PDA

Zobacz pełną wersję : Spiżarnia-wentylacja/klimatyzacja



TomDor
17-10-2021, 18:40
Witam,

Dom z rekuperacją, powierzchnia spiżarni 3m2, zakładana temperatura stała ok 15/17st, do chłodzenia pomieszczenia dedykowany klimatyzator.
Drzwi zostaną dodatkowo uszczelnione a pomieszczenie będzie miało dodatkową izolację od wewnątrz. Czy w takim pomieszczeniu niezbędna jest wentylacja.
Jeżeli tak to jak to rozwiązać w przypadku kiedy w domu jest rekuperacja? Z góry dziękuję za wszelkie sugestie....

Owczar
17-10-2021, 19:37
W tym pomieszczeniu nie będzie nikt przebywał na stałe. Wilgoci nie będzie dziki klimie, więc bez wentylacji można zrobić.

TomDor
17-10-2021, 21:04
Też mi się tak wydawało, dzięki za pomoc.

Ratpaw
17-10-2021, 21:07
Witam,

Dom z rekuperacją, powierzchnia spiżarni 3m2, zakładana temperatura stała ok 15/17st, do chłodzenia pomieszczenia dedykowany klimatyzator.
Drzwi zostaną dodatkowo uszczelnione a pomieszczenie będzie miało dodatkową izolację od wewnątrz. Czy w takim pomieszczeniu niezbędna jest wentylacja.
Jeżeli tak to jak to rozwiązać w przypadku kiedy w domu jest rekuperacja? Z góry dziękuję za wszelkie sugestie....
Brak wentylacji w spiżarce jest błędem. W spiżarce stosuję się nawiew (z rekuperatora), ew. nawiew + wywiew, jeśli pomieszczenie jest uszczelnione powietrznie. Wymiana 15 m3/h, temperatura 10-15 stopni.

TomDor
17-10-2021, 21:20
Ale to nie jest tak że jak zrobię tylko nawiew to będzie to wypychało zimne powietrze z spiżarki a jak zrobię nawiew i wywiew to wpłynie to na sprawność rekuperatora (zimne powietrze). Alternatywą może być wentylacja w ścianie ale wolę tego uniknąć.

Ratpaw
17-10-2021, 21:35
Ale to nie jest tak że jak zrobię tylko nawiew to będzie to wypychało zimne powietrze z spiżarki a jak zrobię nawiew i wywiew to wpłynie to na sprawność rekuperatora (zimne powietrze). Alternatywą może być wentylacja w ścianie ale wolę tego uniknąć.
Co to znaczy wentylacja w ścianie? Ścianie zewnętrznej? Wewnętrznej? Chodzi Ci o kratkę? No więc to nie działa albo ma dyskwalifikujące wady. Napisałem jak zrobić - jak chcesz szczelne pomieszczenie, to nawiew + wywiew. Wpływ na sprawność energetyczną oczywiście będzie, ale: masz klimę i to Cię nie martwi, bo przecież klima za darmo nie pracuje :)

Policzmy: jak dasz 15 m3/h w spiżarce przy wymianie powiedzmy 150 m3/h na cały dom, to jedynie jakieś 10 % wolumenu idzie na spiżarkę, a przecież obniżasz tam temperaturę jedynie o jakieś 10 stopni. To nie jest majątek.

Owczar
17-10-2021, 22:08
A co nam da wentylacja w tym pomieszczeniu?
Jeśli nikt nie będzie tam przebywał przy zamkniętych drzwiach, to ja nie widzę sensu. Co miałaby usuwać?

Ratpaw
17-10-2021, 22:27
Każde pomieszczenie należy wentylować. Przechowywanie żywności wiąże się z emisją substancji lotnych, chyba, że ta żywność jest pakowana w szklane lub metalowe opakowania. Zapaszek murowany bez wentylacji - chyba nie chcemy, żeby nasza żywność pachniała stęchlizną?

Owczar
17-10-2021, 22:52
Ja w spiżarni przechowuję tylko żywność pakowaną, sucha, napoje itp. Cała reszta jest w lodówce.
Stechlizna bierze się z wysokiej wilgotności. Przy klimie będzie tam raczej ciężko o wysoką wilgotność.

TomDor
18-10-2021, 07:04
Też jestem podobnego zdania jak kolega Owczar (z ciekawości masz takie rozwiązanie u siebie?), nie mam zamiaru suszyć tam wędlin, chodzi o to żeby pomidory potrzymały się dłużej, sałatkę przechować przed imprezą i żeby czerwone miało temperaturę do picia. Jedna z ścian jest ścianą zewnętrzną wychodzącą na północ, jeżeli zauważę duże problemy to chyba można wywiercić wtedy nawiew u dołu wywiew u góry i regulować anemostatami (w ostateczności oczywiście).

