PDA

Zobacz pełną wersję : Sterowanie ogrzewaniem podłogowym-elektryka



Tagloo
01-09-2021, 19:48
Witam będę robił sam ogrzewanie podłogowe, lecz narazie jestem na etapie rozprawdzania elektryki i stąd moje pytanie jakie i ile przewodów rozprowadzić. Będę miał dwa sterowniki na parterze i piętrze, oraz dwa rozdzielacze. Od sterowników myślę poprowadzić dwa przewody 4x1 bezpośrednio do pieca, do obu rozdzielaczy zasilanie 3x2,5 i przewodami 4x1 z rozdzielaczy bezpośrednio do pieca, oraz z pieca do pogodynki na zewnątrz. Proszę o podpowiedź czy dobrze myślę.

DUNIA.MD
01-09-2021, 21:58
Proszę o podpowiedź czy dobrze myślę.
Co za dużo to nie zdrowo. Na co tyle sterowników skoro wystarczy jeden, który ma włączyć pompy kiedy będzie potrzeba.
PS.
Jaki planujesz źródło ciepła.

goguś
02-09-2021, 10:12
Podłogówka nie musi a nawet nie powinna mieć żadnego sterowania , wystarczy podać wodę o odpowiedniej temperaturze i nic poza tym przeważnie od 25-32 stopnie maxymalnie a daje głowę że dwa trzy razy w czasie zimy ręcznie ustawisz temp i to w zupełności wystarczy , ja zeszły sezon tylko dwa razy cykłem zaworem 4 drogowym z 28 na 30 stopni jak przyszedł mróz duży bo normalnie jest taki bezwład że jak ktoś myśli lub komuś wmawia aby instalował sterowniki itp to albo naciągacz albo fantasta teoretyk , praktyka mówi że nie potrzeba sterowania .

Mareks77
02-09-2021, 12:31
Witam będę robił sam ogrzewanie podłogowe, lecz narazie jestem na etapie rozprawdzania elektryki i stąd moje pytanie jakie i ile przewodów rozprowadzić. Będę miał dwa sterowniki na parterze i piętrze, oraz dwa rozdzielacze. Od sterowników myślę poprowadzić dwa przewody 4x1 bezpośrednio do pieca, do obu rozdzielaczy zasilanie 3x2,5 i przewodami 4x1 z rozdzielaczy bezpośrednio do pieca, oraz z pieca do pogodynki na zewnątrz. Proszę o podpowiedź czy dobrze myślę.

Odnośnie instalacji to zastanów się dobrze gdyż wybór sposobu sterowania pociąga za sobą niejako wybór schematu instalacji.
Osobne sterowanie piętrami to z kolei osobne dwa rozdzielacze z mieszaczami i osobne załączanie samych pomp lub zaawansowane sterowanie siłowników zaworu trójdrogowego w mieszaczu.

Osobne regulatory raczej nie pokierują bezpośrednio kotłem bo jeden będzie zależny od drugiego i wykluczał siebie nawzajem.
Osobne regulatory w każdym z pomieszczeń to z kolei elektrozawory na każdej pętli przyporządkowanej do danego pomieszczenia.

Sam schemat instalacji czasem pociąga za sobą także i konkretnego producenta oprzyrządowania

Tagloo
02-09-2021, 14:13
Właśnie ja chce jak najprościej dlatego myślałem że tak będzie prosto, dwa sterowniki na górę i dół, dwa rozdzielacze i tyle

Mareks77
02-09-2021, 15:07
Właśnie ja chce jak najprościej dlatego myślałem że tak będzie prosto, dwa sterowniki na górę i dół, dwa rozdzielacze i tyle

Będzie prosto tylko napisz co chcesz w ten sposób osiągnąć.
W pierwszym wpisie nie powinieneś pisać o ilości i połączeniach elektrycznych ale raczej także o tym co chcesz osiągnąć.
Dwa sterowniki oznaczają że chcesz nimi stabilizować temperatury, osobno parteru i osobno poddasza.
Dwa rozdzielacze podłogówki to norma.
Teraz jednak pojawia się pytanie:
Czym steruje pierwszy sterownik
Czym steruje drugi sterownik
Co steruje kocioł
Za pomocą jakiej pompy lub ilu pomp jest napędzana woda w instalacji.

Kaizen
02-09-2021, 15:24
Proszę o podpowiedź czy dobrze myślę.

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?342800-Pr%C4%85do%C5%BCerna-automatyka-steruj%C4%85ca-ogrzewaniem-pod%C5%82ogowym&highlight=pr%C4%85do%C5%BCerna+automatyka

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?369560-pod%C5%82og%C3%B3wka-z-projektem-czy-bez&highlight=pod%C5%82og%C3%B3wka+projektem

https://forum.muratordom.pl/entry.php?132525-O-bezw%C5%82adno%C5%9Bci-pod%C5%82og%C3%B3wki


Jak masz dobrze przeliczoną podłogówkę to sterowanie jest zupełnie zbędna. Jak źle - niewiele pomoże przez koszmarnie długi czas reakcji.