PDA

Zobacz pełną wersję : Odrzucone zgłoszenie budowy oczyszczalni.



Kamil4
15-08-2021, 09:19
Witam.

Może ktoś już miał podobny problem.

Dwa tygodnie temu zgłosiłem w starostwie powiatowym zamiar budowy przydomowej oczyszczalni ścieków niestety starosta wniósł sprzeciw.

Jako powód podano, że poletko rozsączające znajduję się w odległości 2 metrów od granicy z sąsiednią działką oraz wymóg aby przewód rozsączający znajdował się w odległości co najmniej 30 metrów od osi studni (w okolicy nie ma żadnych studni a najbliższe zabudowane nieruchomości oddalone są około 200 metrów w linii prostej).

Tak się zastanawiam czy starosta ma prawo sprzeciwiać się budowie oczyszczalni jeśli w warunkach zabudowy odprowadzanie ścieków jest do szamba szczelnego lub przydomowej oczyszczalni ścieków i w projekcie budowlanym zatwierdzonym przez starostę odprowadzanie ścieków mam do przydomowej oczyszczalni ścieków. Moja działka nie jest mała ale nie jest na tyle duża żebym mógł usytuować poletko rozsączające tak by było w odległości 30 metrów od wszystkich sąsiadujących działek.

Elfir
15-08-2021, 12:10
W sprzeciwie muszą być podane ustawy na które powołuje się starosta.
Z tego, co piszesz, wpisujesz się w wymogi ustawowe:
https://zbudujmydom.pl/articles/rozmieszczenie-elementow-oczyszczalni-sciekow-na-dzialce/lokalizacja-elementow-oczyszczalni-na-dzialce.jpg.

Złóż odwołanie od decyzji z uzasadnieniem, że twoja instalacja spełnia wszelkie zasady (2m od granicy, 30 m od studni)
Odwołanie należy złożyć w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji przez starostę.

Chyba, ze na mapach jest naniesiona jakaś studnia, która jest już zasypana?

Kamil4
15-08-2021, 14:40
Chyba, ze na mapach jest naniesiona jakaś studnia, która jest już zasypana?

Studni nie ma. Wszystkie działki sąsiadujące z moją to nieużytki rolne i pastwiska często zarośnięte lasem.

Po Twoim poście jeszcze raz na spokojnie przeczytałem tą decyzję i wydaje mi się, że urzędnik który przygotował decyzję uważa, że jeśli nawet nie ma studni w okolicy to może ona być w przyszłości. A skoro tak to lokalizacja oczyszczalni może wpływać na lokalizację przyszłej studni. W związku z tym musiałbym złożyć wniosek o pozwolenie na budowę zamiast zgłoszenia żeby ewentualne strony miały możliwość zapoznania się z dokumentacją.

Link do decyzji.
https://zapodaj.net/6c169a766acfc.jpg.html
https://zapodaj.net/8c810684fb5a7.jpg.html

czystesrodowsko
15-08-2021, 18:00
Moim zdaniem odwołanie od tej decyzji nie przyniesie zamierzonego skutku i będzie to czysta strata czasu.

Nie piszesz jaką część działki/działek obok Twojej zajmuje zakres oddziaływania projektowanego drenażu. Jeśli zakres oddziaływania jest znaczny to taka decyzja starostwa stoi na straży interesów sąsiadujących z Tobą właścicieli i nie działa tu zasada "kto pierwszy ten lepszy".

Problem polega na tym, że określenie czy zakres oddziaływania zaczyna być ograniczający przyszłe działania inwestycyjne sąsiadów, należy do urzędnika. Zakres oddziaływania drenażu pomimo zlokalizowania 2 m od granicy może obejmować raptem 5 % powierzchni działki sąsiedniej (przyjmijmy, że jest bardzo duża), a mimo to urzędnik po prostu nie weźmie takiej decyzji na siebie.

Opcje masz dwie:
- jeśli masz taką możlwiość - zrobić kolejne zgłoszenie, ale przesunąć lokalizację drenażu, aby oddziaływał na mniejszą powierzchnię działki sąsiedniej (nie zawsze da się dokonać zmiany takiej lokalizacji, bo może pojawić się oddziaływanie na kolejne działki)
- procedura pozwolenia na budowę

Kamil4
15-08-2021, 18:25
Działka przy której jest poletko drenażowe ma 1.33 hektara. Pozostałe też są spore. Co do przesunięcia poletka to nie mam zbyt dużego pola manewru. Zawsze będzie blisko jakiejś działki.
Ten wymóg odnośnie studni z wodą pitną jest dla mnie trochę śmieszny ponieważ wszystkie działki mają dostęp do wodociągu.

A jak się do tego mają warunki zabudowy. W warunkach zabudowy mam wpisaną oczyszczalnię ścieków lub sambo szczelne i żadnych zastrzeżeń od sąsiadów nie było.