Kaizen
18-10-2021, 07:54
A co nam da wentylacja w tym pomieszczeniu?

Usunie zapachy. Osuszanie będzie tylko latem - więc wilgoć też trzeba usuwać.
A jak ktoś zechce klimę chłodzącą w mrozy to zapłaci jak za zboże - łatwiej schłodzić wtedy powietrzem z zewnątrz.

Robienie takiego pomieszczenia nie ma sensu - na warzywa, owoce, dojrzewanie wędlin itp. za ciepło - a utrzymanie takiej temperatury wewnątrz przestrzeni ogrzewanej kłopotliwe lepiej ziemiankę - a w niej, ewentualnie, wydzielona przestrzeń trochę ogrzewana.

TomDor
18-10-2021, 08:12
Robienie takiego pomieszczenia nie ma sensu - na warzywa, owoce, dojrzewanie wędlin itp. za ciepło - a utrzymanie takiej temperatury wewnątrz przestrzeni ogrzewanej kłopotliwe lepiej ziemiankę - a w niej, ewentualnie, wydzielona przestrzeń trochę ogrzewana.

Nie do końca, mam znajomych którzy mają właśnie takie pomieszczenie (od 10lat) ale z kratką wentylacyjną do komina i dedykowanym klimatyzatorem (starszy budynek) i to 15st oraz brak dostępu światła robi robotę. Warzywa trzymają się zauważalnie dłużej, można tam spokojnie schować torta itp. Dlatego nie zastanawia mnie sensowność bo wiem że to jest super wygodne w przeciwieństwie do ziemianki. Chodziło o to czy i jak to wentylować.

Kaizen
18-10-2021, 08:30
Nie do końca, mam znajomych którzy mają właśnie takie pomieszczenie (od 10lat)

I jaką klime mają, co chodzi w mrozy? Do tego WG? To i w mrozy, w tak starym budynku może i 15* wyciągną bez klimy. W nowym domu nawet, jak będziesz mial tam 2 ściany grzejące bez termoizolacji i 2 zewnętrzne z 20cm EPS to temperatura bez wentylacji i bez chłodzenia będzie z 1-2* niższa, niz za ścianami działowymi.

Kiedyś ludzie mieli tzw. komory (https://teatrnn.pl/leksykon/artykuly/etnografia-lubelszczyzny-wnetrza-izby-tradycyjnego-domu-we-wsi-lubelskiej/#komora) (niegrzewane pomieszczenie w zabytkowym, dziurawym, nieocieplonym domu). I uważali to za wygodne - a jednak dalej robili ziemianki. Potem wynaleźli lodówki i zamrażarki.
Zrobienie komory w domu spełniającym WT2021 jest drogie, skomplikowane i bezsensowne. A zgodnie z WT jeszcze musiałbyś odizolować to pomieszczenie od reszty domu i dać drogie drzwi (takie, jak wejściowe).
A klimy szukaj pod haslem "klimatyzator do serwerowni" - kosztuje ze 3x tyle, co zwykła.

Owczar
18-10-2021, 10:13
Co do zapachów - zależy co tam będzie trzymane.

Co do zimy, to zgodzę się, że ekonomiczniej będzie chłodzić powietrzem z zewnątrz.

Idealna opcja to 2 otwory w ścianie, jeden z wentylatorem, drugi z klapą zwrotną i poniżej 5 stopni temperaturę regulować wentylacją.
Przykładowo gdy temperatura wzrośnie powyżej 15, termostat włącza wentylator.

Taka zamiana poniżej 5 stopni, bo przy 14 stopniach byłoby ryzyko wpuszczania bardzo wilgotnego powietrza.

Ratpaw
18-10-2021, 13:56
Ale macie problemy. Skoro TomDor chce mieć spiżarkę na wypasie, to niech ma. Istnieje jeszcze opcja klimatyzatora kanałowego świeżego powietrza, czyli całkowicie osobny obwód (nawiew plus wywiew), osobna czerpnia i wyrzutnia. Trzeba by dobrać jakieś malutkie urządzenie.
Drzwi wcale nie muszą być super szczelne, wystarczy średnia półka.

kaszpir007
19-10-2021, 06:17
My w domu mamy spiżarnię , a w niej żadnej wentylacji ani żadnego wywiewu.

Po co w pomieszczeniu w którym się nie przebywa robić wentylację ?

Ale też zależy co chce pytający trzymać w tej "spiżarni".

Jeśli jakieś zaprawy , słoiki , produkty żywnościowe (pakowane) , jakieś małe ilości warzyw to nie widzę sensu montażu tam niczego.

Jeśli jednak chce przechowywać miesiącami warzywa i owoce to wtedy najlepiej aby ta spiżarnia miała temp kilku stopni.

