PDA

Zobacz pełną wersję : Twardość wody



radziula
10-09-2021, 22:58
Mam wodę o twardości 16dH z wodociągu miejskiego.Czy warto coś robić z taką wodą biorąc pod uwagę, że jest nią zasilany także piec kondensacyjny i zasobnik CWU? Czy warto ją zmiekczać (np. do poziomu 8-9dH) albo dodatkowo uzdatniać?

qbek17
11-09-2021, 08:30
Jeśli już zmiękczać to niżej - do 3-4 dH lub nawet do zera jeśli nie ma miedzianej instalacji i woda jest głównie użytkowa, a nie pitna.
Woda z wodociągów nie powinna wymagać już dodatkowego uzdatniania.

radziula
11-09-2021, 09:24
Instalacja wodna będzie z alupexa albo polipropylenu, natomiast CO będzie z miedzi, przynajmniej częściowo. Obecnie wodę filtruję w dzbanku Brita do picia. Jeżeli miałbym na instalacji stawiać jakiś uzdatniacz albo zmiękczacz, to chciałbym wówczas zaprzestać korzystania z dzbanka filtrującego, czyli woda musiałaby być zdatna do picia bezpośrednio z kranu, oraz lepiej wpływać na urządzenia - pralka, zmywarka, piec CO, zasobnik CWU.

qbek17
11-09-2021, 13:29
Instalacja wodna będzie z alupexa albo polipropylenu, natomiast CO będzie z miedzi, przynajmniej częściowo.
Układ CO jest układem zamkniętym, do którego tylko czasami dolewasz nowej wody. Przy takiej okazji możesz wyregulować zmiękczacz i dolać wodę o odpowiedniej twardości.


Obecnie wodę filtruję w dzbanku Brita do picia. Jeżeli miałbym na instalacji stawiać jakiś uzdatniacz albo zmiękczacz, to chciałbym wówczas zaprzestać korzystania z dzbanka filtrującego, czyli woda musiałaby być zdatna do picia bezpośrednio z kranu, oraz lepiej wpływać na urządzenia - pralka, zmywarka, piec CO, zasobnik CWU.
Masz trochę sprzeczne cele... to co dobre dla organizmu nie jest dobre dla pralki.
Filtr dzbankowy zawiera głównie węgiel aktywny, który poprawia smak i zapach wody czyli sprawy mało istotne z punktu widzenia pralki czy zmywarki.
Zmiękczacz usuwa twardość czyli wapń i magnez - a są to związki nadające wodzie smak, ale też powodujące powstawanie osadów z kamienia, które to zabijają pralki czy zmywarki.
Nie ma urządzenia idealnego do wszystkich celów... zazwyczaj rozwiązuje się to montując zmiękczacz na cały dom i potem przy jednym kranie (zazwyczaj w kuchni) montuje się dodatkowy filtr do wody pitnej (np. odwróconą osmozę z mineralizatorem).

Robinson74
11-09-2021, 13:56
U w układach ogrzewania (ogrzewanie grzejnikowe i płaszczyznowe) warto stosować zmiękczoną wodę?

qbek17
11-09-2021, 14:55
O ile wiem to niektórzy producenci zalecają konkretną twardość wody do napełniania układów. Słyszałem o zakresach oko 10-14 dH, ale to może być inne u każdego producenta i zależeć też od dodawanych środków (biocydy, antyskalanty, inhibitory korozji, itp)

radziula
12-09-2021, 11:58
Co w takim razie polecacie? Temat jest mi zupełnie obcy, ale z tego co napisaliście rozumiem, że to co dobre dla człowieka jest szkodliwe dla urządzeń i na odwrót, więc nie ma złotego środka. Ja z kolei nie chciałbym się pchać w dodatkowe koszta. Podstawowe pytanie, to czy w ogóle coś robić, czy nie zostawić jak jest?

qbek17
13-09-2021, 07:33
Co w takim razie polecacie? Temat jest mi zupełnie obcy, ale z tego co napisaliście rozumiem, że to co dobre dla człowieka jest szkodliwe dla urządzeń i na odwrót, więc nie ma złotego środka. Ja z kolei nie chciałbym się pchać w dodatkowe koszta. Podstawowe pytanie, to czy w ogóle coś robić, czy nie zostawić jak jest?
Jeśli to nowy dom (nowa instalacja) i zależy Ci na żywotności sprzętów to moim zdaniem warto.

