PDA

Zobacz pełną wersję : Prośba o pomoc - dach z papy - zły montaż



stolus1993
23-10-2021, 06:50
Witam serdecznie, chcialbym prosić o pomoc w zakresie dachu pokrytego papą.

Po zakupie domu postanowiłem zamówić usługę dekarską w postaci nalożenia nowej warstwy papy na już istniejacą. Wykonawca wybrał papę Matizol UNI z grubą warstwą kamyczków. Poprzednia papa nie wiem jaka była, ale nie miała posypki i na pewno była czymś 'smarowana ', może jakąś substancją bitumiczną - nie wiem, w każdym bądź razie wyglądała zdrowo, nie miała pęknięc itp, nic nie ciekło. Ale chciałem mieć pewnośc i polozylismy kolejna warstwe papy.

OKazalol sie, ze osoba która polozyla pape, nie zrobila tego starannie. Gdzie niegdzie papa nie była doklejona do podloza dobrze i w efekcie czego po 2 latach zauważyłem dziś, że porobiły się pęcherze powietrza pod papą. Gołym okiem nie są one może od razu zauważalne ( pewnie przez to, że papa jest pokryta grubą warstwa kamyczka i pewnie ona ukrywa te bąble powietrza ) ale jak się nadepnei butem, to czuć ze jest bąbel. Zakładam najgorszą wersję, czyli to ze te pokrycie z papy niedłgo straci swoją szczelność .

Pytanie za 100 punktów. Jeśli nowa papa straci szczelność z powodu błędów montażowych, to co z papą która byłą pod spodem ? ona już nie spełnia swojego zadania ? Czy jednak nadal mój dach jest szczelny, ponieważ papa pod spodem była dobrze położona i była w dobrej kondycji ? Dziekuje z gory za odpowiedz

donvitobandito
23-10-2021, 20:58
Są tylko dwie możliwości:
1. Albo w życiu nie masz żadnych problemów o dlatego zajmujesz sobie głowę wymślanymi problemami, albo,
2. Nie potrafisz odróżnić spraw ważnych od nieistotnych.

Generalnie moja rada- zamiast na dachu, skup się w najbliższym czasie na sobie!

Andrzej Wilhelmi
24-10-2021, 22:13
Takie zjawisko czasem występuje. Nie wiadomo czy nie istniały takie bąble na starym pokryciu. Przed kryciem ostatecznym powinny być one zlikwidowane czyli stara papa porozcinana. Są dwie przyczyny takiego zjawiska: pęcherz gazu albo wody. Można to obserwować albo usunąć w następujący sposób: delikatnie nawiercić tylko wierzchnią warstwę papy wiertłem o średnicy 4~5 mm tak aby po wyciśnięciu gazu lub wody wcisnąć przez ten otwór z tuby specjalistyczny bitumiczny uszczelniacz dekarski np. Wet-R-Dri Roof Cement i po wciśnięciu docisnąć papę. Pozdrawiam.

donvitobandito
26-10-2021, 11:46
Takie zjawisko czasem występuje. Nie wiadomo czy nie istniały takie bąble na starym pokryciu. Przed kryciem ostatecznym powinny być one zlikwidowane czyli stara papa porozcinana. Są dwie przyczyny takiego zjawiska: pęcherz gazu albo wody. Można to obserwować albo usunąć w następujący sposób: delikatnie nawiercić tylko wierzchnią warstwę papy wiertłem o średnicy 4~5 mm tak aby po wyciśnięciu gazu lub wody wcisnąć przez ten otwór z tuby specjalistyczny bitumiczny uszczelniacz dekarski np. Wet-R-Dri Roof Cement i po wciśnięciu docisnąć papę. Pozdrawiam.

A nie lepiej to zostawić jak jest?
Wydaje mi się, że taki pęcherz i 15-20 lat może istnieć i nic się z nim może złego nie dziać- chyba, że jestem w błędzie, to proszę o sprostowanie.

Andrzej Wilhelmi
26-10-2021, 17:18
Nie jest to normalne zjawisko. Napisałem jak należy postąpić. Pozdrawiam.