PDA

Zobacz pełną wersję : Wentylacja grawitacyjna



ryniu
04-11-2002, 09:33
W projekcie mam przewidzianą wentylację grawitacyjną każdego pomieszczenia mieszkalnego. Wiąże się to z koniecznościa wybudowania az czterech kominów, ale nie to jest największym problemem. Zastanawiam się nad stratami ciepła z tym związanymi. Czy nie będą za duże? Co radzicie? Zostawic to rozwiązanie czy wycofać się z tak rozbudowanej wentylacji? A może zastosować kratki z regulowanym przepływem? Chetnie poczytam o Waszych doświadczeniach odnosnie wentylacji.

Marek13
04-11-2002, 09:47
Wentylacja mechaniczna będzie najlepsza i nie będziesz musiał budować piętnastu kominów. Obecnie chyba można podzielić na 5 rodzaje:
1. wywiewna z kratkami nawiewnymi w każdym pomieszczeniu (minus wieje zimą zimne powietrze),
2. nawiewno - wywiewna bez rekuperatora (minus jak wyżej),
3. nawiewno - wywiewna z rekuperatorem (świeże powietrze jest podgrzewane),
4. nawiewno - wywiewna z rekuperatorem i z pompą ciepła (dodatkowo chłodzenie powietrza),
5. ogrzewanie ciepłym powietrzem (wielu zwolenników na Forum) - wszystko w jednym (ja chyba teraz zdecydowałbym się na coś takiego).

pitbull
04-11-2002, 09:49
Rob wentylacje. W pomieszczeniach mieszkalnych mozesz zastosowac kratki regulowane i ocieplone

ryniu
04-11-2002, 10:09
Co się ociepla, pitbull? Przewody wentylacji?

pitbull
04-11-2002, 10:34
Nie przewody tylko kratki wentylacyjne (zaopatrzone w ocieplone regulatory przepywu)

ryniu
04-11-2002, 11:27
Kratki nawiewne, jak rozumiem. Ja myślałem (nie wiem czy to sie praktykuje) żeby regulowane były kratki wywiewne (właśnie w zwiazku z tymi stratami ciepła).

Gradziu
04-11-2002, 11:39
ja radze dac sobie spokoj z kominami, wszedzie poza kuchnia (tam warto miec nawet 2!), lazienka, wc, oraz pomieszczeniem z kominkiem.
jesli centralka z odzyskiem jest zbyt droga, zrob nawiewniki higrosterowane w pozostalych pomieszczeniach.
tak nawiasem, to dziwny pomysl na kanaly grawitacyjne w kazdym pomieszczeniu, przypomina nieco czasy gdy w kazdym pomieszczeniu stal piec kaflowy, wtedy to mialo uzasadnienie...

pitbull
04-11-2002, 11:56
Ja pisze o kratkach wywiewnych.
Powoli standardem staje sie wentylacja w kazdym pomieszczeniu, co jest wynikiem stosowania coraz bardziej "szczelnych" i zaawansowanych echnologii budowlanych.

Pacul
04-11-2002, 12:54
Problemem nie jest zbyt duża liczba kanałów wentylacyjnych, ale ich brak. Wywiew w razie potrzeby można zdławić, ewentualnie wykorzystać do innych celów (np.nawiew w opcji z rekuperatorem lub kominkiem).

04-11-2002, 13:06
rób wentylacje z rekuperatorem ja mam rekuperator z Gdanska w zime kiedy na zewnatrz jest -10 a w domu +24 wlatuje +20 bez problemu projekt zrobili mi za darmo i zestawienie materialow wszystko wyszlo na dom 120 m2 7600 ale nie mam dziur w dachu tylko jeden komin mozna jeszcze zrobic wymiennik gruntowy