PDA

Zobacz pełną wersję : Klimatyzacja do grzania w okresach przejściowych i chłodzenia w lecie



meeisster
06-01-2022, 14:17
Witam
Mam przygotowane w salonie podłączenie do klimatyzatora,2 rury 1/4 cala i 1/2 cala miał to byc klimatyzator gree Amber standard 5kw. Jednak w związku z montażem fotowoltaiki chciałbym zapytać Czy nie warto dopłacić do czegoś np z lepszym COP (np seria prestige) i w ogole czy jest to możliwe bp widzę że ta seria ma inne średnice przyłączeniowe np 1/4 I 3/8 cala. Czy w ogóle całkiem inna firma?

CityMatic
07-01-2022, 10:48
Witam
Napiszę Ci z własnego doświadczenie - drugi sezon w okresach przejściowych - obecna zima też się do tego kwalifikuje - lepsze niż kominek nie ma potrzeby zwiększać mocy czy dopłacać - użytkuję Gree Amber 6,6kW dokładnie(Klimatyzator split Gree GWH18YD-K6DNA1A 6600 W) i jestem mega zadowolony - polecam a jak masz więcej pytań - Pytaj chętnie odpowiem jeśli będę potrafił - chociaż sam ją montowałem i instalowałem to trochę wiem:cool:

meeisster
10-01-2022, 08:19
Dzięki za odpowiedź- w takim razie pewnie tak zrobię i zostanę przy tym co miało być

A w ogóle jak z tematem sterowania (wiadomo pewnie wyjdzie w trakcie), ale klimatyzator się ustawia na zadaną temperaturę i on sobie startuje kiedy potrzebuj?, czy to raczej samemu się poprostu włącza jak się robi chłodno?

CityMatic
10-01-2022, 08:42
Dzięki za odpowiedź- w takim razie pewnie tak zrobię i zostanę przy tym co miało być

A w ogóle jak z tematem sterowania (wiadomo pewnie wyjdzie w trakcie), ale klimatyzator się ustawia na zadaną temperaturę i on sobie startuje kiedy potrzebuj?, czy to raczej samemu się poprostu włącza jak się robi chłodno?
Z reguły to sam sobie steruję z pilota, wyłącza się automatycznie. Oczywiście ma opcję timera i nastaw ale to stosuje latem wracam do chłodnego domu.

kulibob
10-01-2022, 10:46
Witam
Mam przygotowane w salonie podłączenie do klimatyzatora,2 rury 1/4 cala i 1/2 cala miał to byc klimatyzator gree Amber standard 5kw. Jednak w związku z montażem fotowoltaiki chciałbym zapytać Czy nie warto dopłacić do czegoś np z lepszym COP (np seria prestige) i w ogole czy jest to możliwe bp widzę że ta seria ma inne średnice przyłączeniowe np 1/4 I 3/8 cala. Czy w ogóle całkiem inna firma?

Przelicz opłacalność? Mi wyszło że im tańsza klima tym ma większe szanse szybkiego zwrotu.Koszt droższej kilmy nie idzie proporcjonalnie do COPu.
Musisz również uwzględnić czy serwisujesz czy nie . Nie serwisujesz to po gwarancji ale serwis rozwala opłacalność.

meeisster
01-02-2022, 07:37
Poszukuję jeszcze informacji jak w ogóle kształtuje się sprawność tego układu przy danej temperaturze, tj kiedy najbardziej opłaca się grzać. Podejrzewam ze czym cieplej na zewnątrz tym sprawność grzania klimy jest większa?
Druga sprawa rozumiem że największą sprawność osiągnie na ustawieniach auto? czy nie ma takiej zależności?

tomno
01-02-2022, 15:30
...
Druga sprawa rozumiem że największą sprawność osiągnie na ustawieniach auto? czy nie ma takiej zależności?
Na AUTO może być nadmuch, tryb nigdy. Zawsze grzanie, lub chłodzenie itd.
Co do sprawności, to raczej nadmuch na max. Najlepiej to ustawić sobie nadmuch maksymalny komfortowy.

dam7
05-02-2022, 16:33
Panowie, a jaką klime do grzania polecicie? Gree Amber Prestige czy Rotenso Mirai ? A może coś jeszcze innego?

gawel
10-02-2022, 20:30
Panowie, a jaką klime do grzania polecicie? Gree Amber Prestige czy Rotenso Mirai ? A może coś jeszcze innego?

Ani jedno ani drugie bo ceny z kosmosu i sprzęt nie jest wart tej ceny . Gree jest przestarzałe i pądożerne za sprawa grzałek, których się już nie stosuje.
Za radą kolegi kuliboba zainstalowałem kaisai flay 2,9 kw polecam ogarnia parter domu oraz X, XI, III, IV cały dom w pozostałych miesiącach na poddaszu są 3 atlantici o mocy łacznej 2 kw.

raxon
14-02-2022, 16:34
Mam hyundai tevolution czyli taki podstawowy model. Moc 3.6 kw, dmucha na 106m2 parterowki. Moc az za wysoka ale do chlodzenia jest ok bo slabsza by byla za slaba. CO wlaczylem dopiero poczatkiem grudnia a tak to tylko klima. Klima super sie sprawdza gdy za dnia slonce ogrzewa dom. Z rana wlacze klime, brakuje jej ok 1.5 stopnis do zadanej 23 i leci pelna moca, gdy brakuje 1st to leci polowa mocy a potem sie wylacza. Generalnie powietrze sie szybko nagrzewa 1st w pol godziny. Potem o 8 czy 9 juz slonce sobue tak dogrzewa ze jest az za cieplo, no i wlacza sie jeszcze raz np ok 19 i pochodzi troche i wylaczam. Przez noc temp duzo nie spada wiec CO niepotrzebne. W sumie luty a juz sobie dogrzewam a w marcu pewnie bedzie tylko klima ni chyba ze jakis mroz to wtedy CO ale tylko dla komfortu cieplej podlogi. Dla dogrzewania to polecam tania klime.

Barliniak
16-02-2022, 06:31
Ani jedno ani drugie bo ceny z kosmosu i sprzęt nie jest wart tej ceny . Gree jest przestarzałe i pądożerne za sprawa grzałek, których się już nie stosuje.
Za radą kolegi kuliboba zainstalowałem kaisai flay 2,9 kw polecam ogarnia parter domu oraz X, XI, III, IV cały dom w pozostałych miesiącach na poddaszu są 3 atlantici o mocy łacznej 2 kw.

Jak ceny z kosmosu ?A sprawdzałeś ceny ich odpowiedników w takich firmach jak Mitsu,Dajkin,Fuji ?Od kiedy to grzałki sa rozwiazaniem przestarzałym w tego typu modelach?Tylko najtańsze modele klim nie mają grzałek tacy a o grzałce karteru już nie wspomnę :) Gree Prestige,Rotenso Mirai to są klimy stricte do grzania przy temperaturach -15 ze sprawnością 100% z większym wymiennikiem ciepła, wydajniejszą sprężarką,grzałką karteru i tacy .Jeśli mieszkasz w pierwszej strefie nad morzem nie koniecznie jest to opłacalne ,ale jak przy Suwałkach ,Zakopanym i jest to jedyne źródło ciepła to już tak.

dam7
16-02-2022, 12:38
Jak ceny z kosmosu ?A sprawdzałeś ceny ich odpowiedników w takich firmach jak Mitsu,Dajkin,Fuji ?Od kiedy to grzałki sa rozwiazaniem przestarzałym w tego typu modelach?Tylko najtańsze modele klim nie mają grzałek tacy a o grzałce karteru już nie wspomnę :) Gree Prestige,Rotenso Mirai to są klimy stricte do grzania przy temperaturach -15 ze sprawnością 100% z większym wymiennikiem ciepła, wydajniejszą sprężarką,grzałką karteru i tacy .Jeśli mieszkasz w pierwszej strefie nad morzem nie koniecznie jest to opłacalne ,ale jak przy Suwałkach ,Zakopanym i jest to jedyne źródło ciepła to już tak.

Ja jako główne źródło grzania wł. brałem pod uwagę te dwie PC powietrze-powietrze. Rotenso Mirai i Gree Amber Prestige. Grzanie w 1 strefie klimatycznej, pow. ok. 40m2. Coś innego brac pod uwagę?

gawel
16-02-2022, 20:09
Ja jako główne źródło grzania wł. brałem pod uwagę te dwie PC powietrze-powietrze. Rotenso Mirai i Gree Amber Prestige. Grzanie w 1 strefie klimatycznej, pow. ok. 40m2. Coś innego brac pod uwagę?

Rotenso mirai może być fajny model można też spróbować kaisai pro + , na 40m2 wystrczy kaisai eco lub fly 2,9 kw/. Odradzam Gree amber prestiż bo jest to model przestarzały i prądożerny za sprawa grzałek. Można taniej i lepiej temat tego modelu był wałkowany na forum.

gawel
16-02-2022, 20:11
Jak ceny z kosmosu ?A sprawdzałeś ceny ich odpowiedników w takich firmach jak Mitsu,Dajkin,Fuji ?Od kiedy to grzałki sa rozwiazaniem przestarzałym w tego typu modelach?Tylko najtańsze modele klim nie mają grzałek tacy a o grzałce karteru już nie wspomnę :) Gree Prestige,Rotenso Mirai to są klimy stricte do grzania przy temperaturach -15 ze sprawnością 100% z większym wymiennikiem ciepła, wydajniejszą sprężarką,grzałką karteru i tacy .Jeśli mieszkasz w pierwszej strefie nad morzem nie koniecznie jest to opłacalne ,ale jak przy Suwałkach ,Zakopanym i jest to jedyne źródło ciepła to już tak.

bo są przestarzale sa modele grzejące do -25 st C i nie potrzebją żadnych grzałek . Halo tu 21 wiek.

swierol
16-02-2022, 20:32
Jak ceny z kosmosu ?A sprawdzałeś ceny ich odpowiedników w takich firmach jak Mitsu,Dajkin,Fuji ?Od kiedy to grzałki sa rozwiazaniem przestarzałym w tego typu modelach?Tylko najtańsze modele klim nie mają grzałek tacy a o grzałce karteru już nie wspomnę :) Gree Prestige,Rotenso Mirai to są klimy stricte do grzania przy temperaturach -15 ze sprawnością 100% z większym wymiennikiem ciepła, wydajniejszą sprężarką,grzałką karteru i tacy .Jeśli mieszkasz w pierwszej strefie nad morzem nie koniecznie jest to opłacalne ,ale jak przy Suwałkach ,Zakopanym i jest to jedyne źródło ciepła to już tak.
Daikin a nie dajkin:) Fujitsu Nordic ma tylko grzałkę tacy. Jest model Fujitsu seria KG z A+++ na grzaniu i do -15. Wydajnościowo wychodzi lepiej niż ten Nordic niby do grzania.W Gree te grzałki włączają się obligatoryjnie poniżej 3* na plusie i dzialaja cały czas pożerajac 180W. Powiedz po co?
Nie żeby drwił ale wszyscy kupują to co najtańsze i przez to trudno poznać opinie i działanie urządzeń droższych producentow.
Nie można patrzeć tylko na to czy coś się zwróci albo nie. Jedni jeżdżą fiatem a inni chcą BMW. Tak chcą, tak maja. Nikogo nie oceniam.
Naprawdę nic nie mam do gree ale ile można jedno w kółko. Jest chłopak na YT który grzeje gree amber standard multi 3 jednostki i jednym splitem amber prestig. W ostatnim filmie stwierdził ze jest trochę rozczarowany GAP.
„Szwedzka” INNOVA ma w ofercie kilka modeli podobnych do AP tez z grzalkami jeśli kogoś to kręci.

ACCel
17-02-2022, 11:03
5 lat temu zacząłem grzać klimą LG Deluxe, bez żadnych grzałek, pracuje całą zimę na grzaniu i większość pozostałego czasu na chłodzeniu.

Aktualne klimy z R32 mają lepszą sprawność w niskich temperaturach niż stare z R410a i większość ma w specyfikacji grzanie do -20 oraz 100% mocy przy -7. W naszym aktualnym klimacie przepłacanie 100% za klimy typu Gree Prestige czy Rotenso Mirai może nie mieć sensu.

gawel
17-02-2022, 11:38
5 lat temu zacząłem grzać klimą LG Deluxe, bez żadnych grzałek, pracuje całą zimę na grzaniu i większość pozostałego czasu na chłodzeniu.

Aktualne klimy z R32 mają lepszą sprawność w niskich temperaturach niż stare z R410a i większość ma w specyfikacji grzanie do -20 oraz 100% mocy przy -7. W naszym aktualnym klimacie przepłacanie 100% za klimy typu Gree Prestige czy Rotenso Mirai może nie mieć sensu.

Mądrego fajnie poczytać, niestety niektórzy mają cement w głowie i żadne tłumaczenia nie skutkują.

meeisster
17-02-2022, 17:31
Za radą kolegi kuliboba zainstalowałem kaisai flay 2,9 kw polecam ogarnia parter domu oraz X, XI, III, IV cały dom w pozostałych miesiącach na poddaszu są 3 atlantici o mocy łacznej 2 kw.

Pytanie ten kaisai ma sterowanie nawiewem góra-dół tylko? Pytam bo klimatyzator będzie dogrzewał/ chłodził w domu parterowym gdzie korytarz ma 10 m którym chciałbym aby wiało, natomiast klimatyzator będzie wisiał metr z boku korytarza więc idealnie było by skierować strumień powietrza chociaż parę stopni w bok- może być na stałe. Jest to możliwie w tym modelu czy trzeba kupić coś z żaluzja 4D?

raxon
17-02-2022, 17:54
Roleta gora dol jest automatyczna a na boki palcem sie przestawia jak kratke nawiewu w aucie. U mnie taka sama sytuacja z korytazem i nawiewem lekko na bok;)

meeisster
17-02-2022, 19:22
no i super dzięki za info :) ustawienie palcem mi nie przeszkadza, to będę zamawiał

tomno
20-02-2022, 12:21
bo są przestarzale sa modele grzejące do -25 st C i nie potrzebją żadnych grzałek . Halo tu 21 wiek.

Nie potrzebują grzałek bo?
O ile rozumiem brak grzałki karteru, bo sprężarka grzeje olej uzwojeniem silnika, to jak rozwiązane jest w tych "nowoczesnych" rozmrażanie tacy ociekowej?
Grzałki, nawet jeśli są, nie są żadnym problemem. Problemem jest brak ich odpowiedniego sterowania.

gawel
20-02-2022, 12:31
Nie potrzebują grzałek bo?
O ile rozumiem brak grzałki karteru, bo sprężarka grzeje olej uzwojeniem silnika, to jak rozwiązane jest w tych "nowoczesnych" rozmrażanie tacy ociekowej?
Grzałki, nawet jeśli są, nie są żadnym problemem. Problemem jest brak ich odpowiedniego sterowania.

Nie rozmrażają bo taca posiada otwory wzdłuż wymiennika i nie ma lodu a więc grzałka nie jest konieczna.

swierol
20-02-2022, 16:12
Nie potrzebują grzałek bo?
O ile rozumiem brak grzałki karteru, bo sprężarka grzeje olej uzwojeniem silnika, to jak rozwiązane jest w tych "nowoczesnych" rozmrażanie tacy ociekowej?
Grzałki, nawet jeśli są, nie są żadnym problemem. Problemem jest brak ich odpowiedniego sterowania.

Skoro problemem nie jest instalacja mnóstwa wątpliwej jakości funkcji w klimie to jakim problemem mogłoby być sterowanie grzalkami? Może są one właśnie po to aby klienci się nabierali „na grzałki” i uważali je za rozwiązanie problemu grzania zima.
A swoją droga to ewenement: jak ktoś słyszy hasło grzałka w pompie PW to najlepiej jakby je usunąć albo czym prędzej odłączyć. A przy klinach do grzania to jest „must have” nawet jeśli z samym grzeniam nie maja nic wspólnego.

tomno
20-02-2022, 17:41
Nie rozmrażają bo taca posiada otwory wzdłuż wymiennika i nie ma lodu a więc grzałka nie jest konieczna.
Nie każdy chce, by woda lała się prosto w dół, czasami potrzeba skierować ją do odpływu.

tomno
20-02-2022, 17:48
Skoro problemem nie jest instalacja mnóstwa wątpliwej jakości funkcji w klimie to jakim problemem mogłoby być sterowanie grzalkami? Może są one właśnie po to aby klienci się nabierali „na grzałki” i uważali je za rozwiązanie problemu grzania zima.
A swoją droga to ewenement: jak ktoś słyszy hasło grzałka w pompie PW to najlepiej jakby je usunąć albo czym prędzej odłączyć. A przy klinach do grzania to jest „must have” nawet jeśli z samym grzeniam nie maja nic wspólnego.

Taki jest problem w sterowaniu, że jeśli go w sumie nie ma (jak np. w Gree czy Kaisai, który zaleca montaż grzałek, ale brak do nich sensownego sterowania i wiele innych modeli), to przy temperaturze w pobliżu zera i ujemnych grzałki ciągle grzeją pobierając (z tego co czytam) w zależności od modelu 80 - 160W.
W przypadku sensownego sterowania, grzałka tacy grzeje przez chwilę po defroście, a sprężarka przy niskich temperaturach, gdy jest zimna (nie pracuje) Kaisai One 2,6 kW na grzanie sprężarki uzwojeniem, pobiera jakieś 15W.

swierol
20-02-2022, 17:54
Te które nie maja grzałek grzeją karter właśnie uzwojeniem. Dlatego przy uruchomieniu w ujemnych temperaturach ciepłe powietrze leci dopiero po kilku-kilkunastu nawet minutach.
Skoro to działa to po co jakieś dedykowane grzalki. Takie moje zdanie:)

tomno
20-02-2022, 18:22
Te które nie maja grzałek grzeją karter właśnie uzwojeniem. Dlatego przy uruchomieniu w ujemnych temperaturach ciepłe powietrze leci dopiero po kilku-kilkunastu nawet minutach.
Skoro to działa to po co jakieś dedykowane grzalki. Takie moje zdanie:)
Po pierwsze z tego co wiem, to tylko nowsze sprężarki grzeją uzwojeniem.
Po drugie np. Kaisai w DTR ma napisane, że należy zamontować dodatkowe grzałki dla temperatur poniżej -15*C.
Po trzecie nie rozwiązuje to problemu sterowania grzałką tacy.

gawel
20-02-2022, 18:54
Po pierwsze z tego co wiem, to tylko nowsze sprężarki grzeją uzwojeniem.
Po drugie np. Kaisai w DTR ma napisane, że należy zamontować dodatkowe grzałki dla temperatur poniżej -15*C.
Po trzecie nie rozwiązuje to problemu sterowania grzałką tacy.

