PDA

Zobacz pełną wersję : Efekt biedronki na elewacji.



filipek_170
26-09-2021, 16:46
Dzień dobry.

Zwracam się do Państwa z zapytaniem dotyczącym powszechnie znanego "efektu biedronki", który daje się zaobserwować na elewacjach pokrytych styropianem. Osobiście mam nieprzyjemność obcować z niepożądanym efektem, którym jest wyżej wspomniane zjawisko, albowiem ów zjawisko występuje również na elewacji mojego domu. Remont związany z ociepleniem elewacji domu miał miejsce późną jesienią 2019 roku, zastosowany materiał to styropian firmy GRA-STYR o grubości 14cm oraz tynk silikonowy firmy MAJSTERPOL. Zazwyczaj ów efekt widoczny jest głównie na mokrej elewacji, po opadach deszczu. Niestety w moim przypadku, widoczny jest on na co dzień. Chciałbym się dowiedzieć, czy istnieje jakakolwiek możliwość naprawy istniejącej już elewacji, a co za tym idzie pozbycia się wspomnianego, niepożądanego efektu. Jedyne co dotychczas przyszło mi do głowy (aczkolwiek ekspertem nie jestem), to próba ponownego położenia tynku, aczkolwiek nie wiem czy w ogóle istnieje możliwość nakładania tynku na tynk. Dodatkowo załączam zdjęcia elewacji.

https://imgur.com/a/yfCAsYW

Pozdrawiam.

CityMatic
27-09-2021, 08:24
Efekt jak się orientuję występuje poprzez inne ciepło właściwe podkładek kołków mocowania styropianu - czyli brak zastosowania krążków i zatapiania główki kołka - nie do naprawy bez głębszego osadzenia kołka i pokrycia go materiałem ocieplenia - nawet nowy tynk izolacyjny na niewiele się zda.