PDA

Zobacz pełną wersję : Projekt Rozdzielnicy Domowej - Opinie.



Cris131
16-12-2021, 13:06
Witam. Bardzo proszę o opinie czy niżej przedstawiony wstępny projekt rozdzielnicy domowej jest racjonalny logiczny i czy będzie prawidłowo funkcjonował po zrealizowaniu go w praktyce ? A jeżeli istnieją błędy to w którym miejscu ? Proszę również o informacje jeżeli układ jest ogólnie błędny i nie nadaje się do realizacji. Pozdrawiam i proszę o konstruktywne i rzeczowe opinie.
https://images90.fotosik.pl/559/c330da6eaae5c76f.png

qropatwa
16-12-2021, 13:32
Niby PEN a WLZ 5x16. Do czego przewód ochronny będzie podłączony po drugiej stronie jeśli w rozdzielnicy robisz podział PEN na PE i N?
Dlaczego na RCD 4P nie wychodzisz z bloku rozdzielczego jak w przypadku RCD jednofazowych tylko bezpośrednio z FR?

Cris131
16-12-2021, 15:46
Niby PEN a WLZ 5x16. Do czego przewód ochronny będzie podłączony po drugiej stronie jeśli w rozdzielnicy robisz podział PEN na PE i N?
Dlaczego na RCD 4P nie wychodzisz z bloku rozdzielczego jak w przypadku RCD jednofazowych tylko bezpośrednio z FR?
Dzieki...wiec odcinam ( moj blad !!! ) od strony WLZ zolty przewod PEN a roznicowke 4P podpinam pod Blok Rozdzielczy...czy wtedy to ma sens ???

mmmarcinnn
16-12-2021, 16:37
Po pierwsze: 1. obwody lodówki i alarmu, 2. CO, 3. garaż 230 i zewnętrzne 230 + oświetlenie - każdy na bezpieczniku z członem różnicowoprądowym (łącznie 3 szt)
Po drugie: bezpiecznik 40A na indukcję?
Trzecie: WLZ 4x16
Czwarte: Brak bezpiecznika 3f na garaż
Piąte: Szafka multimedialna - oddzielny obwód
Szóste: brak rezerw - po jednnym eSie na różnicówkę

Cris131
17-12-2021, 08:51
Po pierwsze: 1. obwody lodówki i alarmu, 2. CO, 3. garaż 230 i zewnętrzne 230 + oświetlenie - każdy na bezpieczniku z członem różnicowoprądowym (łącznie 3 szt)
Po drugie: bezpiecznik 40A na indukcję?
Trzecie: WLZ 4x16
Czwarte: Brak bezpiecznika 3f na garaż
Piąte: Szafka multimedialna - oddzielny obwód
Szóste: brak rezerw - po jednnym eSie na różnicówkę

Nooo...opinia konstruktywna i krotka ale rzeczowa. Co prawda mam wrażenie ze kolega podchodzi do tematu z rozmachem i bez ograniczeń a juz napewno nie jest to podejście minimalistyczne i ograniczone do niezbędnego minimum. Odpowiadając na poszczególne punkty zacznę od...konca:
6. Czy rezerwowy ES na kadej roznicowce jes obowiazkowy i co on wnosi do prawidłowo działającej rozdzielnicy ?
5. Co to jest "szaafka multimedialna" i do czego ona ma służyć ?
4. Mam rozumieć ze brama garażowa ma mieć osobny obwód czy wystarczy sam osobny ES ?
3. WLZ musi być 5 x16 mm2 ponieważ tak mam oznaczone w projekcie i ani elektryk ani KB nie zgadzają sie na zamianę kabla.
2. Tutaj rzeczywiście mój błąd...mysle ze ten bezpiecznik zmienię na...16 A - czy to będzie dobrze ?
1. Czyli każde urządzenie z punktu pierwszego ma mieć swoja wlasna "roznicowke" ? Czy jak mam yo rozumieć ?

qropatwa
17-12-2021, 10:21
Dlaczego nie zgadzają się na zmianę kabla? Do czego będzie podłączona piąta żyła (PE) po obu końcach kabla, jeśli rozdział PEN robisz w rozdzielnicy? Jeśli PEN będzie podzielony wcześniej, co jest możliwe i usprawiedliwia wykorzystanie takiego kabla, to nie masz już PEN tylko PE i N i nie możesz ich ponownie łączyć w rozdzielnicy. Jak masz projekt, to po co wymyślasz koło na nowo?