W kaisai fly nie ma żadnych zaleceń co do montażu grzałek przy -15 st C bo grzeje on do -25 st C bez grzałek, nie mam pojęcia skąd ty wyczytałeś takie bzdury. U mnie jak na razie klima grzała przy - 22 st C

swierol
20-02-2022, 19:03
Po pierwsze z tego co wiem, to tylko nowsze sprężarki grzeją uzwojeniem.
Po drugie np. Kaisai w DTR ma napisane, że należy zamontować dodatkowe grzałki dla temperatur poniżej -15*C.
Po trzecie nie rozwiązuje to problemu sterowania grzałką tacy.

Nie jestem automatykiem ale pewnie można byłoby zamontować jakiś mały stycznik, który włączałby grzałkę tacy podczas deforstu. W czasie jego trwanie pobór energii jest największy i to właśnie ilość pobieranej energii mogłaby uruchamiać stycznik poprzez podlicznik energii (przekroczenie ustawionej wartości). Wszystko spięte zegarem czasowym np na 10 minut. Jeżeli ktoś potrafi i mu się chce to można coś zrobić - tylko dalej nie wiem po co?
Prościej będzie kupić jakieś Rotenso. Chyba wszystkie modele mają wbudowany tzw zestaw zimowy.

meeisster
08-03-2022, 06:40
Sa jakieś istotne róznice między Kaisai FLY a Kaisai GEO?
MIa łbyc FLY ale niedostępny wiec jest propozycja GEO

gawel
08-03-2022, 16:02
Sa jakieś istotne róznice między Kaisai FLY a Kaisai GEO?
MIa łbyc FLY ale niedostępny wiec jest propozycja GEO

Kaisai fly jest bardziej budżetowy i nie ma zbytecznych i tak nie używanych bajerów. Trzeba zwrócić uwagę na głośność i zużycie prądu. wszelkie sieczkarnie 5 kw i wiecej nie nadają się do domu chyba że ktoś jest głuchy to nie ma znaczenia.

Kaisay ma na min biegu 20 dB to jest bardzo ok ale zerknij na ten klimatyzator droższy ale mega fajny taki bym założył dziś. https://haier-ac.pl/klimatyzator-scienny-flexis-plus-white-matt-r32/

swierol
08-03-2022, 18:59
Kaisai fly jest bardziej budżetowy i nie ma zbytecznych i tak nie używanych bajerów. Trzeba zwrócić uwagę na głośność i zużycie prądu. wszelkie sieczkarnie 5 kw i wiecej nie nadają się do domu chyba że ktoś jest głuchy to nie ma znaczenia.

Kaisay ma na min biegu 20 dB to jest bardzo ok ale zerknij na ten klimatyzator droższy ale mega fajny taki bym założył dziś. https://haier-ac.pl/klimatyzator-scienny-flexis-plus-white-matt-r32/

Zacny sprzęt Piotrze.

gawel
08-03-2022, 19:49
Zacny sprzęt Piotrze.

No ba:D

dam7
14-03-2022, 10:36
Kaisai fly jest bardziej budżetowy i nie ma zbytecznych i tak nie używanych bajerów. Trzeba zwrócić uwagę na głośność i zużycie prądu. wszelkie sieczkarnie 5 kw i wiecej nie nadają się do domu chyba że ktoś jest głuchy to nie ma znaczenia.

Kaisay ma na min biegu 20 dB to jest bardzo ok ale zerknij na ten klimatyzator droższy ale mega fajny taki bym założył dziś. https://haier-ac.pl/klimatyzator-scienny-flexis-plus-white-matt-r32/

Ten Haier będzie lepszy jako główne ogrzewanie w domku? Jedną większą sztukę bym zamontował na dole, a dwie mniejsze na górze. Lepszy wybór niż mirai i amber prestige? Ważne jest właśnie dla mnie to, żeby nie wydawać krocie na ogrzanie budynku ;)

_John
15-03-2022, 08:59
Ważne jest właśnie dla mnie to, żeby nie wydawać krocie na ogrzanie budynku ;)
W tym aspekcie, rodzaj/marka klimatyzatora ma najmniejszy udział.
Chcesz płacić mało to inwestuj w izolację.

gawel
15-03-2022, 13:31
Ten Haier będzie lepszy jako główne ogrzewanie w domku? Jedną większą sztukę bym zamontował na dole, a dwie mniejsze na górze. Lepszy wybór niż mirai i amber prestige? Ważne jest właśnie dla mnie to, żeby nie wydawać krocie na ogrzanie budynku ;)

Weż na parter 3,5 kW i na razie z góra się wstrzymaj. Moim zdaniem grzejniki elektryczne wystarczą . Klimatyzatory będą taktowały i pracowały nieefektywnie i tak ciepłe powietrze będzie płynęło do góry, grzejniki tylko pomogą, jak dziwi będą zamknięte lub w duże mrozy. Po prostu szkoda od razu wydawać tyle pieniedzy na cos co będzie działało bardzo krótko.

dam7
15-03-2022, 20:53
Weż na parter 3,5 kW i na razie z góra się wstrzymaj. Moim zdaniem grzejniki elektryczne wystarczą . Klimatyzatory będą taktowały i pracowały nieefektywnie i tak ciepłe powietrze będzie płynęło do góry, grzejniki tylko pomogą, jak dziwi będą zamknięte lub w duże mrozy. Po prostu szkoda od razu wydawać tyle pieniedzy na cos co będzie działało bardzo krótko.

Myślałem o małych jednostkach na górze bo sp opcja w ciepła dni do chłodzenia.

marvinetal
15-03-2022, 20:59
Ja się zastanawiam na multisplitem po 1 sztuce na parter/piętro, może być ten hajer wspominany wyżej. Tylko pytanie w jaki sposób oszacować potrzebną moc? Celem jest klima latem oraz grzanie w okresie przejściowym/ dogrzewanie pomocnicze w zimie. Latem na piętrze temp >30C

Czy ze względu na decybele oba brać 3.5/4.2?

Są jakieś zasady co do umiejscowienia jednostki zewnętrznej? Rozumiem, że raczej nie w pełnym słońcu? U mnie jest mało dostępnych miejsc gdzie słońce nie świeciłoby non-stop dlatego skłaniam się ku multi.

Najbardziej obawiam się prowadzenia rur przez ściany zew. Czy jest możliwy montaż jed. zew. w nieużytkowym poddaszu?

marvinetal
18-03-2022, 12:47
Instalatorzy na innym forum nie wypowiadają się pochlebnie o hajerze. Podobno pada elektronika (błąd e7) a parametry typu głośność istnieją bardziej na papierze. Tutaj był polecany przez osoby które go fizycznie nie mają. Może lepiej wziąć jakiegoś taniego japońca?

dam7
19-03-2022, 11:41
Ja się zastanawiam na multisplitem po 1 sztuce na parter/piętro, może być ten hajer wspominany wyżej. Tylko pytanie w jaki sposób oszacować potrzebną moc? Celem jest klima latem oraz grzanie w okresie przejściowym/ dogrzewanie pomocnicze w zimie. Latem na piętrze temp >30C

Czy ze względu na decybele oba brać 3.5/4.2?

Są jakieś zasady co do umiejscowienia jednostki zewnętrznej? Rozumiem, że raczej nie w pełnym słońcu? U mnie jest mało dostępnych miejsc gdzie słońce nie świeciłoby non-stop dlatego skłaniam się ku multi.

Najbardziej obawiam się prowadzenia rur przez ściany zew. Czy jest możliwy montaż jed. zew. w nieużytkowym poddaszu?

Również nad tym myślałem. Czy robic multi, czy 1 większą jednostka na parter a 2 najmniejsze z dostępnych na poddasze. U mnie to będzie główne ogrzewanie domku a w dni letnie chłodzenie wedle uznania. Początkowo rozmyślałem nad rotenso mirai lub gree amber prestige, ale ludzie tu na forum odradzają i pisali pozytywnie wlasnie o tym haierze. O kaisai tez byly pozytywne opinie. Trochę mam mętlik w głowie, bo nie widzę takiego mocnego faworyta, który jest polecamy przed 3/4 osób np.

marvinetal
19-03-2022, 13:12
Z tym podziałem na moce to też jest problem bo do grzania to moc powinna być większa na dole ale do chłodzenia odwrotnie. Może w multi to by się jakoś samo bilansowało - więcej mocy szło by tam gdzie trzeba w danym okresie a druga strona nie miałaby nadmiaru.

Jeszcze patrząc na specke to hajer chłodzi do 43C na zewnątrz a jak słonko przygrzeje na te skrzynkę w czerwcu to tyle może być i co wtedy? :(

swierol
19-03-2022, 15:13
Instalatorzy na innym forum nie wypowiadają się pochlebnie o hajerze. Podobno pada elektronika (błąd e7) a parametry typu głośność istnieją bardziej na papierze. Tutaj był polecany przez osoby które go fizycznie nie mają. Może lepiej wziąć jakiegoś taniego japońca?

Kolego a jakiego japońca masz na myśli konkretnie? Ostatnio pojawił mi się fajny dostęp do Fuji Electric a z tego co zdążyłem zauważyć to jest to samo co Fujitsu, nawet oznaczenie konkretnych modeli jest to samo. Japończyk mają to fajnego, że modele split zaczynają się od 2,0kW(chłodzenie)/2,5KW(grzanie)

marvinetal
19-03-2022, 19:37
Nie wiem, nie mam konkretnego modelu. Forum jedzie na chińczykach to mało opinii o konkurencji :p . Trzeba by wertować karty i znaleźć coś co ma akceptowalne parametry i cenę.

swierol
19-03-2022, 20:06
HAIER Flexis Plus VS Fuji KGTB. Cena katalogowa podobna, rabaty również, Parametry w HAIERZE wyglądają troszkę lepiej ale czy będzie to miało jakiekolwiek odzwierciedlenie w rzeczywistości?
Troszkę tańsza alternatywa dla KGTB to KMCC. Coś musze wybrać bo pewnie nie długo będą podwyżki.

JasonOgg
20-03-2022, 06:59
HAIER Flexis Plus VS Fuji KGTB. Cena katalogowa podobna, rabaty również, Parametry w HAIERZE wyglądają troszkę lepiej ale czy będzie to miało jakiekolwiek odzwierciedlenie w rzeczywistości?
Troszkę tańsza alternatywa dla KGTB to KMCC. Coś musze wybrać bo pewnie nie długo będą podwyżki.

Popatrz jeszcze na Gree lomo luxury +.
Od roku mam zainstalowanego 2.5 kw na 30m2 i daje radę.

swierol
20-03-2022, 10:04
Popatrz jeszcze na Gree lomo luxury +.
Od roku mam zainstalowanego 2.5 kw na 30m2 i daje radę.

Dzięki ale powiem tak. Mam dostęp do w/w w naprawdę dobrej cenie i z tego względu najbardziej te marki chodzą mi po głowie. Jeszcze MH i KAISAI wchodzą w grę ale MH to już dość wysoka cena nawet przy dużym rabacie.

marvinetal
20-03-2022, 15:10
A po ile masz tego Fuji KGTB z montażem?

swierol
20-03-2022, 18:28
Mogę go mieć za 3300 na 23% vacie. Rury, zasilanie i skropliny przygotowałem sam. Znajomy od klimy pewnie zamontuje mi to za „dniówkę”.
Robię właśnie odbior budynku i dlatego wstrzymuje się z zakupem. Chciałbym się załapać na ulgę termomodernizacyjna.

dam7
22-03-2022, 08:29
Mnie natomiast cena klimy nie przeraża. Może być droga, ale ma być niezawodna. Ma grzać i chłodzić choćby nie wiadomo co ;) bo będzie to główne źródło ogrzewania w domku.

henrykow
22-03-2022, 09:32
Mnie natomiast cena klimy nie przeraża. Może być droga, ale ma być niezawodna. Ma grzać i chłodzić choćby nie wiadomo co ;) bo będzie to główne źródło ogrzewania w domku.

Klima głównym źródłem ogrzewania domu??

dam7
22-03-2022, 11:33
Klima głównym źródłem ogrzewania domu??

Tak a co w tym dziwnego? Pierwszy raz sie z tym spotykasz? Żyjesz pod kamieniem?

henrykow
22-03-2022, 11:46
To że klimą można grzać to wiem, spoko ale mi chodzi o to że to klima ma być głównym źródłem ogrzewania domu. Poczytaj sobie czy przepisy zezwalają na to.

dam7
22-03-2022, 14:12
To że klimą można grzać to wiem, spoko ale mi chodzi o to że to klima ma być głównym źródłem ogrzewania domu. Poczytaj sobie czy przepisy zezwalają na to.

Haha a co mają do tego przepisy? Będę chciał to będę farelka sobie grzał. Pompa ciepła powietrze-powietrze będzie moim głównym ogrzewaniem, skoro pozwolenie na budowę zostało wydane na tej podstawie to dlaczego przepisy miałyby bie zezwalać?;)

gawel
22-03-2022, 14:23
To że klimą można grzać to wiem, spoko ale mi chodzi o to że to klima ma być głównym źródłem ogrzewania domu. Poczytaj sobie czy przepisy zezwalają na to.

tak

henrykow
22-03-2022, 14:36
Haha a co mają do tego przepisy? Będę chciał to będę farelka sobie grzał. Pompa ciepła powietrze-powietrze będzie moim głównym ogrzewaniem, skoro pozwolenie na budowę zostało wydane na tej podstawie to dlaczego przepisy miałyby bie zezwalać?;)

I W projekcie co masz wpisane jako źródło ogrzewania? Klimę? Wątpię. A to że będziesz grzał farelka to już sprawa indywidualna, tu chodzi o odbiór budynku. Więc jak sam zauważyłeś masz PCi jako główne źródło ogrzewania domu i tylko na to chciałem zwrócić Ci uwagę aby potem nie było rozczarowania.
Kominkiem też można ogrzewać dom ale nie mógł on być głównym źródłem ogrzewania domu.

dam7
22-03-2022, 14:49
I W projekcie co masz wpisane jako źródło ogrzewania? Klimę? Wątpię. A to że będziesz grzał farelka to już sprawa indywidualna, tu chodzi o odbiór budynku. Więc jak sam zauważyłeś masz PCi jako główne źródło ogrzewania domu i tylko na to chciałem zwrócić Ci uwagę aby potem nie było rozczarowania.
Kominkiem też można ogrzewać dom ale nie mógł on być głównym źródłem ogrzewania domu.

Skoro wydali pozwolenie na budowę to dlaczego miałoby nie dojść do odbioru budynku? :) w projekcie PC PP

dam7
22-03-2022, 14:55
Zresztą nie ma o czym dyskutować, skoro moj architekt z uprawnieniami kierownika budowy twierdzi że nie ma żadnego problemu z odbiorem to co ja będę się kłócił... :P

gawel
22-03-2022, 14:59
Skoro wydali pozwolenie na budowę to dlaczego miałoby nie dojść do odbioru budynku? :) w projekcie PC PP

Domy jednorodzinne nie podlegają odbiorom, wystarczy zgłoszenia zakończenia budowy.

dam7
22-03-2022, 15:05
Domy jednorodzinne nie podlegają odbiorom, wystarczy zgłoszenia zakończenia budowy.

No to jeszcze lepiej w takim razie. Odbiór będę miał napewno ze strony banku bo wspieram się kredytem.

henrykow
22-03-2022, 15:47
Domy jednorodzinne nie podlegają odbiorom, wystarczy zgłoszenia zakończenia budowy.

Od kiedy domy jednorodzinne nie podlegają odbiorom? Czyżby ostatnio prawo się zmieniło?

marcinbbb
22-03-2022, 16:39
Tak a co w tym dziwnego? Pierwszy raz sie z tym spotykasz? Żyjesz pod kamieniem?

Odważnie... podłogi zimne jak w lepiance, komfort żaden, inne urządzenie do przygotowywania cwu. Może jeszcze z grzałką 2kW;)
W okresie przejściowym też grzeje od 5 lat ale żeby cały sezon nie moja bajka żona by mnie z domu wygnała.
Ile masz jednostek wewnętrznych?

dam7
22-03-2022, 16:55
Mieszkam w mieszkaniu i też nie mam ciepłych podłóg i mi tak spoko. Bojler do podgrzewania wody aristona. No widzisz ty masz żone taka a ja inna. Każdy ma jak chce i tyle w temacie. Jeden grzeje klima, drugi kopciuchem a trzeci zaś PC gruntówką i mu odpowiada. Nie mam aktualnie jednostek, jestem na etapie budowy ;)

gawel
22-03-2022, 17:28
Od kiedy domy jednorodzinne nie podlegają odbiorom? Czyżby ostatnio prawo się zmieniło?

tak od co najmniej 20 lat.

marvinetal
22-03-2022, 18:16
Mnie natomiast cena klimy nie przeraża. Może być droga, ale ma być niezawodna. Ma grzać i chłodzić choćby nie wiadomo co ;) bo będzie to główne źródło ogrzewania w domku.

A jaką konkretnie wybrałeś?

marcinbbb
22-03-2022, 18:20
@ henrykow Klima głównym źródłem ogrzewania domu??

Tak a co w tym dziwnego? Pierwszy raz sie z tym spotykasz? Żyjesz pod kamieniem?


Mieszkam w mieszkaniu i też nie mam ciepłych podłóg i mi tak spoko. Bojler do podgrzewania wody aristona. No widzisz ty masz żone taka a ja inna. Każdy ma jak chce i tyle w temacie. Jeden grzeje klima, drugi kopciuchem a trzeci zaś PC gruntówką i mu odpowiada. Nie mam aktualnie jednostek, jestem na etapie budowy ;)

Klima go grzania w mieszkaniu - miszcz ;) Czyli sąsiedzi grzeją przez ściany podłogi i sufity a klima wyłączona
btw. Licząc dom = mieszkanie to mam 4 domy., natomiast jeśli odpowiedział bym Ci po angielsku to mam 4 apartment`y z czego jeden 35m2.

