PDA

Zobacz pełną wersję : ?ciany keramzytowe



jolprzem
04-11-2002, 13:10
czy ktoś ma może wybudowany dom w systemie praefa czyli ściany z keramzytu chciałabym się dowiedzieć czegoś więcej na temat opłacalności zastosowania tego systemu

05-11-2002, 16:36
Ja byłem bezpośrdenio zainteresowany tym systemem. Byłem w ich fabryce i przyglądałem się jak wykonuja poszczególne elementy.
Byłem też w domu wybudowanym w tej technologii. Niestety jest droższa od tradycyjnych (wg. mnie o jakieś 1/3). Posiada jednak sporo zalet, które mogą spowodować, że w sumie będzie się opłacało ją stosować ludziom, którzy mają już odłożone jakieś 120 -130 tys. a na resztę biorą kredyt. Teraz też mam z keramzytu, ale trójwarstwową

adamski
26-11-2002, 09:33
Czesc
Hans_68 - sciana trojwarstwowa? Wlasnie zastanawiam sie nad sciana jednowarstwowa z Optirocu lub Termatu. Przez przypadek wpadlem dzisiaj na strone Praefy i widzialem ich przykladowy kosztorys - domek wg projektu Archonu 160 m2 - 78tys+7%Vat. Czyli cenowo nie tak atrakcyjnie.
Czy moglbys podac jaki byl koszt Twoich scian, material, robocizna i czas postawienia? Oczywiscie o ile to mozliwe kilka slow o projekcie.
Z gory dzieki i pozdrawiam
Adamski

26-11-2002, 10:44
Wiele razy zastanawiałem się nad kosztami budowy domu i myślę, że ten sam projekt można wykonać za różne pieniądze. Jeśli chcesz wiedzieć ile będzie kosztował Cię twój projekt to wejdź na stronę http://www.keramzyt.pl i pamiętając, że na metr wchodzi 8 bloczków przemnóż to przez ilośc metrów wynikającą z Twego projektu razy cenę za bloczek. Do tego dołóż transport i rozładunek, parę wywrotek żwiru, kilkanaście opk." cemaplastu", stal zbrojeniową na nadproża, parę palet cementu, woda , prąd itd. Uzyskasz orientacyjny koszt materiału na stan surowy.Do tego dodasz ze 25-30 % na to o czym nie wiesz, a będzie potrzebne. Ja za robociznę zapłaciłem dwa razy więcej niż myslałem, że zapłacę na początku. Byłem jednak spokojny o jakość wykonania. Coś za coś. Kasę się jakoś zarobi, a zawału się nie da odwrócić. Wierz mi, że niektóre ekipy potrafią się do niego przyczynić. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat kosztów mojej budowy to na priva. Podam Ci wtedy bardziej szczegółowo to na co wg mnie warto zwrócić uwagę.

pik33
26-11-2002, 10:54
Też zainteresowałem się ostatnio systemem Praefa. Koszty nie są wysokie, jeśli wziąć pod uwagę, że płyta Legalett zawiera system grzewczy, ściany zaś są równe, nie wymagają tynku wewnętrznego i zawierają kanały dla instalacji. Do tego montaż domu jest błyskawiczny. Czasu i nerwów nie bardzo idzie przeliczyć na pieniądze, ale porównując cenę stanu surowego zamkniętego koniecznie trzeba uwzględnić obniżenie kosztów wykończenia i instalacji i dopiero porównywać.
Mam zamiar pogadać z nimi o konkretnym kosztorysie...

