PDA

Zobacz pełną wersję : (akustyka) nowy dom - dźwięki mocno się niosą - jak to zminimalizować?



wally666
03-01-2022, 17:51
Witajcie!

Szanowni Forumowicze, w koncu udalo mi sie przeprowadzic do nowego lokum, parterowa stodola wybudowana z silki (24cm zewnetrzna, 12cm dzialowe i 18cm wewnetrzne nosne). Budynek raczej niezle ocieplony z zewnatrz tj. 20cm grafitu na scianach, 19cm pod wylewką i 40-50cm celulozy w stropie. Okna 3 szybowe, szczelny montaz - z zewnatrz nie slychac praktycznie nic co jest dla nas swietną wiadomościa. Tynki gipsowe, sufit podwieszany i zasypany od gory celulozą na grubosc powyzej 40cm.

Niestety gorzej jest jesli chodzi o akustyke wnetrza a przede wszsytkim rozprzestrzenianie sie dzwiekow z poszczegolnych pokoi. Mam tutaj na mysli np. wieczorne ogladanie TV w salonie - kazdym pokoju slychac niemal kazdy dialog i muzyke - dzwien niesie sie okrutnie.

Specjanie dom podzielilem na strefe dzienna (salon i kuchnia) oraz nocną (4 sypialnie dostepowane ze wspolnego korytarza ok 10x1,3m). a pomiedzy strefami wrzucilem wiatrolap/duza lazienke z jednej strony oraz pomieszczenie gospodarcze z drugiej, zeby miec bufor dzwiekochlonny a tu takie zdziwienie.

Moge jedynie podejrzewac, ze korytarz jest calkiem skutecznym rezonatorem - prawie idealnie gladkie sciany, tuba dlugosci 10x1,3m, drzwi zlicowane ze scianami, jedna sciana boczna nieco chropowata (beton architektoniczny). Czy ktos walczyl z podobnym problemem i poradzil sobie a jesli tak to jak? Czy wystarczy dorzucic jakies "lamacze dzwieku" na korytarzu oraz salonie?

Pozdrawiam,
Wally

pandzik
03-01-2022, 18:08
Niesie się. U mnie też i to z dołu. W nowym na pewno dam parkiet w całym domu, do tego jakieś dywany, i podwieszany sufit z płyt wygłuszających nad salonem. Może to cos pomoże.

Kaizen
03-01-2022, 18:45
sufit podwieszany i zasypany od gory celulozą na grubosc powyzej 40cm.

Prawo masy. Chcesz cicho - rób strop monolityczny do tej silki. Tak masz pudło rezonansowe nad głową.

wally666
03-01-2022, 19:27
Niesie się. U mnie też i to z dołu. W nowym na pewno dam parkiet w całym domu, do tego jakieś dywany, i podwieszany sufit z płyt wygłuszających nad salonem. Może to cos pomoże.

Ale u mnie nic sie nie niesie z dolu na gore bo na gorze mam strych nieuzytkowy i jest swietnie "odciety" od dolu. Ja mam w domu wszedzie grube panele na dobrym podkladzie acoustic.

wally666
03-01-2022, 19:47
Prawo masy. Chcesz cicho - rób strop monolityczny do tej silki. Tak masz pudło rezonansowe nad głową.

Czyli wg. Ciebie dzwiek odbija sie od sufitu lekkiego i przenosi dzwieki? Jak to mozliwe skoro kazdy pokoj/pomieszczenie ma wlasny "sufit" bo scianki dzialowe koncza sie mniej-wiecej w polowie warstwy ocieplenia? Jesli taki lekki strop bylby zlym izolatorem, to na strychu mialbym dyskoteke a tam jest cicho jak makiem zasial. Poza tym, raczej monolit jako sufit idealnie by odbijal i wzmacnial dzwieki a nie miekki KG zasypany pokazną ilościa sypkiej makulatury?

pandzik
03-01-2022, 20:16
Ale u mnie nic sie nie niesie z dolu na gore bo na gorze mam strych nieuzytkowy i jest swietnie "odciety" od dolu. Ja mam w domu wszedzie grube panele na dobrym podkladzie acoustic.

