PDA

Zobacz pełną wersję : Czy zmiana grzejnika coś da?



pietre
28-12-2021, 11:19
Od czerwca ogrzewam dom PC. W ostatnich dniach przy temperaturach -10 / -15 w dwóch pomieszczeniach od północy temperatura w pomieszczeniach spadła do 20C. W innych pomieszczeniach jest ok. (21-22C). Wszędzie mam stare żeberkowe grzejniki aluminiowe. Czy wymiana grzejników w tych pomieszczeniach od północy, na większe grzejniki typu konwektorowego coś da?

CityMatic
28-12-2021, 13:07
Od czerwca ogrzewam dom PC. W ostatnich dniach przy temperaturach -10 / -15 w dwóch pomieszczeniach od północy temperatura w pomieszczeniach spadła do 20C. W innych pomieszczeniach jest ok. (21-22C). Wszędzie mam stare żeberkowe grzejniki aluminiowe. Czy wymiana grzejników w tych pomieszczeniach od północy, na większe grzejniki typu konwektorowego coś da?

Tak, jeśli będzie miał większą powierzchnię to tak, bo raczej parametrów zasilania dla tych dwóch pomieszczeń nie zmienisz. A może się mylę jeśli mógłbyś zwiększyć przepływ czynnika na grzejniku czy to na zaworze termostatyczny grzejnika czy np rozdzielaczu grzejników to również by pomogło.
Pamiętaj aby gdy już się zdecydujesz na wymianę grzejnika dobrze przeliczyć jego moc do wartości temperatury zasilania powinno być w parametrach grzejnika.

Andrzej5101
28-12-2021, 15:00
Czy wymiana grzejników w tych pomieszczeniach od północy, na większe grzejniki typu konwektorowego coś da?
Mając obliczoną moc cieplną tego pomieszczenia to;
-moc cieplna grzejnika = > mocy cieplnej pomieszczenia

CityMatic
28-12-2021, 17:18
Mając obliczoną moc cieplną tego pomieszczenia to;
-moc cieplna grzejnika = > mocy cieplnej pomieszczenia
Niekoniecznie to takie proste nie jest - moc cieplna grzejnika wynika z parametrów zasilania czynnikiem dla którego został skonstruowany( to napisałem powyżej)
więc zakup grzejnika nowego o mocy np 2200W wcale nie musi spełniać swojego zadania.
Kolega napisał, że dom ogrzewa pompą ciepła więc istnieje duże prawdopodobieństwo, że czynnik zasilania jest dużo chłodniejszy i należy odpowiednio przewymiarować wielkością ten grzejnik dla konkretnego pomieszczenia.
Znalazłem typowy alu grzejnik i to jest napisane w jego parametrach:


moc cieplna 10 żeberek (55/45/20 'C): 635 W
moc cieplna 10 żeberek (75/55/20 'C): 1212 W
moc cieplna 10 żeberek (90/70/20 'C): 1526 W

Fanek
28-12-2021, 18:32
Podłacze się pod temat - jak policzyć moc grzewczą grzejników żeliwnych?
ktoś może się spotkał z tematem?

CityMatic
28-12-2021, 19:41
Podłacze się pod temat - jak policzyć moc grzewczą grzejników żeliwnych?
ktoś może się spotkał z tematem?

https://books.google.pl/books?id=8RqdO4LkucMC&pg=PA131&lpg=PA131&dq=grzejniki+TA-1+charakterystyki&source=bl&ots=pElm6L1-iZ&sig=q5Ba0Su4W5fHqQd4yAVsCg-U6lU&hl=en&sa=X&ei=Tj_vTsalFebV4QSftcHyCA&redir_esc=y#v=onepage&q=grzejniki%20TA-1%20charakterystyki&f=false


Jedno żeberko ok 130W

pietre
28-12-2021, 21:41
Pomieszczenie ma niecałe 12m2. Grzejnik aluminiowy o wymiarach 700x500. Jest miejsce na grzejnik 850x600 . Da to coś radę?

Mam 11 żeberek x 141 W, co daje 1551 W
Grzejniki do PC mają parametry 55/45/20 ˚C , co przy grzejniku o wymiarach 600x800 daje - 940 W

Dobrze rozumiem, że jak paliłem w normalnym kopciuchu, to wtedy ten grzejnik miał moc 1551 W, a teraz jak grzeje PC, to pewnie jest mniejsza niż te 940W? Problem w tym, że na większy grzejnik nie ma miejsce i czy decydując się na wymianę grzejnika ze względu na te 15 cm nie zamienię siekierki na kijek. To już chyba lepszy efekt da zrobienie elewacji domu

T.N.
29-12-2021, 08:32
Kup odpowiednio duży grzejnik panelowy typu 33, dobierz jego wymiary i moc np. w kalkulatorze kermi.

pietre
29-12-2021, 09:00
Pewnie, że bym kupił, tylko nie mam miejsca na taki grzejnik. Jak paliłem kopciuchem to grzejnik, który mam miał inne parametry, a teraz to nawet nie łapie się pod te 55/45/20, bo to są parametry do pieców kondensacyjnych. Co z tego, że PC może wyciągnąć 55C, jak załączy przy tym grzałkę. Oj chyba mnie czeka robienie elewacji w tym roku.