Natomiast wyjeżdżając na urlop niezależnie czy po Polsce czy Europie zawsze mam ze sobą dom pasywny.

henrykow
22-03-2022, 19:04
tak od co najmniej 20 lat.
Bajki opowiadasz i poczytaj sobie prawo budowlane po to tylko aby nie wprowadzać ludzi w błąd.

Odbiór domu do użytkowania krok po kroku

...
Zakończenie budowy obiektu budowlanego, nawet kiedy wykonane jest „pod klucz” nie oznacza, że można zacząć od razu jego użytkowanie (czyli po prostu wprowadzić się). Byłoby to niezgodnie z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego w kraju.

Zakończenie inwestycji budowlanej związane jest bezpośrednio z odbiorem budynku, który jest złożonym procesem.
...
Teoretycznie po złożeniu dokumentacji w Inspektoracie Nadzoru Budowlanego, ten powinien skierować przedstawiciela nadzoru budowlanego na teren zakończonej budowy w celu sprawdzenia stanu faktycznego nieruchomości. W praktyce etap ten jest często pomijany i uzyskanie pozwolenia na użytkowanie opiera się wyłącznie na przedstawionej w Inspektoracie dokumentacji.
...

https://kb.pl/porady/odbior-budynku-do-uzytkowania-krok-po-kroku/

henrykow
22-03-2022, 19:07
@ henrykow Klima głównym źródłem ogrzewania domu??




Klima go grzania w mieszkaniu - miszcz ;) Czyli sąsiedzi grzeją przez ściany podłogi i sufity a klima wyłączona
btw. Licząc dom = mieszkanie to mam 4 domy., natomiast jeśli odpowiedział bym Ci po angielsku to mam 4 apartment`y z czego jeden 35m2.

Natomiast wyjeżdżając na urlop niezależnie czy po Polsce czy Europie zawsze mam ze sobą dom pasywny.

Mylisz się w ocenie mojej wypowiedzi bo po pierwsze nie twierdze że klima jest głównym źródłem ogrzewania domu a po drugie mówimy tu o domu a nie o mieszkaniu.

Rec
22-03-2022, 19:09
@dam7
Szacunek dla Ciebie za odwagę w walce ze StereoTypami , dla których jeszcze do niedawna
podłogówka ogrzewana ekogroszkiem była szczytem komfortu i ekologii. Z tym kamieniem to świetne porównanie, muszę zapamiętać.
Z całego towarzystwa wzajemnej adoracji na forum chyba tylko kol. Gaweł jednoznacznie popiera grzanie PPC. Ja jestem banitą bo nie dość, że jedynym źródłem ogrzewania jest u mnie kanałówka, to jeszcze połączona z wentylacją i rekuperacją a przecież jak społeczność uważa, tak się nie da.

marcinbbb
22-03-2022, 19:27
Szanowni koledzy podpowiedzcie mi jakie źródło ogrzewania wybrać do mojego domu 150m2, kocioł na ekogroszek wymieniony w 2016r zaznaczam z góry że pellet mam za darmo może dokładne koszty: 5km samochodem w obie strony liczmy 35 groszy, wózek widłowy na gaz może ze 2 minuty pracy nie wiem zaokrąglę do 1 zł. Wybaczcie źle jak zatankuję diesla do baku na zakładzie to wyjdzie że dopłacają mi do odebrania pelletu, podobnie jak wezmę butlę gazu. Dobra 1t pelletu kosztuje mnie -500zł.

Myślałem o kotle śmieciuchu ale nie sposób chodzić do niego 4 rzay dziennie aby dokładać, gazu w mojej okolicy nie ma i nie będzie hmmm może pompa ciepła.... wszak od 2015r mam fotowoltaikę. Aaa kurna zapomniałem że mam 2.... o kurna i 4 lodówki które też są pompami ciepła. Tak rekuperację też mam abyście mieli trochę śmiechu,

dam7
23-03-2022, 07:03
A jaką konkretnie wybrałeś?

Jestem na etapie budowy domu i jeszcze nie wybrałem. Skłaniałem się ku Gree Amber Prestige a Rotenso Mirai. Zdania są podzielone.

dam7
23-03-2022, 07:07
@ henrykow Klima głównym źródłem ogrzewania domu??




Klima go grzania w mieszkaniu - miszcz ;) Czyli sąsiedzi grzeją przez ściany podłogi i sufity a klima wyłączona
btw. Licząc dom = mieszkanie to mam 4 domy., natomiast jeśli odpowiedział bym Ci po angielsku to mam 4 apartment`y z czego jeden 35m2.

Natomiast wyjeżdżając na urlop niezależnie czy po Polsce czy Europie zawsze mam ze sobą dom pasywny.

Jak odklejony jesteś czy co? Jestem na etapie budowy domu o pow. Nie przekraczającej 75m2 dlatego skierowałem się ku ogrzewaniu PC PP. Aktualnie jeszcze jestem na mieszkaniu...
Po 2 nie obchodzi mnie co ty masz, jeżeli nie chcesz pomoc w danym temacie to się poprostu nie wypowiadaj

dam7
23-03-2022, 07:11
@dam7
Szacunek dla Ciebie za odwagę w walce ze StereoTypami , dla których jeszcze do niedawna
podłogówka ogrzewana ekogroszkiem była szczytem komfortu i ekologii. Z tym kamieniem to świetne porównanie, muszę zapamiętać.
Z całego towarzystwa wzajemnej adoracji na forum chyba tylko kol. Gaweł jednoznacznie popiera grzanie PPC. Ja jestem banitą bo nie dość, że jedynym źródłem ogrzewania jest u mnie kanałówka, to jeszcze połączona z wentylacją i rekuperacją a przecież jak społeczność uważa, tak się nie da.

A więc piona. Ja nie będę robił tak jak KAŻDY ma, albo jak KAŻDY chce żebym miał. Wiem, że rozwiązanie o którym mysle sprawdzi ponieważ jest jakaś tam częsc osób które takie coś zastosowała i się sprawdza. Warto tez zaznaczyć zw buduje się w 1 strefie klimatycznej. Chcę skupić się na dobrym ocieplenie i zaizolowaniu domu, dlatego też dobór PC PP do tego domku wydaje się wręcz idealnym rozwiązaniem. No ale co tam jak nie stać mnie na gruntówkę albo nie chce bawić się w kotły to jestem gorszy itp. itd. to takie typowo polskie.

dam7
23-03-2022, 07:13
Szanowni koledzy podpowiedzcie mi jakie źródło ogrzewania wybrać do mojego domu 150m2, kocioł na ekogroszek wymieniony w 2016r zaznaczam z góry że pellet mam za darmo może dokładne koszty: 5km samochodem w obie strony liczmy 35 groszy, wózek widłowy na gaz może ze 2 minuty pracy nie wiem zaokrąglę do 1 zł. Wybaczcie źle jak zatankuję diesla do baku na zakładzie to wyjdzie że dopłacają mi do odebrania pelletu, podobnie jak wezmę butlę gazu. Dobra 1t pelletu kosztuje mnie -500zł.

Myślałem o kotle śmieciuchu ale nie sposób chodzić do niego 4 rzay dziennie aby dokładać, gazu w mojej okolicy nie ma i nie będzie hmmm może pompa ciepła.... wszak od 2015r mam fotowoltaikę. Aaa kurna zapomniałem że mam 2.... o kurna i 4 lodówki które też są pompami ciepła. Tak rekuperację też mam abyście mieli trochę śmiechu,

Wyjdź z szafy, tyle mogę Ci doradzić;)

marcinbbb
23-03-2022, 07:38
Wyjdź z szafy, tyle mogę Ci doradzić;)

Ja już wyszedłem, ukończyłem budowę. To ty twierdzisz że ogrzewasz dom klimą a okazuje się że domu jeszcze nie masz, a klimatyzację dopiero rozważasz. A może się okazać że jeszcze nawet fundamentów nie ma ;) A projekt od lat leży w szufladzie. często tak ludzie mają którym wydaje się że ogrzewają dom klimą, i przyganiają innym że takie rozwiązania są standardowe i aby wyszedł spod kamienia, teraz ja mam wyjść z szafy za to ty coraz głębiej do niej wchodzisz:stirthepot:

dam7
23-03-2022, 08:02
Ja już wyszedłem, ukończyłem budowę. To ty twierdzisz że ogrzewasz dom klimą a okazuje się że domu jeszcze nie masz, a klimatyzację dopiero rozważasz. A może się okazać że jeszcze nawet fundamentów nie ma ;) A projekt od lat leży w szufladzie. często tak ludzie mają którym wydaje się że ogrzewają dom klimą, i przyganiają innym że takie rozwiązania są standardowe i aby wyszedł spod kamienia, teraz ja mam wyjść z szafy za to ty coraz głębiej do niej wchodzisz:stirthepot:

Moze zacznij czytać że zrozumieniem. Od początku jest mowa o tym, że jestem na etapie budowania domu i szukam klimy takiej która będzie bardzo dobra do grzania i chłodzenia bo to będzie jedyne źródło w moim domku. Ale nie wiem co tam sobie ubzdurałeś. Gratuluję Ci z całego serca że się wybudowałeś i masz ciepło. Że bawisz się ekogrochem czy nwm węglem co tam wolisz.

marcinbbb
23-03-2022, 09:14
Bierz Rotenso Ukurę i będzie można zamknąć temat.

dam7
23-03-2022, 09:34
Bierz Rotenso Ukurę i będzie można zamknąć temat.

Wolałbym zapoznać się też z zdaniem innych. ;)

kaszpir007
23-03-2022, 12:04
@dam7
Szacunek dla Ciebie za odwagę w walce ze StereoTypami , dla których jeszcze do niedawna.

Nie nam nikogo kto przeszedł z ogrzewania grzejnikowe na ogrzewanie podłogowe i był nie zadowolony.
Nie znam też nikogo kto miałby ogrzewanie podłogowe a zmienił na grzejniki albo na nadmuchowe.

Człowiek przyzwyczaja się do komfortu i ciepłych podłóg i jak raz zazna tego to nie będzie chciał już zimnych podłóg.

U mnie podłogi podczas grzania mają około 26-27 stopni.

Jak grzałem klimą to miała 20-21 stopnie i zimno promieniowało od posadzki ...


Brrrr ...

marcinbbb
23-03-2022, 13:27
Da się grzać klimą ale dom 75m2 z zimną podłogą, nawet w środku lata podłoga w kuchni i łazience nie zachęca do odwiedzin tych miejsc. Z drugiej strony jaką tam ciepłą pompę wsadzić 5kW cokolwiek albo na upartego przerobić z klimy 3,5kW. Znam takich co lubią kominki DGP jednak to malowanie sufitów co 2 lata i targanie opału i magazynowanie go aby był suchy.

U mnie przy ogrzewaniu klimą w mroźne dni szło 14kWh/doba a klima ustawiona na 22*C niech bierze średnio taką ilość 420kWh * 0,7zł/kWh = niespełna 300zł za samo ogrzewanie. Można się bawić w 2 taryfy jak ktoś lubi tylko to niewiele zmieni 600 co miesiąc za prąd trzeba zanieść.

dam7
23-03-2022, 13:40
Nie nam nikogo kto przeszedł z ogrzewania grzejnikowe na ogrzewanie podłogowe i był nie zadowolony.
Nie znam też nikogo kto miałby ogrzewanie podłogowe a zmienił na grzejniki albo na nadmuchowe.

Człowiek przyzwyczaja się do komfortu i ciepłych podłóg i jak raz zazna tego to nie będzie chciał już zimnych podłóg.

U mnie podłogi podczas grzania mają około 26-27 stopni.

Jak grzałem klimą to miała 20-21 stopnie i zimno promieniowało od posadzki ...


Brrrr ...

Całe zycie mieszkam bez ogrzewania podłogowego i super mi z tym. Zaznałem tego waszego luksusu ciepłych podłóg gdy byłem u rodziny 2 tyg. I wcale na mnie to wrażenia nie zrobiło. Kwestia gustu, nie mam potrzeby grzania podłóg ;)

dam7
23-03-2022, 13:43
Da się grzać klimą ale dom 75m2 z zimną podłogą, nawet w środku lata podłoga w kuchni i łazience nie zachęca do odwiedzin tych miejsc. Z drugiej strony jaką tam ciepłą pompę wsadzić 5kW cokolwiek albo na upartego przerobić z klimy 3,5kW. Znam takich co lubią kominki DGP jednak to malowanie sufitów co 2 lata i targanie opału i magazynowanie go aby był suchy.

U mnie przy ogrzewaniu klimą w mroźne dni szło 14kWh/doba a klima ustawiona na 22*C niech bierze średnio taką ilość 420kWh * 0,7zł/kWh = niespełna 300zł za samo ogrzewanie. Można się bawić w 2 taryfy jak ktoś lubi tylko to niewiele zmieni 600 co miesiąc za prąd trzeba zanieść.

Jedni wola kominkiem, drudzy klima a trzeci kotłem lub jakas PC. Wszystko kwestią gustu, portfela i możliwości. ;)

henrykow
23-03-2022, 13:53
Całe zycie mieszkam bez ogrzewania podłogowego i super mi z tym.

Tak naprawdę to wszyscy wcześniej nie znali ogrzewania podłogowego ale gdy już posmakowali to jak wiekowość pisze nie zmieniło by go na inne w tym na pewno nie na grzejniki.
I dla jasności nie grzejesz tylko podłogi tylko pomieszczenie za pomocą ogrzewania podłogowego. I podłogówka ma to do siebie że przy braku prądu jeszcze przez kilka godzin oddaje ciepło co w przypadku grzejników nie można tego oczekiwać.

dam7
23-03-2022, 14:32
Tak naprawdę to wszyscy wcześniej nie znali ogrzewania podłogowego ale gdy już posmakowali to jak wiekowość pisze nie zmieniło by go na inne w tym na pewno nie na grzejniki.
I dla jasności nie grzejesz tylko podłogi tylko pomieszczenie za pomocą ogrzewania podłogowego. I podłogówka ma to do siebie że przy braku prądu jeszcze przez kilka godzin oddaje ciepło co w przypadku grzejników nie można tego oczekiwać.

No i ok :) ja nadal jestem za tym, że nie chce podłogówki:)

gawel
23-03-2022, 14:47
Jestem na etapie budowy domu i jeszcze nie wybrałem. Skłaniałem się ku Gree Amber Prestige a Rotenso Mirai. Zdania są podzielone.

gree to skansen ale jak chcesz mieć prestiżowy rachunek za prąd to śmiało kupuj !

dam7
23-03-2022, 17:00
gree to skansen ale jak chcesz mieć prestiżowy rachunek za prąd to śmiało kupuj !

Co byś polecił z czystym sumieniem? 1 strefa klimatyczna jak wspominalem wczesniej :)

gawel
23-03-2022, 17:03
Co byś polecił z czystym sumieniem? 1 strefa klimatyczna jak wspominalem wczesniej :)

Ja mieszkam koło Warszawy to jaka to strefa?

dam7
23-03-2022, 20:30
Ja mieszkam koło Warszawy to jaka to strefa?

https://strefaklimatyzacji.pl/baza-wiedzy/artykuly/strefy-klimatyczne-polski/

gawel
23-03-2022, 21:51
Czyli ja mieszkam w III strefie.
Ogrzewam dom 2 lata klimatyzatorem kasai fly 2,9 kW , zainspirowałem sie doświadczeniem Kolegi Kuliboba z tego wątku https://forum.muratordom.pl/showthread.php?245730-Tanie-ogrzewanie-domu-klimatyzatorem-od-splita-po-kanałówkę/page5

Klimatyzator zmniejszył mi roczne zużycie na ogrzewanie o 2000 kWh rocznie przy jednoczesnym zwiększenie komfortu cieplnego powyżej 22 st C

zalety tego klimatyzatora to:

cicha jednostka wewnętrzna od 20 dB
szybkie dostosowanie mocy
temp pracy do -25 sty C
brak grzałek niepotrzebnie zużywających prąd
niska cena 2700 z montażem
przeciętny pobór mocy ok 700 W
roczne zużycie prądu na cele grzewcze ok 1000 kWh

Wady:
głośna jednostka zewnętrzna
regulacja temp co 1 st C

Moim zdaniem klimatyzatory dużej mocy nie nadają się do domów gdyż mają naturalnie bardzo duże przepływy powietrza i dlatego są bardzo głośne. Lepiej kupić 2 mniejsze.

marvinetal
23-03-2022, 23:43
W jaki sposób ogrzewasz tym kasajem - nastawiasz temperaturę czy czas grzania? Ja chciałbym grzać przez określony czas lub nawet non-stop przy najmniejszym ustawieniu które daje jeszcze komfort - jak za zimno to dać wyższy bieg a jak za gorąco i nie da się zmniejszyć mocy to wyłączyć np. na noc. Nie wiem czy taki sposób się sprawdzi (mowa o okresach przejściowych).

Czy korzystałeś z płatnych serwisów dla podtrzymania gwarancji a jeśli tak to ile rocznie cię to kosztowało?

Piszesz że tam nie ma grzałek ale w opisie (http://klima-sklep.pl/klimatyzacja/13728-klimatyzator-scienny-kaisai-fly-kwx-09hrgi-kwx-09hrgo.html) dają:

** Do pracy w trybie grzania w temperaturach zewnętrznych poniżej -15°C konieczne jest zastosowanie dodatkowych grzałek elektrycznych, sprężarki i tacy ociekowej

Mozna w ogóle sobie podłączać grzałkę jeśli klima jej fabrycznie nie ma?

gawel
24-03-2022, 00:03
W jaki sposób ogrzewasz tym kasajem - nastawiasz temperaturę czy czas grzania? Ja chciałbym grzać przez określony czas lub nawet non-stop przy najmniejszym ustawieniu które daje jeszcze komfort - jak za zimno to dać wyższy bieg a jak za gorąco i nie da się zmniejszyć mocy to wyłączyć np. na noc. Nie wiem czy taki sposób się sprawdzi (mowa o okresach przejściowych).

Czy korzystałeś z płatnych serwisów dla podtrzymania gwarancji a jeśli tak to ile rocznie cię to kosztowało?

