PDA

Zobacz pełną wersję : Maksymalny spadek działki



polibud
15-10-2021, 10:33
Cześć,

Przymierzam się do zakupu działk. Jedyną rzeczą która spędza mi sen z powiek jest jej spadek. Wjazd od północy. Spadek w stronę wjazdu. Spadek około 7%. Czy z takim spadkiem można wybudować standardowy dom bez pchania się w mega koszty?Czy Waszym zdaniem to jest już znaczny spadek, czy standard i nie robić z tego kłopotu? Działka ma długość 77m, różnica wysokości między narożnikami około 5,3m.

CityMatic
15-10-2021, 10:44
Nie ma największego problemu - napiszę tak - to nawet niekiedy jest zaleta bo można tak ustawić dom aby i nic nie zalało i powstał piękny naturalny ogród z pięknymi kaskadami , tarasami wypoczynkowymi czy aranżacją strumyka...rewelacja.
Dobry kierownik budowy i umiejętna adaptacja projektu nie spowoduje zwiększonych opłat z tego tytułu przy budowie domu na takiej działce.
Pozdrawiam

polibud
15-10-2021, 11:31
Dziękuję za odpowiedź. Uważasz że nie powinno być problemu z zalewaniem domu napływająca wodą z działki przy nawalnym deszczu? Dodam że nie planuję piwnicy i zależy mi na jak najniższym koszcie budowy. Wszędzie czytam że "duży" spadek działki to może nie tyle problem, ale na pewno większe koszty. Tylko jaki to jest "duży" spadek? Czy spadek o którym piszę wyżej jest duży?:)

CityMatic
15-10-2021, 11:43
Spadek jest spory - czy duży? wszystko zależy od ustawienia budynku.
Czy wjazd będzie od najniższego poziomu działki czy najwyższego? i w ogóle jak go da się ustawić?
Jeśli dom będzie jak gdyby przodem do spadku i brama wjazdowa na działkę będzie od najniższego poziomu to jest to do ogarnięcia łatwiej, jeśli natomiast dom będzie przodem od maksymalnego poziomu "0" a potem następuje spadek 7 %.. to też nie jest tragicznie i wtedy można wykonać taras na słupach a pod nim składzik itp. Dom i tak trzeba zniwelować więc koszt będzie większy o wysokość fundamentu w największym zaniżeniu.

CityMatic
15-10-2021, 11:47
Zobacz o czym piszę:


457997457998457999458000
To wszystko widać = gdzie stoi samochód :)

polibud
15-10-2021, 12:01
Nie mogę dodawać zdjęć więc opiszę.
Spadek jest jednostajny. Najniższy punkt przy wjeździe. Wymiary działki 77x27. Spadek jest na dłuższym boku

CityMatic
15-10-2021, 12:19
No to coś w tym stylu:https://www.domo.com.pl/projekty/pokaz/dom-na-stoku-4

458001458002

Mareks77
15-10-2021, 12:26
Duży spadek działki to owszem problem z tym że diabeł jak zawsze tkwi w szczegółach. Wszystko jest uzależnione co na tej działce chcesz postawić, jaki projekt, wymiary domu. itp.
Garaż pod domem faktycznie wiąże się z odpowiednią izolacją i odwodnieniem a to z kosztami, ale są inne projekty.
Spadek 7% to przy wymiarach domu np.12 x 12mb tylko 0,85mb więc przy 5m spadku całej działki ten wymiar ginie.
Koszt w przypadku onych 85 cm jest uzależniony od wysokości ścian fundamentowych a te z kolei od poziomu warstwy nośnej.
Niwelacja owych 85cm do poziomu to jedynie mały 1m murek oporowy przed tarasem ze schodkami i wejściem do ogrodu.
Jedyny mankament to odwodnienie, drenaż i lekki podjazd do garażu zimową porą ale to także do ogarnięcia poprzez odpowiednie podłoże.
Poza tym tak jak wypowiedział się @CityMatic aranżacja ogrodu, kaskady, schodki itp. które budują same pozytywy.

Ratpaw
15-10-2021, 13:10
Garaż pod domemmoże wiązać się z dużymi kosztami izolacji, ale nie musi. Mam podobny spadek na działce i dałem radę bez odwodnienia. Warunki gruntowe do przebadania (u mnie bardzo dobre). Mój dom ma proporcje 8x16 m, dłuższym bokiem w kierunku spadku. Trzeba dobrze przemyśleć zagospodarowanie terenu!