U moich dziadków kiedyś na wsi mieli wkopaną w ziemię ziemiankę gdzie tak przechowywało się właśnie warzywa i owoce.
W sklepach też warzywa/owoce trzymane są w chłodniach ..

Tyle że w domu robienie chłodni ?

Ratpaw
19-10-2021, 09:12
A pralnię masz w domu czy, tak jak dziadkowie, pierzesz w balii z tarką, postawionej w izbie? Ludzie mają sale kinowe, baseny, siłownie, kręgielnie, lodówki i podgrzewacze szufladowe (w kuchni), serwerownie i inne cuda. Zresztą, zwykła garderoba jest obecnie niemal w każdym domu, choć szafa by wystarczyła.

Każde jedno pomieszczenie w domu powinno się wentylować!

marcinbbb
19-10-2021, 18:22
Ja rekuperacji w spiżarni nie robiłem, nie zrobiłem też w garderobie ale to tylko moja wina nie zmieściłem się z rurami spiro od reku bo garderoba i spiżarnia to sąsiednie pomieszczenia i weź się jeszcze tam pchaj z rurami PE w ilości sztuk 4. Teraz już nie zrobię bo brak dostępu do skrzyń rozdzielczych.
Też jestem zdania że rekuperacja robi robotę. Okien nie otwierasz a świeże powietrze, niestety aby poczuć wiosnę nadal trzeba otworzyć okno. Dlatego w sypialni mamy wielkie okno bez słupka a w kuchni dodatkowe drzwi balkonowe.

TomDor
19-10-2021, 19:21
Dziękuję wszystkim za wkład, zdecydowałem nie robić w tym pomieszczeniu wentylacji. Mogę ją dodać w przyszłości, ponieważ ułożenie pomieszczenia daje taka możliwość.
Myślę że sama klima da radę.

marcinbbb
19-10-2021, 20:28
Ja klimy w spiżarni nie robiłem, ponieważ "zapomniałem" dołożyć 2 warstwę izolacji wełny mineralnej jest tam zdecydowanie chłodniej.zastanów się czy takie rozwiązanie Ci się nie sprawdzi w lato i tak będzie pizgać w nocy powiedzmy max 20*C ewentualnie zrób tam nawiew nawet na 2 rury PE po bajpasie będzie wlatywało powietrze z zewnątrz nie ogrzane tym samym często gęsto około 13-15*C.Noc reki będzie kręcił na maxa a w trakcie dnia na najniższym biegu - zapętlić całe lato.

Janki19
28-10-2023, 18:44
Hej chciałem podbić temat :)

Też mam spiżarkę pod schodami z wejściem z kuchni i rekuperację.
Mam zaprojektowany tam wyciąg 20m3/h - jedna rura 75.

Czytam, że powinien tam być tylko nawiew, mi projektowali i zrobili wyciąg więc ile osób tyle opinii ale zastanawiam się skąd zaciągać powietrze do tej spiżarni i wymyśliłem, że płaskim kanałem wentylacyjnym przejdę przez ścianę do kuchni pociągnę do góry i wrócę przez ścianę nad podłogą półpiętra na schodach.

Dlaczego tak?

- w lecie na piętrze będzie klimatyzacja więc schodami będzie schodziło chłodne powietrze na dół i tam będzie zaciągane do spiżarni - może nie będzie to jakaś ogromna różnica ale zawsze

- w zimie mam ogrzewanie podłogowe w całym domu i jakbym miał podcięte drzwi w kuchni to bym z dołu zaciągał ciepłe powietrze a schody nie są ogrzewane i jak coś to powinno nimi też chłodne spływać w dół.


Czy to ma sens?

Janki19
31-10-2023, 16:50
Hejka, czy jest ktoś kto ma spiżarnie i wyciąg WM w niej? Jak wam to działa ? Czy pomysł z posta wyżej ma sens?

Kaizen
01-11-2023, 08:07
Hejka, czy jest ktoś kto ma spiżarnie i wyciąg WM w niej? Jak wam to działa ? Czy pomysł z posta wyżej ma sens?

Ja bym dał nawiew, żeby było chłodniej.

Janki19
01-11-2023, 19:01
Ja bym dał nawiew, żeby było chłodniej.
Właśnie mam już skrzynki rozdzielcze i przy nawiewie nie mam już wolnych podłączeń by coś dodać.
Dodatkowo taki nawiew w lecie to raczej ciepły będzie.

Kaizen
01-11-2023, 23:17
Dodatkowo taki nawiew w lecie to raczej ciepły będzie.

Nawet w upały znacznie dłużej w ciągu doby będzie chłodniejsze, niż wewnątrz domu (nawet przy klimie). Zwłaszcza, jak w nocy będziesz otwierał bypass. A przez resztę roku będzie chłodniejsze całą dobę.