Piszesz że tam nie ma grzałek ale w opisie (http://klima-sklep.pl/klimatyzacja/13728-klimatyzator-scienny-kaisai-fly-kwx-09hrgi-kwx-09hrgo.html) dają:


Mozna w ogóle sobie podłączać grzałkę jeśli klima jej fabrycznie nie ma?

W antykach tak. Kaisai do takich nie należy. Klimatyzator działa automatycznie dostosowuje moc grzewczą i jeżeli już nie ma możliwości zejść z mocą poniżej 180 W to się wyłącza. od grudnia do połowy marca klimatyzator się nie wyłącza.

Mój dom ma zapotrzebowanie przeciętne na ciepło około 2,3 KW. Dlatego przy ciągłych mrozach poniżej 10 na poddaszu czasem włączają się konwektory elektryczne 2 sztuki 500 W i jeden 1000 W. Nie było sensu instalowania klimatyzacji na poddaszu.

Przeglądy gwarancyjne kosztują 250 zł co pół roku. Podarowałem sobie nie ma takiej konieczności aby za oglądanie klimatyzatora płacić aż tyle pieniędzy. Przy korzystaniu w lecie z chłodzenia wystarczy po schłodzeniu skorzystać z funkcji autoclean i nic się nie zalęgnie.

dam7
24-03-2022, 07:23
Dzięki za tak obszerna i konkretną odpowiedź

gawel
24-03-2022, 07:26
Dzięki za tak obszerna i konkretną odpowiedź

NIe ma za co. Nie rozumiem tego dopiski z grzałkami , nic takiego nie ma i to jest lipa ze strony instalatora. Funkcję gzrałki karteru pełni uzwojenie silnika i to ejst widoczne po długim przestoju w mrozy (jeżeli sie wyłączy klimę) to start zajmuje co najmneij 15 minut. Natomiast grzalki tacy ociekowej sa całkiem zbyteczne, pobierają prąd i psują efektywność energetyczną. Dni mroźnych jest kilka w sezonie to nie Syberia.

kaszpir007
24-03-2022, 08:30
Całe zycie mieszkam bez ogrzewania podłogowego i super mi z tym. Zaznałem tego waszego luksusu ciepłych podłóg gdy byłem u rodziny 2 tyg. I wcale na mnie to wrażenia nie zrobiło. Kwestia gustu, nie mam potrzeby grzania podłóg ;)

Kiedyś ludzie palii ogniska i nie mieli ogrzewania i ogrzewali się śpiąc wszyscy razem i było ok ?
Chciałbyś do tych czasów wrócić ?

Kiedyś maluch to był szczyt komfortu i luksusu. Teraz byś chciał jeżdzić maluchem ?

Tak samo kiedyś ludzie szuflowali łopata i palili w śmieciuchu , chciałyś dalej tak palić ?

Nawet amerykanie "odkryli" po wielu wielu latach ogrzewanie podłogowe i masowo jest one montowane w nowych domach.

Po prostu jak ktoś odczuje i widzi że jest coś bardzije komfortowe i lepsze to raczej nie ma ochoty wracać do gorszych i niekomfortowych rozwiązań.

Jak dotąd nie wymyślono nic bardziej komfortowe i lepszego dla człowieka niż ogrzewanie podłogowe. Ogrzewanie podłogowe oczywiście nie musi byc wodne , może byc elektryczne.

A że jest tutaj wielu "szamanów" co zakrzywia rzeczywostość i gada ewidentne bzdury to inna kwestia ...

Nawet niejaki TB powiedział że grzanie samą klimą jest niekomfortowe , dopiero grzana podłoga i działająca klima zapewnia komfort ..

Ale to Twój dom i Twój wybór. Dla mnie możesz nawet mieć ognisko i palić ogniskiem , jak będziesz zadowolony ;)

marvinetal
24-03-2022, 13:11
W antykach tak. Kaisai do takich nie należy. Klimatyzator działa automatycznie dostosowuje moc grzewczą i jeżeli już nie ma możliwości zejść z mocą poniżej 180 W to się wyłącza. od grudnia do połowy marca klimatyzator się nie wyłącza.

Ale dostosowuje moc względem czego? Różnicy między temp. zadaną a obecną? Obawiam się czy przy jakiejś wysokiej histerezie nie będzie na przemian grzał na pełnej a potem stał. jaką histereze ma kasaj?


Mój dom ma zapotrzebowanie przeciętne na ciepło około 2,3 KW. Dlatego przy ciągłych mrozach poniżej 10 na poddaszu czasem włączają się konwektory elektryczne 2 sztuki 500 W i jeden 1000 W. Nie było sensu instalowania klimatyzacji na poddaszu.

A jak z chłodzeniem? Nie masz na poddaszu piekarni w czerwcu?


Przeglądy gwarancyjne kosztują 250 zł co pół roku. Podarowałem sobie nie ma takiej konieczności aby za oglądanie klimatyzatora płacić aż tyle pieniędzy. Przy korzystaniu w lecie z chłodzenia wystarczy po schłodzeniu skorzystać z funkcji autoclean i nic się nie zalęgnie.

Czytałem wypowiedzi instalatorów którzy bez żenady stwierdzali, że bez płatnych przeglądów nie będą honorować nawet dwuletniej rękojmi a jak się komuś nie podoba to można ich pozwać do sądu :(

gawel
24-03-2022, 14:35
Ale dostosowuje moc względem czego? Różnicy między temp. zadaną a obecną? Obawiam się czy przy jakiejś wysokiej histerezie nie będzie na przemian grzał na pełnej a potem stał. jaką histereze ma kasaj?



A jak z chłodzeniem? Nie masz na poddaszu piekarni w czerwcu?

Czytałem wypowiedzi instalatorów którzy bez żenady stwierdzali, że bez płatnych przeglądów nie będą honorować nawet dwuletniej rękojmi a jak się komuś nie podoba to można ich pozwać do sądu :(

Klimatyzator dostosowuje moc grzewczą do zapotrzebowania domu w danych warunkach.

Nie mam problemu z poddaszem jest starannie ocieplone. w pokojach południowych mam rolety blekautowe z szarą folią odbłyskową.

Nie wiem skąd takie ciśnienie i założenie że na pewno się coś zepsuje. Jeżeli przez pierwsze pół roku wszystko jest ok to będzie tak dalej. Nie warto płacić 1500 zł za przeglądy przez 3 lata w tej cenie będzie następny klimatyzator. Nie obawiałbym się wady klimatyzatora tylko błędów instalatorów, a na to jest rękojmia bez ich zgody, bo jak się połączenie kielichowe ukręci to nie wina klimatyzatora tylko partacza. Z resztą szczekać sobie mogą każdy mięknie jak dostanie pismo procesowe. Ja piszę takie sam oni muszą zapłacić komuś myślącemu za przeczytanie i tu jest różnica, poza tym zawsze można im dupę w necie obsmarować, obecnie nie opłaca się sikać na klientów. mimo wszystko.

Co do histerezy, to nie ma problemu pod warunkiem że klimatyzator jest lekko niedomiarowany, od razu powiem że na czujniku w pilocie ta histereza to ok 2,5 st, na termostacie wewnętrznym ok 1 st.

dam7
24-03-2022, 14:52
Kiedyś ludzie palii ogniska i nie mieli ogrzewania i ogrzewali się śpiąc wszyscy razem i było ok ?
Chciałbyś do tych czasów wrócić ?

Kiedyś maluch to był szczyt komfortu i luksusu. Teraz byś chciał jeżdzić maluchem ?

Tak samo kiedyś ludzie szuflowali łopata i palili w śmieciuchu , chciałyś dalej tak palić ?

Nawet amerykanie "odkryli" po wielu wielu latach ogrzewanie podłogowe i masowo jest one montowane w nowych domach.

Po prostu jak ktoś odczuje i widzi że jest coś bardzije komfortowe i lepsze to raczej nie ma ochoty wracać do gorszych i niekomfortowych rozwiązań.

Jak dotąd nie wymyślono nic bardziej komfortowe i lepszego dla człowieka niż ogrzewanie podłogowe. Ogrzewanie podłogowe oczywiście nie musi byc wodne , może byc elektryczne.

A że jest tutaj wielu "szamanów" co zakrzywia rzeczywostość i gada ewidentne bzdury to inna kwestia ...

Nawet niejaki TB powiedział że grzanie samą klimą jest niekomfortowe , dopiero grzana podłoga i działająca klima zapewnia komfort ..

Ale to Twój dom i Twój wybór. Dla mnie możesz nawet mieć ognisko i palić ogniskiem , jak będziesz zadowolony ;)

No tak,ale nadal zaznaczam, że nie mam takiej potrzeby. Zaznalem tego "komfortu"grzanych podlog i mnie nie zachwycił. Nie mam potrzeby montowania go. A to że teraz dla wszystkich ro norma, to okej fajnie. Mój dom, moje klocki. Będzie "inny" od wszystkich bo nie ma podłogówki i grzeje klima ;)

gawel
24-03-2022, 15:06
No tak,ale nadal zaznaczam, że nie mam takiej potrzeby. Zaznalem tego "komfortu"grzanych podlog i mnie nie zachwycił. Nie mam potrzeby montowania go. A to że teraz dla wszystkich ro norma, to okej fajnie. Mój dom, moje klocki. Będzie "inny" od wszystkich bo nie ma podłogówki i grzeje klima ;)

Gratuluję normalnego zdrowego podejścia do życia i nie zachowywania się jak owca lub co gorsza mucha. To że wszyscy cos robią nie zwalnia z odpowiedzialności wobec dokonanego wyboru i nie oznacza jest to durne, delikatnie mówiąc. Zadaje zawsze pytanie co ma na celu brnięcie w wodne układy grzejne i ogrzewanie powietrza w domu za pośrednictwem wody przy użyciu prądu??? I nikt nie udzielił odpowiedzi bo byłaby ona subiektywna i skłaniała do zoologicznych porównań wobec udzielającego jej.

Nie mam centralnego od 18 lat , grzeję prądem i jest super. Polecam.

dam7
25-03-2022, 04:50
Gratuluję normalnego zdrowego podejścia do życia i nie zachowywania się jak owca lub co gorsza mucha. To że wszyscy cos robią nie zwalnia z odpowiedzialności wobec dokonanego wyboru i nie oznacza jest to durne, delikatnie mówiąc. Zadaje zawsze pytanie co ma na celu brnięcie w wodne układy grzejne i ogrzewanie powietrza w domu za pośrednictwem wody przy użyciu prądu??? I nikt nie udzielił odpowiedzi bo byłaby ona subiektywna i skłaniała do zoologicznych porównań wobec udzielającego jej.

Nie mam centralnego od 18 lat , grzeję prądem i jest super. Polecam.

Dokladnie. Co kto lubi. Myślałem, ze tutaj ludzie wymieniają się doświadczeniami i służą radą oraz wiedzą. Ale zauważyłem, że jak chcesz zrobić coś niestandardowego to jesteś negowany. Jedni Ci napiszą ze co to za klita dom ok 75m2, jedni ze jak wyobrażam sobie grzanie klimą, następni, że mój projekt nie nadają się i nie ma prawa bytu (ale skoro mi się podoba, to chyba najważniejsze?). Liczyłem się z tym, że zakładając temat lub wypowiadając się na forum jestem narażony na takie podejście, no ale nie aż tak :o .
A wracając do tematu, klima napewno będzie tylko muszę znaleźć odpowiednią, która spełni oczekiwania. Zresztą to nie są kosmiczne pieniądze i zawsze można coś zmienić :)

gawel
25-03-2022, 05:12
Dokladnie. Co kto lubi. Myślałem, ze tutaj ludzie wymieniają się doświadczeniami i służą radą oraz wiedzą. Ale zauważyłem, że jak chcesz zrobić coś niestandardowego to jesteś negowany. Jedni Ci napiszą ze co to za klita dom ok 75m2, jedni ze jak wyobrażam sobie grzanie klimą, następni, że mój projekt nie nadają się i nie ma prawa bytu (ale skoro mi się podoba, to chyba najważniejsze?). Liczyłem się z tym, że zakładając temat lub wypowiadając się na forum jestem narażony na takie podejście, no ale nie aż tak :o .
A wracając do tematu, klima napewno będzie tylko muszę znaleźć odpowiednią, która spełni oczekiwania. Zresztą to nie są kosmiczne pieniądze i zawsze można coś zmienić :)

Trzymam kciuki za powodzenie projektu, ale na pewno się uda. Wszystko tkwi w szczegółach. Dla mnie inspiratorem grzania klimą był formowy kulibob, opisał z detalami wszystko i privie go molestowałem do skutku tak ze kupując mojego kaisaia dokładnie wiedziałem jak to będzie. Bo kulibob pisał prawdę choć nasze dyżurne owce formowe go hejtowały na każdym kroku.

Najpierw ogrzewałem dom prądem przez kilkanaście lat i wiedziałem jakie mam zużycie ciepla około 1,5 kWh/godzinę. To się pokrywało z wyliczeniami z ciepło właściwe. Zakładając że podłogówka w łazience i 3 grzejniki na poddaszu zostają na klimatyzator pozostało zużycie ok 800W/h i tu modeli jest kilka. Kaisaj jest odłamem Midea produkowanym na rynek wuropejski zadedykowany do grzania. Cena i referencje Kuliboba mnie przekonały. Fajnym klimatyzatorem jest Kaisai pro ale ma większe zużycie prądu choć i wydajnośc trochę większą. Jak chcesz pogadać to przyślij mi na priv kontakt do siebie to oddzwonię i majla to prześlę capacity tables bez tego nie ma o czym gadać przy wyborze klimatyzatora. Bo topokazuje jaka jest moc grzewcza przy temperaturze zewnętrznej dla zadanej temp w pomieszczeniu.

Rec
25-03-2022, 11:27
gawel napisał:

Kaisaj jest odłamem Midea produkowanym na rynek europejski zadedykowany do grzania.

Jak podajesz informację to sprawdź u źródła.
'Kaisai' jest polskim brandem należącym do spółki FG Poland, która wchodzi w skład holdingu Klima-Therm i faktycznie jest wytwarzana przez Mideę o czym już kiedyś pisałem. I nieprawdą jest, że jest
zadedykowana do grzania

gawel
25-03-2022, 12:06
gawel napisał:


Jak podajesz informację to sprawdź u źródła.
'Kaisai' jest polskim brandem należącym do spółki FG Poland, która wchodzi w skład holdingu Klima-Therm i faktycznie jest wytwarzana przez Mideę o czym już kiedyś pisałem. I nieprawdą jest, że jest

dlaczego?

Rec
25-03-2022, 13:22
Mam pewien kłopot aby odpowiedzieć Ci na Twoje pytanie. Dlatego w ramach odpowiedzi zadedykuję Ci pewien cytat:

A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają

henrykow
25-03-2022, 13:44
Dokladnie. Co kto lubi. Myślałem, ze tutaj ludzie wymieniają się doświadczeniami i służą radą oraz wiedzą. Ale zauważyłem, że jak chcesz zrobić coś niestandardowego to jesteś negowany.

Nie zastanowiło Cie to że wszyscy negują twoje rozwiązanie a tylko jeden popiera?? Coś w tym musi być, nie uważasz?
I większość tu doradza Ci w dobrej wierze a nie tylko po aby Cię napiętnować że chcesz zrobić coś niestandardowego.
Chcesz zrobisz jak uważasz ale widzę że jak sobie coś upatrzyłeś to żadne argumenty tego nie przełamią podobnie jak z moim kolega który w nowym wybudowanym domu dwa lata temu założył grzejniki i piec na ekogorszek tylko dlatego że miał tak od lat i żadne argumenty nie przemawiały do niego aby się w to nie pakował a teraz po dwóch latach mieszkania biadoli ile to musi wydać na opał bo non stop musi palić aby miał ciepło kiedy przy podłogówce w porównaniu z grzejnika i jest o wiele większa oszczędność na opale czy to jest paliwo stale czy prąd.

Owczar
25-03-2022, 16:46
Co do grzania klimą - pewnie się da - ale trzeba się zastanowić jak ogrzewać łazienki, a jednoczesnie ich nie klimatyzować latem.

A komfort termiczny składa się wiele czynników, dlatego jeden lubi tak, a drugi inaczej. Zimna przegroda zmniejsza nieco ten kofmort, choć grzejąc klimą non stop powinno być ok. Plus to niewątpliwie mała bezwładnośc, ale trzeba wszystko dobrze zaprojektować żeby mieć te samą temp w całym domu.

Ja też poszedłem w zupełnie innym kierunku - grzeję i chłodzę ścianami, choć wielu twierdzi, że to straty, brak komfortu latem. Praktyka jakoś mówi inaczej, ale nie miałem nigdy do czyneinia to się wypowiem :)

Zgodzę się z gawel, jak klima będzie działała pół roku i nie będzie wycieku, to powinna już działać. Jeszcze jak nie było wymogu fgazów kupiłem sobie split Daikina, zrobiłem próżnię urządzeniem do klim samochdowych, odpaliłem i śmiga już 10 lat. W ogóle w dzisiejszych czasach gwarancja to z reguły lipa jakich mało... Płatne przeglądy, a jak na koniec się coś popsuje, to i tak będzie wina użytkownika :) Kupiłem niedawno agregat - wymagane przeglądy co pół roku... Ja dziękuję ładować 8kg do bagażnika i gnać do serwisu - choć pod nosem. Płacić 250zł netto przez 3 lata co pół roku. Na koniec jak coś padnie i tak mi powiedzą, że albo było za mało oleju, albo źle ociążyłem fazy.

marcinbbb
25-03-2022, 17:54
Nie zastanowiło Cie to że wszyscy negują twoje rozwiązanie a tylko jeden popiera?? Coś w tym musi być, nie uważasz?