CityMatic
29-12-2021, 10:24
Pewnie, że bym kupił, tylko nie mam miejsca na taki grzejnik. Jak paliłem kopciuchem to grzejnik, który mam miał inne parametry, a teraz to nawet nie łapie się pod te 55/45/20, bo to są parametry do pieców kondensacyjnych. Co z tego, że PC może wyciągnąć 55C, jak załączy przy tym grzałkę. Oj chyba mnie czeka robienie elewacji w tym roku.
Przynajmniej wiesz o czym piszemy. Kto pyta prócz odpowiedzi zdobywa pewną wiedzę.
Ale masz rację ocieplenie elewacji da znaczną poprawę, niekiedy przyklejenie ekranu termicznego za grzejnik daje pewną poprawę. Być może zastosowanie grzejnika np trzy płytowego na tyle zwiększa powierzchnię że zmiana jest odczuwalna. Trzeba by szukać w grzejnikach o zasilaniu niskotemperaturowymi.

pietre
29-12-2021, 11:06
Na razie poczekam do pełnego roku, żeby zobaczyć ile wyprodukowałem energii i ile potrzebowałem. Jeśli wyjdzie niewielka dopłata, a tak może być, to w tym roku wymienię najwyżej jeden grzejnik i dołożę parę żeberek do innych, a za rok pobawię się w elewację. Dziękuję wszystkim za cenne rady

vr5
29-12-2021, 13:09
Pewnie, że bym kupił, tylko nie mam miejsca na taki grzejnik. Jak paliłem kopciuchem to grzejnik, który mam miał inne parametry, a teraz to nawet nie łapie się pod te 55/45/20, bo to są parametry do pieców kondensacyjnych. Co z tego, że PC może wyciągnąć 55C, jak załączy przy tym grzałkę. Oj chyba mnie czeka robienie elewacji w tym roku.

Dociepl jak najszybciej - tak ze 20 cm EPS 0,032. Może wystarczy bez większych przeróbek.

Alice 500 (u mnie większość) dla 55/45.20 ma moc cieplną 10 żeberek 620 W, a dla 45/35/20 już tylko 360 W.
Te 45 st. C na zasilaniu to już jest raczej mało ekonomiczne dla PC nie mówiąc o wyższych temperaturach.

Marco36
29-12-2021, 16:40
pietre

Zazwyczaj dla tego samego grzejnika (ja akurat liczyłem dla płytowych), obniżenie temperatury wody z +55*C do +45*C daje obniżenie mocy grzejnika o około 41%.
Montaż grzejnika trzypłytowego daje większą moc grzejnika o 40%. Licząc deltę 10.
Jak przy P.C. obniżysz deltę z 10 do 5*C to moc grzejna grzejnika przy wodzie +45*C rośnie o 21%. Ale wtedy urośnie moc każdego grzejnika w domu i dalej w tym jednym pokoju może być chłodniej.
Jak zajrzysz na grzejniki Kermi - to tam mają bogatą tabelkę dla różnych temperatur wody i delt (10 lub 5*C).


Ocieplenie domu oczywiście da lepszy efekt, bo pozwoli oszczędniej ogrzewać dom. Wraz ociepleniem spadnie zapotrzebowanie pomieszczenia na ciepło, a to automatycznie spowoduje, że grzejnik będzie mocniejszy w stosunku do zapotrzebowania.

mariuszkalety
08-01-2022, 14:37
Mam w domu taki jeden pokój w którym temperatura potrafi być niższa od innych o 2 stopnie ( na dodatek to pokój dziecka wiec muszę coś z tym zrobic). Nad pokojem bezpośrednio dach więc ocieplenia będzie jedynie z 15cm wełny, stary dom, pokoje zrobione z kiedys nieużywanego poddasza. W pokoju grzejnik Alice 350 10 żeber i średnio wydała. Chciałbym tam wrzucić Purmo c22 600x 1000. O ile wzrośnie moc grzewcza w porównaniu do obecnego grzejnika? Mówimy o temp zasilania dla pompy. Będzie to dobre rozwiązanie które podniesie tam temperaturę w najzimniejsze dni?

CityMatic
08-01-2022, 15:50
Mam w domu taki jeden pokój w którym temperatura potrafi być niższa od innych o 2 stopnie ( na dodatek to pokój dziecka wiec muszę coś z tym zrobic). Nad pokojem bezpośrednio dach więc ocieplenia będzie jedynie z 15cm wełny, stary dom, pokoje zrobione z kiedys nieużywanego poddasza. W pokoju grzejnik Alice 350 10 żeber i średnio wydała. Chciałbym tam wrzucić Purmo c22 600x 1000. O ile wzrośnie moc grzewcza w porównaniu do obecnego grzejnika? Mówimy o temp zasilania dla pompy. Będzie to dobre rozwiązanie które podniesie tam temperaturę w najzimniejsze dni?

A czy przeczytałeś wątek w którym piszesz? Dominik grzejnik elektryczny z termostatem i będzie wspomagał ten co jest i podnosił temp do odpowiedniej.

mariuszkalety
08-01-2022, 16:45
A czy przeczytałeś wątek w którym piszesz? Dominik grzejnik elektryczny z termostatem i będzie wspomagał ten co jest i podnosił temp do odpowiedniej.