26-11-2002, 16:35
Wszystko sie zgadza. Jeśli masz kasę. Dla mnie 30 kzł to sporo. Wolę mieć za to np: ogrodzenie. Faktem jest, że szybko i nie zabardzo jest co zwalić, ale jest też o paru rzeczach trzeba pamiętać od razu przy projektowaniu - potem jest już trudno dokonac poprawek. np: ilość gniazdek i ich rozmieszczenie, wszystkie pozostałe instalacje. Nie masz tego komfortu, że w ostatniej chwili coś zmienisz. Rozwiązanie Praefy, jest O.K. dla tych którzy :
1) mają wystarczającą ilość kasy
2) zatrudnią swego architekta by dopracował konstrukcje wspólnie z Praefą
3)zatrudnią architekta wnętrz by wszystko było od razu przemyślane
To przy tej technologii niezmiernie ważne.
To prawda, że ściny są gładziutkie jak pupa niemowlaka ( sam dotykałem ), ale inni mogą powiedzieć gdzie tynk i jego rola dla pomieszczenia. pamiętajmy też o pewnych ograniczeniach, np: rozpiętośc stropów zdaje sie nie może przekracza 6,5 m.
Można się nawet przekonać do grubości ścianek - 15 cm. Domy w tej technologii są nieprzyzwoicie równe i widac to z daleka. Dowolne kształty okien itd. Daje ta technologia pole do popisu.
Należy jednak pamiętać, że te ściany są zbrojone prętami co nie każdemu musi odpowiadać.
Masz kasę buduj z Praefą. Podzielisz sie potem spostrzeżeniami.

pik33
26-11-2002, 20:22
No właśnie nie mam kasy.
I dlatego jestem mile zaskoczony kosztorysami, które obejrzałem.
Dlatego też chcę z nimi gadać konkretnie: taki to a taki domek - za ile go zrobicie.
Wtedy będę wiedział, czy z nimi buduję, czy nie...

pik33
26-11-2002, 20:25
Jeszcze parę pytań:
Pytanie 1: jaka jest ta rola tynku?
Do tej pory myślałem, że polega ona na wyrównaniu powierzchni i przygotowaniu do malowania/tapetowania... czy jest "coś jeszcze"
Pytanie 2: jaka szkoda wynika ze zbrojenia prętami?

27-11-2002, 19:02
Czy ktos z Was wybudowal sie w tym systemie? Zauwazylam, ze wsrod domow referencyjnych maja moj projekt (Irma). Bede sie budowac na wiosne, ale jeszcze nie wiem z czego. Bede wdzieczna za wszelkie informacje.

Filo
27-11-2002, 20:00
Witam,

Skorzystałem z systemu PRAEFA do postawienia domu w Październiku tego roku. W tej technologii budują coraz liczniej firmy realizujące budynki pod klucz. Ja zamówiłem ściany bezpośrednio w PRAEFA. Wszystko przebiegło dosyć sprawnie:

* Kilka dni na wstępną wycenę budynku i ofertę.
* Tydzień na negocjacje cenowe/uzgodnienie umowy i jej podpisanie.
* W ciągu kolejnego tygodnia dostałem kompletny projekt montażowy domu (rysunki CAD). Mimo, iż naniosłem liczne zmiany to jednak cała procedura uzgadniania projektu poszła bardzo sprawnie.
* nie całe 2 tygodnie trwała produkcja
* montaż trwał 3 dni a mogły wystarczyć 2, gdyby nie problematyczny wjazd na działkę.

Generalnie mają sprawną i elastyczną kadrę od komercyjnych poprzez projektantów do ekipy montażowej włącznie.

Dzięki tej technologii bezstresowo (z wyjątkiem problemu wjazdu m na działkę) mogłem wykonać "tygrysi skok" w budowie domu i jest szansa, że zamieszkamy w nim na przełomie 2002/2003.

Jeśli mogę służyć pomocą to proszę o pytania. Mam też pewną wiedzę o płycie fundamentowej Legalett, którą z żoną i ojcem złożyliśmy samodzielnie.

Pozdrawiam, Filo.

Mysza
28-11-2002, 08:08
Filo, proszę podaj więcej szczegółów. Jaki dom budowałeś, ile metrów, kondygnacje, co na dach. I jak Ci to wyceniła firma budowlana. Co wchodzi w stan wykończenia pod klucz. Tempo budowy jest niezaprzeczalnym atutemtego systemu, ale jak się mają do tego finanse?
Co możesz to napisz na Forum, a co nie to na priva.
Dzięki

pik33
28-11-2002, 08:51
Mnie też by to interesowało...

