PDA

Zobacz pełną wersję : Zewnętrzne czujki ruchu 12v



Owczar
05-12-2021, 21:31
Szukam czujek ruchu na zewnątrz - bez antysabotazu na 12v. Głównie do oświetlenia plus może prealarm jeśli nie będzie dużo false positive sygnałów.
Chce po 2 czujki na każdej stronie elewacji. Kupiłem w Chinach jakiś czas temu - pasowały mi idealnie pod kątem regulacji i obejmowały obszar jak chce. Jednak podziałały chwilę i się zjaraly. Nie mam pojęcia czemu - zasilały tylko przekaźniki. Co ciekawe nie spalił się mosfet na wyjściu, a tranzystor sterujący mosfetem. Kupiłbym drugi raz takie same, szczególnie, że mam już porobione uchwyty na obróbkach blacharskich, ale nie chcę znowu tracić czasu na lutowanie z drabiny jak mają paść za chwilę.

Wydawałoby się, że prosta sprawa, ale zewnętrznych z regulacją kąta pochylenia na 12v prawie nie ma.

CityMatic
06-12-2021, 07:21
Może Agate lub Opal Satel-a wszystko zależy jak ma "widzieć".

Owczar
06-12-2021, 07:44
Chodzi o obserwację terenu z elewacji budynku. Może łapać także zwierzęta.
Czujki satela opel widziałem - ale 8x400 to 3200zl ;) biorąc pod uwagę że mają sterować światłem od 22:30 do świtu, to chyba nigdy by się nie zwróciły. Pomijając pewnie niezadowolenie sąsiadów gdyby dom święcił cała noc w okna :)

Szukałem ze 2h na google. Wychodzi na to, że zostają mi te czujki z Ali. Zmienię zasilacz na lepszy i zobaczę. Ważne jest też regulowanie kąta patrzenia bo z każdej strony domu mam inny fragment do monitorowania. Od północy praktycznie 1.5m pasek.

CityMatic
06-12-2021, 08:03
Czujki zewnętrzne zawsze są drogie- niestety.
Może winny nie był zasilacz, a przekaźniki które czujki sterowały? Elektronika bardzo wielu jest bardzo wrażliwa na przepięcia i stąd układy wykonawcze ulegają uszkodzeniu. W zasilanie cewki przekaźnika wlutowuje się diodę. Tym samym zapobiega się przykrym niespodzianką.
458291

Owczar
06-12-2021, 09:29
No i to jest w sumie chyba dobry trop... W sumie jeden czujnik, który nie podawał napięcia na cewkę (uszkodzony przewód) przeżył. To też podejrzewałem, a o tych diodach nie wiedziałem. Jeszcze miałem podejrzenie, że poszedł prąd zwrotny 2 czujniki były połączone w pary. Ale jeden padł i bez pary. Załączył przekaźnik kilka razy i wszedł na stan wysoki...

Jaka to dioda? Jakaś prrostownicza czy zener?

Owczar
06-12-2021, 10:16
Już znalazłem co tam wstawić ;) Nawet nie zdawałem sobie sprawy jak duża może być indukcyjnośc takiej małej cewki :)

CityMatic
06-12-2021, 10:40
Już znalazłem co tam wstawić ;) Nawet nie zdawałem sobie sprawy jak duża może być indukcyjność takiej małej cewki :)
Oj duża, ja wkładam co popadnie - krzemową prostowniczą z jedną dwoma kreskami itp kiedyś dałem led i było widać jak się "błyska" gdy przekaźnik zmienia swój stan. Ale jeśli się dużo robi na przekaźnikach to najlepiej 1N4002

Owczar
06-12-2021, 13:20
Czy 1N4148 też będą ok?

Dzięki wielkie za te podpowiedź, to mi rozwiązuje problem. Pójdę zatem w chinole ;)

CityMatic
06-12-2021, 13:24
Czy 1N4148 też będą ok?
Tak, też będzie dobra.