No tylko, że to jest dodatkowy pobor prądu. Nie po to mam pompe żeby jeszcze dogrzewać grzejnikiem elektrycznym. Taki grzejnik z termostatem to ja mam z czasu jak nie było ogrzewania w czasie zmiany źródła. Wolałbym inne rozwiązanie niż takie

Marco36
08-01-2022, 18:28
Mam w domu taki jeden pokój w którym temperatura potrafi być niższa od innych o 2 stopnie ... 15cm wełny, stary dom, ... . W pokoju grzejnik Alice 350 10 żeber i średnio wydała. Chciałbym tam wrzucić Purmo c22 600x 1000. O ile wzrośnie moc grzewcza w porównaniu do obecnego grzejnika? Mówimy o temp zasilania dla pompy. .... ?

I inni mają to liczyć za Ciebie ...
Alice 350 10 żeber = przy wodzie 50*C to 952 Watt, przy wodzie 45*C to będzie koło 26% mniej - jakieś 703 Watt (przy normatywnej temp. w pokoju 20*C).
Purmo c22 600x 1000 = 849 Watt przy wodzie +55*C - z kolei przy wodzie 45*C będzie miał 470 Watt.
Takiej samej wielkości trzypłytowy Purmo c33 600x1000 osiągnie przy wodzie 45*C koło 655 Watt.

Żeberka aluminiowe mają lepszą wymianę ciepła.
Skoro chcesz dać wyższy grzejnik daj aluminiowy wyższy.
aluminiowy KELLER 500 ma 1110 Watt przy wodzie 50*C - minus 26% =821 Watt (wymiary 800x571)
O 118 Watt więcej, przyrost około 17%.

Wg tabelki grzejników Kermi by uzyskać temp. w pokoju 22*C w stosunku do normatywnych 20*C, to trzeba o 15% większej mocy.
W teorii powinno starczyć - wyższy aluminiowy.

Ale na twoim miejscu poprawiłbym izolacje termiczne.
Jak nie masz to przyklej ekran za-grzejnikowy jest to 3 mm styropian z powłoką aluminiową - grzejnik mniej nagrzewa ścianę za grzejnikiem i więcej ciepła odbija do pokoju. Koszt około 25 zł. Chyba że za grzejnikiem jest płyta gipsowa a za nią wełna - wtedy ekran niewiele pomoże.

Stary dom i 15 cm wełny to pewnie tylko między krokwiami - ucieczka ciepła przy wełnie Lambda 0,038 to U=0,2477 Watt/m2 dachu przy różnicy temperatur 1*C, to przy mrozie -10*C masz różnicy 32*C ; 0,2477x32 = 7,93 Watt na każdy metr kwadratowy dachu.
Zastanów się czy możesz sobie pozwolić na obniżenie skosu i dokleić 3-4 cm styropianu.
4 cm grafitowego styropianu Lambda 0,031 poprawi izolację dachu do U=0,1832 W/m2 x 32 = 5,86 W/m2 ; poprawa izolacji o 26%.
A gdyby dać 4 cm płyty z pianki PIR z Lambda 0,023 uzyskasz U=0,1702 W/m2 x 32 = 5,446 W/m2 ; poprawa izolacji o 31%.

Jaka gruba i z czego ściana kolanowa? - może tu trzeba doizolować termicznie?

mariuszkalety
08-01-2022, 18:48
I inni mają to liczyć za Ciebie ...
Alice 350 10 żeber = przy wodzie 50*C to 952 Watt, przy wodzie 45*C to będzie koło 26% mniej - jakieś 703 Watt (przy normatywnej temp. w pokoju 20*C).
Purmo c22 600x 1000 = 849 Watt przy wodzie +55*C - z kolei przy wodzie 45*C będzie miał 470 Watt.
Takiej samej wielkości trzypłytowy Purmo c33 600x1000 osiągnie przy wodzie 45*C koło 655 Watt.

Żeberka aluminiowe mają lepszą wymianę ciepła.
Skoro chcesz dać wyższy grzejnik daj aluminiowy wyższy.
aluminiowy KELLER 500 ma 1110 Watt przy wodzie 50*C - minus 26% =821 Watt (wymiary 800x571)
O 118 Watt więcej, przyrost około 17%.

Wg tabelki grzejników Kermi by uzyskać temp. w pokoju 22*C, to trzeba o 15% większej mocy.
W teorii powinno starczyć - wyższy aluminiowy.

Ale na twoim miejscu poprawiłbym izolacje termiczne.
Jak nie masz to przyklej ekran za-grzejnikowy jest to 3 mm styropian z powłoką aluminiową - grzejnik mniej nagrzewa ścianę za grzejnikiem i więcej ciepła odbija do pokoju. Koszt około 25 zł. Chyba że za grzejnikiem jest płyta gipsowa a za nią wełna - wtedy ekran niewiele pomoże.

Stary dom i 15 cm wełny to pewnie tylko między krokwiami - ucieczka ciepła przy wełnie Lambda 0,038 to U=0,2477 Watt/m2 dachu przy różnicy temperatur 1*C, to przy mrozie -10*C masz różnicy 32*C ; 0,2477x32 = 7,93 Watt na każdy metr kwadratowy dachu.
Zastanów się czy możesz sobie pozwolić na obniżenie skosu i dokleić 3-4 cm styropianu.
4 cm grafitowego styropianu Lambda 0,031 poprawi izolację dachu do U=0,1832 W/m2 x 32 = 5,86 W/m2 ; poprawa izolacji o 26%.
A gdyby dać 4 cm płyty z pianki PIR z Lambda 0,023 uzyskasz U=0,1702 W/m2 x 32 = 5,446 W/m2 ; poprawa izolacji o 31%.

