór ciśnienia wody a dodatkowy reduktor może to ciśnienie jeszcze zmniejszyć.
4. To znów mój "skrót myślowy" tak nadaje się i będzie ok. Wydajność takiej instalacji jest wystarczająca na potrzeby domu jednorodzinnego tym bardziej że stopniowanie średnic następuje już w rozdzielaczach i do punktów czerpanych są inne mniejsze średnice.

qbek17
10-08-2021, 13:16
2. BB-20 najlepiej jest zastosować po stacji uzdatniania wody - filtracja na cały dom - oczywiście można zastosować przed np. filtracją odwróconej osmozy w kuchni pod szafką, ale filtry tego typu są dużej wydajności więc sprawdzą się na cały dom. Można oczywiście umieścić je w miejscu gdzie jest rozdział wody na poszczególne obwody i wyeliminować wodę oczyszczoną np. do spłuczek WC.
Przy wodzie miejskiej i (potencjalnie) tylko zmiękczaczu, taki filtr BB powinien się znaleźć przed stacją uzdatniania.