PDA

Zobacz pełną wersję : Balustrada pełna nad schodami



knk
13-12-2021, 11:56
Dzień dobry - szukam porad i doświadczeń związanych z montażem pełnej balustrady nad schodami.

Sytuacja wygląda następująco:
- schody betonowe na poddasze, otwór mniej-więcej na środku pustej na razie kondygnacji
- w planach jest ścianka z GK, która obejmie lewą i tylną krawędź otworu schodowego

Z prawej strony schodów chciałbym postawić solidną balustradę pełną i tu mam problem - z czego ją wykonać i w jaki sposób przymocować to pewnie do stropu. Myślałem nad wykonaniem konstrukcji z profili UA i spięciem jej ze ścianą z GK, która okala otwór - UA montowane z pomocą kątowników przytwierdzonych kotwami do stropu. Mam wątpliwości, czy 3-metrowa ścianka będzie wystarczająco sztywna i nie będzie się chwiać na "wolnym" końcu. Mógłbym podwójnie opłytować, ewentualnie użyć płyt cementowych zamiast GK.

Druga opcja to wtopienie zbrojenia w strop (z pomocą cementu montażowego) i wymurowanie ścianki z bloczków (+ zbrojenia poziome). O wagę się nie martwię - w tym miejscu strop podparty jest ścianą nośną. Tutaj mam pytanie o grubośc bloczków i rostaw zbrojeń pionowych, by ścianka nie miała szans, aby się przewrócić.

Czy istnieją inne sposoby, by postawić pewną konstrukcję, która w istocie jest wolno-stojącym murkiem długim na 3 i wysokim na ok 1m?