Czytaj ze zrozumieniem. Górę mam tak samo jak Ty parter zrobiony. Dom podobnież, żelbet i silka.
Piszę, że po prostu sie niesie, u mnie przez schody...
Wiesz mi, w domach z pustaczka albo bloczka mają gorzej. Mam sporo sąsiadów w nowych domach i tam to dopiero jest dramat. Do tego głuche podłogi - to jest dopiero plaga.
Trzeba stosowac wygłuszające materiały. pisałem ci juz wcześniej. Na sufit warto zastosować w salonie wygłuszające pyty GK. Zastanawiam się czy u mnie tego nie zrobić, choć skłaniam się ku temu, że już w drugim domu to wykonam. Znajomi to mają i w 100% eliminują pogłos. Inna sprawa nie wiem czy są jeszcze dostępne. Projektowałem kiedyś hotel na poddaszu pałacu - płyty Gk i kilkuwarstwowe ściany z pustkami i wełną na zmianę. masa roboty, materiału i reżim technologiczny. Ale w pokojach była doskonała cisza.

Kaizen
03-01-2022, 21:01
Czyli wg. Ciebie dzwiek odbija sie od sufitu lekkiego i przenosi dzwieki?

Wejdź na strych to usłyszysz, ile się odbiło, a ile trafiło do komory rezonansowej strychu.

Wrzuć w google "akustyka prawo masy".

fotohobby
03-01-2022, 21:19
Prawo masy. Chcesz cicho - rób strop monolityczny do tej silki. Tak masz pudło rezonansowe nad głową.

40cm celulozy powoduje, że będąc na strychu nad kuchnią i krzycząc do żony będącej pode mną, mam małe szanse na nawiązanie kontaktu.
Kompletnie nie słyszę też, czy jest włączony TV, czy działa pralka.

MiroMirek
04-01-2022, 08:25
40cm celulozy powoduje, że będąc na strychu nad kuchnią i krzycząc do żony będącej pode mną, mam małe szanse na nawiązanie kontaktu.
Kompletnie nie słyszę też, czy jest włączony TW, czy działa pralka.

mam ponad 50 cm celulozy na stropie (parterówka na wiązarach), sufit z płyt GK Diamant (bardzo twarde) - taka ciekawostka - mam system przeciwpożarowy , na strychu 3 czujki dymowo- temperaturowe.. I cóż się okazało :) - w trakcie testów nie było praktycznie słychać w salonie syreny z centrali - byłem w szoku, że celuloza potrafi tak wyciszyć. Niezbędnym okazało się zamontowanie dodatkowej syreny (takiej jak na zewnątrz) ale na poddaszu - jest oczywiście lepiej ale nie jest to dalej dzwięk zwalający z nóg, na strychu nie da się wytrzymać jest tak głośno. Co też ciekawe o wiele głośniej jest na zewnątrz domu niż w środku :).

wally666
04-01-2022, 09:01
:) mialem tak samo - robilem bruzde pod jakies kabelki i uszkodzilem przewod od kontaktrona od drzwi wejsciowych. Syrena wyla na zewnatrz az sasiedzi dzwonili do mnie ze alarm mi sie wlaczyl a w srodku cicho.

Niemniej jednak problemem jest akustyka w srodku, dzwiek z radia w kuchni (ktora jest otwarta na salon) i mocno slychac je w calym domu, nawet a pokoju oddalonym w linii prostej o 15m... Nie chce popadac w paranoje i szukac dziury w calym ale zaczynam sie mocno zastanawiac, czy nie wykombinowac jakiejs przegrody (drzwi szklane w ramie?) odcinajacej czesc dzienna od czesci nocnej...

fotohobby
04-01-2022, 10:10
.

Niemniej jednak problemem jest akustyka w srodku, dzwiek z radia w kuchni (ktora jest otwarta na salon) i mocno slychac je w calym domu, nawet a pokoju oddalonym w linii prostej o 15m...

To dziwne, bo mam dom w podobnej technologii i pewnie układzie, ale w pokoju syna kuchennego radia nie słychać.
I w drugą stronę, kiedy on gra na kompie, czy ma np lekcje zdalne, to nam w salonie nie przeszkadza.

MiroMirek
04-01-2022, 10:40
To dziwne, bo mam dom w podobnej technologii i pewnie układzie, ale w pokoju syna kuchennego radia nie słychać.
I w drugą stronę, kiedy on gra na kompie, czy ma np lekcje zdalne, to nam w salonie nie przeszkadza.

cały dom mam w silce i do tego sufit dość wysoko (2,85 cm) , do momentu zamieszkania (meble, zasłony, kanapy ...etc) akustyka nieco jak kościele :), rewelacyjnie za to słuchało się muzyki. Zauważalna różnica po zamieszkaniu - dzwiek się wycisza, mam w całym domu płytki na podłodze, pod każdymi drzwiami dość spore podcięcie (fabryczne) do wentylacji, na razie jeszcze nie zagospodarowane ściany pod jakieś obrazy, zdjęcia w ramkach

wally666
04-01-2022, 11:54
cały dom mam w silce i do tego sufit dość wysoko (2,85 cm) , do momentu zamieszkania (meble, zasłony, kanapy ...etc) akustyka nieco jak kościele :), rewelacyjnie za to słuchało się muzyki. Zauważalna różnica po zamieszkaniu - dzwiek się wycisza, mam w całym domu płytki na podłodze, pod każdymi drzwiami dość spore podcięcie (fabryczne) do wentylacji, na razie jeszcze nie zagospodarowane ściany pod jakieś obrazy, zdjęcia w ramkach