Cris131
17-12-2021, 11:07
Dlaczego nie zgadzają się na zmianę kabla? Do czego będzie podłączona piąta żyła (PE) po obu końcach kabla, jeśli rozdział PEN robisz w rozdzielnicy? Jeśli PEN będzie podzielony wcześniej, co jest możliwe i usprawiedliwia wykorzystanie takiego kabla, to nie masz już PEN tylko PE i N i nie możesz ich ponownie łączyć w rozdzielnicy. Jak masz projekt, to po co wymyślasz koło na nowo?

W projekcie mam tylko ogólny schemat w którym jak byk jest napisano...od ZK do licznika jest kabel 5 x25 mm2 a od licznika do rozdzielnicy jest 5x16 mm2 i kropka. Ale nie ma nic napisane ze to jest PEN lub P + N. A rozdzielnice chce sobie sam zmontować i dlatego pytam. Gdzie będzie dołączany piaty przewód nie wiem bo nikt nie umie mi tego wytłumaczyć a w projekcie nie ma nic na ten temat...byc może nie będzie wykorzystany ale w projekcie jest. https://images89.fotosik.pl/560/fab47e3de203c721.jpg

qropatwa
17-12-2021, 13:09
W projekcie mam tylko ogólny schemat w którym jak byk jest napisano...od ZK do licznika jest kabel 5 x25 mm2 a od licznika do rozdzielnicy jest 5x16 mm2 i kropka. Ale nie ma nic napisane ze to jest PEN lub P + N. A rozdzielnice chce sobie sam zmontować i dlatego pytam. Gdzie będzie dołączany piaty przewód nie wiem bo nikt nie umie mi tego wytłumaczyć a w projekcie nie ma nic na ten temat...byc może nie będzie wykorzystany ale w projekcie jest. https://images89.fotosik.pl/560/fab47e3de203c721.jpg

U Ciebie jest napisane, że to PEN, a okazuje się, że nie wiadomo co to jest, nie wiadomo nawet jaki jest układ sieci.

mmmarcinnn
19-12-2021, 10:22
Nooo...opinia konstruktywna i krotka ale rzeczowa. Co prawda mam wrażenie ze kolega podchodzi do tematu z rozmachem i bez ograniczeń a juz napewno nie jest to podejście minimalistyczne i ograniczone do niezbędnego minimum. Odpowiadając na poszczególne punkty zacznę od...konca:
6. Czy rezerwowy ES na kadej roznicowce jes obowiazkowy i co on wnosi do prawidłowo działającej rozdzielnicy ?
5. Co to jest "szaafka multimedialna" i do czego ona ma służyć ?
4. Mam rozumieć ze brama garażowa ma mieć osobny obwód czy wystarczy sam osobny ES ?
3. WLZ musi być 5 x16 mm2 ponieważ tak mam oznaczone w projekcie i ani elektryk ani KB nie zgadzają sie na zamianę kabla.
2. Tutaj rzeczywiście mój błąd...mysle ze ten bezpiecznik zmienię na...16 A - czy to będzie dobrze ?
1. Czyli każde urządzenie z punktu pierwszego ma mieć swoja wlasna "roznicowke" ? Czy jak mam yo rozumieć ?