28-11-2002, 10:56
ja wam coś powiem jedyny materiał który oddych to jest keramzytobeton ale jakoś nikt o tym nie pisze czy ktoś wie coś na ten temat Bartosz

Filo
28-11-2002, 22:52
D04 Powszechny z Muratora
(http://www.projekty.murator.pl/prezentacja.htm?IdProjektu=1:cool:
Ja buduję samodzielnie zamawiając poszczególne elementy domu u Producentów:
Fundament grzewczy Legalett ( elementy systemu 17 tys + beton 4 tys + 4 tys wymiana gruntu pod płytą+0 robocizna własna)= 25 tys brutto
PRAEFA: Ściany zew, wew i elementy ganku = 43 tys brutto (bez stropu, będzie podwieszany do wiązarów dachowych)
Prefabrykowna więźba dachowa (materiał + montaż) w technologii MiTek 11 tys brutto

Nie miałem odwagi zlecić całości jednej firmie (dopiero zaczynały montaż takich domków) ale dziś już mają większe doświadczenie i może warto im zlecić realizację domu w całości. Na Śląsku działa firma Eko-dom (http://www.ied.pl). Ale w kraju jest jeszcze kilka takich firm -informacji udzieli PRAEFA.

Nie jest to system na najtańsze budowanie ale z pewnością zapewnia wysoką jakość, spokojną głowę i zaoszczędzony czas.

Dach pokrywam dachówką ceramiczną Tondach, która na Śląsku i w Małopolsce stanowi silną konkurencje dla dachówek betonowych - ceny są bardzo zbliżone.

Na razie moją wspólpracę z firmami Legalett, Praefa i Kasper (prefabrykowana wieźba dachowa) oceniam bardzo pozytywnie - firmy te to naprawdę awangarda polskiego budownictwa jednorodzinnego.

Pozdr, Filo.

pik33
29-11-2002, 07:07
No i masz za 80k stan surowy otwarty. Kotłowni już nie potrzebujesz. W środku, elektryka, hydraulika, w gotowych kanałach w Praefie. Tynku wewnętrznego nie trzeba. Z zewnątrz ocieplenie plus tynk... i okna. Za 120-140k PLN będzie 100-metrowy wykończony dom...

... a, przepraszam, jeszcze dachówka + krycie... ale i tak pewnie w 140k się zmieścisz

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: pik33 dnia 2002-11-29 08:09 ]</font>

KrzysiekMarusza
15-12-2002, 12:12
Cos ostatnio slabo dyskusja n/t systemu Praefy sie rozwija :).
Inwest-eko-dom zmienil nazwe i na razie nie ma nowej strony www.
Ja zamierzalem powierzyc im budowe domu (ok 100 m2 - "na 102"),
ale bardzo podniesli ceny pod koniec lata br, wiec zrezygnowalem. Czy ktos ostatnio pracowal z nimi (lub z jakas
inna firma ze Slaska lub Malopolski, budujaca w sytstemie Praefa ? - bede wdzieczny za kazda opinie !

pik33
15-12-2002, 13:06
Zostawiłem im dane na stronce - po paru dniach dostałem, listem poleconym, materiały reklamowe z płytką CD.
Nie wiem co z cenami - czekam jeszcze na warunki zabudowy z gminy, wtedy wybiorę projekt i przejadę się chyba do nich osobiście.
A stronki związane z Praefą rzeczywiście poznikały. Było http://www.budownictwo.systemowe.pl - mieli tam informacje, kosztorysy, rozpłynęło się.

16-12-2002, 17:42
Czy ktos ostatnio pracowal z nimi (lub z jakas
inna firma ze Slaska lub Malopolski, budujaca w sytstemie Praefa ? - bede wdzieczny za kazda opinie !


Inwest-eko-dom ma od PRAEFA wyłączność na Śląsk i Małopolskę, więc na tym terenie montażu mogą dokonąc tylko oni lub ekipa fabryczna PRAEF'y jak u mnie.