KLARSAN
13-09-2021, 09:58
Co w takim razie polecacie? Temat jest mi zupełnie obcy, ale z tego co napisaliście rozumiem, że to co dobre dla człowieka jest szkodliwe dla urządzeń i na odwrót, więc nie ma złotego środka. Ja z kolei nie chciałbym się pchać w dodatkowe koszta. Podstawowe pytanie, to czy w ogóle coś robić, czy nie zostawić jak jest?

Jeżeli zależy Ci na piciu wody z kranu, która ma dodatkowe minerały, to tak jak pisał Qbek - osmoza z mineralizatorem albo ultrafiltracja z mineralizatorem pod zlewem w kuchni. Przy nowym domu i nowej instalacji zakup zmiękczacza wody jest obecnie tak oczywisty jak zakup zmywarki do naczyń czy suszarki do obrań.

radziula
13-09-2021, 10:05
Dom nie jest nowy, ale będę wymieniał instalację wodno-kanalizacyjną i odpowiednio wcześniej zastanawiam się w którym kierunku pójść. Podsumowując polecacie zmiękczacz na wejściu wody do domu i dodatkowo osmoza z mineralizatorem albo ultrafiltracja z mineralizatorem w kuchni pod zlewem?

Robinson74
13-09-2021, 12:05
Przyznam, że nie brałem wcześniej tego pod uwagę, ale zmiękczacz w kotłowni plus osmoza pod zlewem?
Jakie są orientacyjne koszty zakupu i obsługi (czyli należytego utrzymania)? Jakaś wymiana regularna pewnych elementów?

radziula
13-09-2021, 13:11
Niestety nie orientuję się zupełnie w temacie. Wiem tylko, że w zmiękczaczu należy uzupełniać sól + prąd. Zużycie wody też pewnie troszkę większe ze względu na płukanie zmiękczacza Koszty są mi nieznane, ani samych urządzeń, ani późniejszego utrzymania.

qbek17
13-09-2021, 13:49
Podsumowując polecacie zmiękczacz na wejściu wody do domu i dodatkowo osmoza z mineralizatorem albo ultrafiltracja z mineralizatorem w kuchni pod zlewem?
Moim zdaniem tak, przy czym jeśli ma być zmiękczanie do zera to raczej RO niż UF.

radziula
13-09-2021, 13:56
Mógłbyś rozwinąć skróty RO oraz UF?

qbek17
13-09-2021, 13:56
Przyznam, że nie brałem wcześniej tego pod uwagę, ale zmiękczacz w kotłowni plus osmoza pod zlewem?
Jakie są orientacyjne koszty zakupu i obsługi (czyli należytego utrzymania)? Jakaś wymiana regularna pewnych elementów?
Koszty utrzymania zmiękczacza to głównie sól, woda i przegląd (opcjonalny). Prąd można pominąć. Zużycie soli i wody nie jest jakieś ogromne ale zależy od wielkości zmiękczacza i zużycia wody. Bardzo orientacyjnie można przyjąć ok 1 PLN na m3 zmiękczonej wody. Koszty przeglądów zależą od typu głowicy i konkretnego serwisanta - zazwyczaj jest to 150-250 PLN za wizytę i do tego ewentualny koszt części.
Osmoza pod zlew to wymiana wkładów - raz na pół roku do całego roku (zależnie od zużycia wody). Koszt kompletu wkładów to kilkadziesiąt PLN. Raz na 3-5 lat wymiana membrany (koszt ok 100-150 PLN).
Największa kwota to koszty obsługi przez serwis - jeśli sam wymienisz wkłady to nic cię to nie kosztuje (no może rolkę taśmy teflonowej). Jak zamówisz serwisanta to może wziąć od kilkudziesięciu PLN w górę, ale nie słyszałem żeby było ponad 200 PLN.

