PDA

Zobacz pełną wersję : W którym momencie trzeba mieć pozwolenie na gaz



bujubuju10
30-11-2021, 08:08
Witam! :)

Jesteśmy na etapie starania się o pozwolenie na budowę, ale mamy nadzieję, że w końcowej fazie. Dom ma być wykonany z prefabrykatów keramzytowych. Mielibyśmy pytanie, czy pozwolenie na gaz musi być jeszcze przed stawianiem domu z prefabrykatów. Biorąc pod uwagę fakt, że prefabrykaty mają być wstępnie wyprodukowane z uwzględnieniem gazu.

Z góry bardzo dziękuję za poradę i pozdrawiam
Paweł

klaudiusz_x
02-12-2021, 19:15
Prefabrykaty chcesz produkować u siebie?
Tak wynika z Twojej wypowiedzi.
Jeśli tak, to masz problem :P

Aarnn
02-12-2021, 21:24
O warunki wszystkich przyłączeń powinniście wystąpić jeszcze przed adaptacją projektu.

bujubuju10
06-12-2021, 17:12
Jasne! Na pewno będę zakładał browar, jak chcę się napić piwa.
Krótko mówiąc, dziękukę za takie rady.

Sativum
06-12-2021, 18:55
Witam! :)

Jesteśmy na etapie starania się o pozwolenie na budowę, ale mamy nadzieję, że w końcowej fazie. Dom ma być wykonany z prefabrykatów keramzytowych. Mielibyśmy pytanie, czy pozwolenie na gaz musi być jeszcze przed stawianiem domu z prefabrykatów.
Nie musi być od razu, ale w przeciwnym wypadku będziecie przechodzić tę ścieżkę 2x.


Biorąc pod uwagę fakt, że prefabrykaty mają być wstępnie wyprodukowane z uwzględnieniem gazu.

Przyznam, że nie mam pojęcia co chciałeś przekazać w tym zadaniu :D

klaudiusz_x
07-12-2021, 17:05
Jasne! Na pewno będę zakładał browar, jak chcę się napić piwa.
Krótko mówiąc, dziękukę za takie rady.

Może napisz tak, by można było zrozumie Twoją wypowiedź.
Jeśli mam się domyślać, co chcesz produkować z gazu, To sobie nadal odpowiadaj w swój znany sposób.
I nie pij tego piwa tyle :P

Jasne! Na pewno będę zakładał browar, jak chcę się napić piwa.
Krótko mówiąc, dziękukę za takie rady.

Mareks77
07-12-2021, 17:14
A czy istnieje jakiekolwiek pozwolenie na gaz.
Jeżeli chodzi o produkcję prefabrykatów z uwzględnieniem gazu to nigdy o czymś takim nie słyszałem.
Możliwe iż chodzi tu o technologię produkcji keramzytu i odgazowywanie, ale to nie ma nić wspólnego z podłączaniem i używaniem gazu w budynku z takich materiałów.
Przed pozwoleniem na budowę powinniście wystąpić o warunki przyłączenia także i gazowe. Skoro pozwolenie jest na końcowym etapie to takowe prawdopodobnie macie.
Druga sprawa to projekt instalacji gazowej wewnętrznej. Jeśli projekt jest zakupiony posiada źródło ciepła na gaz to prawdopodobnie już to istnieje.
Trzecia sprawa to projekt przyłącza gazowego uzgodnionego z zakładem gazowniczym.
Po wybudowaniu stanu surowego zamkniętego oraz wykonaniu tynków i posadzek dopiero przychodzi etap instalacji gazowej wewnętrznej i wykonywaniu przyłącza.
Jeżeli chodzi o przyłącze gazu do granicy działki wraz ze skrzynką w której jest zamontowany zawór, reduktor ciśnienia i gazomierz to o ile nie zostanie takowe wykonane przez zakład gazowniczy, to zgodnie z wcześniejszymi warunkami przyłączenia będziemy zmuszeni do wykonania go na własną rękę zlecając prace firmie, która wykona to zgodnie ze zleconym przez nas projektem.