Pozdr, Filo.

KrzysiekMarusza
18-12-2002, 15:10
Dzieki, Filo
Jakkolwiek ciagle widze b. malo dyskutantow, ktorzy z Inwest-eko
pracowali - czyzby ta firma zadnego domu nie wybudowala :-) ?
Aha - no i czy ktos wprowadzal sie do takiego domu (keramzyt+
styropian) zaraz po zbudowaniu (tzn. po montazu instalacji) ?

Pozdrawiam wszystkich

Krzysiek

18-12-2002, 18:30
Odwiedzilem ich domek modelowy przed M1 na Sląsku. Wygląda to ciekawie, a zwłaszcza cena. Pod klucz ok. 1500 za m2. Niby gwrantuja czas budowy max. 3 m-ce. Na razie liczę na szczęśliwy los w loterii - nie miałbym nic przeciwko, żeby wygrać tę chałupkę :wink:

pik33
18-12-2002, 20:36
Na razie u mnie ta technologia jest na pierwszym miejscu.

Dostałem warunki zabudowy. Wynika z nich, że mogę zbudować właściwie to, co chcę, aby nie wieżowiec i fermę nutrii. No to jutro zadzwonię do biura, które zamieściło w czasopiśmie "Ładny Dom" 8/2002 projekt określony "dom bardzo szybki w budowie"... projekt jest zrobiony "pod" prefabrykaty, domek mało że nam obojgu się podoba to jeszcze ma "idealny" dla nas rozkład pomieszczeń i wjazd na działkę - od wschodu - tak jak nam potrzeba. Jedyne co bym w tym projekcie poprawił... "rozpompowałbym" go o jakieś 5-10%, wszystkie wymiary. Na ile zdołałem się zapoznać z budownictwem, to akurat da się zrobić z tym projektem bez problemu. Zresztą, rysunki w czasopiśmie są tak mało precyzyjne, że może nawet nie będzie trzeba - wszystkie powierzchnie po powiększeniu i zwymiarowaniu rysunków wyszły mi mniejsze niż podane w artykule...

Na rzecz tego domku zrezygnowaliśmy z D06/06a.

Mam zamiar pojechać osobiście do Warszawy, pogadać z nimi w realu na temat kosztów budowy.

Za tą technologią przemawia do mnie przede wszystkim jej szybkość. Chcemy zamieszkać tam jeszcze w 2003 roku. No i ta dokładność - 2 milimetry - nie do osiągnięcia przez nasze wiejskie ekipy budowlane.

Niech to będzie nawet 20000 PLN droższe - zaoszczędzę czas, nerwy i pieniądze na poprawki. Sporo tańsze będzie wykończenie tego domku, zwłaszcza że w takim układzie dużo będę mógł zrobić własnymi siłami, co byłoby mało realne w systemie tradycyjnym.

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: pik33 dnia 2002-12-18 21:43 ]</font>

Filo
19-12-2002, 19:12
Pik33, a kogo chcesz odwiedzić w Warszawie ?

Pozdr, Filo.

KrzysiekMarusza
19-12-2002, 20:26
No fajnie, ale czy budujecie z legalettem ? Mnie ta bezwladnosc cieplna w naszym
klimacie wydaje sie wada ..........

Krzysiek

pik33
19-12-2002, 22:32
Firmę, która buduje w systemie Praefa.

Jako że mieszkam w Białymstoku, Warszawę mam najbliżej.