U mnie podobnie, podciecia wentylacyjne sa w kazdych drzwiach, ale korytarz zupelnie pusty a co wiecej wszystkie drzwi zlicowane ze scianami (rewers) i tylko na suficie jest troche "przeszkod" w postaci lamp, anemostatow i accesspointa. Salon tez wysoki na 2.95 ale pustawy tj. stoi wielka kanapa i choinka z boku + stol z krzeslami blizej kuchni. No nic, jak po wypelnieniu scian jakimis obrazami/ozdobami nadal bedzie sie nieslo to rozwaze dodatkowe drzwi szklane w szczelnej ramie na granicy miedzy salonem a przedpokojem.

fotohobby
04-01-2022, 20:19
Przy czym u mnie niemal w każdym pomieszczeniu leży sobie "ekoskórka" (mój pies lubi to ! :) ) jest sporo półek z książkami, rośliny doniczkowe.
Drzwi w korytarzu są schowane we wnękach, na ścianach wiszą ramy z fotografiami.

pandzik
04-01-2022, 21:33
^^
I to jest to co napisałem w 1 odp. :)

Kirin
05-01-2022, 07:13
Mały offtop ale mam wrażenie, że połowa forum buduje z silikatów. Mną też kieruje akustyka i też wybraliśmy silikatów. Mam nadzieję, że się nie zawiodę:)

Ratpaw
05-01-2022, 10:54
Dźwięk może sie przedostawać między szczytem ścian działowych i podwieszanym sufitem.

fotohobby
05-01-2022, 12:56
Ale jak ? Przecież działówki są wyższe o 25cm, a to wszystko obsypane jest 50cm celulozy.

Ratpaw
05-01-2022, 13:03
Szukam i nie widzę tej informacji w wątku, ale może coś niedowidzę.

Napisz coś o tej ekoskórze - leży na ścianach???

wally666
05-01-2022, 13:17
Czyli wg. Ciebie dzwiek odbija sie od sufitu lekkiego i przenosi dzwieki? Jak to mozliwe skoro kazdy pokoj/pomieszczenie ma wlasny "sufit" bo scianki dzialowe koncza sie mniej-wiecej w polowie warstwy ocieplenia? Jesli taki lekki strop bylby zlym izolatorem, to na strychu mialbym dyskoteke a tam jest cicho jak makiem zasial. Poza tym, raczej monolit jako sufit idealnie by odbijal i wzmacnial dzwieki a nie miekki KG zasypany pokazną ilościa sypkiej makulatury?

Tutaj pisalem

fotohobby
05-01-2022, 13:40
Napisz coś o tej ekoskórze - leży na ścianach???



Nie, na podłogach. Pisałem, że mój pies je lubi.

Pytajnick
05-01-2022, 13:43
Można sobie pobudować grube na pół metra ściany z betonu czy silki, ale żeby mieć cicho w pomieszczeniu obok...trzeba zamurować drzwi, bo zawsze dźwięk będzie przechodził, przez nie czy przez podcięcia pod nimi. Beton czy silka słabo dźwięk pochłaniają, ba, nawet go potęgują przez odbijanie - tzw wartości pogłosowe. Od tego są materiały porowate, miękkie itd. Jako punkowy grajek, miałem okazję doświadczyć grania w sali kinowej bez foteli jak i z miękkimi fotelami, które robiły różnicę na plus.

Ratpaw
05-01-2022, 16:08
Nie, na podłogach. Pisałem, że mój pies je lubi.

Sorry, nie skumałem o co chodzi. Myślałem przez chwilę, że to jakiś nieznany mi rodzaj okładziny :)

Ratpaw
05-01-2022, 16:38
Tutaj pisalem
OK.

Jakiś czas temu interesowałem się tematem wygłuszenia pomieszczeń, a raczej poprawy akustyki, gdyż leżą mi na sercu dobre warunki odsłuchowe dla sprzętu stereo/domowego kina. Jest trochę rozwiązań, np taka miękka wyściółka do kładzenia bezpośrednio na ścianie, coś jakby płyta pilśniowa o grubości ~1 cm. Na to daje się tapety, wygląda bez zarzutu. Są też drewniane dyfuzory binarne i zwykłe, akustyczne, panele i maty - dobrze zapytać sklep z taką ofertą.