qbek17
13-09-2021, 13:57
Mógłbyś rozwinąć skróty RO oraz UF?
RO to Reverese Osmosis czyli odwrócona osmoza.
UF to ultrafiltracja

radziula
13-09-2021, 14:08
A kto jeszcze korzysta z taśmy teflonowej? Ja wszędzie nawijam nić uszczelniającą.
Czyli koszta nie wyglądają jakoś strasznie, tym bardziej, że wkłady do dzbanka kosztują ok. 150zł rocznie, a ten koszt by odpadł, a raczej zamienił się we wkłady do osmozy i sól.

Jakiej marki osprzęt polecicie, tak aby był dobry jakościowo i nie puścił inwestora z torbami? :)

qbek17
13-09-2021, 15:12
Jakiej marki osprzęt polecicie, tak aby był dobry jakościowo i nie puścił inwestora z torbami? :)
Do zmiękczacza najważniejsza jest głowica (np. Clack, Fleck, Erie) i złoże (Lewatit, Dowex).
Co do osmozy to warto zwrócić uwagę na membranę (np. Filmtec) i ogólną jakość (np. złączki JG).

Kaizen
13-09-2021, 19:41
Zmiękczacz, licząc pesymistycznie z zapasem (raczej mniej) 150 l wody i 4kg soli co dwa tygodnie do regeneracji - czyli jakieś 4m3 wody i ścieków + 4 worki soli rocznie.

Do tego 1-2 wkłady wstępne rocznie i raz na rok co najmniej dezynfekcja do której sama chemia kosztuje ze 25zł (zazwyczaj dezynfekuje i wymienia wkład serwisant w ramach przeglądu za jakieś 150zł).

Osmoza - największy koszt to woda, bo ze 3x więcej trafia do kanalizacji, niż do wylewki. Do wkłady Aquafilter komplet wstępnych ze 25zł (niby trzeba wymieniać co pół roku - ale po zmiękczaczu to i co roku będzie za często). Za to warto dosyć często (3-6 miesięcy zależnie od zużycia wody) wymieniać filtry końcowe (węglowy i mineralizator) ze 30zł. Można kupić tańsze (AFAIK H2oo to to samo, co Aquafilter).

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?228998-Bud%C5%BCetowy-(TCO)-z-przyci%C4%99tym-bud%C5%BCetem-przy-stacji-PKP-z-widokiem-na-las&p=7909140&viewfull=1#post7909140

Robinson74
13-09-2021, 23:55
Przyszedł mi taki pomysł, żeby za licznikiem wody rozdzielić wodę na 2 rury..
Jedna pójdzie do kuchni do zlewu z pominięciem zmiękczania (i niestety także do zmywarki), a druga pójdzie do kotłowni, gdzie może być zmiękczacz.
Przy takim podziale, RO/UF nie będzie potrzebna.

Kaizen
14-09-2021, 00:27
Przyszedł mi taki pomysł, żeby za licznikiem wody rozdzielić wodę na 2 rury..
Jedna pójdzie do kuchni do zlewu z pominięciem zmiękczania (i niestety także do zmywarki), a druga pójdzie do kotłowni, gdzie może być zmiękczacz.
Przy takim podziale, RO/UF nie będzie potrzebna.

Niby czemu chcesz pić syf?




