PDA

Zobacz pełną wersję : Instalacja w nowym domu



HUZ4R
03-01-2022, 08:48
Witajcie, niebawem odbieram klucze, pierwszą etapem po odbiorze jest zamontowanie / instalacja ktola gazowego w moim przypadku dwufunkcyjny Broetje PWHC 24. Dom w zabudowie szeregowej ok. 110m2. Przed zleceniem fachowcom montażu chciałbym się dowiedzieć czy też być świadomym tego jak taka instalacje powinna prawidłowo być wykonana. Otóż mam dwa obiegi, rozdzielacz na podłogówkę który jest w miejscu gdzie będzie usytuowany kocioł - na parterze oraz rozdzielacz na 1szym piętrze na kaloryfery. (parter podłogówka, piętro kaloryfery oraz podłogówka w łazience). Macie jakiś schemat? Robiłem już rozeznanie i wyceniłem w kilku firmach. Jeden z fachowców napisał, że to może być najprostsza instalacja, że piec ma wbudowaną pompę obiegowa i naczynie przeponowe i nie trzeba dawać żadnych dodatkowych itd itp. Bardzo proszę o pomoc. Dziękuję :)

BrodowskiG
03-01-2022, 11:10
ogólnie dokłada się pompę i zawór trojdrogowy na podlogowke i jakoś chodzi.
całkiem prawidlowo powinno byc sprzeglo + to co wyzej+ pompa na obieg co
ale dla uciecia kosztow w malych obiektach robia jak napisalem w pierwszym wersie
ogolnie mieszanie dwoch systemow to glupota pod wzgledem technicznym i kosztow

HUZ4R
03-01-2022, 12:29
Będę mieć na uwadze (to jest deweloperka)

Instalator chce zamontować komin dwupłaszczowy jedynie tak na metr głębokości do szachtu ( Kocioł znajduje się bezpośrednio nad kominem, wyjście komina w suficie) a dalej jedynie rura spalinowa - będzie to normalnie zaciągać powietrze czy mogą z tego być problemy związane z wydajnością kotła ?

BrodowskiG
03-01-2022, 12:53
a jakie maja byc problemy z tego, że powietrze będzie łatwiej/ większą średnicą zasysane?

HUZ4R
03-01-2022, 13:04
Super, o to mi chodziło, nie mam obaw, dziękuję bardzo :)

radziula
03-01-2022, 13:31
ogolnie mieszanie dwoch systemow to glupota pod wzgledem technicznym i kosztow

Dlaczego głupota?

grv
03-01-2022, 14:17
Dlaczego głupota?

Bo nie ma ŻADNEGO racjonalnego uzasadnienia.

HUZ4R
03-01-2022, 16:00
A napisz proszę czy jeśli zastosuje tą najprostszą budżetowa instalacje to czy stracę wydajność? Jest ok 70 m podłogówki plus 3 grzejniki i drabinką w łazience
ogólnie dokłada się pompę i zawór trojdrogowy na podlogowke i jakoś chodzi.
całkiem prawidlowo powinno byc sprzeglo + to co wyzej+ pompa na obieg co
ale dla uciecia kosztow w malych obiektach robia jak napisalem w pierwszym wersie
ogolnie mieszanie dwoch systemow to glupota pod wzgledem technicznym i kosztow

radziula
03-01-2022, 22:18
Bo nie ma ŻADNEGO racjonalnego uzasadnienia.


Tworząc kombinację obu systemów, można poprzez grzejniki uzyskać wyrównanie bezwładności cieplnej podłogi i oszczędzać energię. W razie potrzeby można temperaturę w pomieszczeniu szybko podnieść i obniżyć. Łącząc system oddawania ciepła o niewielkiej bezwładności, jakim są cienkościenne grzejniki niskotemperaturowe ze stabilnym, ale dosyć bezwładnym ogrzewaniem podłogowym, uzyskuje się możliwość bardzo precyzyjnego sterowania temperaturą w pomieszczeniu.

ŻADNEGO? Możesz zatem uargumentować?

Kaizen
03-01-2022, 23:43
ŻADNEGO? Możesz zatem uargumentować?

W tym co cytujesz mowa o dwóch systemach. I to ma sens. Np. klima jako uzupełnienie podłogówki z PC.
Natomiast robienie jednego systemu w którym grzejniki wymagają różnych temperatur zasilania to prosta droga do wydania wielu czapek pieniędzy na sterowanie które i tak będzie kulało, jak nie trafi się na mistrza w swoim fachu.