Sativum
05-01-2022, 17:50
Próbowałeś brać sprzęt na odsłuch?

Ratpaw
05-01-2022, 20:29
Próbowałeś brać sprzęt na odsłuch?
Ja? Tylko taki sprzęt, który nie był wymagający dla pomieszczenia. Interesowałem się akustyką pomieszczeń generalnie, bo chciałem uniknąć efektu dokładnie takiego, jak opisał autor wątku. Znajomy zwrócił mi uwagę, że część dźwięku może przechodzić na ściankami działowymi (u mnie są jakieś 5 cm poniżej pseudostropu z OSB), ale coś czuję, że wezmę do zadania prawdziwego akustyka od wygłuszeń. Mąż koleżanki zajmuje się profesjonalnie wygłuszaniem autostrad, więc może naprowadzi mnie na jakieś niedrogie rozwiązania.

wally666
05-01-2022, 22:13
Koniecznie podziel się wiedzą i spostrzeżeniami/uwagami od znajomego

Pytajnick
06-01-2022, 13:52
Może tu ktoś znajdzie podpowiedzi -
https://livesound.pl/tutoriale/4946-akustyka-wnetrz.-materialy-i-wyroby-dzwiekochlonne

Panel tego typu - https://static.kb.pl/media/uploads/media_image/auto/entry-content/5123/desktop/ekrany-dzwiekochlonne.jpg parę lat temu widziałem u kogoś na domówce. Dla ciekawszego wyglądu był psiknęty klejem w sprayu i posypany brokatem. Przymocowany na całej ścianie sypialni w bliźniaku...w celu wiadomym i ponoć spełniał swoje zadanie :D

Ratpaw
06-01-2022, 19:14
Czy ktoś ma doświadczenia z korkowymi tapetami na większych powierzchniach?

Janekk1234
06-01-2022, 21:42
jak dzwięk się niesie po domu to nie ma to nic związane z materiałem ścian czy stropu, tylko z tym że pomieszczenia są puste.

daj dywany, kwiaty, firany, obrazy na ściany, i wtedy dźwięk będzie rozpraszany i pochłaniany.

Ratpaw
06-01-2022, 21:58
jak dzwięk się niesie po domu to nie ma to nic związane z materiałem ścian czy stropu, tylko z tym że pomieszczenia są puste.

daj dywany, kwiaty, firany, obrazy na ściany, i wtedy dźwięk będzie rozpraszany i pochłaniany.
Nie wprowadzaj ludzi w błąd, bo piszesz oczywistą nieprawdę.

Janekk1234
06-01-2022, 22:36
Nie wprowadzaj ludzi w błąd, bo piszesz oczywistą nieprawdę.

tzn ?

wiadomo jak ktoś ma ściany z tektury i cienki drewniany strop to ma to wpływ ale generalnie mówimy o ścianach murowanych ktore są gładkie i odbijają dźwięki

więc twoim zdaniem co tłumi i rozprasza dźwięki w pokoju ?

właśnie audiofile takie rady dają do pokojów odsłuchowych - dywan, rośliny, firany, obrazy na ścianę

Ratpaw
06-01-2022, 22:52
tzn ?

wiadomo jak ktoś ma ściany z tektury i cienki drewniany strop to ma to wpływ ale generalnie mówimy o ścianach murowanych ktore są gładkie i odbijają dźwięki

więc twoim zdaniem co tłumi i rozprasza dźwięki w pokoju ?

właśnie audiofile takie rady dają do pokojów odsłuchowych - dywan, rośliny, firany, obrazy na ścianę
Pisałem wyżej, co się daje na ściany: od tapet, przez panele po dyfuzory. Jeśli miałeś na myśli materiały konstrukcyjne ścian, to taki pierwszy z brzegu artykuł mówi, że:


Materiał przegrody
Grubość bez tynku [cm]
Masa (z tynkiem) [kg/m²]
Współczynnik izolacyjności akustycznej RA1 [dB]


cegła pełna
12
215 (255)
47


cegła dziurawka
6,5
90 (130)
38


beton komórkowy odmiany 600
12
70 (110)
34


ścianka gipsowo-kartonowa - poszycie jednowarstwowe
7,5
26
36


ścianka gipsowo-kartonowa - poszycie dwuwarstwowe
10
50
43



Przypominam, że każde 3 dB to dwukrotna miana natężenia dźwięku. Między BK i cegłą pełną jest dosłownie przepaść w izolacyjności akustycznej.