1. Lodówka, alarm na pewno na jednym. Na kocioł, sprzęgło, zestawy pompowe (w zależności od potrzeb) najlepiej drugi, ale można podpiąć pod kuchnię. Kotłownia jest pomieszczeniem "mokrym" więc ja preferuję dwa, ale wiadomo, inwestor czy wykonawca podejmuje ostateczną decyzję. Na zewnętrzne na pewno oddzielne. Podsumowując: Łącznie 2 lub 3 szt.
2. Indukcję zabezpiecza się 16A lub jeśli na tym samym obwodzie jest piekarnik 20A.
3. Błąd projektanta natomiast jeśli nikt się nie podpisze pod poprawką - głupota na Twój koszt
4. Dom budujesz na kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Zabezpieczenie 3f na ładowarkę do samochodów elektrycznych, ewentualnie gniazdo siłowe (chociażby pod dużego karchera żeby kiedyś kostkę umyć). Nawet na tynkowanie domu potrzebna siła. Jakieś gniazdo 3f w domu powinno być
5. W domu gdzieś powinno być "centrum multimedialne" czy "szafka multimedialna. Gdzieś musisz zamontować router, multiswitcha, zasilanie domofonu, może jakiś serwer plików, monitoring czy co tam jeszcze do głowy przyjdzie. Drogie urządzenia, warto dać na nie oddzielny eS i kilka metrów kabla
6. Każdy wcześniej czy później wymyśli zmiany. Nie chcesz wrzucać pustych eSów to zostaw po jednym miejscu, nic nie kosztuje a nigdy nie wiesz co kiedy się przyda... Chociaż lepiej wrzucić dwa-trzy eSy, spiąć szyną i mieć możliwość podpięcia łatwo i szybko dodatkowego kabla.

Cris131
21-12-2021, 13:38
1. Lodówka, alarm na pewno na jednym. Na kocioł, sprzęgło, zestawy pompowe (w zależności od potrzeb) najlepiej drugi, ale można podpiąć pod kuchnię. Kotłownia jest pomieszczeniem "mokrym" więc ja preferuję dwa, ale wiadomo, inwestor czy wykonawca podejmuje ostateczną decyzję. Na zewnętrzne na pewno oddzielne. Podsumowując: Łącznie 2 lub 3 szt.
2. Indukcję zabezpiecza się 16A lub jeśli na tym samym obwodzie jest piekarnik 20A.
3. Błąd projektanta natomiast jeśli nikt się nie podpisze pod poprawką - głupota na Twój koszt
4. Dom budujesz na kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Zabezpieczenie 3f na ładowarkę do samochodów elektrycznych, ewentualnie gniazdo siłowe (chociażby pod dużego karchera żeby kiedyś kostkę umyć). Nawet na tynkowanie domu potrzebna siła. Jakieś gniazdo 3f w domu powinno być
5. W domu gdzieś powinno być "centrum multimedialne" czy "szafka multimedialna. Gdzieś musisz zamontować router, multiswitcha, zasilanie domofonu, może jakiś serwer plików, monitoring czy co tam jeszcze do głowy przyjdzie. Drogie urządzenia, warto dać na nie oddzielny eS i kilka metrów kabla
6. Każdy wcześniej czy później wymyśli zmiany. Nie chcesz wrzucać pustych eSów to zostaw po jednym miejscu, nic nie kosztuje a nigdy nie wiesz co kiedy się przyda... Chociaż lepiej wrzucić dwa-trzy eSy, spiąć szyną i mieć możliwość podpięcia łatwo i szybko dodatkowego kabla.
Witam ponownie. Nie bylo mnie kilka dni ale musialem zasiegnac pewnych informacji u zrodel a to wymagalo kontaktu e-mailem z Centrum TAURONA ktory jest operatorem naszej sieci a z ktorego nie mozna otrzymac informacji w zaden inny sposob. A wiec tak...system sieci to chyba najgorszy z mozliwych czyli TN-C. Odnosnie pozostalych spraw to...
6. Zadnych zmian nie bedzie zadnych dodatkowych urzadzen ani modyfikacji dom dopiero jest budowany i napewno nie bede za dwa trzy lata wykonywal zadnych przerobek.
5. W domu nie ma i nie bedzie serwerow, domofonow, routerow, USB, alarmow, monitoringu, itp. itd. Internet mam radiowy ( 10 Mb/s ) z ktorym spiete sa wszystkie TV, laptopy, PC, radio za pomoca Wi-Fi i nie mam zamiaru tego zmieniac. Jedynie musze zainstalowac jeden kabel 75 Om do glownego TV w salonie. A wiec zadnych skrzynek multimedialnych nie mam zamiaru montowac.
4. Gniazda 3 Fazowe na ladowarki do samochodow, karchery i sile sa mi nie potrzebne i nie planuje nabywac niczego co by z nich korzystalo ( oprucz gniazda w kuchni do indukcji ).
3. Czy WLZ 5x16 mm2 jest bledem ? Nie wiem o tym zdecyduje KB i Elektryk to oni zdecyduja i oni poniosa konsekfencje w przypadku problemow bo mam z nimi umowe i odpowiednie koszty z tymi umowami ponioslem.
2. Oczywiscie Indukcja 16 A co zaznaczylem na nowym schemacie rozdzielnicy.
1. Przy problemach dolozylem jedna "roznicowke" wraz z dwoma dodatkowymi zapasowymi galeziami i to powinno wystarczyc.