Co do Legalettu, mam mieszane uczucia. Ale właśnie chcę mieć dom który ma tą bezwładność. Chcę jako główne źrdło ciepła mieć kominek. A w takich przypadkach.. bezwładność cieplna bardzo się przyda. Jak kominek wygaśnie, dom jeszcze jakiś czas będzie trzymał ciepło.

endriu
20-12-2002, 19:18
Cały czas dopytuję się o paro przepuszczalność ścian każdy producent chwali swoje dostałem artykuły od producentów styropianu ściana nie oddycha od producentów wełny oddycha, ale mało wydawnictwo Murator wraz z Atlasem w poradniku r jak remont z Atlasem artykuł „Krótki oddech ściany” pisany przez pana Krzysztofa Milczarka dopisek "w tej i innych budowlanych sprawach można dzwonić do nas pod bezpłatny numer firmowej infolini (0 800 168 083)orazwysyłać listy pocztą elektroniczną:e-mail [email protected] pisze o przepuszczalności ściany ceglanej 443 g
Ściany z betonu komórkowego 1440 g; ściany ocieplonej w systemie ATLAS ROKER 1536; ściana ocieplona w systemie ATLAS STOPTER 211 g a jak jest ze ścianami z keramzytobetonu gdzie się nie pytam odpowiedź jest jedną, iż ściana z jamistego keramzytobetonu nie stanowi żadnej bariery dla pary wodnej, czyli tyle ile przyjmie tyle odda prosiłem o odpowiedź wszystkich, ale nikt nie odpowiada czyżby spisek a może ta ściana jest tak dobra, że wszyscy się jej boją czy ktoś może mi pomóc a może spróbujcie wyciągnąć taką odpowiedź od redakcji bo ja od kilku miesięcy nic nie mogę się dowiedzieć brak odpowiedzi


<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: endriu dnia 2002-12-20 20:33 ]</font>

04-01-2003, 00:04
Z tą dokładnością Praefy byłbym ostrożny..... Nie widziałem tego domu ale kolega mi opowiadał jak to jego znajomy sądem ich skarżył. Za jakość oczywiście. Wszystko piękne ale w reklamach.

Filo
04-01-2003, 05:44
Praefa to tylko technologia budowy ale budują ludzie. W moim wypadku stawiała ekipa fabryczna i jest dokładnie.

Pozdr, Filo.

04-01-2003, 07:41
Powiedzcie prosze gdzie znależć namiary na jakakoliwek z tych firm. jestem z Wrocłaiwa. [email protected]

Filo
04-01-2003, 16:48
http://www.praefa.com w załadce partnerzy.
Proszę pamiętać że ściany i montaż można zamówić bezpośrednio w PRAEFA Polska.

Pozdr, Filo.

08-01-2003, 15:26
pik33,
Jak wspomniałem przyglądałem sie procesowi produkcji.( jest też przedstawiony na CD reklamowym). Wygląda to tak: zmieszalnika wylewana jest mieszanka keramzyto-betonowa (o odpowiedniej wytrzymałości) do formy ściany ułożonej poziomo na stole wibracyjnym.W formie znajduje się zbrojenie w postaci prętów poziomych i pionowych tworzących oka o przekroju ca. 10-15 cm. Po zalaniu formy jest ona zagęszczana i wyrównywana z wierzchu. następnie swzlifowana ( stąd ta gładkość ). Tak więc jeśli chodzi o to zbrojenie to wkażdej ścianie ono istnieje i po postawieniu wszystkich ścian łącznie ze stropem otrzymujemy zbrojona klatkę. Pytanie jaki to ma wpływ na ludzi- NIE WIEM. Wiem tylko, że sporo tego sprzedają do Niemiec.
Jeśli chodzi o kwestię tynku, to niktórzy mówią, iż jego funkcją poza wyciszaniem pomieszczenia jest tworzenie mikroklimatu poprzez wchłanianie lub oddawanie wilgoci.
Mnie osobiście podobał się dom wykonany w tej technologii, ale pomimo iż zapłaciłem dwa razy więc za robociznę i tak wyszło mi taniej niż w Praefie. Miałem też trochę więcej czynności do wykonania przy zamawianiu potrzebnych materiałów niż przy Praefie, ale nie wydałem więcej kasy i mam mniejszy kredyt.
Uważam, że kto ma kasę w wystarczajacej ilości i nie chce się znać na materi budowlanej powinien skorzystać z tej oferty. Oszczędzi nerwów z niesolidnymi ekipami i skróci do minimum czas postawienia stanu surowego.

ckwadrat
08-01-2003, 15:36
Jestem tego samego zdania co przedmówca. Robiłem darmową wycenę swojego projektu w tym systemie i wyszło, jeśli dobrze pamiętam, ok. 50% drożej niż tradycyjnie. Dużo za dużo. Oprócz prostoty i szybkosci (także czystości) budowy kusili jeszcze tym, że wycinają od razu bruzdy pod instalacje.