Może chłop minimalizuje koszty ciepła pompa powietrze-woda kosztuje pewnie 5-7 x klima. Ale równie dobrze można powiedzieć po co izolować chałupę jak straty na ogrzewaniu będą niewielkie i klima uzupełni tylko niedobory. Ja chciałbym zapytać o coś innego jak kolega zamierza uniknąć grzyba za szafkami kuchennymi, za szafami - wszystkim co izoluje ścianę od jej bezpośredniego ogrzewania klimą?
za starych lat był niejaki Tomcio Pompa (Brzęczykowski) też na każdym forum ogłaszał jakie to cuda, na otwarciu jego firmy był nawet premier skąś tam Norwegia czy inna Skandynawia. Firma się zawinęła a Tomcio od lat ma bana na większości forów właśnie za herezje i próbę udowodnienia że grzanie klimą ma sens. Podpierał się własnymi wykresami, twierdził że mieszka w 115m2 domu który to znajduje się w bloku.

dam7
26-03-2022, 03:39
Bo taka prawda wole kase wladowana w ogrzewanie, wydać na docieplenie i zaizolowanie domu, tak by sama klima wystarczyła. A jak będę miał ochotę to sobie położę maty,kable grzejne na podłogę. Ale jak wypowiadałem się wcześniej mnie grzana podłoga nie rajcuje jak tu wszystkich i tyle w temacie. Ty lubisz ciepło w nogi a ja nie, czy aż taki macie z tym problem? :D

henrykow
26-03-2022, 07:36
To pompy ciepła nie montujesz?
Nie lubisz ciepła w nogi, ok a co na to małżonka? z jej zdaniem się nie liczysz? a co z dzieciakami?

dam7
27-03-2022, 09:10
To pompy ciepła nie montujesz?
Nie lubisz ciepła w nogi, ok a co na to małżonka? z jej zdaniem się nie liczysz? a co z dzieciakami?

Widzę jakis adminek mi skasowal odpowiedź bo zapiekło ze wyraziłem swoje niezadowolenie. To napisze Ci jeszcze raz, ale tym razem łagodniej zeby administracja się nie spłakała i kasowała mi posty.
Nie powinno Cie interesować co na to moi bliscy. Nie jesteśmy fanami grzanych podłóg i to nasza wspolna decyzja. To że ty masz tą podłogówkę i tak się nią podniecasz to super, gratulacje, ale jak jej nie chce to nie wpychaj na siłę rozumiesz? Śpisz na niej, że potrzebujesz ją mieć ciepła? Zadałem pytanie na początku wątku i oczekuje konkretów a nie jakiegos lamentu.

gawel
27-03-2022, 09:29
Widzę jakis adminek mi skasowal odpowiedź bo zapiekło ze wyraziłem swoje niezadowolenie. To napisze Ci jeszcze raz, ale tym razem łagodniej zeby administracja się nie spłakała i kasowała mi posty.
Nie powinno Cie interesować co na to moi bliscy. Nie jesteśmy fanami grzanych podłóg i to nasza wspolna decyzja. To że ty masz tą podłogówkę i tak się nią podniecasz to super, gratulacje, ale jak jej nie chce to nie wpychaj na siłę rozumiesz? Śpisz na niej, że potrzebujesz ją mieć ciepła? Zadałem pytanie na początku wątku i oczekuje konkretów a nie jakiegos lamentu.

Gratuluję podejścia. Mądrego Forumowicza z nowoczesnym i otwartym podejściem do mieszkania i życia miło poczytać.

Redakcja
27-03-2022, 10:59
Henrykow - będzie ban za takie stwierdzenie jak "nawaliłeś głupot" - Pan będzie się dziwił, dlaczego...

gawel
27-03-2022, 15:24
Co do grzania klimą - pewnie się da - ale trzeba się zastanowić jak ogrzewać łazienki, a jednoczesnie ich nie klimatyzować latem.

A komfort termiczny składa się wiele czynników, dlatego jeden lubi tak, a drugi inaczej. Zimna przegroda zmniejsza nieco ten kofmort, choć grzejąc klimą non stop powinno być ok. Plus to niewątpliwie mała bezwładnośc, ale trzeba wszystko dobrze zaprojektować żeby mieć te samą temp w całym domu.

Ja też poszedłem w zupełnie innym kierunku - grzeję i chłodzę ścianami, choć wielu twierdzi, że to straty, brak komfortu latem. Praktyka jakoś mówi inaczej, ale nie miałem nigdy do czyneinia to się wypowiem :)

Zgodzę się z gawel, jak klima będzie działała pół roku i nie będzie wycieku, to powinna już działać. Jeszcze jak nie było wymogu fgazów kupiłem sobie split Daikina, zrobiłem próżnię urządzeniem do klim samochdowych, odpaliłem i śmiga już 10 lat. W ogóle w dzisiejszych czasach gwarancja to z reguły lipa jakich mało... Płatne przeglądy, a jak na koniec się coś popsuje, to i tak będzie wina użytkownika :) Kupiłem niedawno agregat - wymagane przeglądy co pół roku... Ja dziękuję ładować 8kg do bagażnika i gnać do serwisu - choć pod nosem. Płacić 250zł netto przez 3 lata co pół roku. Na koniec jak coś padnie i tak mi powiedzą, że albo było za mało oleju, albo źle ociążyłem fazy.

Też tak uważam że gwarancja podobnie jak ubezpieczenie to lekkie wywalenie pieniędzy w błoto jak jest darmowa to ok ale nic ponadto.

laparia
02-04-2022, 21:22
Czy ekonomiczniej w okresach przejściowych będzie grzać pompą ciepła powietrze powietrze z funkcją klimatyzacji czy pompą ciepła powietrze woda. Posiadam polską pompę ciepła powietrze woda on off z wymiennikiem i buforem. Na każdym z tych elementów są straty. Sama pompa też pewnie sprawnością nie grzeszy. Pomyślałem, że pompa powietrze powietrze będzie uzupełnieniem systemu. Dodatkowo będzie miała funkcje klimy.
Pozdrawiam

marcinbbb
05-04-2022, 22:46
Można chłodzić rekuperacją i nie montować klimy. Można też grzać pompą ciepła powietrze/woda i efekt będzie lepszy.
Klima szybko i tanio grzeje, ale PC P/W działa bardzo wolno weź rozgrzej parę ton betonu w podłogówce.

swierol
06-04-2022, 06:26
Można chłodzić rekuperacją i nie montować klimy. Można też grzać pompą ciepła powietrze/woda i efekt będzie lepszy.
Klima szybko i tanio grzeje, ale PC P/W działa bardzo wolno weź rozgrzej parę ton betonu w podłogówce.

Mam rozumieć, że chłodzisz rekuperacją z dołączonym wymiennikiem kanałowym tak? Bo "wychładzanie" domu nocą w upalne dni i porównywanie efektów do klimatyzatora jest delikatnie mówiąc nadużyciem.

kaszpir007
06-04-2022, 06:30
Można też grzać pompą ciepła powietrze/woda i efekt będzie lepszy.
Klima szybko i tanio grzeje, ale PC P/W działa bardzo wolno weź rozgrzej parę ton betonu w podłogówce.

No i w czym problem ?

Wolno grzeje a raczej magazynuje ciepło i długo później to ciepło trzyma i oddaje.

U siebie grzeje o 22.00-6.00 i ciepło mam w domu cały czas ...

Przy grzaniu klimą nie ma takiej szansy , bo po przerwaniu grzania bardzo szybko temperatura zaczyna się zmieniać.

Wiem bo mam też klimę ...

swierol
06-04-2022, 10:50
No i w czym problem ?

Wolno grzeje a raczej magazynuje ciepło i długo później to ciepło trzyma i oddaje.

U siebie grzeje o 22.00-6.00 i ciepło mam w domu cały czas ...

Przy grzaniu klimą nie ma takiej szansy , bo po przerwaniu grzania bardzo szybko temperatura zaczyna się zmieniać.

Wiem bo mam też klimę ...

Ale użytkownik laparia pyta i okresy przejściowe. Wczoraj był +2 a dzisiaj jest +12. Nie robi to dla Ciebie różnicy?
Gdy Twoja podłogówka dalej emituje ciepło, mając klime po prostu ją wyłączam i włączam kiedy mi potrzeba.

"U siebie grzeje o 22.00-6.00 i ciepło mam w domu cały czas ..." edit a czasami i za ciepło:)

marcinbbb
06-04-2022, 17:07
Mam rozumieć, że chłodzisz rekuperacją z dołączonym wymiennikiem kanałowym tak? Bo "wychładzanie" domu nocą w upalne dni i porównywanie efektów do klimatyzatora jest delikatnie mówiąc nadużyciem.

A w rekuperacji nie można włączyć baypasa? Musi powietrze iść przez wymiennik czy może nie ogrzewać wyciąganego powietrza z domu. Może nie masz rekuperacji jednak w lato często w nocy jest dużo poniżej 20*C a bardzo często w okolicach 15*C i tym powietrzem nie da się chłodzić chałupy? Odpalasz rekuperację na wietrzenie i w chałupie robi się w nocy chłodniej i to znacznie, rano włączasz na najniższy bieg byle powietrze ruszyć i wsio.

gawel
06-04-2022, 17:13
A w rekuperacji nie można włączyć baypasa? Musi powietrze iść przez wymiennik czy może nie ogrzewać wyciąganego powietrza z domu. Może nie masz rekuperacji jednak w lato często w nocy jest dużo poniżej 20*C a bardzo często w okolicach 15*C i tym powietrzem nie da się chłodzić chałupy? Odpalasz rekuperację na wietrzenie i w chałupie robi się w nocy chłodniej i to znacznie, rano włączasz na najniższy bieg byle powietrze ruszyć i wsio.

Pełna zgoda jak mieszkasz koło fermy norek, cmentarza, kurnika, wysypiska i autostrady, ale jak mieszkasz w fajnej okolicy to warto otworzyć okno

Owczar
06-04-2022, 17:31
Chłodzenie rekuperacja może i coś da jak zasłoni się okna i nie będzie się gotowało, oglądało TV itd.

Mam nawet GGWC i jedyne co to osusza fajnie.
Co do bezwładności ogrzewania plaszczyznowego. W takim miesięcy jak marzec był to problem. Ale da się to też minimalizować. Automatyka zmienia nastawy w zależności od prognozy na następny dzień.

marcinbbb
06-04-2022, 18:14
Pełna zgoda jak mieszkasz koło fermy norek, cmentarza, kurnika, wysypiska i autostrady, ale jak mieszkasz w fajnej okolicy to warto otworzyć okno

Widziałem jak wygląda mój filtr na czerpni po pół roku sezonu kwiecień-wrzesień, te otwieranie okien mnie nie przekonuje.

swierol
06-04-2022, 18:24
A w rekuperacji nie można włączyć baypasa? Musi powietrze iść przez wymiennik czy może nie ogrzewać wyciąganego powietrza z domu. Może nie masz rekuperacji jednak w lato często w nocy jest dużo poniżej 20*C a bardzo często w okolicach 15*C i tym powietrzem nie da się chłodzić chałupy? Odpalasz rekuperację na wietrzenie i w chałupie robi się w nocy chłodniej i to znacznie, rano włączasz na najniższy bieg byle powietrze ruszyć i wsio.

Przepraszam ale dla mnie nawet w teorii to dobrze nie brzmi....

marcinbbb
06-04-2022, 19:23
Przepraszam ale dla mnie nawet w teorii to dobrze nie brzmi....

Jak z psem idę na spacer to teoretycznie każdy z nas ma 3 nogi zgodnie ze statystykom. Przepraszam ale matematyka nie kłamie

gawel
06-04-2022, 19:57
Widziałem jak wygląda mój filtr na czerpni po pół roku sezonu kwiecień-wrzesień, te otwieranie okien mnie nie przekonuje.

dlatego ja otwieram okna kiedy na zewnątrz jest mniejszy wiatr i duża wilgotność a wm wciąga syf cały czas.

swierol
06-04-2022, 20:09
Jak z psem idę na spacer to teoretycznie każdy z nas ma 3 nogi zgodnie ze statystykom. Przepraszam ale matematyka nie kłamie
Ja się zastanawiam ile to ma wspólnego z matematyka…

marcinbbb
06-04-2022, 20:30
Może na początek matematyka: 2+4=6 A jest nas dwóch 6 / 2 =3.
Komary przy otwartych oknach i balkonach mnie wkurzają, muchy jeszcze bardziej. Rekuperacja zapewnia mi brak robactwa 300m3/h daje radę siatek na oknach nie lubię

kaszpir007
06-04-2022, 21:37
Może na początek matematyka: 2+4=6 A jest nas dwóch 6 / 2 =3.
Komary przy otwartych oknach i balkonach mnie wkurzają, muchy jeszcze bardziej. Rekuperacja zapewnia mi brak robactwa 300m3/h daje radę siatek na oknach nie lubię

Rekuperacja jest do wentylacji a tak naprawdę do ograniczenia strat przez wentylację.
W lato rekuperator jest tak naprawdę problemem bo odzyskuje ciepło i tym samym jeszcze mocniej nagrzewa dom. Bypass ograniczania te nagrzewanie ale nie do końca , bo jednak część powietrza przechodzi przez wymiennik i powietrze transportowane też sie nagrzewa , tak samo jak wentylaotry które generują ciepło.

Dopiero działająca nonstop klima i rekuepracja zapewnia świeże powietrze i odpowiedni chłód w domu.

Co do komarów i itd , to nie znam problemu , bo pierwszym zakupem były moskitery aluminiowe. Po sezonie moskiteiry demontuje i tyle.
Ja nie po to budowałem sie w takiej okolocy aby siedzieć przy szczelnie zamkniętych oknach.

U mnie w lato okna pootwierane a rekuepracja działa i tak sobie ..

marcinbbb
06-04-2022, 22:05
Chłopie ja nikomu nie bronie grzać kominka aby zagrzać CWU, bo ma takie hobby.
Jak ci bajpasem przechodzi lewe powietrze nie mój problem

O wspólnie działającej klimie i reku nie wypowiem się bo to wymaga zbyt dużej konsumpcji psychotropów.

kaszpir007
07-04-2022, 06:38
Ale użytkownik laparia pyta i okresy przejściowe. Wczoraj był +2 a dzisiaj jest +12. Nie robi to dla Ciebie różnicy?
Gdy Twoja podłogówka dalej emituje ciepło, mając klime po prostu ją wyłączam i włączam kiedy mi potrzeba.

"U siebie grzeje o 22.00-6.00 i ciepło mam w domu cały czas ..." edit a czasami i za ciepło:)

Nie robi różnicy bo te 22.00-6.00 to czas w którym może działać ogrzewanie ale nie musi , temperatura w domu steruje termostat i czym cieplej na zewnatrz tym krócej działa.
Praca w taniej taryfie to też dużo tańszy koszt pradu a co za tym idzie koszt ogrzewania i ciepłej wody.

gawel
07-04-2022, 07:04
Nie robi różnicy bo te 22.00-6.00 to czas w którym może działać ogrzewanie ale nie musi , temperatura w domu steruje termostat i czym cieplej na zewnatrz tym krócej działa.
Praca w taniej taryfie to też dużo tańszy koszt pradu a co za tym idzie koszt ogrzewania i ciepłej wody.

Żaden prąd nie jest tani ani w I strefie, ani w II. Obecnie w PGE G12/G12w to 90/43 gr lub 93/46 gr. I taniej nie będzie. Przy zużyciu w G12w w proporcji 70/30 cena 1 kwh to lekko 60 gr , bez wchodzenia w szczegóły średnio PC PW pochłonie 5 MWh/rok (około) to jest 3000 zł . Czy to jest tanio? No taniej nie będzie.


Kwestie demonizowania taniości II strefy mamy za sobą. Podobnie jak robienie na siłę wodnych podłogówek w nowych domach, to się stanie niepotrzebnym i kosztownym gadżetem. Przynajmniej dotrze to do świadomości co niektórych.

Ale sytuacja się zmienia i obecnie hitem jest zwiększanie auto konsumpcji, fajnym pomysłem byłaby podłogówka elektryczna. Lub może odkurzenie pieców akumulacyjnych które mogłyby się ładować w dzień i grzać w nocy jak również podczas obecności osób w domu.

Jak ktoś przebywa w domu cały czas to jednak klima będzie chyba najlepszym wyborem

kaszpir007
07-04-2022, 09:13
Żaden prąd nie jest tani ani w I strefie, ani w II. Obecnie w PGE G12/G12w to 90/43 gr lub 93/46 gr. I taniej nie będzie. Przy zużyciu w G12w w proporcji 70/30 cena 1 kwh to lekko 60 gr , bez wchodzenia w szczegóły średnio PC PW pochłonie 5 MWh/rok (około) to jest 3000 zł . Czy to jest tanio? No taniej nie będzie.



Ja mam G12 W.

Obecnie cena z ostatniej faktury to 0,8zł droga taryfa i 0,4 zł tania taryfa. (5% VAT)

Przy zwykłej taryfie jest 0,7zł cały dzień.

U mnie sądze że około 80-90% jest grzane po 0,4zł

Niedługo sądze że zmienie taryfę z G12W na G12r i będę miał jeszcze tańszy o około 10 groszy prąd w taniej taryfie a dojdą mi jeszcze 2 godziny w taniej taryfie kosztem tanich weekendów i świąt.

Więc dla mnie 2x tańszy prąd jest ciągle tańszy , tym bardziej że wystarczy tylko kilka godzin grzania i akumulacja ciepła aby miec dośc stabilną temepraturę cały dzień.

W ten sam sposób przeciez grzeją Ci co mają kable grzewcze ..

U mnie na ogrzanie domu 117m2 do około 22,5 + ogrzanie bojlera 300L idzie około 2100-2700kWh (zuzycie za cały rok).

Uważasz że koszt około 800-900zł za cały rok grzania łącznie z ciepłą wodą to dużo ???

Ja patrzę pod względem sobie , paneli jeszcze nie mam bo przy moich kosztach o bardzo dużym zużyciu energii w drugiej taryfie na razie mi się nie opłacają.
A wykorzystanie akumulacji ciepła aby płacić jeszcze mniej za ogrzewanie to chyba plus a nie minus bo chyba najważniejsze aby było komfortowo i tanio ..

PS. Co Ty z tą wodną podłogówką ? Nie chcesz to nie robisz , możesz dać kable grzewcze i grzać prądem.
Ja uważasz że ogrzewanie podłogowe to najbardziej komfortowy i najzdrowszy sposób ogrzewania i wcale nie musi być on oparty na ogrzewaniu wodnym.

doktor.zwir
07-04-2022, 09:47
U mnie na ogrzanie domu 117m2 do około 22,5 + ogrzanie bojlera 300L idzie około 2100-2700kWh (zuzycie za cały rok).


Ale niektórzy zużywają dużo więcej.
Ja na samo CWU potrzebuję prawie 4000kWh....

gawel
07-04-2022, 11:39
Ja mam G12 W.

