PDA

Zobacz pełną wersję : Podłogówka pod prysznicem?



Robinson74
11-08-2021, 08:36
Czy jest sens czy raczej ryzyko?
Z jednej strony kusi ciepełko pod stopami, ale z drugiej strony jak ma wyschnąć syfon (odpływ liniowy), to raczej nie warte ryzyka?
Chyba że podłogówka tylko pod częścią prysznica, w pewnej odległości od odpływu i syfonu?
Jak to wygląda u was?

PaRa
11-08-2021, 09:43
Chyba że podłogówka tylko pod częścią prysznica, w pewnej odległości od odpływu i syfonu?


Sam sobie odpowiedziałeś, jak myjesz się w ciepłej wodzie to podłoga w miarę szybko też jest ciepła. Jak używasz prysznica raz na tydzień to też w syfonie może być sucho, jak codziennie to raczej nie możliwe.

michal_kopaczewski
11-08-2021, 09:57
Może się mylę ale według mnie to bez różnicy czy rurka będzie 5 cm od odpływu czy 50 cm bo przecież po dojściu do odpowiedniej temperatury rurki op i cała posadzka mają tą samą temperaturę albo niewiele się różnią. Raczej nie jest tak, że rurka ma 10 stopni różnicy jak posadzka, bo nie jest wychładzana i rozgrzewana codziennie. W związku z tym jeżeli posadzka ma te powiedzmy 22 stopnie to taką temperaturę ma cała posadzka, a nie tylko tam gdzie są rurki.

CityMatic
11-08-2021, 10:07
U mnie mam rurki pod całością - a kabina w płytkach. Mam głęboki narożny syfon i nic nie wysycha(przecież temperatura zimą jest niższa niż obecnie) Ponadto częstotliwość korzystania dopełnia brakującą ciecz.
Komfort cieplny jest znaczny - ze względu, iż jest to krótki obwód(jego początek) i temperatura jest na poziomie 26-27*C postawienie gołej stopy jest przyjemne.

Kaizen
11-08-2021, 11:44
Jak to wygląda u was?
\https://forum.muratordom.pl/showthread.php?336803-Ogrzewanie-kablami-2017&p=8029252&viewfull=1#post8029252

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?371707-Pompa-ciep%C5%82a-czy-elektryczne-ogrzewanie-pod%C5%82ogowe&p=8056021&viewfull=1#post8056021

Dla syfonu w eksploatowanej łazience większym zagrożeniem jest energiczne zamknięcie drzwi, które wypchnie z niego wodę niż wysychanie.

W nowym domu nie licz raczej na 27* (może w największe mrozy - ale też wątpię). Chyba, że będziesz grzał specjalnie tylko przed kąpielą - wtedy lepiej dać kable w warstwie kleju pod płytkami bo mają mniejszą bezwładność (ale i tak zacząć grzać trzeba z godzinę przed kąpielą).

Elfir
11-08-2021, 14:23
ja mam podłogówkę pod prysznicem, także w łazience na parterze, gdzie z prysznica korzysta się sporadycznie i nie ma z tym problemów.

Większy problem dla mnie to odpływ liniowy - nigdy więcej. Zapycha się w sekundę włosami, więc w tej chwili listwę maskującą mam na stałe zdemontowaną, aby był bezproblemowy dostęp do koszyczka.
Na parterze mam zwykły odpływ, o wiele wygodniejszy.

marcin225
12-08-2021, 07:31
Większy problem dla mnie to odpływ liniowy - nigdy więcej. Zapycha się w sekundę włosami, więc w tej chwili listwę maskującą mam na stałe zdemontowaną, aby był bezproblemowy dostęp do koszyczka.
Na parterze mam zwykły odpływ, o wiele wygodniejszy.

Dziwne, u mnie odpływ liniowy czyszczony raz na 3-4 tygodnie i się jakoś mocno nie zapycha. Chyba, że komuś włosy garściami wypadają to może i tak.

Tolo74
13-08-2021, 11:40
Dziwne, u mnie odpływ liniowy czyszczony raz na 3-4 tygodnie i się jakoś mocno nie zapycha. Chyba, że komuś włosy garściami wypadają to może i tak.
Za każdym razem jak pies bierze prysznic po powrocie z 'terenu'.