08-01-2003, 21:01
A mi się to podoba. Odwiedziłem dom modelowy Studio Atrium. GLX19 jest super. Cena domu na gotowo też. No i mieszkam w 3 miesiące. Budują mi go na wiosnę! Pozdrawiam. Maciek.

KrzysiekMarusza
09-01-2003, 17:58
Firma inwest-eko-dom na przelomie lipca/sierpnia 2002 podnosla ceny tego
typu domow (z dnia na dzien) o jakies 25% - to nie jest prawidlowa
praktyka w biznesie (moim skromnym zdaniem) - zrezygnowalem z jej (potencjanych)
uslug w/z budowy domu.

Tym ktorzy w to ida gratuluje kasy :smile:

Krzysiek

28-01-2003, 12:51
Ciekawie to wygląda. Ja odwiedziłam ich stoisko na budmie i porozmawiałam sobie z firmą wykonawczą. Cena na mój projekt mnie zaskoczyła. (Parterowy, 102 m2)Pod klucz ok. 1300 zł. Poza tym dostali złoty medal, więc coś jest na rzeczy. Pozdrawiam. Agnieszka (Poznan)

KrzysiekMarusza
28-01-2003, 14:32
No fajnie - na poczatku za 102 m2 (D09 - "Dom na 102&quot:wink: zyczyli
sobie ok. 130 tys. zl, (strasznie sie na to napalilem :smile:, a potem sie okazalo ze teraz (sierpien 2002) to juz jest ok. 160 tys. (sprawdz, moze bez okien/grzania/VATu/... :smile:.
Technologia wyglada b. fajnie, tym bardziej, ze nie ma obowiazku
zamawiac plyty legalett, tylko tradycyjny fundament+np. grzejniki
tez jest OK (jakkolwiek inwest-eko-dom raczej nie byl zaintereso-
-wany robieniem grzania gazem, tylko pradem (mniejszy koszt instalacji). Bede wdzieczny za kolejne info o tej technologii,
choc raczej juz z tego pomyslu zrezygnowalem (zbuduje z BK).
Krzysiek

pik33
06-02-2003, 21:51
Mój projekt poszedł do wyceny do Praefy w Warszawie, zobaczymy, co z tego wyniknie.
W każdym razie, ważne, że można wybierać spośród różnych wersji poszczególnych elementów domu, choć preferowana jest płyta Legalett, ściany z Praefy ocieplone wełną z tynkiem mineralnym, więźba prefabrykowana z płytkami kolczastymi i dachówką cementową. Ano, zobaczymy. Oglądałem to w realu - podobało mi się.

pik33
06-02-2003, 21:53
Aha... projekt w końcu indywidualny. Z tym z "Ładnego domu" cała koncepcja rozbila się o niekorzystnie umieszczony kominek.. :cry:

KrzysiekMarusza
07-02-2003, 16:09
Poprzednio oferowali ocieplenie styropianem (2-warstwowa). Jaki duzy to bedzie
dom ? I czy pojdziesz w Legaletta ? Elektrycznego czy innego ?

Pozdrawiam - Krzysiek

pik33
08-02-2003, 07:29
Zobaczymy jak wycenią. Jakby co, to pójdę w tego legaletta. Co do koncepcji budowania, to po prostu cały czas jest u nich dopracowywana. Bo Praefa Praefą, a dom systemowy oprócz ścian z Praefy składa się jeszcze z kilku elementów.
Legalett elektryczny. Na działce nie mam gazu.

pik33
08-02-2003, 07:31
Aha, dom ma 120 m2 mierzone przy podłogach. Użytkowej pewnie około 100m2 - nie wiem jak to mierzyć.