Obecnie cena z ostatniej faktury to 0,8zł droga taryfa i 0,4 zł tania taryfa. (5% VAT)

Przy zwykłej taryfie jest 0,7zł cały dzień.

U mnie sądze że około 80-90% jest grzane po 0,4zł

Niedługo sądze że zmienie taryfę z G12W na G12r i będę miał jeszcze tańszy o około 10 groszy prąd w taniej taryfie a dojdą mi jeszcze 2 godziny w taniej taryfie kosztem tanich weekendów i świąt.

Więc dla mnie 2x tańszy prąd jest ciągle tańszy , tym bardziej że wystarczy tylko kilka godzin grzania i akumulacja ciepła aby miec dośc stabilną temepraturę cały dzień.

W ten sam sposób przeciez grzeją Ci co mają kable grzewcze ..

U mnie na ogrzanie domu 117m2 do około 22,5 + ogrzanie bojlera 300L idzie około 2100-2700kWh (zuzycie za cały rok).

Uważasz że koszt około 800-900zł za cały rok grzania łącznie z ciepłą wodą to dużo ???

Ja patrzę pod względem sobie , paneli jeszcze nie mam bo przy moich kosztach o bardzo dużym zużyciu energii w drugiej taryfie na razie mi się nie opłacają.
A wykorzystanie akumulacji ciepła aby płacić jeszcze mniej za ogrzewanie to chyba plus a nie minus bo chyba najważniejsze aby było komfortowo i tanio ..

PS. Co Ty z tą wodną podłogówką ? Nie chcesz to nie robisz , możesz dać kable grzewcze i grzać prądem.
Ja uważasz że ogrzewanie podłogowe to najbardziej komfortowy i najzdrowszy sposób ogrzewania i wcale nie musi być on oparty na ogrzewaniu wodnym.

Nie uważam ze 900 zł za samo ogrzewanie to dużo, gdyby nie było tendencji wzrostowych na horyzoncie. Nie zapominajmy również o zużyciu bytowym bo po dodaniu małego nawet zużycia na cele grzewcze robi się konkretna ilość w sam raz do PV. Nie byłoby podniecać się cenami z 5% watem bo to krótkotrwały epizod i wkrótce nastąpi brutalny realizm cenowy.

Przytoczone przez ciebie koszty mogłyby być uznane za małe gdyby nie było alternatywy ich wyzerowania w perspektywie 15 lat przy inwestycji która zwróci się w max 4 lata. W tym kontekście nie jest to tanio.

gawel
07-04-2022, 11:48
Ale niektórzy zużywają dużo więcej.
Ja na samo CWU potrzebuję prawie 4000kWh....

a jak ilość tej cwu jest produkowana na bieżąco? Dla ilu osób?

doktor.zwir
07-04-2022, 12:16
Stała temp. 50'C w bojlerze 120 litrów, 24h. Dla trzech osób.

gawel
07-04-2022, 12:47
Stała temp. 50'C w bojlerze 120 litrów, 24h. Dla trzech osób.

To możliwe jak najbardziej jak jeszcze dojdzie trochę zmywania ręcznego i wanna. U mnie 100 l bojler miał roczne służycie około 3 MWh/rok. Ale zmywania unikałem ręcznego i bojler był w II strefie przy taryfie G12w . Było Ok ale teraz mam 300 l PC cwu i zużycie na poziomie 700 KWh/rok a komfort korzystania 3 razy lepszy polecam.

Janekk1234
07-04-2022, 19:00
Ale niektórzy zużywają dużo więcej.
Ja na samo CWU potrzebuję prawie 4000kWh....

nie śledze całego wątku ale sory jak to możliwe że gość grzeje prądem cały dom, i razem z kąpielami zużywa prądu rocznie za tak śmieszną kwotę jak 800 pln ???

z jednej strony wszyscy trąbią o tym że grzanie prądem najdroższe. sam mam warsztat 20 m2 z kablami w podłodze włączam sporadycznie i rachunki od razu większe o okolo 200 pln na miesiąc. , to gdzie tu porównywać cały dom. cuda jakieś ?

gawel
07-04-2022, 19:40
nie śledze całego wątku ale sory jak to możliwe że gość grzeje prądem cały dom, i razem z kąpielami zużywa prądu rocznie za tak śmieszną kwotę jak 800 pln ???

z jednej strony wszyscy trąbią o tym że grzanie prądem najdroższe. sam mam warsztat 20 m2 z kablami w podłodze włączam sporadycznie i rachunki od razu większe o okolo 200 pln na miesiąc. , to gdzie tu porównywać cały dom. cuda jakieś ?

tak cuda, a wszyscy się mylą

Janekk1234
07-04-2022, 20:23
nie wiem, może zakłąda ciepły sweter, domownikom zabrania otwierać drzwi bo zimno wieje, a na styropian wydał majątek i ma ultra pasywniaka i do tego rekreacyjnie rozpala koze w domu...nie wiem. pytam, jak 2 lata temu chciałem teściowej założyć grzejniki na prąd w mieszkanku żeby nie targała węgla do piwnicy to mnie tu wszyscy odrzucili od tego pomysłu bo drogo, a tu prosze można duży dom prawie za darmo ogrzać i wodę do kąpieli.

gawel
07-04-2022, 21:34
nie wiem, może zakłąda ciepły sweter, domownikom zabrania otwierać drzwi bo zimno wieje, a na styropian wydał majątek i ma ultra pasywniaka i do tego rekreacyjnie rozpala koze w domu...nie wiem. pytam, jak 2 lata temu chciałem teściowej założyć grzejniki na prąd w mieszkanku żeby nie targała węgla do piwnicy to mnie tu wszyscy odrzucili od tego pomysłu bo drogo, a tu prosze można duży dom prawie za darmo ogrzać i wodę do kąpieli.

Ja grzeję prądem od 18 lat ostatnio miałem zużycie w 2016 roku ok 10 Mwh /rok, po założeniu pc cwu zużycie spadło do ok 8 Mwh/rok. Potem 2 lata temu zainstalowałem klimatyzator i zużycie zatrzymało sie na ok 6,3Mwh/rok. Mniej się już wedug mnie nie da

Od 2020 roku miałem pv 4 KW wyprodukowały w 2020 3,7 Mwh a w 2021 - 3,5 MWh najważniejsze że produkcja pokryła 100 % I strefy rachunki roczne wynosiły wraz z opłatami stałymi ok 1600 zł. Obecnie mam rozbudowaną instalację do 6,17 Kw i zobaczymy ile będzie do zapłaty minimum 360 zł bo to opłaty stale co do reszty zobaczymy

Janekk1234
07-04-2022, 22:11
aha czyli masz panele

gawel
08-04-2022, 05:58
aha czyli masz panele

tak ale od 2 lat

kaszpir007
08-04-2022, 06:40
nie śledze całego wątku ale sory jak to możliwe że gość grzeje prądem cały dom, i razem z kąpielami zużywa prądu rocznie za tak śmieszną kwotę jak 800 pln ???

z jednej strony wszyscy trąbią o tym że grzanie prądem najdroższe. sam mam warsztat 20 m2 z kablami w podłodze włączam sporadycznie i rachunki od razu większe o okolo 200 pln na miesiąc. , to gdzie tu porównywać cały dom. cuda jakieś ?

To do mnie ???

Ja ne grzeje czystym prądem a grzeję pompą ciepła , tak samo jak CWU .
Dodatkowo ogrzewanie i ciepła woda jest grzana prawie zawsze TYLKO w II taryfie , przy cenie prady około 0,4 zł .

Do grzania wykorzystuje akumulacja (dom z silikatów , płyta fundamentowa , grube ocieplenie , WM).

Zuzycie było za zeszły rok , wtedy mieszkały 4 oosby.

Dodatkowo w podpisie mam podgląd zużycie mojej pompy ciepła w czasie rzeczywistym ze statystyka od kilku lat.

W zeszłym roku miałem większe zużycie , poszło około 2700kWh , wszystko prawie w II taryfie. Sądzę że koszt był około 1000zł łącznia za caly rok , łącznie z ciepłą wodą.

gawel
08-04-2022, 06:49
Co do pojęcia drogo czy tanio., to kwestia pewnego relatywizmu bo można zatankować suva do pełna w cenie rocznego kosztu twojego prądu, ale można również nic nie zapłacić za to ogrzewanie mając PV. Uśrednianie taniości chyba nigdy nie było tak nic nie warte jak obecnie.

doktor.zwir
08-04-2022, 07:02
Wydaje mi się, że niektórzy błędnie podają tutaj zużycie.
Bo koszta zależą od zbyt wielu czynników (COP, grupa taryfowa, itp itd).
IMHO te dane powinny wyglądać tak:
CO - 8000kWh,
CWU - 4000 kWh,
EE bytowa - 3000kWh.
W takim wypadku każdy mógłby sobie przeliczyć koszta w zależności od ww. czynników.

Bo podawanie np. kosztów CO jako 2000PLN może oznaczać albo 2666kWH (G11, grzane np. kablami), albo 15000kWH (PC przy COP=3 w G12 w taniej strefie).

kaszpir007
08-04-2022, 07:20
Co do pojęcia drogo czy tanio., to kwestia pewnego relatywizmu bo można zatankować suva do pełna w cenie rocznego kosztu twojego prądu, ale można również nic nie zapłacić za to ogrzewanie mając PV. Uśrednianie taniości chyba nigdy nie było tak nic nie warte jak obecnie.

A gdzie panele PV rozdają za darmo ?
Jak dają za darmo to chętnie wezmę ...

Bo aby nie była taka "taniość" jak przy zakupie elektryków , zakup dużo dużo droższy od podobnego samochodu spalinowego a patrząc na żywotność akumulatotów to ten "tani w użytkowaniu" samochód jest cholernie drogi , jak policzy się wymianę wszystkich akumulaotrów , często na tyle jes to nie opłacalne że takie samochody idą na złom , bo nie opłaca się wymienić w kilku letnim samochodzie.

Pamiętam jak na ototmoto było pełno na sprzedaż po bardzo niskich cenach samochodów marki Renault model chyba Zoe , używanych ze zużytymi akumulatorami których właściciele się pozbywali , bo koszt zakupu nowych oczywiście tylko od Renault powodował że nie było sensu ekonomicznego.

I taka to "ekologia".

Na razie mi osobiście panele się na razie nie opłacają , także z innych powodów o ktrórych nie chce pisać , ale kiedyś zamontuje.
Mam wydzielone miejsce na działce gdzie jest świetne nasłonecznienie.

gawel
08-04-2022, 07:23
Wydaje mi się, że niektórzy błędnie podają tutaj zużycie.
Bo koszta zależą od zbyt wielu czynników (COP, grupa taryfowa, itp itd).
IMHO te dane powinny wyglądać tak:
CO - 8000kWh,
CWU - 4000 kWh,
EE bytowa - 3000kWh.
W takim wypadku każdy mógłby sobie przeliczyć koszta w zależności od ww. czynników.

Bo podawanie np. kosztów CO jako 2000PLN może oznaczać albo 2666kWH (G11, grzane np. kablami), albo 15000kWH (PC przy COP=3 w G12 w taniej strefie).

Nie do końca bo uniwersalnym miernikiem wartości jest złoty nie kWh, na razie pensji w Kwh nie dostajemy. Wyrażenie w złotych w prosty sposób moze określić i umożliwić porównanie kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych przygotowania cwu, Np bojler+koszt prądu versus PC cwu +koszty prądu , może się okazać że podobnie kosztowo wyjdzie bojler+PV i będzie to korzystniejsze od PC która nie pracuje za darmo.

kaszpir007
08-04-2022, 07:28
Wydaje mi się, że niektórzy błędnie podają tutaj zużycie.
Bo koszta zależą od zbyt wielu czynników (COP, grupa taryfowa, itp itd).
IMHO te dane powinny wyglądać tak:
CO - 8000kWh,
CWU - 4000 kWh,
EE bytowa - 3000kWh.
W takim wypadku każdy mógłby sobie przeliczyć koszta w zależności od ww. czynników.

Bo podawanie np. kosztów CO jako 2000PLN może oznaczać albo 2666kWH (G11, grzane np. kablami), albo 15000kWH (PC przy COP=3 w G12 w taniej strefie).

Co to znaczy błędnie ?
Jak grzeje pompą ciepła to mam zużycie łączne CO + CWU bo grzeje wszystko jedno urządzenie , więc podziału nie mam.
Tak samo jak ktoś grzeje węglem czy gazem to ma jeden koszt , bo jedno urządzenie "produkuje" ciepło.

Jak tak bardzo cię interesuje , to poprzedni cały rok dom zużycie 5516Kwh (31% w drogiej taryfie , 69% w taniej taryfie) a na ogrzewanie i ciepłą wode poszło 2699kWh , prawie całość w II tryfie.

W tym roku na CO+CWU poszło do dziś 1059kwh

Po to montowałem pompę , po to starałem się aby dom był jak najcieplepszy i miał jak najmniej mostków termicznych aby płacić jak najmniej za ogrzewanie..
Bojler 300L , duża wężownica , duża moc i wysoka sprawność przy grzaniu więc i też niskie koszty

kaszpir007
08-04-2022, 07:46
Widzisz gaweł tym sie różnimy ...

Dla każdego "komfort" to coś innego.

Dla mnie komfort zapewnia tylko i wyłącznie ogrzewanie podłogowe. Nie ma znaczenia czy jest wodne czy elektryczne.
Wodne ma ten plus że można podłączyć pod prawie każde zródło ogrzewania (kocioł na prąd , na gaz , na węgiel albo pompa ciepła) i można mieć mozliwośc wyboru sposobu ogrzewania i kosztu ogrzewania. Wiadomo najtaniej będzie przy grzaniu pompą ciepła , a jak dodamy jeszcze akumulacje ciepła przy grzaniu pompą ciepła to już zupełnie koszt bardzo niski ..

Dla mnie grzanie domu klimatyzatorem typu Split to najgorszy z najgorszym i najmniej komofortowy sposób ogrzewania.
Jak ktos chce grzać nadmuchowo dom to nie split a klima kanałowa , a dobra kanałówka z montażem też wcale tania nie jest (np. Mitsubishi).

Ale to wtedy ciągle mamy ogrzewanie nadmuchowe , tylko plus takie że równomiernie dmuchające po całym domu ,ale ciągle zimne podłogi i kiepski rozkład temperatur.

Wtedy jeszcze montuje się w całym domu maty grzewcze albo kable grzewcze , ale to tanie nie jest i za kable z montażem na dom 100m2 zapłacimy około 15tys zł. Jak doliczymy klime kanalowe z montażem to takie system na gotowo wychodzi około 25-30 tys ...

Więc tanio nie jest :)

Ty masz chyba jakis tani chiński klimatyzator ktorym "grzejesz" dom a raczej nagrzewasz pomiesczenie w kórym się on znajduje.
Z komfortem i jednolitym ogrzaniem całego domu nie ma to nic wspólnego.

Jedyne plusy to niskie koszty montażu i niskie koszty ogrewania (choć nie do końca patrząc że faktycznie grzana do jednakowej temperatury jest tylko część domu).

Dla mnie to niski koszt montażu i niski komfort , czyli coś za coś ..

gawel
08-04-2022, 08:00
Widzisz gaweł tym sie różnimy ...

Dla każdego "komfort" to coś innego.

Dla mnie komfort zapewnia tylko i wyłącznie ogrzewanie podłogowe. Nie ma znaczenia czy jest wodne czy elektryczne.
Wodne ma ten plus że można podłączyć pod prawie każde zródło ogrzewania (kocioł na prąd , na gaz , na węgiel albo pompa ciepła) i można mieć mozliwośc wyboru sposobu ogrzewania i kosztu ogrzewania. Wiadomo najtaniej będzie przy grzaniu pompą ciepła , a jak dodamy jeszcze akumulacje ciepła przy grzaniu pompą ciepła to już zupełnie koszt bardzo niski ..

Dla mnie grzanie domu klimatyzatorem typu Split to najgorszy z najgorszym i najmniej komofortowy sposób ogrzewania.
Jak ktos chce grzać nadmuchowo dom to nie split a klima kanałowa , a dobra kanałówka z montażem też wcale tania nie jest (np. Mitsubishi).

Ale to wtedy ciągle mamy ogrzewanie nadmuchowe , tylko plus takie że równomiernie dmuchające po całym domu ,ale ciągle zimne podłogi i kiepski rozkład temperatur.

Wtedy jeszcze montuje się w całym domu maty grzewcze albo kable grzewcze , ale to tanie nie jest i za kable z montażem na dom 100m2 zapłacimy około 15tys zł. Jak doliczymy klime kanalowe z montażem to takie system na gotowo wychodzi około 25-30 tys ...

Więc tanio nie jest :)

Ty masz chyba jakis tani chiński klimatyzator ktorym "grzejesz" dom a raczej nagrzewasz pomiesczenie w kórym się on znajduje.
Z komfortem i jednolitym ogrzaniem całego domu nie ma to nic wspólnego.

Jedyne plusy to niskie koszty montażu i niskie koszty ogrewania (choć nie do końca patrząc że faktycznie grzana do jednakowej temperatury jest tylko część domu).

Dla mnie to niski koszt montażu i niski komfort , czyli coś za coś ..

Dyskusja z tobą jest jak gra z gołębiem w szachy.... Nie wiesz jaki mam dom a się wypowiadasz.

doktor.zwir
08-04-2022, 08:21
Jak tak bardzo cię interesuje , to poprzedni cały rok dom zużycie 5516Kwh (31% w drogiej taryfie , 69% w taniej taryfie) a na ogrzewanie i ciepłą wode poszło 2699kWh ,...y

No to moje gratulacje.
Choć nie mam pojęcia jak to możliwe, by zużyć przez cały rok zaledwie 2,7MWh na CO+CWU :o
No chyba, że piszesz tutaj o energii zużytej przez PC przy np. CP=3, ale wtedy to oznacza, że na CO+CWU zużyłeś 8100kWh a nie 2700...

kaszpir007
08-04-2022, 09:02
No to moje gratulacje.
Choć nie mam pojęcia jak to możliwe, by zużyć przez cały rok zaledwie 2,7MWh na CO+CWU :o
No chyba, że piszesz tutaj o energii zużytej przez PC przy np. CP=3, ale wtedy to oznacza, że na CO+CWU zużyłeś 8100kWh a nie 2700...

