PDA

Zobacz pełną wersję : Łączenie rur kanalizy pod kątem, ale bez kolan



gryziciel
15-08-2021, 13:36
czy jest jakiś max. dopuszczalny kąt, pod którym rury kanalizy mogą być łączone bez zastosowania kolan?

mam w projekcie przejście kanalizy fi160 przez fundament w rurze oslonowej fi250 pod katem, jak na rysunku tutaj:

https://drive.google.com/file/d/10h7MhygXqWD9ERkH6an2_8q9t79mkXy8/view?usp=sharing

niestety wykonawca SSO przekosił rurę osłonowa o jakieś 3%, może nawet 4% i twierdzi, ze skoryguje się to właśnie łącząc rury fi160 w miejscu przejścia przez fundament. Mam wątpliwości, bo jasne, ze to nie apteka i linia absolutnie prosta na łączeniach nigdy nie jest, ale z drugiej strony gdzieś musi być ten maksymalny dopuszczalny kąt, ponad który już trzeba stosować kolana, żeby zachować szczelność - niestety nigdzie go nie znalazłem.

jajmar
15-08-2021, 20:10
Tyle to na różnicy średnic zgubi

Edit
Zastanawiam się do czego odniosłeś te 3-4 % względem czego to mierzysz ? A może to stopnie?

gryziciel
15-08-2021, 22:54
Faktycznie miałem na myśli stopnie, sorry. Nie wiem o jakiej roznicy srednic piszesz. Na razie jest "krzywo" rura oslonowa fi250, ale ma ona byc tez 3m poza domem. I w niej ma isc fi160 (poza domem w otulinie) od szamba az do pionu.

jajmar
16-08-2021, 08:18
Faktycznie miałem na myśli stopnie, sorry. Nie wiem o jakiej roznicy srednic piszesz. Na razie jest "krzywo" rura oslonowa fi250, ale ma ona byc tez 3m poza domem. I w niej ma isc fi160 (poza domem w otulinie) od szamba az do pionu.

O różnicy średnic rury osłonowej i rury kanalizacyjnej. Po co rura osłonowa poza budynkiem?

gryziciel
16-08-2021, 08:47
hmm dobre pytanie. W projekcie jest "rurociąg na głębokości mniejszej niz 1m od wierzchu rury pod poziomem terenu ocieplić" i ten odcinek rury osłonowej poza domem odpowiada temu, który ma być ocieplony (zagłębienie dna kanału 0,54 do 0,75). Poza tym na odcinku gdzie ma być rura osłonowa nad rurociągiem jest taras z kostki na gruncie, wiec może chodziło o to, żeby ta fi160 nie została uszkodzona przy robieniu tarasu, bo jest tak płytko.

Wiec jeżeli nie tylko przepust jest fi250 to pytanie jest otwarte czy mogą łączyć rury z zagięciem 3-4stopnia. Bo w prostej 3m rurze oslonowej fi250 to ocieplonej fi160 się nie da przekosić o 15-20cm (rura fi250 - 2x7,3mm ścianki = 235mm wewnątrz, a rura fi160 + 2x20cm ocieplenia = 200mm na zewnątrz)

tabi88
16-08-2021, 13:50
jak rura w rurę jest włożona poprawnie tj. była ciskana w osi, nie podwinęło uszczelki i jest to rura do odpowiednich zastosowań (w tej sytuacji SN8 lita) i nie pękł kielich (co przy SN4 może się zdażyć) to przy "przegieci" nie stracisz szczelności tj. nie dasz rady tak przekosić rur, żeby spowodować nieszczelność.
Osłonowa dla kanalizacji - imo bez sensu, ostatecznie tylko na wysokosci przejscia przez fundament +0,5m. Żeby zachować spadek na odcinku "rura w rurze" trzeba by dawać płozy - za dużo komplikacji.
Jak wykonawca wykona ten "trudny dcinek" z rur o dł. 1m to na trzech kilichach naciągnie do punktu. Będzie szło lekko bananem ale to nie zaszkodzi, ważniejsze aby spadek był wystarczający (najlepiej 2-5%) i w miarę jednolity.
Ocieplenie - formalnie projektant musiał tak wpisać przy uzgadnianiu projektu. W praktyce mało kto ociepla, ja nie spotkałem się z sytuacją żeby zamarzło na tyle, żeby zablokować przepływ jak przekrycie jest większe niż 40cm (ścieki płyną ciepłe, jak jest spadek odpowiedni to spędzają nawet w wychłodzonej rurze raptem kilka sekund.. ). Jak ktoś bardzo się upiera na ocieplaniu to zastosować łubki poliuretanowe.
Przy budowie tarasu 0 po prostu uważać, wcześniej robić zdjęcia co gdzie idzie. W razie uszkodzenia -naprawić na dwóch nasuwkach. To nie budowa rakiety kosmicznej.

gryziciel
16-08-2021, 14:35
To nie budowa rakiety kosmicznej.

niby nie rakieta, ale jak cos źle pójdzie to będzie śmierdząca sprawa;-)

ok w sumie ta osłonowa poza budynkiem jest.. poza budynkiem, wiec jak jej nie dam, to w razie W nie będzie dramatu cos tam naprawić. Czyli podsumowując jakoś muszą z osłonowej trafić do pionu (może się jednak obejdzie bez banana, jak w przepuście jeszcze nie będzie ocieplenia), a ocieplenie dam dla św. spokoju tylko na zewnątrz. Dzięki.