Do tej pory nikt nie wspomniał jeszcze o jednym aspekcie, czyli proporcjach wymiarów pomieszczeń. Jest to ważna rzecz, bo może eliminować albo sprzyjać powstawaniu fal stojących lub rezonansów.

Janekk1234
06-01-2022, 23:39
Czyli wg ciebie dywan rośliny w kątach pokoju, firany i obrazy na ścianę, nie są ważne. No to jest nowe podejście do akustyki pomieszczeń.

Ratpaw
07-01-2022, 10:10
Czyli wg ciebie dywan rośliny w kątach pokoju, firany i obrazy na ścianę, nie są ważne. No to jest nowe podejście do akustyki pomieszczeń.
Napisałeś "jak dzwięk się niesie po domu to nie ma to nic związane z materiałem ścian czy stropu, tylko z tym że pomieszczenia są puste."

a ja na to "Nie wprowadzaj ludzi w błąd, bo piszesz oczywistą nieprawdę"

Gdzie tu moja teza, ze rośliny czy firany nie mają znaczenia?

Janekk1234
07-01-2022, 10:19
Napisałeś "jak dzwięk się niesie po domu to nie ma to nic związane z materiałem ścian czy stropu, tylko z tym że pomieszczenia są puste."

a ja na to "Nie wprowadzaj ludzi w błąd, bo piszesz oczywistą nieprawdę"

Gdzie tu moja teza, ze rośliny czy firany nie mają znaczenia?

Zdaje się autor wątku ma problem z dźwiękiem który niesie się po pomieszczeniach, a nie takim który przechodzi przez ściany.

Ratpaw
07-01-2022, 10:38
Zdaje się autor wątku ma problem z dźwiękiem który niesie się po pomieszczeniach, a nie takim który przechodzi przez ściany.
Toteż napisałem (może za mało wyraźnie), że ściana składa się z warstwy konstrukcyjnej i okładzin. I znaczenie ma i to i to (i inne czynniki).

fotohobby
07-01-2022, 10:49
Ważne jest jedno i drugie.
Izolacyjnośc akustyczna materiału, oraz elementy tłumiące niosący się pogłos.

Janekk1234
07-01-2022, 11:01
wątpię żeby na pogłos w pomieszczeniu jakieś duże znaczenie miało to czy ściana jest z pustaka czy z silki. tu znacznie bardziej ważne jest że to jest gładkie, twarde.

oczywiście jeśli chodzi o przenikanie z pokoju do pokoju to inna sprawa.

nie auto wątku zawiesi w przedpokoju kilim.

wally666
25-01-2022, 09:53
Z jakiegos powodu wylaczyly mi sie powiadomienia do tego wątku a chcialbym go utrzymac i kontynuowac.

Na pewno sporym problemem jest minimalizm ktory uwielbiamy, nie lubie zagracac salonu ani korytarza zbednymi kurzołapkami. Zrobilem kilka "testow" i doszedlem do wniosku, ze sam korytarz dziala jak pudlo rezonansowe i wzmacnia/odbija mocno dzwieki z otwartej przestrzeni dziennej. Wystarczylo polozyc w korytarzu 2 koldry na podlodze i dzwiek przestal byc tak mocno slyszalny. Niestety nie umiem pogodzic sie z pomyslem przykrywania podlogi w korytarzu wykladzinami wiec kombinuje dalej.

Na pewno pierwszym i najwazniejszym problemem sa puste sciany salonu oraz samego korytarza (choc jedna jest zaciagnieta porowatym tynkiem a'la beton architektoniczny) wiec powinna delikatnie zaburzac odbicia. Niemniej jednak najpierw trzeba ograniczyc odbicia od samego zrodla dzwieku czyli salon/tv oraz kuchnia/radio. Mocno zainteresowalem sie przeroznymi watkami dot. akustyki opisanymi na forum audio gdzie wykladowcy z AGH z Krakowa dzielą się swoimi spostrzezeniami a przy okazji polaczyli pasje z biznesem i prowadza sklep z absorberami akustycznymi, bass-trapami oraz rozpraszaczami dzwiekow.

Na pierwszy ogien chce wykonac lub kupic 3-4 szt. paneli sciennych wypelnionych welną o wysokiej gestosci i powiesic na scianie przeciwleglej do sciany audio. Dojdzie do tego jakis obraz na plotnie na scianie bocznej plus dla rownowagi, dywan pod ławę. Nastepnie biore sie za korytarz. We'll see

Elfir
28-01-2022, 18:53
robisz na suficie panele wygłuszające. Na ścianach drewniane pionowe lamele (będą rozpraszać odbijające się dźwięki)