PDA

Zobacz pełną wersję : Działka pod zabudowę a oznaczona jako grunty pod stawami



tomek_j1
04-01-2022, 05:53
Witam.

Jestem przed zakupem działki (940m2) która jest dla mnie dobrze zlokalizowana tylko nurtuje mnie jedna kwestia, chciałbym uniknąć późniejszych problemów/ zakazu budowy domu w tym terenie.

Ogólnie teren działki znajduje się na obszarze objętym miejscowym planem zagospodarowania - działka przeznaczona pod budownictwo jednorodzinne, ale w rejestrze gruntów 3/4 działki widnieje jako użytki gruntowe Wsr - grunty pod stawami.

W rzeczywistości działka jest sucha bez stawu co widać na ortofotomapie (stawy są w bliskiej odległości u sąsiada):

Niestety w urzędzie "Miła Pani" odpowiedziała, że jak wystąpię o pozwolenie to dopiero będą sprawdzać co i jak, a teraz nie są od udzielania informacji, a wiadomo na etapie pozwolenia nie będzie już odwrotu a zostania z kawałkiem gruntu pod uprawę chciałbym uniknąć.

W innym urzędzie przy rozmowie czysto teoretycznej usłyszałem że może być problem bo na stawie nie postawię:)

Dodam, że obecni właściciele nie wiedzą nic o stawie i czy on tam kiedyś był, kiedy ewentualnie zakopany to nikt nie wie.

Czy ktoś miał podobną sytuację, czy jak jest MPZP pod budowę to użytki gruntowe nie zablokują tematu? Proszę o poradę, podzielenie się ze mną doświadczeniami.

Bertha
04-01-2022, 10:26
Najrozsądniej zacząć od wizyty w starostwie w referacie prowadzącym EGiB, zobaczą jaki użytek jest obecnie (W, Ws czy Wsr ) i powiedzą w jakim trybie to przeprowadzić. Różnie to wygląda w zależności od regionu kraju.

Lew2
04-01-2022, 21:33
Niestety w urzędzie "Miła Pani" odpowiedziała, że jak wystąpię o pozwolenie to dopiero będą sprawdzać co i jak, a teraz nie są od udzielania informacji, a wiadomo na etapie pozwolenia nie będzie już odwrotu a zostania z kawałkiem gruntu pod uprawę chciałbym uniknąć.

Bo im się nie chce sprawdzać "na wszelki wypadek". Dlaczego nie ma odwrotu? Robisz tylko PZT i PAB i wtedy będą musieli się odnieść. Jak przejdzie to dopiero bierzesz się za PT.



Czy ktoś miał podobną sytuację, czy jak jest MPZP pod budowę to użytki gruntowe nie zablokują tematu? Proszę o poradę, podzielenie się ze mną doświadczeniami.
Mam w MPZP teren zabudowy MN. Dostałem pozwolenie bez żadnego problemu z powodu działki będącej w produkcji rolnej (tzn. miałem problemy, ale przeciwpożarowe, ale to inny temat), ale na pewnym etapie była decyzja "zezwolenie na wyłączenie z produkcji rolnej" bez żadnych problemów i opłat. Prawie kończę budowę, a działka ma nadal użytek rolny R i płacę podatek rolny. Klasa bonitacyjna gleby RIIIa.

Bertha
05-01-2022, 11:32
Mając w MPZP zapis M... decyzję o wyłączeniu 500 m kw. bez opłat, otrzymujesz bez łaski. Po ujawnieniu budynku (do odbioru) i zmianie części RIII? na B (o ile przekroczysz 500 m kw) może być (powinna byc) naliczona opłata wg ustawy o ochronie gruntów rolnych. W niektórych regionach kraju wykładnia jest taka, że jeśli część działki ma być B to zmienia się cały użytek na B, bo na reszcie z np. 0,10 ha nie można prowadzić gospodarki rolnej. A niekiedy tylko 0,05 jest B a reszta pozostaje rolna. To zależy o interpretacji referatu EGiB w starostwie.