Jaka gruba i z czego ściana kolanowa? - może tu trzeba doizolować termicznie?

No widzisz a ja myślałem, że płytowy będzie miał większa moc. Żeby poprawić izolacje pokoju to mam do zrobienia caly pokój od zera. Obecnie na ścianach sa płyty gk klejone do muru więc jest tylko izolacja zewnętrzna, musiałbym dac na stelażach i chociaż wkleić 5cm izolacji od srodka. Płyty sufitowe tak samo bym musiał zerwać i dać nowa izolacje albo całe pianowac. Wyjdzie mnie to kilka tysięcy a pokój ma kolo 10m2

Andrzej5101
08-01-2022, 20:16
Alice 350 10 żeber =
przy wodzie 50*C to 952 Watt,
przy wodzie 45*C to będzie koło 26% mniej - jakieś 703 Watt (przy normatywnej temp. w pokoju 20*C).
To nie jest prawda
Wg; https://www.fuego.pl/download/alice.pdf
Alice 350 /10 żeber dla zasilania 45/35/20 C - ma 283 W

CityMatic
08-01-2022, 21:15
To nie jest prawda
Wg; https://www.fuego.pl/download/alice.pdf
Alice 350 /10 żeber dla zasilania 45/35/20 C - ma 283 W
Masz rację - więc całe to rozważanie jest o kant d....
Dla autora pytania mariuszkalety (https://forum.muratordom.pl/member.php?280626-mariuszkalety) - nie na darmo zapytałem czy czytałeś watek ?, nie da się czegoś tanio mieć - to było by zbyt proste. Dla dziecka jeśli chcesz zwiększyć temperaturę to albo zwiększając moc - całego układu albo instalując dodatkowe źródło ciepła, albo zwiększając ocieplenie.
Rozwiązaniem jest też zmiana pokoju dziecka na bardziej cieplejszy.

mariuszkalety
08-01-2022, 21:27
Masz rację - więc całe to rozważanie jest o kant d....
Dla autora pytania mariuszkalety (https://forum.muratordom.pl/member.php?280626-mariuszkalety) - nie na darmo zapytałem czy czytałeś watek ?, nie da się czegoś tanio mieć - to było by zbyt proste. Dla dziecka jeśli chcesz zwiększyć temperaturę to albo zwiększając moc - całego układu albo instalując dodatkowe źródło ciepła, albo zwiększając ocieplenie.
Rozwiązaniem jest też zmiana pokoju dziecka na bardziej cieplejszy.

Też mi się te wartości wydawały troche za duże dla takiego zasilania bo trochę przeglądałem o tym, ale nie umiałem znaleźć dokładniejszych danych. I tak chce wrzucić większy grzejnik więc powiedzcie mi wprost czy c22 o wymiarach 600x1000 będzie miał większa moc niż alice 350 na 10 żeber? Co do docieplenia będę musiał rozwalić 2 ściany bo z nimi jest coś ewidentnie nie tak bo ich temperatura jest niższa niż innych ścian zewn. Szkoda że nie wiedziałem prędzej, że tak będzie bo dopiero co 1,5 roku temu robiłem remont w tym pokoju i nie miałem nowej podłogi i wszystko było by latwiejsze

Marco36
08-01-2022, 21:49
To nie jest prawda
Wg; https://www.fuego.pl/download/alice.pdf
Alice 350 /10 żeber dla zasilania 45/35/20 C - ma 283 W

Dlaczego nie prawda ?
hmm..
analizując ich przykładowe liczenie pod tabelką - ich DeltaT odnosi się nie do temperatury wody, a różnicy między średnią temperaturą wody (zasilanie/powrót) a temp. w pokoju.
To przy temp. w pokoju 22*C wychodzi ich DeltaT = 18*C - poza zakresem tabelki.

mariuszkalety
Alice 350 10 żeber = 283 Watt (przy normatywnej temp. w pokoju 20*C). Przy 22*C w pokoju jeszcze mniej.
Purmo c22 600x 1000 = 849 Watt przy wodzie +55*C - z kolei przy wodzie 45*C będzie miał 492 Watt.

Przy takim liczeniu to Purmo wyjdzie o 74% mocniejszy.
To już za duża różnica, bez zaworów zaczniesz ten pokój przegrzewać.
By utrzymać proporcje do pozostałych pomieszczeń powinieneś celować w grzejnik około 20% mocniejszy od Alice.

Przy zasilaniu bocznym taki Purmo C22 400x1000 wejdzie bez przerabiania przyłączy i przy wodzie 45/35/20 będzie miał 361 Watt (około 27% przyrostu mocy wg Alice 350).

CityMatic
08-01-2022, 21:51
Tak
czy c22 o wymiarach 600x1000 będzie miał większa moc niż alice 350 na 10 żeber? będzie miał większą moc przy zasilaniu czynnikiem z PC o ok 37%.
Jeszcze możesz zwiększyć przepływ na tym grzejniku(max odkręcenie odpływu i zdjęcie głowicy termostatycznej), przez co nie zmieniając temperatury zasilania zwiększysz jego wydajność.