Sativum
07-12-2021, 17:25
A czy istnieje jakiekolwiek pozwolenie na gaz.
Jeżeli chodzi o produkcję prefabrykatów z uwzględnieniem gazu to nigdy o czymś takim nie słyszałem.
Możliwe iż chodzi tu o technologię produkcji keramzytu i odgazowywanie, ale to nie ma nić wspólnego z podłączaniem i używaniem gazu w budynku z takich materiałów.
Przed pozwoleniem na budowę powinniście wystąpić o warunki przyłączenia także i gazowe. Skoro pozwolenie jest na końcowym etapie to takowe prawdopodobnie macie.
Druga sprawa to projekt instalacji gazowej wewnętrznej. Jeśli projekt jest zakupiony posiada źródło ciepła na gaz to prawdopodobnie już to istnieje.
Trzecia sprawa to projekt przyłącza gazowego uzgodnionego z zakładem gazowniczym.
Po wybudowaniu stanu surowego zamkniętego oraz wykonaniu tynków i posadzek dopiero przychodzi etap instalacji gazowej wewnętrznej i wykonywaniu przyłącza.
Jeżeli chodzi o przyłącze gazu do granicy działki wraz ze skrzynką w której jest zamontowany zawór, reduktor ciśnienia i gazomierz to o ile nie zostanie takowe wykonane przez zakład gazowniczy, to zgodnie z wcześniejszymi warunkami przyłączenia będziemy zmuszeni do wykonania go na własną rękę zlecając prace firmie, która wykona to zgodnie ze zleconym przez nas projektem.

Wszystko ładnie opisane. Zastrzeżenie mam tylko co do ostatniego punktu - skrzynkę stawia PG i zawsze wystawiają za to niemałą fakturę (u mnie 2,5k).

klaudiusz_x
07-12-2021, 17:30
Wszystko ładnie opisane. Zastrzeżenie mam tylko co do ostatniego punktu - skrzynkę stawia PG i zawsze wystawiają za to niemałą fakturę (u mnie 2,5k).

Bo masz nitkę obok domu.
Jeśli jej nie ma, o koszt jest znacznie większy.
Za przyłącze wody, za kanalizę, za prąd, za to wszystko się płaci.
A te 2,5k, to śmieszne pieniądze i wielu tu z forum, chciałoby za takie grosze mieć gaz.

Sativum
07-12-2021, 17:48
Bo masz nitkę obok domu.
Jeśli jej nie ma, o koszt jest znacznie większy.
Za przyłącze wody, za kanalizę, za prąd, za to wszystko się płaci.
A te 2,5k, to śmieszne pieniądze i wielu tu z forum, chciałoby za takie grosze mieć gaz.

Post Mareks'a zrozumiałem tak, że pisał o postawieniu skrzynki, a nie podciągnięciu gazu. Nie widziałem by skrzynkę stawiał inwestor. Pomijam kwestię podzlecania usług przez tego typu zakłady.
Dla jednego śmieszne, dla drugiego - np. mnie nie ;)
Gdybym nie miał gazu, to szedłbym w PC.

Mareks77
07-12-2021, 20:54
Post Mareks'a zrozumiałem tak, że pisał o postawieniu skrzynki, a nie podciągnięciu gazu. Nie widziałem by skrzynkę stawiał inwestor. Pomijam kwestię podzlecania usług przez tego typu zakłady.
Dla jednego śmieszne, dla drugiego - np. mnie nie ;)
Gdybym nie miał gazu, to szedłbym w PC.

Jak się czyta to ze zrozumieniem:



.........Jeżeli chodzi o przyłącze gazu do granicy działki wraz ze skrzynką w której jest zamontowany zawór, reduktor ciśnienia i gazomierz to o ile nie zostanie takowe wykonane przez zakład gazowniczy, to zgodnie z wcześniejszymi warunkami przyłączenia będziemy zmuszeni do wykonania go na własną rękę zlecając prace firmie, która wykona to zgodnie ze zleconym przez nas projektem.

Pisałem o przyłączu gazu a nie o skrzynce.
Po drugie to w zależności od warunków przyłączenia do sieci gazowej, oraz odległości sieci od działki a także budżetu na rozwój sieci gazowniczej czasem trzeba ponieść dodatkowe koszty. Rejon gazowniczy czasem zwraca poniesione przez nas koszty po swoich stawkach przejmując wybudowaną nitkę pod swoją pieczę.
Nikt nie mówi że koszty są małe gdyż obejmują także wszelkie protokoły, sprawdzanie szczelności i odpowietrzanie po zagazowaniu, obsługę geodezyjną itp..

Jak nie widziałeś nigdy aby inwestor stawiał skrzynkę to mogę podesłać swoje warunki.
Rejon gazowniczy ogranicza się do zamontowania reduktora, zaworu i licznika, oraz podłączenia pozostałej instalacji wewnętrznej do sieci.

Gdybym nie miał gazu w drodze to także stawiał bym na PC, ale pytający ma całkiem inny problem więc rozpatrywanie tego tematu jest niecelowe.

Sativum
07-12-2021, 22:58
przyłącze gazu do granicy działki wraz ze skrzynką
Pisałem o przyłączu gazu a nie o skrzynce.

Może chciałeś, ale napisałeś co innego ;)

U mnie tak samo w umowie - przyłącze ze skrzynką.
W sp. Polskie Gazownictwo (dwóch rejonach) mówią to samo - skrzynka jest zawsze stawiana przez nas.