Przecież kilka razy pisałem że ogrzewam pompą ciepła , więc chyba oczywiste że z COP większym niz 1 ...

Mój dom nie jest jakiś hiper mega oszczędny , bo część domu ma sufity katedralne 5m a do tego ma przeszklania łącznie około 40m2 ..

To chyba oczywiste że jakbym grzał dom czystym prądem (np kable grzewcze , bufor grzany grzałką) a wodę CWU też grzałką to koszty ogrzewania były by wyższe 3-4krotnie , ale przeciez po to montuje się pompę ciepla aby obnizyć koszty ogrzewania i ciepłej wody ..

doktor.zwir
08-04-2022, 09:09
No to pisz konkretnie - mój dom na CO=CWU zużył 8100kWh energii, zaś koszta poniosłem za 2700kWh.

kaszpir007
08-04-2022, 09:16
No to pisz konkretnie - mój dom na CO=CWU zużył 8100kWh energii, zaś koszta poniosłem za 2700kWh.

Ale czemu mam pisać bzdury ?

Abyś się lepiej poczuł ???

Pompa zużyła 2699kWh przez cały 2021r. - głównie w II taryfie i ta ilość energii ogrzała mój dom do temperatury powyżej 22 stopni i ciepłą wodę dla 4 osób.
I tyle.

A ile ona "wygenerowała" mnie nie interesuje , interesuje mnie ile ona zużyła energii i ile za nią zapłaciłem.
Dla mnie nie ma znaczenia czy był to COP2 czy COP5 , ważne ile zapłaciłem i tyle ..

Po to się montuje pompe ciepła aby płacić sporo mniej za ogrzewanie i ciepłą wodę i płaci się sporo mniej niż gdyby grzało się czystym prądem z COP=1.

doktor.zwir
08-04-2022, 11:17
Ale czemu mam pisać bzdury ?
.

No właśnie nie wiem, dlaczego piszesz bzdury.



Pompa zużyła 2699kWh przez cały 2021r. - głównie w II taryfie i ta ilość energii ogrzała mój dom do temperatury powyżej 22 stopni i ciepłą wodę dla 4 osób.
I tyle.
.

Nie. Twój dom nie ogrzała pompa zużywająca 2699kWH, tylko pompa plus energia pobrana z otoczenia.
Nie widzisz różnicy? Jesteś "humanistą" czy co?

gawel
08-04-2022, 11:34
No właśnie nie wiem, dlaczego piszesz bzdury.



Nie. Twój dom nie ogrzała pompa zużywająca 2699kWH, tylko pompa plus energia pobrana z otoczenia.
Nie widzisz różnicy? Jesteś "humanistą" czy co?

Przy doborze PC czy innego źródła ciepła trzeba policzyć zapotrzebowanie na ciepło tak jak piszesz bez żadnych copów, ale jeżeli mówimy o użyciu to energii i kosztach to posługujemy się tym co faktycznie zużyło urządzenie a nie ile wyprodukowało ciepła.

Owczar
08-04-2022, 12:46
A skąd Kaszpir ma wziąć informacje ile pompa ciepła wtloczyla ciepła do domu?

Prawda jest taka, że każdy może sobie grzać i chłodzić tak jak chce czy lubi. Jeden lubi brunetki, inny blondynki, ale po co od razu komuś narzucać co ma lubić? Grunt żeby każdy był zadowolony ze swoich wyborów.

doktor.zwir
08-04-2022, 13:30
Ale podając faktycznie zużytą ilość energii, możemy porównać wszelkie dostępne kombinacje systemów ogrzewania.
Dopiero wtedy daje to jakiś realny obraz sytuacji.
Dawno temu niektórzy pracownicy ZE mieli EE za darmo, więc teoretycznie mogli mówić, że koszt ich CO/CWU jest równy zeru - ale to przecież było całkowicie niemiarodajne.

gawel
08-04-2022, 14:09
Ale podając faktycznie zużytą ilość energii, możemy porównać wszelkie dostępne kombinacje systemów ogrzewania.
Dopiero wtedy daje to jakiś realny obraz sytuacji.
Dawno temu niektórzy pracownicy ZE mieli EE za darmo, więc teoretycznie mogli mówić, że koszt ich CO/CWU jest równy zeru - ale to przecież było całkowicie niemiarodajne.

i co da ci porównanie w wyniku którego ilość dostarczonej energii z rożnych źródeł wyjdzie taka sama? Bo wyjdzie bo dom ma takie a nie inne zapotrzebowanie.

doktor.zwir
08-04-2022, 15:34
Każdy będzie mógł policzyć hipotetyczny koszt, w zależności od zastosowanego systemu/technologii.

gawel
08-04-2022, 15:44
Przecież ilość energii jest taka sama

doktor.zwir
09-04-2022, 10:44
No i o to chodzi.
Jak podasz, że dom zużył 10000kWh energii, to każdy sobie może policzyć:
- 7500PLN przy kablach i G11
- 2500PLN przy PC z COP=3 i G11
- 3000PLN przy gazie,
- 2500PLN przy węglu,
itp, itd.

gawel
09-04-2022, 11:33
No i o to chodzi.
Jak podasz, że dom zużył 10000kWh energii, to każdy sobie może policzyć:
- 7500PLN przy kablach i G11
- 2500PLN przy PC z COP=3 i G11
- 3000PLN przy gazie,
- 2500PLN przy węglu,
itp, itd.

Te cenniki to raczej nieaktualne i nie uwzględniają wszystkich kosztów.

Poza tym dom potrzebujący na cele grzewcze 10 MWh to dom co najmniej 250m2 . Ogrzewanie go czymkolwiek nie będzie tanie. Przy ogrzewaniu elektrycznym w PGE to wyjdzie ok 60000 (G12w) lub 8700 dla G11. Co do innych źródeł ogrzewania to trzeba uwzględnić sprawność kotła oraz przeglądy, transport opalu, przechowywanie, kominiarza i abonament za gaz lekko 600 zł rocznie.

Nie bardzo rozumiem na co ma wystarczyć 900kg węgla ale zakładając bardzo optymistycznie ilość energii z niego uzyskanej na 50% o ile da się z mocą kotła zejść do kilkuset watów aby nic się nie zmarnowało to 3600 KWh.

marcinbbb
11-04-2022, 22:44
Panowie klima grzeje i to jest fakt! Nie ma sensu się kłócić o to podobnie jak chłodzi obniżając wilgotność - nawet w lato możemy włączyć osuszanie i przy 30*C w domu będzie przyjemnie (bo wilgotność spadnie).
Co nam daje grzanie w okresach przejściowych? Że całej chałupy nie ogrzejemy (pomijam kanałówkę), podłoga nadal jest zimna a cwu. robimy z czego dmuchając klimą na miskę z wodą? Możemy włączyć grzałkę w zasobniku cwu. ale weźmie więcej niż klima przez kilka godzin, możemy ją ogrzać kociołkiem gazowym, można gorące kamienie z ogniska wkładać do wanny i też po jakimś czasie zrobi się ciepła. Podstawowe pytanie skąd opał na grzanie kamieni?
I czym grzejecie cwu, w okresach przejściowych bo mam solary od lat i wiem jak działają może ciepłą wodę będę miał ale w łazience będzie pizgać po nogach. OK jeśli PC do grzania cwu. nie wnikam dalej jednak pytam tych co nie mają pc do grzania cwu.

gawel
12-04-2022, 06:27
Panowie klima grzeje i to jest fakt! Nie ma sensu się kłócić o to podobnie jak chłodzi obniżając wilgotność - nawet w lato możemy włączyć osuszanie i przy 30*C w domu będzie przyjemnie (bo wilgotność spadnie).
Co nam daje grzanie w okresach przejściowych? Że całej chałupy nie ogrzejemy (pomijam kanałówkę), podłoga nadal jest zimna a cwu. robimy z czego dmuchając klimą na miskę z wodą? Możemy włączyć grzałkę w zasobniku cwu. ale weźmie więcej niż klima przez kilka godzin, możemy ją ogrzać kociołkiem gazowym, można gorące kamienie z ogniska wkładać do wanny i też po jakimś czasie zrobi się ciepła. Podstawowe pytanie skąd opał na grzanie kamieni?
I czym grzejecie cwu, w okresach przejściowych bo mam solary od lat i wiem jak działają może ciepłą wodę będę miał ale w łazience będzie pizgać po nogach. OK jeśli PC do grzania cwu. nie wnikam dalej jednak pytam tych co nie mają pc do grzania cwu.

Współczuję zimnej podłogi i złej izolacji termicznej. W domach pasywnych nic nie jest ogrzewane i żadna część domu nie jest zimna dzię odpowiedniej izolacji. Ale nie popadajmy w skrajność.. Cwu można ogrzać bojlerem, ogrzewaczem przepływowym np w kuchni i pompa ciepła do cwu która kosztuje od 2,5 do 5 tys.

Klimatyzacja nadaje sie z powodzeniem do ogrzewanie cały sezon grzewczy i opłaca się pod warunkiem że jest tania, jako jej uzupełnienie można zastodowac dowolne ogrzewanie elektryczne. Jest to możliwe bo klimat się ocieplił i ta tendencja postępuje ponoć coraz szybciej.

Podziwiam tendencyjny aczkolwiek oryginalny tok myślenia.

swierol
12-04-2022, 07:18
Panowie klima grzeje i to jest fakt! Nie ma sensu się kłócić o to podobnie jak chłodzi obniżając wilgotność - nawet w lato możemy włączyć osuszanie i przy 30*C w domu będzie przyjemnie (bo wilgotność spadnie).
Co nam daje grzanie w okresach przejściowych? Że całej chałupy nie ogrzejemy (pomijam kanałówkę), podłoga nadal jest zimna a cwu. robimy z czego dmuchając klimą na miskę z wodą? Możemy włączyć grzałkę w zasobniku cwu. ale weźmie więcej niż klima przez kilka godzin, możemy ją ogrzać kociołkiem gazowym, można gorące kamienie z ogniska wkładać do wanny i też po jakimś czasie zrobi się ciepła. Podstawowe pytanie skąd opał na grzanie kamieni?
I czym grzejecie cwu, w okresach przejściowych bo mam solary od lat i wiem jak działają może ciepłą wodę będę miał ale w łazience będzie pizgać po nogach. OK jeśli PC do grzania cwu. nie wnikam dalej jednak pytam tych co nie mają pc do grzania cwu.

To co Ty nosisz zima na nogach jak wychodzisz na dwór? Wkładki rozgrzewające wkładasz do butów?
Latem też Ci "piździ" po nogach w łazience? No co Ty jesteś? Francuski piesek? Przez takie wpisy ludzie popadają w paranoje "ciepłej podłogi"

kaszpir007
12-04-2022, 07:55
Współczuję zimnej podłogi i złej izolacji termicznej. W domach pasywnych nic nie jest ogrzewane i żadna część domu nie jest zimna dzię odpowiedniej izolacji. .

Co to znaczy dla ciebie ciepła podłoga ?

Ja mam dom może nie pasywny , ale mam płytę fundamentową i 25cm ocieplenia od podłogi , więc można powiedzieć że ocieplenie bardzo dobre i raczej rzadko spotykane w wielu domach , nawet nowych i jak grzałem klimą - 22,5 stopnia w pomieszczeniu gdzie była klima uruchomiona podłoga miała około 20 stopni.

Dla mnie była zimna , tym bardziej że dużą część domu stanowi gres polerowany ...

Przy grzaniu pompą PW podłoga ma u mnie 24-26 stopni i jest wyczuwalnie cieplejsza i przyjemniejsza ..

Niby taka sama temepratura w pomieszczeniu a ... komfort zupełnie inny ..

marcinbbb
12-04-2022, 23:34
Panowie jedną część domu około 80m2 mam z 1952r pod betonem który ktoś wylewał planowo miała być 10cm, a kto wie ile jest?
W dachu miało być 20cm wełny a znalazłem 10cm. W dobudówce sprzed 2 lat jest bajka... 40 cm wełny w dachu, i 15 w podłodze i na ścianach bo to sam robiłem wiem czym i wiem jak.

U mnie podłoga ma około 26*C ale moja różowa lubi ciepło, i nawet jak w upale włączę klimę na 24*C to jej jest zimno. Co ciekawe w zimie termostat mam ustawiony na 23,4*C a w tej temperaturze to ja siedzę w majtach i koszulce z krótkim rękawkiem. Na noc przykrywam się letnią kołdrą, w lato śpię pod prześcieradłem.

gawel
13-04-2022, 06:33
Panowie jedną część domu około 80m2 mam z 1952r pod betonem który ktoś wylewał planowo miała być 10cm, a kto wie ile jest?
W dachu miało być 20cm wełny a znalazłem 10cm. W dobudówce sprzed 2 lat jest bajka... 40 cm wełny w dachu, i 15 w podłodze i na ścianach bo to sam robiłem wiem czym i wiem jak.

U mnie podłoga ma około 26*C ale moja różowa lubi ciepło, i nawet jak w upale włączę klimę na 24*C to jej jest zimno. Co ciekawe w zimie termostat mam ustawiony na 23,4*C a w tej temperaturze to ja siedzę w majtach i koszulce z krótkim rękawkiem. Na noc przykrywam się letnią kołdrą, w lato śpię pod prześcieradłem.

To wszystko ok i byłbym za ale problem zaczyna się jak tzrba posprzątać czy cos ugotować jest tak gorąco że pot lelj się po wszystkim. Najgorzej było jak zachorowałem na covid i byłem w szpitalu nie było tam czym oddychać z 27 st co najmniej o spaniu w takiej temperaturze można było zapomnieć. To nie kwestia gustu tylko chyba fizjologii.

Barliniak
14-04-2022, 09:44
U mnie podłoga ma około 26*C ale moja różowa lubi ciepło, i nawet jak w upale włączę klimę na 24*C to jej jest zimno.

Więc podkręć na 25-26 w trybie chłodzenia i zapewne przestanie narzekać. Używam takiej nastawy kiedy przebywamy w pomieszczeniu w którym jest klima.Wilgotność spada i pomimo mogłoby się wydawać wysokiej temp. jest odczucie komfortu.Temperatura z termometru coś sugeruje ,ale nie mówi przecież nam wszystkiego.

marcinbbb
14-04-2022, 19:08
Wolę włączyć osuszanie efekt podobny jednak kosztem prędkości dla osuszania ;) Reszte ogarnie reku

nosalam
22-04-2022, 06:12
W mieszkaniach, zwł. rozmieszczonych tak, że pokoje są np po dwóch stronach bloku, albo inny pokój jest dalej od innych połączonych korytarzem niestety wychłodzone będzie tylko pomieszczenie, w którym jest dmuchawa. Mam w pokoju południowym, gdzie hajcuje słońce. Naprzeciwko drzwi do tego pokoju jest kuchnia i mały pokój, i tam troszkę dochodzi chłód tak, że np. mogę coś ugotować czy upiec w kuchni w ciągu dnia bez ryzyka ugotowania siebie samej, a gdy klima chodzi przez dłuższy czas na maxa w południowym, to lekki chłodek dochodzi do małego pokoju. Niestety trzeci pokój za zakrętem korytarza jest jak gorący jak był. Może gdyby klima chodziła na maxa 24h/7 byłoby ok, ale nie da się wytrzymać w takim zmrożonym pokoju głównym. Sądzę, że tu więcej zależy od mocy dmuchawy, niż od marki. Ja mam Gree. Upewnij się, że monter ma autoryzajcę od marki, że będzie robić przeglądy i serwisy przez czas trwania gwaancji.
W sprawie montażu polecam kontakt z nimi https://universeklima.com/

marcinbbb
25-04-2022, 22:06
Odpal opcję osuszania 24/7 temperatura nie spadnie jednak wilgotność tak. A to wilgotność robi "upał".

raxon
23-07-2022, 14:38
Zwykla tania klima 3.6Kw sprawdza sie swietnie. Dom 106m2, grzeje w okresach przejsciowych glownie rano i troche wieczorem, tylko klima grzeje bo nie widze sensu grzania podlog w nocy zeby o 8 czy 9 jak wyjdzie slonce bylo za gorąco, jak wstaje rano do pracy to wlaczam klime i o ten magiczny stopien bardzo szybko podnosi, potem zazwyczaj troche slonca, a to piekarnik zona wlaczy i dogrzewanie za dnia nie jest wymagane. Teraz upaly i ta jednostka jest troche za slaba ale i tak jest przepasc z klima czy bez i drugi raz bym wzial tej samej mocy. Klima wieje na korytaz, na prawo i lewo pokoje i lazienka a na wprost salon z otwarta kuchnia. Dom nowy wiec cieplo rozprowadza reku i nie czuc zimna np od sciany. Jak sa mrozy to gaz i podlogowka. Ogolnie to uwazam ze dom bez klimy to jak komputer bez internetu.

darecki8602
27-07-2022, 21:03
Dobry wieczorek wszystkim, jestem swierzak na stronie, więc z góry przepraszam za błędy itd.
Chcę założyć klimę typu split na ok 25m kw., głównie ma chłodzić, ale funkcja grzania też będzie wykorzystywana, jednak w mniejszym stopniu. Otrzymałem dwie oferty:
Gree pular 12 - 3.2KW
Rotenso ukura 3.5KW
Zastanawia mnie, czy to nie zbyt duża moc na taką powierzchnię? Może ktoś doradzić lub polecić co by pasowało tu najlepiej?

Kaizen
27-07-2022, 22:29
Zastanawia mnie, czy to nie zbyt duża moc na taką powierzchnię? Może ktoś doradzić lub polecić co by pasowało tu najlepiej?

m2 PU nieważne. Do chłodzenia ważne zyski bytowe i słoneczne (co innego jak stoi tam bateria koperek kryptowaluty, co innego sypialnia, co innego zwykłe okno od północy a co innego cała ściana szklana od południa bez żadnego cienia).
Do grzania ważne straty na przenikaniu, wentylacji oraz zyski.