Porównanie herbaty na warszawskiej (podobnież super do picia prosto z kranu) z osmozą. Smakuje mi jeszcze gorzej, niż wygląda (do dobrego czlowiek szybko się przywyczaja)


https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=438531

https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=438532

https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=438533

https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=438534

https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=438535



https://forum.muratordom.pl/showthread.php?352987-POMPA-CIEP%C5%81A-i-grzejniki-zu%C5%BCycie-energii&p=8018684&viewfull=1#post8018684

qbek17
14-09-2021, 12:09
Przyszedł mi taki pomysł, żeby za licznikiem wody rozdzielić wodę na 2 rury..
Jedna pójdzie do kuchni do zlewu z pominięciem zmiękczania (i niestety także do zmywarki), a druga pójdzie do kotłowni, gdzie może być zmiękczacz.
Przy takim podziale, RO/UF nie będzie potrzebna.
Taki pomysł nie jest nowy :) tzn dość często się pojawia w kontekście wody pitnej... ale moim zdaniem w takim przypadku możesz zrezygnować tylko z osmozy - cała reszta filtrów (czyli np. UF lub chociaż piankowy i węglowy) jak najbardziej dalej mają uzasadnienie.

radziula
14-09-2021, 12:27
Myślę, że miałbym możliwość puszczenia zimnej wody z pominięciem zmiękczacza na kran do kuchni, jednocześnie puszczając zmiękczoną zimną wodę na łazienki i zmywarkę w kuchni. Ciepła woda była by także zmiękczona jeszcze przed podgrzaniem. Musiałbym puścić dwa piony z zimną wodą, tak, aby jeden z nich dochodził tylko do kranu w kuchni, a drugi szedł do zmywarki i rozdzielał się na łazienki. Zmienia to coś, poza komplikacją instalacji?

Robinson74
14-09-2021, 15:30
Niby czemu chcesz pić syf?


Czyli proponujesz, żeby nawet mimo niezmiękczania wody do picia, to i tak zastosować osmozę?

KLARSAN
15-09-2021, 12:49
A kto jeszcze korzysta z taśmy teflonowej? Ja wszędzie nawijam nić uszczelniającą.
Czyli koszta nie wyglądają jakoś strasznie, tym bardziej, że wkłady do dzbanka kosztują ok. 150zł rocznie, a ten koszt by odpadł, a raczej zamienił się we wkłady do osmozy i sól.

Jakiej marki osprzęt polecicie, tak aby był dobry jakościowo i nie puścił inwestora z torbami? :)

Zachęcamy do zapoznania się ze zmiękczaczem wody Ecoperla Vita 25 lub alternatywnie (trochę taniej) Ecoperla Toro 20. Pod zlew w kuchni dodatkowo filtr z ultrafiltracją Ecoperla POU 2 + wkład mineralizujący.

KLARSAN
15-09-2021, 12:51
Czyli proponujesz, żeby nawet mimo niezmiękczania wody do picia, to i tak zastosować osmozę?

Tak jak pisał Qbek - jak chcesz dać osobną nitkę wody do picia (do kuchni) to i tak warto to przefiltrować np. przez ultrafiltrację i wkład węglowy.

Robinson74
15-09-2021, 12:56
warto to przefiltrować np. przez ultrafiltrację i wkład węglowy.
Ponieważ nie wiem jak to wygląda, to zapytam, czy taka ultrafiltracja pasuje, żeby była zamontowana w szafce pod zlewem w kuchni, czy może być np. pod sufitem w piwnicy lub obok wodomierza w piwnicy?

I jeszcze jedno.
Czy taki zmiękczacz powinien znaleźć się przed wszelkimi urządzeniami w kotłowni czy może za jakimś?

Kaizen
15-09-2021, 13:02
Czyli proponujesz, żeby nawet mimo niezmiękczania wody do picia, to i tak zastosować osmozę?

Dokładnie. Wodę filtruje od kilkunastu lat na różne sposoby - osmoza rządzi. Tylko UF nie testowałem - ale nawet, jak dorówna jakością RO to koszty używania będą podobne albo i wyższe.

KLARSAN
15-09-2021, 13:20
Ponieważ nie wiem jak to wygląda, to zapytam, czy taka ultrafiltracja pasuje, żeby była zamontowana w szafce pod zlewem w kuchni, czy może być np. pod sufitem w piwnicy lub obok wodomierza w piwnicy?