Marco36
08-01-2022, 22:09
Jeśli obecnie grzeje ścianę, to ekran za-grzejnikowy też nieco powinien poprawić temp. w pokoju. Ale to jest już raczej niepoliczalne.

mariuszkalety
Jak piszesz, że ściana jest wyraźnie chłodniejsza. Może tam być jakiś mostek termiczny.
może brak połączenia wełny w dachu z styropianem na zewnątrz ściany. Ciepło ucieka przez ścianę do góry w kierunku dachu. Może jakaś szczelina miedzy ścianą i dachem i wiatr tam zawiewa?
Warto zajrzeć i poprawić.

CityMatic
08-01-2022, 22:13
Jeśli obecnie grzeje ścianę, to ekran za-grzejnikowy też nieco powinien poprawić temp. w pokoju. Ale to jest już raczej niepoliczalne.
Oczywiście - te maty bardzo często powodują lepszą cyrkulację przez odbicie ciepła od przegrody za grzejnikiem - popieram

mariuszkalety
08-01-2022, 22:18
Tak będzie miał większą moc przy zasilaniu czynnikiem z PC o ok 37%.
Jeszcze możesz zwiększyć przepływ na tym grzejniku(max odkręcenie odpływu i zdjęcie głowicy termostatycznej), przez co nie zmieniając temperatury zasilania zwiększysz jego wydajność.

I komu ja mam wierzyć jak każdemu wychodzą inne różnice. Marco wyliczyl 66%, Ty 37. Zastanowiło mnie to co napisales o maksymalnym odkręceniu powrotu. O takiej możliwości nawet nie słyszałem. Głowica termostatyczna ciągle na 5 więc nie powinna się zamykać bo pokój nie osiąga temp do jej zamkniecia

CityMatic
08-01-2022, 22:34
I komu ja mam wierzyć jak każdemu wychodzą inne różnice. Marco wyliczyl 66%, Ty 37. Zastanowiło mnie to co napisales o maksymalnym odkręceniu powrotu. O takiej możliwości nawet nie słyszałem. Głowica termostatyczna ciągle na 5 więc nie powinna się zamykać bo pokój nie osiąga temp do jej zamkniecia
A dlaczego nie czytasz co do Ciebie piszemy!
Andrzej5101 (https://forum.muratordom.pl/member.php?136707-Andrzej5101) napisał poprawkę do grzejnika no chyba , że masz większą temperaturę zasilania tych grzejników?

Dziwi mnie Twoje podejście? przecież każdy grzejnik reguluje się w dwojaki sposób? Albo go kryzujesz(na wejściu przed głowicą termostatyczną co jest kłopotliwe) -ma to za zadanie ustawienie przepływu( ilość cieczy jaka max może przez grzejnik przepływać( to jest po to, aby przepływ był również na innych grzejnikach, a nie powrotem szybko wracał do źródła).
Najlepiej jest to zrobić na zaworze odpływu jest pod nakrętką na klucz imbusowy - z reguły na nowym grzejniku ustawiony jest na 70%.
Wszystko oczywiście dotyczy przypadku gdy chcemy aby było cieplutko(przypadek max pozycji głowicy termostatycznej gdyż sama głowica i działający z nią zawór jest zdławieniem przepływu)

CityMatic
08-01-2022, 22:42
O coś takiego:

mariuszkalety
08-01-2022, 22:49
A dlaczego nie czytasz co do Ciebie piszemy!
Andrzej5101 (https://forum.muratordom.pl/member.php?136707-Andrzej5101) napisał poprawkę do grzejnika no chyba , że masz większą temperaturę zasilania tych grzejników?

Dziwi mnie Twoje podejście? przecież każdy grzejnik reguluje się w dwojaki sposób? Albo go kryzujesz(na wejściu przed głowicą termostatyczną co jest kłopotliwe) -ma to za zadanie ustawienie przepływu( ilość cieczy jaka max może przez grzejnik przepływać( to jest po to, aby przepływ był również na innych grzejnikach, a nie powrotem szybko wracał do źródła).
Najlepiej jest to zrobić na zaworze odpływu jest pod nakrętką na klucz imbusowy - z reguły na nowym grzejniku ustawiony jest na 70%.
Wszystko oczywiście dotyczy przypadku gdy chcemy aby było cieplutko(przypadek max pozycji głowicy termostatycznej gdyż sama głowica i działający z nią zawór jest zdławieniem przepływu)

Kryzowanie powinno być na wkladce termostatycznej, u mnie wkladki nie mają takiej możliwości (przynajmniej brak jakiejkolwiek podziałki i oznaczen) do tego zawor termostatyczny CALEFFI. Na dole zawor odcinajacy. Poprzednio system pracował na ekogroszku i pompie c.o zamontowanej na powrocie ( ponoć tak 15 lat temu majstry zrobiły że tak będzie to lepiej dzialac). Przy eko i zasilanu na 60 stopni to mnie nic nie intetesowaly zawory powrotne bo były takie temp w pokojach że było trzeba regulować termostatami. Pompa jeszcze nie ma 2 miesięcy nawet więc muszę się nauczyć nowego systemu od podstaw.

Marco36
09-01-2022, 12:20
Gdy zlikwidujesz mostki termiczne w ścianie tego pokoju - to Alice może się okazać mieć wystarczającą moc.

Natomiast gnębiły mnie jeszcze te różnice mocy i policzyłem moce dla Alice 350, Kermi Typ 22 400x1000 oraz Purmo C22 400x1000.
Przy wodzie bazowej 55/45*C i temp. pokoju 20*C Purmo C22 = 623 Watt ; Alice 350 = 484 Watt ; Kermi Typ 22 = 577 Watt.
Purmo C22 400x1000 jest o 28,7% mocniejszy wg Alice 350.