Konczac prosze o informacje czy w ukladzie przedstawionym na rysunku wiedzac ze system sieci to TN-C mona na jego podstawie zmontowac rozdzielnice ? Oraz czy oprucz zaznaczonych przewodow do pozostalych modulow mozna uzywac przewodu 6 mm2 czy trzeba uzyc 10 mm2 ?
https://images90.fotosik.pl/560/ccdd5758a23716a3.jpg

qropatwa
21-12-2021, 13:50
Jak sam zaznaczyłeś, piąta żyła zostaje niepodłączona, więc po co Ci ona? Zwiększa tylko koszt kabla. Niech elektryk wytłumaczy do czego zamierza ją użyć, bo jest niepotrzebna. Układ TN-C nie jest najgorszy. Możesz z niego z powodzeniem przejść na TN-S rozdzielająć PEN na PE i N. PE powinien zostać także uziemiony w miejscu rozdziału. Jeżeli elektryk zamierza skorzystać z uziemienia w ZK i do tego planuje wykorzystać piątą żyłę, to jest to błąd. Nie masz prawa korzystać z tego uziemienia.

Cris131
21-12-2021, 15:24
Jak sam zaznaczyłeś, piąta żyła zostaje niepodłączona, więc po co Ci ona? Zwiększa tylko koszt kabla. Niech elektryk wytłumaczy do czego zamierza ją użyć, bo jest niepotrzebna. Układ TN-C nie jest najgorszy. Możesz z niego z powodzeniem przejść na TN-S rozdzielająć PEN na PE i N. PE powinien zostać także uziemiony w miejscu rozdziału. Jeżeli elektryk zamierza skorzystać z uziemienia w ZK i do tego planuje wykorzystać piątą żyłę, to jest to błąd. Nie masz prawa korzystać z tego uziemienia.

Nie wiem po co im piata żyła. Obydwaj tlumacza to tym ze...tak jest w projekcie. Ja podejrzewam ze tu chodzi o fakt ze projekt byk kupiony w zeszłym w roku w jednym z bardzo znanych i w sumie dobrze ocenianych Biur Projektowych w Warszawie. Moze to było robione pod tamte warunki systemowo - sieciowe do zmiany przy adaptaci ??? A może chodzi o zupełnie cos innego...nie wiem...wiem za to ze jako osoba nie bedaca w temacie nie mogę wnikać i wymagac zmian w projekcie według własnego...widzi mi sie !

Mareks77
27-12-2021, 15:14
Po pierwsze to przewód PEN z przyłącza WLZ podłączasz do szyny PE a dopiero od niej stosujesz zworkę z szyną N
Po drugie to WLZ 5x16 nie jest błędem ale jedna żyła nie będzie podłączona,
Do zacisku w złączu na 100% nie podłączą obu przewodów gdyż rozdziału na N i PE należy dokonać w rozdzielnicy domowej. i stamtąd powinien iść przewód 16mm2 do głównej szyny wyrównawczej i bednarki z uziemienia fundamentowego.