I jeszcze jedno.
Czy taki zmiękczacz powinien znaleźć się przed wszelkimi urządzeniami w kotłowni czy może za jakimś?

Zachęcamy do obejrzenia filmu nt. działania ultrafiltracji:

https://www.youtube.com/watch?v=YFzYS9w9q1s

Filtr montuje się pod zlewem w szafce kuchennej (nie zajmuje dużo miejsca i nie wymaga dodatkowego zbiornika na wodę jak większość RO).

Zmiękczacz wody montuje się za licznikiem przed kotłem grzewczym.

Robinson74
15-09-2021, 13:22
Kaizen, a jakie masz koszty RO przez te lata?

Robinson74
15-09-2021, 13:26
A jakie są średnie roczne koszty użytkowania zmiękczacza?
Serwis, wymiana części, energia itp.

KLARSAN
15-09-2021, 13:42
A jakie są średnie roczne koszty użytkowania zmiękczacza?
Serwis, wymiana części, energia itp.

Qbek to ładnie opisał na pierwszej stronie tego tematu :yes:

qbek17
15-09-2021, 15:22
Dokładnie. Wodę filtruje od kilkunastu lat na różne sposoby - osmoza rządzi. Tylko UF nie testowałem - ale nawet, jak dorówna jakością RO to koszty używania będą podobne albo i wyższe.
Koszty UF są niższe o tyle, że nie produkuje ścieków. I wymiana wkładów dużo prostsza niż w RO więc spokojnie można to robić samemu - a jak odpada serwis (nawet tylko co drugi czy trzeci) to sumaryczny koszt użytkowania będzie widocznie niższy.
UF jest też znacznie mniejsze więc nie zajmuje całej szafki pod zlewem.
Koszt zakupu UF i RO jest zbliżony. Koszt wkładów też podobny. Oczywiście wszystko zależy od konkretnego modelu i sprzedawcy ale jest to ten sam rząd wielkości.

radziula
15-09-2021, 18:04
Czy UF trzeba zamontować w kuchni pod szafką, czy można ją podłączyć w kotłowni, jeśli udaoby się wydzielić osobną rurę do zimnej wody z kranu?

UF montować za zmiękczaczem, czy w takim przypadku pominąć zmiękczacz?

Kaizen
16-09-2021, 00:12
Kaizen, a jakie masz koszty RO przez te lata?

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?373508-Twardo%C5%9B%C4%87-wody&p=8078367&viewfull=1#post8078367

Membranę wymieniałem przez jakieś 8 lat raz.

Wodę z RO można pobrać przed mineralizatorem - a to praktycznie woda demineralizowana świetnie nadająca się do żelazek i nawilżaczy. Tego UF nawet po zmiękczaczu nie potrafi. A koszt używania UF nie jest niższy przez to, że trzeba regularnie wymieniać membranę.



A jakie są średnie roczne koszty użytkowania zmiękczacza?
Serwis, wymiana części, energia itp.

Masz na pierwszej stronie. Co kilkanaście lat pewnie trzeba jeszcze doliczyć wymianę złoża a może i poważniejszą naprawę czy wymianę całego urządzenia.



Koszt zakupu UF i RO jest zbliżony. Koszt wkładów też podobny.

Zestaw filtrów do UF - 199 zł na Allegro. "Duży" serwis z wkładami Aquafilter 55zł.
Producenci podają żywotność membrany UF na 6-12 mies a osmotycznej. 3-6 x więcej.
Do tego membrana ultrafiltracyjna jest z 50% droższa od osmotycznej.
Więc RO spokojnie "zaoszczędzi" pieniądze na wodę i ścieki w porównaniu do UF. A do tego UF filtruje z dokładnością do 0,01 mikrona a RO 0,0001-0,0005 mikrona. Więc pozwala jeszcze zaoszczędzić zastępując wodę demineralizowaną (żelazka, nawilżacze, akumulatory itp.).

qbek17
16-09-2021, 10:57
Czy UF trzeba zamontować w kuchni pod szafką, czy można ją podłączyć w kotłowni, jeśli udaoby się wydzielić osobną rurę do zimnej wody z kranu?
Można to zrobić w kotłowni, ale chyba szkoda roboty na ciągnięcie osobnej rury do kuchni... Zestaw UF jest na tyle mały, że bez problemu mieści się w szafce i nie zajmuje całej. Do tego podłączenie jest na wężykach więc chyba wygodniej to zrobić w miejscu docelowym.