PaRa
13-08-2021, 13:17
Dziś zamiast płytek i odpływu liniowego zamontowałbym po prostu niski brodzik. Miałem taki zamontowany w mieszkaniu w bloku i moim zdaniem był ok

https://www.schedpol.pl/produkt/camparo-prostokat/

Jak się wszystko policzy ( odpływ, płytki, robociznę, kleje, itp. ) to już nie wychodzi tak drogo. W mojej opinii estetyka też mocno nie cierpi, ale to indywidualna sprawa.

Elfir
13-08-2021, 21:55
Dziwne, u mnie odpływ liniowy czyszczony raz na 3-4 tygodnie i się jakoś mocno nie zapycha. Chyba, że komuś włosy garściami wypadają to może i tak.

Albo częściej się myjemy ;)
Ja i maż jesteśmy długowłosi.

agb
14-08-2021, 16:28
To wysychanie syfonu przy podłogówce to jakiś kolejny mit. Mam w toalecie dodatkowy prysznic z dopływem i podlogówką do samego odpływu. Jak z prysznica nie korzystamy zupełnie, to wodę uzupełniam w sezonie grzewczym raz na kwartał.

marcin225
14-08-2021, 17:36
Albo częściej się myjemy ;)
Ja i maż jesteśmy długowłosi.

Wątpię z tym częstszym myciem...

Swoją drogą mi oczyszczenie odpływu zajmuje kilka minut... U Was ile , że to takie uciążliwe?

Elfir
14-08-2021, 17:46
Wątpię z tym częstszym myciem...

Swoją drogą mi oczyszczenie odpływu zajmuje kilka minut... U Was ile , że to takie uciążliwe?

Trzeba zdemontować listwę - to jest upierdliwe, bo trzeba wziąć coś do podważenia.
Samo czyszczenie nie.
Czyli idziesz pod prysznic, widzisz, ze woda nie schodzi. Zakręcasz wodę, wcierasz się, zkładasz coś na siebie, idziesz po śrubokręt. Wyciągasz listwę, czyścisz koszyczek. Zakładasz listwę odnosisz śrubokręt i możesz się kąpać. Po dwóch prysznicach znów to samo. Jasne, można śrubokręt mieć na stałe pod prysznicem, ale przecież nie o to chodzi by mieć narzędzia stale pod ręką. Prysznic w końcu to nie jest miejsce na nie.
Dlatego obecnie listwa jest po prostu zdemontowana na stałe.

Kaizen
14-08-2021, 18:40
TZakręcasz wodę, wcierasz się, zkładasz coś na siebie, idziesz po śrubokręt. Wyciągasz listwę, czyścisz koszyczek. Zakładasz listwę odnosisz śrubokręt i możesz się kąpać.

W obydwu moich odpływach były w komplecie haczyki - kawałek wygiętego drucika. Trzymam zawsze pod ręką. Chociaż w "starym" odpływie czyściłem z raz na miesiąc - spory koszyczek z dużymi otworami. "Nowy" jest niby samoczyszczący. I jak się nie zamontuje takiej kratki z wierzchu, to prawie się czyści. Prawie, bo w końcu kłaki powodują, że pływak się nie domyka szczelnie i śmierdzi (ale woda spływa). Zamontowanie sitka chroni przed smrodem, ale samo sitko trzeba gdzieś co dwa tygodnie wyczyścić. 30s co dwa tygodnie to żaden problem.

marcin225
14-08-2021, 20:59
U mnie też jest taki haczyk, który leży na półce pod ręką. Cała procedura wyczyszczenia to chwila... Może masz jakiś badziewny ten odpływ ale wtedy miej pretensje do siebie bo trzeba wiedzieć co się montuje i jak to się będzie w przyszłości eksploatować.

Elfir
14-08-2021, 22:58
30s co dwa tygodnie to żaden problem.

Ja muszę czasem codziennie czyścić. Więc dla mnie to jest poważny problem. Którego nie mam przy odpływie o innej budowie w drugim prysznicu.
I bez sitka włosy się czepiają na rurze i śmierdzi z kanalizy.
Odpływ firmy kismet.

Robinson74
10-09-2021, 14:47
Czy ktoś ma może rysunek poprawnego rozwiązania podłogi pod prysznicem z odpływem liniowym?
Oczywiście hydroizolacja obowiązkowa.