PDA

Zobacz pełną wersję : Szpary między bloczkami w ścianach nośnych/działowych



Grzegorz_ST
13-09-2021, 11:18
Witam,
mam w trakcie budowy (aktualnie SSZ) dom parterowy. Ściany nośnie i działowe zrobione są z silikatów, na zewnątrz będzie 20 cm styropianu, wewnątrz tynki cementowo-wapienne.
W ścianach, zarówno nośnych jaki i działowych ekipa murarzy w niektórych miejscach zostawiła pionowe szpary o szerokości kilku mm (w kilku miejscach będzie to dobre kilkanaście mm), które nie są niczym wypełnione i prześwitują na drugą stronę
No i teraz nie wiem czy się tym przejmować. Czy to są potencjalne mostki akustyczne i termiczne? Czy dla świętego spokoju, przed wejściem tynkarzy powinienem je uzupełnić np. klejem do murowania silikatów?
Poniżej przykładowe szczeliny na ścianie kalenicowej:

457817

cezary.pl
13-09-2021, 14:58
Szpary możesz uzupełnić pianką z puszki.

Problem widzę w ścianie szczytowej, zbyt wysoko wymurowanej. Bo jak teraz zachowasz ciągłość izolacji termicznej, czyli połączenia tych 20cm styropianu z ociepleniem połaci dachowej?

Wklej fotkę tego fragmentu z dokumentacji.

Andrzej733
13-09-2021, 17:19
Pianki id środka się nie daje, tynk ma się trzymać podłoża nie pianki, najlepuej wypełnić zaprawą jak więcej niż 5 mm, mniejsze można zostawić

pandzik
13-09-2021, 17:44
To szczytówki. Dojedzie od wewnątrz do krokwi, to samo od zewnątrz i będzie ok. Każdą szczelinę pianą i będzie grało.

Grzegorz_ST
13-09-2021, 19:27
Dziękuję za podpowiedzi. Chciałbym wyjaśnić, że poddasze jest nieużytkowe, docieplenie będzie w suficie podwieszanym na wiązarach, między krokwiami nie mam docieplania w projekcie. Dałem zdjęcie ściany kalenicowej bo takie miałem ale na poziomie parteru też mam szczeliny. Czyli od wewnątrz na poziomie parteru lepiej uzupełnić zaprawą, żeby tynki lepiej się trzymały?

cezary.pl
13-09-2021, 20:24
W takim przypadku sensownie jest ocieplić ścianę szczytową również od wewnątrz, ponieważ taka nieocieplona będzie sporym radiatorem dla pomieszczeń poniżej.
Zważywszy że ściany są z silikatu, a pomieszczenie nieogrzewane.

Szkoda fatygi na klejenie zaprawą kilkumilimetrowych szpar, pianka wystarczy, a i na szczelności budynek zyska.

Grzegorz_ST
14-09-2021, 10:36
Dzięki za zwrócenie uwagi na "radiator". Sam bym chyba nie pomyślał o tym, chociaż wydaje się całkowicie logiczne. Teraz myślę, żeby od wewnątrz przykleić 10 cm styropianu.

Ratpaw
14-09-2021, 15:34
Witam,
mam w trakcie budowy (aktualnie SSZ) dom parterowy. Ściany nośnie i działowe zrobione są z silikatów, na zewnątrz będzie 20 cm styropianu, wewnątrz tynki cementowo-wapienne.
W ścianach, zarówno nośnych jaki i działowych ekipa murarzy w niektórych miejscach zostawiła pionowe szpary o szerokości kilku mm (w kilku miejscach będzie to dobre kilkanaście mm), które nie są niczym wypełnione i prześwitują na drugą stronę
No i teraz nie wiem czy się tym przejmować. Czy to są potencjalne mostki akustyczne i termiczne? Czy dla świętego spokoju, przed wejściem tynkarzy powinienem je uzupełnić np. klejem do murowania silikatów?
Poniżej przykładowe szczeliny na ścianie kalenicowej:

457817
Uszczelnij KAŻDĄ szczelinę, najlepiej jak tylko umiesz, np klejem do silikatów. Oprócz mostków akustycznych są to miejsca niekontrolowanej infiltracji powietrza, co jest przyczyną utraty ciepła i przesuszania powietrza zimą oraz zbyt dużej wilgotności i przegrzewania się wnętrza latem. To niewiele kosztuje (dwa dni pracy w pojedynkę), a da zauważalnie większy komfort mieszkania.
Co ściany szczytowej: podjedź styropianem do samej góry, aż pod krycie dachu. Nad ten wieniec betonowy nad ściance szczytowej daj dokrojony styropian - wejdzie tam 15-20 cm. Od środka daj tyle samo styro co na zewnątrz, czyli 20 cm, bo na poddaszu nieizolowanym jest może 1 stopien cieplej niż na zewnątrz (przy braku zysków słonecznych). We wszelkie szpary wpuść piankę niskoprężną, również między płyty styropianowe a poszycie dachu.
Nie lekceważ tego!

pandzik
16-09-2021, 10:23
Swoją drogą tren wieniec też pojechali. Gdzie on ma zbrojenie jak beton w trójkąty im wyszedł? :)

Nie zapomnij o ścianach bocznych. Jak podjedziesz styropianem do samej membrany dachu, to w narożniku dolnym tej szczytówki, pod deską okapową wyjdą puste miejsca gdzie nie dochodzi styropian. przed robieniem wewnętrznych izolacji, czy sufitu podwieszanego, uzupełnij od środka cały styk styropianu i wiency wokół poddasza. Mi tam weszło wiele puszek piany.

Ratpaw
16-09-2021, 12:35
Swoją drogą tren wieniec też pojechali. Gdzie on ma zbrojenie jak beton w trójkąty im wyszedł? :)

Usztywni pianą :)

Grzegorz_ST
17-09-2021, 08:16
W moim projekcie na ścianach szczytowych nie ma wieńca. Ten beton to tylko uzupełnienie.

Ratpaw
17-09-2021, 09:12
W moim projekcie na ścianach szczytowych nie ma wieńca. Ten beton to tylko uzupełnienie.
Projektant narobił Ci tą murowaną ścianą sporo niepotrzebnej roboty.

ololek
20-09-2021, 08:48
Projektant narobił Ci tą murowaną ścianą sporo niepotrzebnej roboty.

Wysuwnice potrzebują wsparcia na szczycie dlatego tak to zrobione.
Też tak mam i fakt że więcej zabawy przy ocieplaniu ale to tylko jeden raz :)

Ratpaw
20-09-2021, 09:28
Wysuwnice potrzebują wsparcia na szczycie dlatego tak to zrobione.
Też tak mam i fakt że więcej zabawy przy ocieplaniu ale to tylko jeden raz :)
Jesteś pewien, że wysuwnice są oparte na ścianie szczytowej?

ololek
06-10-2021, 10:08
Z jednej stronu krokwie poprzeczne wysuwnicy przykręcone do wiązara a pośrodku zamocowane krokwie poprzeczne kątownikami do szczytu.
https://pl.blog.dietrichs.com/wp-content/uploads/sites/6/2015/06/doci%C4%99cie.png

Ratpaw
06-10-2021, 11:47
Z jednej stronu krokwie poprzeczne wysuwnicy przykręcone do wiązara a pośrodku zamocowane krokwie poprzeczne kątownikami do szczytu.

Grzegorz_ST napisał, że ma wiązary (kratowe, jak sądzę), więc raczej będzie miał wysuwnicę zespoloną z poprzednim wiazarem:
457938