PDA

Zobacz pełną wersję : Poprawne podłączenie podłogówki



matmateusz
09-12-2021, 11:13
Witam,
Mieszkam w domu już ładnych parę lat i od zawsze w pomieszczeniach ogrzewanych podłogówką, nie było czuć "ciepłej" podłogi. Łazienki, które z założenia miały wyliczoną podłogówkę, tak aby były trochę cieplejsze, wcale takie nie są. Ostatnio sobie oglądałem jak podłączona jest podłogówka do instalacji, porównałem z innymi instalacjami, znalezionymi w necie i mam wrażenie, że to nie jest dobrze zrobione. Wydaje mi się, że w takim podłączeniu, pompa mieszająca, nie pomaga w pompowaniu wody do rur od podłogówki. Czy mógłbym prosić aby, ktoś kto się na tym zna, zerknął i potwierdził (lub zaprzeczył - mam nadzieję ;) ) moje przypuszczenia?https://i.imgur.com/f1RYOII.jpg

Mareks77
09-12-2021, 12:05
Akurat twój rozdzielacz jest tak zbudowany iż pompa podaje wodę już zmieszaną w trójniku ma górnym poziomie. Poziom zmieszania i tym samym temperatura zasilania jest ustalana za pomocą zaworu termostatycznego z czujnikiem temperatury. Poziom można regulować kręcąc białą gałką na rurze zasilania.
Temperatura podłogi jednak jest uzależniona od izolacji domu. Priorytetem każdego grzejnika jest utrzymywanie temperatury w pomieszczeniu natomiast dobrze izolowanych domach dla jej utrzymania temperatura podłogi jest niska i coraz mniej odczuwalna nawet gołą stopą. Poza tym temperatury na zasilaniu w obecnym etapie zimy są jeszcze niskie więc stopa która posiada temperaturę ok 32 - 35*C wyczuje ciepło dopiero gdy temperatura podłogi będzie w tych okolicach.

matmateusz
09-12-2021, 13:01
Dzięki za odpowiedź! :)

gondoljerzy
09-12-2021, 13:17
Zaraz, zaraz! Porównaj swój rozdzielacz z moim obrazkiem. U Ciebie pompa gania wodę w obiegu i przez równoległy do pompy bypas z pominięciem zaworu termostatycznego. Nawet, gdy zawór się całkowicie otworzy, to i tak ilość podebranej ciepłej wody zależy od oporów przepływu w obiegu zasilającym i bypasie. Na moje oko, zdecydowanie nie tak.
458336


Edycja: odszczekuję powyższe. Widziałem na zdjęciach w necie podobne układy. Mimo to, intryguje mnie sens bypasu równolegle do pompy. Chyba że to nie bypas i rurka pełni jakąś specfunkcję.

Edycja 2: Zazwyczaj rozdzielacz do podłogówki jest zamontowany powyżej rurek, które rozdzielacz zasila. Czy w tak skonstruowanym układzie, gdy rurki są powyżej rozdzielacza, nie ma problemów z zapowietrzaniem podłogówki? Czy na rotametrach widać równomierne przepływy?

Mareks77
09-12-2021, 15:31
..........Widziałem na zdjęciach w necie podobne układy. Mimo to, intryguje mnie sens bypasu równolegle do pompy. Chyba że to nie bypas i rurka pełni jakąś specfunkcję.


To bypass.......w środku rozdzielacza jest zawór dławiący który przepuści wodę przez rurkę gdy nastąpi nadmierny wzrost ciśnienia.
Szczególnie jest to przydatne w ogrzewaniu podłogowym sterowanym elektrozaworami uruchamianymi w każdym pokoju. Pomyśl.....w skrajnych przypadkach albo są wszystkie otwarte lub wszystkie zamknięte oprócz jednego.

gersik
10-12-2021, 06:10
A te belki nie są czasami zamienione. Na dole powinna być belka zasilająca a oznaczona jest jako powrotna. Jakie masz przepływy

Kaizen
10-12-2021, 08:37
Co do temperatury idącej w podłogę, to ustawiasz na zaworze RTL - niestety, ręcznie. Chcesz cieplejszą wodę w podłodze (większy mróz za oknem) - odkręć go. Sprawdź, jaki to dokładnie model i jaki ma zakres regulacji temperatury,


Cała grupa mieszająca jest "do góry nogami" - ale poza odpowietrzaniem nie powinno mieć to znaczenia. Pompa pompuje prawidłowo. Problemem może być przepływ przez bypass. Ale jak działa prawidłowo, to chociaż zbędny nie powinien przeszkadzać - sprawdź temperaturę rurki. Jak nie ma przez niego przepływu, to powinna być przy łączeniu z powrotem bliska temperaturze powrotu nawet, gdy w podłogę idzie znacznie cieplejsza woda.