Po drugie to w zależności od warunków przyłączenia do sieci gazowej, oraz odległości sieci od działki a także budżetu na rozwój sieci gazowniczej czasem trzeba ponieść dodatkowe koszty.
Rejon gazowniczy czasem zwraca poniesione przez nas koszty po swoich stawkach przejmując wybudowaną nitkę pod swoją pieczę.
Nikt nie mówi że koszty są małe gdyż obejmują także wszelkie protokoły, sprawdzanie szczelności i odpowietrzanie po zagazowaniu, obsługę geodezyjną itp..

Tak, wiadomo. Jednak nie to było treścią zapytania, więc nie pisałem na ten temat.



Jak nie widziałeś nigdy aby inwestor stawiał skrzynkę to mogę podesłać swoje warunki.


Jeśli łaska to wrzuć :)



Gdybym nie miał gazu w drodze to także stawiał bym na PC, ale pytający ma całkiem inny problem więc rozpatrywanie tego tematu jest niecelowe.
To się zgadzamy ;)

Mareks77
08-12-2021, 06:36
Może chciałeś, ale napisałeś co innego ;)

U mnie tak samo w umowie - przyłącze ze skrzynką.
W sp. Polskie Gazownictwo (dwóch rejonach) mówią to samo - skrzynka jest zawsze stawiana przez nas.


No zgadza się......przez nas czytaj: inwestora czyli tego który buduje dom.

Sativum
14-12-2021, 13:48
No zgadza się......przez nas czytaj: inwestora czyli tego który buduje dom.

Buduje PSG (lub ich wykonawca) i wystawia fakturę inwestorowi:

https://naforum.zapodaj.net/thumbs/aacd5cf95105.jpg (https://naforum.zapodaj.net/aacd5cf95105.jpg.html)

bujubuju10
15-12-2021, 11:08
A czy istnieje jakiekolwiek pozwolenie na gaz.
Jeżeli chodzi o produkcję prefabrykatów z uwzględnieniem gazu to nigdy o czymś takim nie słyszałem.
Możliwe iż chodzi tu o technologię produkcji keramzytu i odgazowywanie, ale to nie ma nić wspólnego z podłączaniem i używaniem gazu w budynku z takich materiałów.
Przed pozwoleniem na budowę powinniście wystąpić o warunki przyłączenia także i gazowe. Skoro pozwolenie jest na końcowym etapie to takowe prawdopodobnie macie.
Druga sprawa to projekt instalacji gazowej wewnętrznej. Jeśli projekt jest zakupiony posiada źródło ciepła na gaz to prawdopodobnie już to istnieje.
Trzecia sprawa to projekt przyłącza gazowego uzgodnionego z zakładem gazowniczym.
Po wybudowaniu stanu surowego zamkniętego oraz wykonaniu tynków i posadzek dopiero przychodzi etap instalacji gazowej wewnętrznej i wykonywaniu przyłącza.
Jeżeli chodzi o przyłącze gazu do granicy działki wraz ze skrzynką w której jest zamontowany zawór, reduktor ciśnienia i gazomierz to o ile nie zostanie takowe wykonane przez zakład gazowniczy, to zgodnie z wcześniejszymi warunkami przyłączenia będziemy zmuszeni do wykonania go na własną rękę zlecając prace firmie, która wykona to zgodnie ze zleconym przez nas projektem.

Właśnie pozwolenie będzie niedługo, później dalsza adaptacja projektu z uwzględnieniem przejścia na prefabrykaty.

Sativum
15-12-2021, 12:34
Dodaję podgląd:
https://naforum.zapodaj.net/thumbs/8756bae62a09.png (https://naforum.zapodaj.net/8756bae62a09.png.html)

Wrzucisz swoje?

pandzik
15-12-2021, 12:44
A po co gaz?

Autor keramzyty będzie z niego produkować na potrzeby postawienia domu.
:lol2::lol2::lol2:

Sativum
15-12-2021, 14:51
Biorąc pod uwagę fakt, że prefabrykaty mają być wstępnie wyprodukowane z uwzględnieniem gazu.

Z góry bardzo dziękuję za poradę i pozdrawiam
Paweł

Chyba się domyśliłem - chodzi o wyprodukowanie i dostawę odpowiednich kształtek kermazytobetonowych? Nie da rady ich po prostu przekuć pod rurę?

bujubuju10
21-12-2021, 10:02
Buduje PSG (lub ich wykonawca) i wystawia fakturę inwestorowi:

https://naforum.zapodaj.net/thumbs/aacd5cf95105.jpg (https://naforum.zapodaj.net/aacd5cf95105.jpg.html)

W pewnym sensie racja, ale PSG buduje tylko do punktu przyłącza z tego co wiem. Na terenie działki już inwestor musi zbudować i zaprojektować we własnym zakresie. Właśnie chodzi o to, czy pozwolenie na gaz musi być wydane jeszcze przed postawieniem domu z prefabrykatów.