Przy wodzie 45/35*C (delta 10) pokój 20*C :
Alice 350 =283 Watt ; Purmo C22 = 361 Watt ; Kermi T.22 = 335,6 Watt
- dla wszystkich pasuje proporcja 58% mocy wg zasilania wodą 55*C delta 10*C.

Przy wodzie 45/40*C (delta 5) pokój 20*C :
Alice 350 =331 Watt ; Purmo C22 = 430 Watt ; Kermi T.22 = 399,5 Watt
- dla Alice pasuje proporcja 68% mocy, a dla płytowych 69% mocy wg wody 55*C delta 10*C.

Przy grzaniu pokoju do 22*C moce grzejników spadają wg wartości katalogowej 55/45/20
do 49% przy wartościach 45/35/22*C (delta 10)
i do 60% przy wartościach 45/40/22*C (delta 5).

Uwaga! - Zmiana delty na P.C. z 10 na 5 *C wpłynie na wzrost mocy grzejników w całym domu, to w tym jednym pokoju nadal utrzyma się dysproporcja mocy w stosunku do pozostałych pomieszczeń.

mariuszkalety
09-01-2022, 17:11
Gdy zlikwidujesz mostki termiczne w ścianie tego pokoju - to Alice może się okazać mieć wystarczającą moc.

Natomiast gnębiły mnie jeszcze te różnice mocy i policzyłem moce dla Alice 350, Kermi Typ 22 400x1000 oraz Purmo C22 400x1000.
Przy wodzie bazowej 55/45*C i temp. pokoju 20*C Purmo C22 = 623 Watt ; Alice 350 = 484 Watt ; Kermi Typ 22 = 577 Watt.
Purmo C22 400x1000 jest o 28,7% mocniejszy wg Alice 350.

Przy wodzie 45/35*C (delta 10) pokój 20*C :
Alice 250 =283 Watt ; Purmo C22 = 361 Watt ; Kermi T.22 = 335,6 Watt
- dla wszystkich pasuje proporcja 58% mocy wg zasilania wodą 55*C delta 10*C.

Przy wodzie 45/40*C (delta 5) pokój 20*C :
Alice 250 =331 Watt ; Purmo C22 = 430 Watt ; Kermi T.22 = 399,5 Watt
- dla Alice pasuje proporcja 68% mocy, a dla płytowych 69% mocy wg wody 55*C delta 10*C.

Przy grzaniu pokoju do 22*C moce grzejników spadają wg wartości katalogowej 55/45/20
do 49% przy wartościach 45/35/22*C (delta 10)
i do 60% przy wartościach 45/40/22*C (delta 5).

Uwaga! - Zmiana delty na P.C. z 10 na 5 *C wpłynie na wzrost mocy grzejników w całym domu, to w tym jednym pokoju nadal utrzyma się dysproporcja mocy w stosunku do pozostałych pomieszczeń.

Remont i tak dopiero mogę zrobić jak już zakończę grzanie a nie chce ryzykować kolejnej zimy ze się nie poprawi. Szczerze za krótko w tym siedzę żeby rozumieć te wszystkie delty i parametry.

Marek13
09-01-2022, 20:39
Byłem w podobnej sytuacji - w pokoju dziecka było za zimno. Miałem grzejnik Purmo i po prostu wymieniłem na dłuższy. Pomogło, bo zwiększyłem moc grzejników. Zamiast dwupłytowego można założyć trójpłytowy. Dalej można założyć grzejnik z wentylatorem. Jak jest tylko trochę zimno to postawić grzejnik elektryczny, jako dodatkowe źródło ciepła. W żadne delty nie ingerowałem:)

Marco36
10-01-2022, 08:56
Remont i tak dopiero mogę zrobić jak już zakończę grzanie a nie chce ryzykować kolejnej zimy ze się nie poprawi. Szczerze za krótko w tym siedzę żeby rozumieć te wszystkie delty i parametry.

Moce grzejników podałem dla porównania.
Zależy z jakimi parametrami pracuje Twoja P.C. Czy z deltą standardową dla grzejników 10*C (różnica miedzy zasilaniem a powrotem), czy z mniejszą - wtedy grzejniki będą miały nieco wyższą moc grzewczą.

U Ciebie są trzy opcje:
1) likwidacja mostków termicznych - może Alice 350 po remoncie starczy;
2) wymiana na Purmo C22 400x1000 - moc większa od Alice 350 o 28,7% (powinna starczyć (z małym zapasem) do podniesienia temp. do 22*C);
3) półśrodki rozkręcenie na max zaworów (bądź ich usunięcie), plus dodanie ekranu za-grzejnikowego. Każdy zawór w mniejszym lub większym stopniu dławi przepływ. Lepsze są zawory dedykowane do instalacji grawitacyjnej, inne nieraz mają tylko 1/2 prześwitu wewnątrz.

Standardowo we większości katalogów moce grzejników są podane dla wody zasilającej 55*C i powrót 45*C, przy założeniu temp. w pokoju 20*C. Mało który producent rozpisuje moc grzejników dla niższych temperatur wody zasilającej. Kermi należy do tych wyjątków co podaje współczynnik mocy dla niższych temperatur wody.