UF montować za zmiękczaczem, czy w takim przypadku pominąć zmiękczacz?
UF nie usuwa z wody minerałów więc jak możesz ominąć zmiękczacz i na tej linii dać UF to nie będziesz już potrzebował mineralizatora... :)

qbek17
16-09-2021, 11:07
Zestaw filtrów do UF - 199 zł na Allegro. "Duży" serwis z wkładami Aquafilter 55zł.
Jak już pisałem - wszystko zależy od konkretnego zestawu i producenta.

Producenci podają żywotność membrany UF na 6-12 mies a osmotycznej. 3-6 x więcej.
Do tego membrana ultrafiltracyjna jest z 50% droższa od osmotycznej.
Membrana UF nie jest wcale droższa... jej cena zależy od konkretnego modelu i producenta. A żywotność jest inna bo inna jest zasada działania.
W UF zanieczyszczenia zatrzymują się na membranie, a w RO są spłukiwane. W praktyce zazwyczaj wymienia się komplet wkładów raz na rok w UF i tak samo w RO (poza membraną).

Oczywiście poziom filtracji jest inny, ale to co dla Ciebie jest zaletą (woda demineralizowana), dla innych jest wadą (brak minerałów). I analogicznie UF pozostawia w wodzie minerały, jednocześnie filtrując bardzo dokładnie zanieczyszczenia mechaniczne (włącznie z większością bakterii i wirusów).
Moim zdaniem całościowe koszty (zakup, eksploatacja, zużycie mediów, koszty serwisu, ilość miejsca, itd) obu systemów są porównywalne.

Kolarz_
14-11-2021, 17:26
@Kaizen, czy możesz napisać jakiej RO używasz ? Albo jaką polecasz ?

Kaizen
14-11-2021, 19:38
@Kaizen, czy możesz napisać jakiej RO używasz ? Albo jaką polecasz ?

Kupiłem dawno, dawno temu tani zestaw RO7 - ale po zużyciu FIR wywaliłem go. Jako popatrzysz na podzespoły rożnych "producentów" o tych samych stopniach, to niewiele się różnią. Mój zestaw ma już chyba kilkanaście lat i w tym czasie poza wkładami raz wymieniłem membranę i raz zaworek czterodrożny (perfidnie padł tak, że woda się sączyła 24/7 tak powoli, że wodomierz nie nabijał a szambo mi się zapełniało znacznie szybciej - jakbym miał kanalizację pewnie bym nie doszedł, że te skropliny na obudowach filtrów wstępnych nie wynikają z wysokiej wilgotności pod zlewem).

Kolarz_
15-11-2021, 17:44
Najpierw myślałem o RO-101S Morion, ale nie podoba mi się ten odrzut wody. Trochę to nieekologiczne.
Znacznie lepiej wypada Cristalle 400 M (bez zbiornika). Przy uzyskaniu 1,1 litra przefiltrowanej, odrzut wynosi 0,9l.
Co myślicie ?

qbek17
15-11-2021, 20:08
Każda osmoza z dodatkową pompą będzie miała dużo lepszą wydajność niż ta pracująca na ciśnieniu wody z sieci... pamiętaj, że to się przekłada także na koszt użytkowania (prąd) oraz zużywa (wymiana pompy co kilka lat, np. razem z membraną, która też jest większa i droższa od standardowej). Jeśli to Ci odpowiada to jak najbardziej ma to uzasadnienie :)