PDA

Zobacz pełną wersję : Spadek kanalizacji do szamba



fabiancol
14-08-2021, 17:05
Witam, chciałem podpytać się o spadek kanalizacji. Planowany był około 1cm na mb instalacji, niestety zbiornik został wkopany za głęboko i przy zachowaniu 2cm spadku na długości 9mb wychodzi mi rura za wysoko o około 27cm...Czyli na 9mb mam różnice w poziomie rury wychodzącej z domu a przyłączem szamba ok 45cm. Wychodzi 4,5% spadek. Czy nie będzie on za duży? Czy części stałe nie zostaną w rurze? Dodam że rura to 160.
Proszę o opinię ponieważ nie wiem czy coś kombinować...
Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam

dawiddur
15-08-2021, 02:01
Nie potrafię sobie przypomnieć, ale mój hydraulik mówił, że za duży spadek to spory błąd... tylko za nic nie mogę sobie przypomnieć czym to uzasadnił. Wówczas trafiła do mnie jego odpowiedź. U mnie spadek wynosi około 2%.

Nurek_
15-08-2021, 06:34
Wydaje mi się że problem może być kiedy spadek jest bardzo duży (np rura pod kątem 45 stopni) i woda ze spłuczki płynie wtedy całą objętością rury i może wysysać wodę z pozostałych syfonów. Ale przy rurze 160 i dobrym odpowietrzeniu kanalizacji mało prawdopodobne.
A u ciebie jest spadek 3 cm na 1 m - to nie jest duży spadek i spokojnie może być

CityMatic
15-08-2021, 07:09
Witam
Nie widzę problemu, tak jak pisze przedmówca - gdyby było to większe wtedy istniało by ryzyko pojawienia się "tłoka" w rurze i wysysanie wody z syfonów , taki spadek poniżej 5 % przy tej średnicy nie stanowi zagrożenia.:yes:

fabiancol
16-08-2021, 07:55
Dzięki za odpowiedź. A spadek nie może być za duży bo części stałe zostają w rurze a woda spływa...