Jak podasz wodę 45*C (powrót 35*C, czyli dalej delta 10*C), przy założeniu nadal 20*C w pokoju to taki grzejnik będzie miał 58% mocy wg katalogowej dla wody 55*C.
Jak Twoja P.C. utrzymuje mniejszą deltę niż 10*C - to grzejnik będzie miał o parę % wyższą moc.

A gdy w pokoju chcesz mieć 22*C to przy wodzie 45*C i delcie 10*C moc grzejnika będzie miała 49% mocy katalogowej podanej dla standardowych założeń (55/45/20*C). Zakładając, że masz grzejniki przeliczone i dobrane pod grzanie P.C. z temp. wody +45*C przy mrozie -20*C.

Ale niezależnie od obliczeń już katalogowo Purmo C22 400x1000 jest o 28,7% mocniejszy od Alice 350 (10 żeber). A do podniesienia temp. w pokoju z 20*C do 22*C starczy większa moc o 16% przy wodzie +45*C lub o 10% większa przy wodzie +55*C - patrząc wg tabelki współczynników Kermi.

mariuszkalety
10-01-2022, 10:10
Moce grzejników podałem dla porównania.
Zależy z jakimi parametrami pracuje Twoja P.C. Czy z deltą standardową dla grzejników 10*C (różnica miedzy zasilaniem a powrotem), czy z mniejszą - wtedy grzejniki będą miały nieco wyższą moc grzewczą.

U Ciebie są trzy opcje:
1) likwidacja mostków termicznych - może Alice 350 po remoncie starczy;
2) wymiana na Purmo C22 400x1000 - moc większa od Alice 350 o 28,7% (powinna starczyć (z małym zapasem) do podniesienia temp. do 22*C);
3) półśrodki rozkręcenie na max zaworów (bądź ich usunięcie), plus dodanie ekranu za-grzejnikowego. Każdy zawór w mniejszym lub większym stopniu dławi przepływ. Lepsze są zawory dedykowane do instalacji grawitacyjnej, inne nieraz mają tylko 1/2 prześwitu wewnątrz.

Standardowo we większości katalogów moce grzejników są podane dla wody zasilającej 55*C i powrót 45*C, przy założeniu temp. w pokoju 20*C. Mało który producent rozpisuje moc grzejników dla niższych temperatur wody zasilającej. Kermi należy do tych wyjątków co podaje współczynnik mocy dla niższych temperatur wody.

Jak podasz wodę 45*C (powrót 35*C, czyli dalej delta 10*C), przy założeniu nadal 20*C w pokoju to taki grzejnik będzie miał 58% mocy wg katalogowej dla wody 55*C.
Jak Twoja P.C. utrzymuje mniejszą deltę niż 10*C - to grzejnik będzie miał o parę % wyższą moc.

A gdy w pokoju chcesz mieć 22*C to przy wodzie 45*C i delcie 10*C moc grzejnika będzie miała 49% mocy katalogowej podanej dla standardowych założeń (55/45/20*C). Zakładając, że masz grzejniki przeliczone i dobrane pod grzanie P.C. z temp. wody +45*C przy mrozie -20*C.

Ale niezależnie od obliczeń już katalogowo Purmo C22 400x1000 jest o 28,7% mocniejszy od Alice 350 (10 żeber). A do podniesienia temp. w pokoju z 20*C do 22*C starczy większa moc o 16% przy wodzie +45*C lub o 10% większa przy wodzie +55*C - patrząc wg tabelki współczynników Kermi.

Obecnie różnice między zasilaniem a powrotem mam ustawione na 5K. Niestety ale żeby mieć w miarę ciepło czyli kolo 21-22 stopnie to wedlug krzywej przy-20 mam maks temp zadana bufora na 48 stopni. Na wiosnę e zrobię remo t tego co zauważyłem. Zawory powrotne odkręciłem na maks. Teraz pytanie takie bo między grzejnikiem 400x1000 a 600x1000 nie ma za dużej różnicy cenowej ( obecnie to nawet 600 znalazłem taniej niż 400) czy nie lepiej kupić ten 600 i mieć jeszcze większy zapas i ewentualnie później regulować termostatem czy myślę w zla stronę?

Marco36
10-01-2022, 11:01
Raczej w złą stronę.
Przy P.C. i niskich temp. wody - taki termostat ma mniejszy wpływ na pracę grzejnika, w porównaniu z wyższymi temperaturami przy kotle.

Zależy jeszcze jak masz zasilane grzejniki. Czy od spodu, czy z boku.
Jak z boku to taki 400x1000 wejdzie bez cudowania z rozstawem rurek 400-setka ma rozstaw 350 (jak Alice).
Jak zasilanie od spodu to można dać wyższy grzejnik 600, ale odpowiednio krótszy. Mały sens w mocowaniu grzejnika niemal 2x mocniejszego, a potem dławienie na głowicy o 40-50%.

mariuszkalety
10-01-2022, 13:08
Raczej w złą stronę.
Przy P.C. i niskich temp. wody - taki termostat ma mniejszy wpływ na pracę grzejnika, w porównaniu z wyższymi temperaturami przy kotle.

Zależy jeszcze jak masz zasilane grzejniki. Czy od spodu, czy z boku.
Jak z boku to taki 400x1000 wejdzie bez cudowania z rozstawem rurek 400-setka ma rozstaw 350 (jak Alice).
Jak zasilanie od spodu to można dać wyższy grzejnik 600, ale odpowiednio krótszy. Mały sens w mocowaniu grzejnika niemal 2x mocniejszego, a potem dławienie na głowicy o 40-50%.

Zasilanie boczne więc bez przeróbki. Na temat grzejników mam rozumieć, że najlepiej będzie jak zawory odcinajace na powrocie będą ODKRECONE na maks? Co z termostatami? Likwidować czy mozna z nich korzystać?

Andrzej5101
10-01-2022, 14:52
mariuszkalety
Moc cieplna grzejnika dla 45/35/20 C musi być = > od mocy cieplnej pomieszczenia dla temperatury zasilania 45/35 C

mariuszkalety
10-01-2022, 15:33
mariuszkalety
Moc cieplna grzejnika dla 45/35/20 C musi być = > od mocy cieplnej pomieszczenia dla temperatury zasilania 45/35 C
Gdzieś mi w jakimś kalkulatorze wyszło że zapotrzebowanie mam 63w na m2( raczej jest więcej bo nie ma super izolacji). Pokój ma 9m2 to wychodzi 567W. Dobrze to liczę?

Marco36
10-01-2022, 17:05
Gdzieś mi w jakimś kalkulatorze wyszło że zapotrzebowanie mam 63w na m2( raczej jest więcej bo nie ma super izolacji). Pokój ma 9m2 to wychodzi 567W. Dobrze to liczę?

Kombinujesz jak koń pod górę.
Masz Alice 350 i wyciąga Ci te 20*C - ale chcesz mieć 22*C.
To Alice jest Twoją bazą wyjściową - i tu już nie ma co kombinować.
Już podawałem, że jak przy wodzie 45*C (Twoje 48*C niewiele odstaje) - to potrzebujesz 16% mocniejszy grzejnik od obecnego Alice 350.
Jak mowa o Purmo to C22 400x1000 masz aż 28 % mocniejszy.

edit..
Między 45*C a 48*C wychodzi 7% niedoboru, sumując 7+16 = 23% (Purmo jest mocniejszy o +28% to powinien starczyć).

Termostat się przyda wtedy gdy grzejnik jest za mocny i chcesz ustawić niższą temp. w pokoju.
Jak chcesz wyższa temp. to odkręcasz na max i w tym momencie jest termostat niepotrzebny.

mariuszkalety
10-01-2022, 17:28
Kombinujesz jak koń pod górę.
Masz Alice 350 i wyciąga Ci te 20*C - ale chcesz mieć 22*C.
To Alice jest Twoją bazą wyjściową - i tu już nie ma co kombinować.
Już podawałem, że jak przy wodzie 45*C (Twoje 48*C) niewiele odstaje - to potrzebujesz 16% mocniejszy grzejnik od obecnego Alice 350.
Jak mowa o Purmo to C22 400x1000 masz aż 28 % mocniejszy.

Termostat się przyda wtedy gdy grzejnik jest za mocny i chcesz ustawić niższą temp. w pokoju.
Jak chcesz wyższa temp. to odkręcasz na max i w tym momencie jest termostat niepotrzebny.

Tylko, ze ten grzejnik tyle wyciąga jak jest kolo -5 na dworze. Jak były te mrozy kolo -15 to w tym pokoju miałem już 19 stopni tylko albo nawet poniżej to już wtedy dziecko spało ze mną w sypialni. Napewno dużo traci temperatury przez te 2 ściany co są do poprawy. Ewentualnie jest opcja że pio remoncie zostawiam alice i w razie jak nie będzie domagał to tylko przepinam na purmo 400x1000 bo nie będzie trzeba ruszać instalacji.

Andrzej5101
10-01-2022, 17:44
Kombinujesz jak koń pod górę.
Nie mając ;
- OZC budynku,
- mocy poszczególnych pomieszczeń,
- mocy grzejników w pomieszczeniach,
- nie znając temperatur zasilania,
to raczej Ty kolego Marco36 kombinujesz jak koń pod górę,
Jaki będzie lament ;
- jak okaże się grzejnik proponowany za słaby???

Jaźwiec
11-01-2022, 10:38
Zastanawiam się nad wymianą grzejników w jednym pomieszczeniu z aluminiowych na płytowe C33. Jest jeden duży pokój, dużo okien, i jest w nim najzimniej, gdyby nie to pomieszczenie mógłbym sporo zjechać z krzywą grzewczą.
Zastanawia mnie jakie stalowe płytowe grzejniki c33 są najbardziej opłacalne, są między nimi w praktyce duże różnice, może różnice w jakości wykonania, czy brać najtańsze np. Diamond, czy warto do czegoś dopłacić. Bo z parametrów katalogowych moc mają wszystkie podobną.

Marco36
11-01-2022, 12:48
Jaźwiec

Z takiego samego rozmiaru potrafią grzejniki mieć różne moce.
Trzy wpisy wcześniej w tym temacie masz porównanie trzech firm.

Grzejnik marketowy potrafi mieć radiator wewnętrzny tylko w górnej części na odcinku 1/3 wysokości płyt;
Purmo ma radiator sięgający 2/3 wysokości płyt i uszykuje większą moc grzewczą przez większą powierzchnię wymiany.

Jaźwiec
11-01-2022, 14:03
Purmo brałem pod uwagę, w jakichś promocjach potrafią być całkiem atrakcyjne cenowo.