_John
28-07-2022, 11:45
Zwykla tania klima 3.6Kw sprawdza sie swietnie. Dom 106m2, grzeje w okresach przejsciowych glownie rano i troche wieczorem, tylko klima grzeje bo nie widze sensu grzania podlog w nocy zeby o 8 czy 9 jak wyjdzie slonce bylo za gorąco, jak wstaje rano do pracy to wlaczam klime i o ten magiczny stopien bardzo szybko podnosi, potem zazwyczaj troche slonca, a to piekarnik zona wlaczy i dogrzewanie za dnia nie jest wymagane. Teraz upaly i ta jednostka jest troche za slaba ale i tak jest przepasc z klima czy bez i drugi raz bym wzial tej samej mocy. Klima wieje na korytaz, na prawo i lewo pokoje i lazienka a na wprost salon z otwarta kuchnia. Dom nowy wiec cieplo rozprowadza reku i nie czuc zimna np od sciany. Jak sa mrozy to gaz i podlogowka. Ogolnie to uwazam ze dom bez klimy to jak komputer bez internetu.

Dom 106 m2, jest tu dość kluczową informacją.

Rekuperator to akurat ze względu na kierunek przepływu powietrza działa odwrotnie do tego co chcielibyśmy uzyskać instalując klimatyzację.
Nawiewa świeże powietrze do sypialni i wyciąga je kuchnią, łazienką,
Czyli najniższą temperaturę masz w łazience - nie wiem jak można takie rozwiązanie nazwać komfortowym.
To działa tylko w dobrze izolowanych (odciętych od słońca) domach, gdy klimatyzator pracuje non stop z minimalną temperaturą.

Miałem takie rozwiązanie i drugi raz tego błędu nie popełnię.
Robię kanałówkę, która wyciąga powietrze z przedpokoju i nawiewa zimne do pokoi/salonu.
Dzięki temu, łazienka to dalej najcieplejsze pomieszczenie w domu .
W drodze z łazienki do pokoju, nie mijam przechłodzonego przedpokoju.

mac_612
28-07-2022, 13:05
Robię kanałówkę, która wyciąga powietrze z przedpokoju i nawiewa zimne do pokoi/salonu.
Dzięki temu, łazienka to dalej najcieplejsze pomieszczenie w domu .
W drodze z łazienki do pokoju, nie mijam przechłodzonego przedpokoju.
Mam tak samo, polecam. Jedyna wada to regulacja wydajności klimy drzwiami w pokojach. Jeśli chodzi o komfort ogrzewania, to dużo przyjemniejsze jest ogrzewanie podłogowe, ale do szybkiego podniesienia temperatury ogrzewanie powietrzem jest świetne.

kamil777
20-09-2022, 23:45
Witam, jaki klimatyzator polecacie, dom 220 m poddaszem i garażem. Dom 10 letni standardowo docieplony. Głównym źródłem jest kocioł na ekogroszek spalanie ostatnia zima 1,5 t. Nie przebywam tam całym rokiem, więc potrzebuje urządzenia by zimą utrzymywać temperaturę około 10-15 st. Zastanawiam się jakiej mocy urządzenie? Czy założyć jedną jednostkę klatce schodowej która ogarnie całość czy, dwie mniejsze? Czy jednostkę zewnętrzna wieszać czy lepiej na gruncie? Posiadam panele 9.9kw więc jest nadmiar prądu.

swierol
21-09-2022, 07:05
Witam, jaki klimatyzator polecacie, dom 220 m poddaszem i garażem. Dom 10 letni standardowo docieplony. Głównym źródłem jest kocioł na ekogroszek spalanie ostatnia zima 1,5 t. Nie przebywam tam całym rokiem, więc potrzebuje urządzenia by zimą utrzymywać temperaturę około 10-15 st. Zastanawiam się jakiej mocy urządzenie? Czy założyć jedną jednostkę klatce schodowej która ogarnie całość czy, dwie mniejsze? Czy jednostkę zewnętrzna wieszać czy lepiej na gruncie? Posiadam panele 9.9kw więc jest nadmiar prądu.

Cześć. Przy takiej powierzchni ogrzewanie splitami będzie utrudnione ale trzeba oczywiście spróbować. Mówię głównie o rozkładzie temperatur. Wszystko zależy od budżetu. Ja kupię raczej Mitsubishi i Tobie też to polecam. 2x 3,5 model AP - jeden na dół, drugi do góry. Masz możliwość ustawienia pilnowania temperatury 10* lub minimalnie na grzaniu 15*. W sumie to na dół może i 5kW było by lepsze. Możesz oczywiście kupić wyższy model ale raczej z mocą bym nie schodził niżej.
Oczywiście możesz też kupić AUX'a, Gree, KAISAJA - cena pewnie będzie prawie o połowę niższa ale jednak wole japończyki.

jacogi
21-09-2022, 11:56
Witam,domek 70m2, parter salon z aneksem i łazienką, gôra poddasze - duża sypialnia. ogrzewanie elektryczne w łazience i koza w salonie. Na gorze chcę ogrzewać ( i chłodzić ) klimą. Domek dobrze ocieplony, będzie rekuperacja, klimę o jakiej mocy zainstalować ? Pozdrawiam.

raxon
21-09-2022, 19:34
3.6kW wystarczy. Jak taka leci na pelnej mocy to az za mocno wieje goracym powietrzem. Nie wyobrazam sobie mocniejszej. U mnie taka hula na 100m2 a wlasciwie 106 ma dom.

kamil777
22-09-2022, 22:10
Cześć. Przy takiej powierzchni ogrzewanie splitami będzie utrudnione ale trzeba oczywiście spróbować. Mówię głównie o rozkładzie temperatur. Wszystko zależy od budżetu. Ja kupię raczej Mitsubishi i Tobie też to polecam. 2x 3,5 model AP - jeden na dół, drugi do góry. Masz możliwość ustawienia pilnowania temperatury 10* lub minimalnie na grzaniu 15*. W sumie to na dół może i 5kW było by lepsze. Możesz oczywiście kupić wyższy model ale raczej z mocą bym nie schodził niżej.
Oczywiście możesz też kupić AUX'a, Gree, KAISAJA - cena pewnie będzie prawie o połowę niższa ale jednak wole japończyki.

Mitsubishi to górna półka, ogólnie na poddaszu zastanawiam się nad jednostką multi jest możliwość rozprowadzenia przez starych, co poza mitsubishi jest godne uwagi? Dotychczasowo wystarczało 1,5t ekogroszku by utrzymać temperaturę około 15st, koszt był 1500 zł, obecnie 4500 więc wolę zainwestować te pieniądze w klimę.

gawel
23-09-2022, 04:38
Mitsubishi to górna półka, ogólnie na poddaszu zastanawiam się nad jednostką multi jest możliwość rozprowadzenia przez starych, co poza mitsubishi jest godne uwagi? Dotychczasowo wystarczało 1,5t ekogroszku by utrzymać temperaturę około 15st, koszt był 1500 zł, obecnie 4500 więc wolę zainwestować te pieniądze w klimę.
To zależy od wielkości pomieszczeń. Klimatyzator który nie pracuje efektywnie i taktuje to zbyteczny wydatek. Ciepło i tak przenika do góry czy to przez strop który ma temperaturę pomieszczeń z poprzedniej kondygnacji, czy to przez schody, Na tym wątku Kulibob w 2 roku grzania zainstalował 2 klimatyzator nawet jeden na całym poddaszu i on na prawdę prawie nie działał w stosunku do tego na parterze. Ja bym zainstalował grzejniki elektryczne ale z precyzyjnym termostatami i to jest większy komfort a zużycie prądu niewielkie.

kamil777
23-09-2022, 13:35
Poddasze to 2sypialnie po 30 m każda mierząc po podłodze, garderoba około 15m, hol 6m oraz łazienka 18 m.

Zastanawiam się nad multi w 2 sypialniach i na holu założyć jednostki. Parter jest otwarty to mała sypialnie 12m, mała łazienka, ho, l salon i kuchnia. W planie mam użytkowej 225 odliczając kotłownie i garaż reszta będzie około 180 do ogrzania. Na parter ogólnie latem jest dużo chłodniej niż na górze, więc w salonie bym zmontował 1 szt. Zaznaczam że zimą chciałbym utrzymywać temperaturę około 10-15. Głównie instalator dobierze moc tylko pytanie na jakiego producenta się decydować? Jeśli zdecyduje się na multi to konieczne będą pompki skroplin, zastanawiam czy nie będzie pięta Achillesa układu? Agregat wieszać czy lepiej na gruncie?

brachol
20-10-2022, 06:55
Witam
Dostałem wycenę na montaż klimy. Mam dom z poddaszem, na poddaszu 3 sypialnie 12, 12, 14 m2 i w nich po jednej jednostce, oprócz tego hol 5m2 i łazienka, ale tam nic nie robię. Na dole mam salon z kuchnią i tutaj jedna jednostka.
Mam wyceny od trzech instalatorów w systemie multi:
1. Daikin na górze Perfera, na dole Stylish
2. Kaisai na górze KWX-09HRGI, na dole KWX-18HRGI
3. Gree wszystkie Amber standard
4. Gree na górze kanałowe DFM09I do każdego pokoju oddzielnie na dole Amber standard

Którą wybrać opcję? Daikin w cenie Gree kanałowego (nie do końca jestem przekonany czy to dobre rozwiązanie chociaż instalator namawia, że komfort lepszy, ciszej, nie wieje tak mocno), Gree podobnie jak Kaisai.
Klima ma być wykorzystywana do chłodzenia, chociaż nie chcę robić lodówki, tylko lekko obniżyć temperaturę szczególnie na górze, i do ogrzewania w Poznaniu raczej łagodne zimy. Może szukać innych modeli lub firm?
pozdrawiam

gawel
20-10-2022, 15:05
Witam
Dostałem wycenę na montaż klimy. Mam dom z poddaszem, na poddaszu 3 sypialnie 12, 12, 14 m2 i w nich po jednej jednostce, oprócz tego hol 5m2 i łazienka, ale tam nic nie robię. Na dole mam salon z kuchnią i tutaj jedna jednostka.
Mam wyceny od trzech instalatorów w systemie multi:
1. Daikin na górze Perfera, na dole Stylish
2. Kaisai na górze KWX-09HRGI, na dole KWX-18HRGI
3. Gree wszystkie Amber standard
4. Gree na górze kanałowe DFM09I do każdego pokoju oddzielnie na dole Amber standard

Którą wybrać opcję? Daikin w cenie Gree kanałowego (nie do końca jestem przekonany czy to dobre rozwiązanie chociaż instalator namawia, że komfort lepszy, ciszej, nie wieje tak mocno), Gree podobnie jak Kaisai.
Klima ma być wykorzystywana do chłodzenia, chociaż nie chcę robić lodówki, tylko lekko obniżyć temperaturę szczególnie na górze, i do ogrzewania w Poznaniu raczej łagodne zimy. Może szukać innych modeli lub firm?
pozdrawiam

a jakie ceny

brachol
20-10-2022, 17:57
a jakie ceny

1. Daikin - 28100
2. Kaisai - 24000
3. Gree - 22500
4. Gree kanał - 27000

Ceny brutto. Daikin jeszcze do potwierdzenia po wizji lokalnej.

swierol
20-10-2022, 20:21
Witam
Dostałem wycenę na montaż klimy. Mam dom z poddaszem, na poddaszu 3 sypialnie 12, 12, 14 m2 i w nich po jednej jednostce, oprócz tego hol 5m2 i łazienka, ale tam nic nie robię. Na dole mam salon z kuchnią i tutaj jedna jednostka.
Mam wyceny od trzech instalatorów w systemie multi:
1. Daikin na górze Perfera, na dole Stylish
2. Kaisai na górze KWX-09HRGI, na dole KWX-18HRGI
3. Gree wszystkie Amber standard
4. Gree na górze kanałowe DFM09I do każdego pokoju oddzielnie na dole Amber standard

Którą wybrać opcję? Daikin w cenie Gree kanałowego (nie do końca jestem przekonany czy to dobre rozwiązanie chociaż instalator namawia, że komfort lepszy, ciszej, nie wieje tak mocno), Gree podobnie jak Kaisai.
Klima ma być wykorzystywana do chłodzenia, chociaż nie chcę robić lodówki, tylko lekko obniżyć temperaturę szczególnie na górze, i do ogrzewania w Poznaniu raczej łagodne zimy. Może szukać innych modeli lub firm?
pozdrawiam

Pierwsze co to bym podzielił na dwa osobne systemy 2 x 2:1. Do czterech jednostek pewnie wrzuci jakis agregat z 9kw i jak będziesz chciał używać jednej jed.wew na zuzycie prądu będzie dużo wyższe niz w przypadku jednego agregatu do dwóch jednostek wewnętrznych.
Jak dla mnie dość mała różnica w cenie pomiędzy daikinem a np gree wiec brałbym Daikina. Jak chcesz wyższa polke to poszukaj Mitsubishi, Fujitsu, Panasonic.
Kanalowka na poddaszy ma sens ale z kolei sama instalacja rozprowadzenia może trochę kosztować i pozbawisz się możliwości regulowania temperatury w poszczególnych pokojach.

sruba014
16-11-2022, 09:50
Dobrzy ludzie po nowym roku będę montował w domu reku i klimę kanałową. Mam zapytanie odnośnie kanałówki. Zakupiłem klimę na dogrzewanie i chłodzenie poddasza 5kw (około90m2) - 3 sypialnie i 1 duży pokój około 35m5.
Jednostka wew będzie na nieogrzewanym ale ocieplonym (15cm wełny 0.36) strychu, dodatkowo zaizoluję ją kauczukiem albo wełną podobnie jak i kolektory i kanały sonodec (pomimo, że mają już chyba 3cm wełny na sobie).
Kolektor zaciągający powietrze mam na 2x250mm (będzie na klatce schodowej w suficie) a kolektor nawiewny 3x200 (do trzech sypialny) i 1x250 (do 1 dużego pokoju).
1. Wydaje mi się, że sknociłem te kolektory bo suma wyciągu jak i nawiewu jest różna... Jak dodam jeszcze 1x250mm wyciągowy to będzie ok? Pytam bo nie wiem jak to przeliczyć... (suma wyciągów u mnie to 1100cm2 a nawiewów prawie 1000cm2 czyli raczej powinno być spoko)
2. jakie średnice kanałów używacie do nawiewów? Ewentualnie mogę zredukować te kanały 200mm na 160 czy coś w ten deseń, czy zostawić jak jest?
3. Mamy 2 pokoje blisko siebie i z kolektora idą 2 kanały po 200mm do każdego z pokojów, czy ewentualnie można by puścić 1x200mm i na końcu dać trójnik orłowy "Y" na 2 odejścia do tych pokojów? Czy zostawić jak jest...
4. 3 kanały 200mm będą mniej więcej takiej samej długości, jedynie ten 250mm będzie z 1mb dłuższy. Z tego 250mm chcę zrobić 2 punkty nawiewne. Czy na końcu przewodu dać trójnik orłowy 3x250 czy zredukować z 250 na 2x200?
5. Wczoraj moderator na grupie odpisał mi, że najlepiej stosować dysze dalekiego zasięgu na nawiewach jednak ich cena jest dla mnie za wysoka chcąc zakupić dysze fi200mm - zastosuję zamiast nich zwykłe kratki okrągłe wentylacyjne zamiast anemostatów co by powietrze nadmuchiwane nie szło po suficie a bardziej w stronę podłogi - czy dobrze myślę?
6. W którym miejscu na suficie najlepiej/powinno się umieszczać nawiewy? (nie dam na bank ich nad łóżkami czy biurkami dzieci) - myślałem w okolicy okien balkonowych tak w odległości 80cm od okna i od ściany sąsiadującej z oknem - czy to poprawne myślenie?

raxon
27-11-2022, 08:39
Ktos sie moze orientuje jaka sie wytrzymalosc tych tanich klimatyzatorow? Zastanawiam sie bo sobie elegancko grzeje jedna jednostka 3.6kw, dziala ona na pol mocy i pobiera przy tym ok 550W i przy takiej pogodzie gdzie jest okolo zera to chodzi powiedzmy 20h na dobe. U mnie klima dopiero drugi sezon ale pewnie sporo osob sie orientuje ile roboczogodzin wytrzymuja te chinskie klimy? Uzywam klimy bo mam powiedzmy z 1500kWh energii nadmiarowo a poki nie ma wiekszych mrozow to klima sie super sprawdza.

gawel
27-11-2022, 09:40
Wysoka cena nie gwarantuje wysokiej jakości. Podobnie jak niska cena nie przesądza o niskiej jakości wykonania i małej trwałości. W większości klimatyzatorów pracują sprężarki zaledwie kilku producentów, możesz to sprawdzić i kupić sobie np sprężarkę mitsubishi w bardzo tanim klimatyzatorze lub w drogim.

Możesz kupić mercedesa za 100 tys i dacie za 50 tys i silnik jest ten sam np tce 90

michal812
30-11-2022, 15:31
Mam kilka pytań odnośnie grzania klimą.
Najpierw mały skrót tego, co chcę osiągnąć. Po pierwsze chcę ogrzewać piwnicę (2 pomieszczenia). Jest tam CO, ale w piwnicy dosyć szybko robi się chłodno. W sensie wymaga ogrzewania wcześniej niż reszta domu, czyli zanim uruchomię CO. Mam tam 2 pomieszczenia, połączone ze sobą (około 40m). Ale myślę także o dogrzewaniu salonu (25m) nad piwnicą (trochę czasu tam się jednak spędza) żeby miał wyższą temperaturę niż wynikającą z samego CO.
Mam ofertę na:
Innova Racker - 6 tys zł 3,5kw za jeden split, a ja potrzebuję minimum 2 (przy założeniu, że w piwnicy powietrze sie wymiesza pomiędzy dwoma pomieszczeniami) , czyli tak ze 12 tysięcy
Geer 3x2,5 kW Amber Standard White - 14800
GreeMulti 3x2,5 kW Lomo Luxury - 13500

I teraz pytania:
Piwnica nie będzie raczej grzana w tym samym czasie co Salon (albo jestem tu, albo tam), więc czy moge to rozumieć, że jednostka zewnętrzna będzie przewymiarowana, bo jest dobrana do działania wszystkiego na raz - a w związku z tym będą problemy? Wobec tego lepszy jest split? Za multisplitem przemawia dla mnie to, że nie wisi mi tego dużo dookoła domu...

Znalazłem też coś takiego: FRAL SUPER COOL FSC14.2 - jest też parę innych, ale ten w teorii ma najlepsze parametry
W opisie, że firma z Włoch, 15 lat tradycji itd. Moc grzewcza 4kw a COP 3,14 a cena ... 3 000. No i rozwiązuje to sprawę dwóch pomieszczeń w piwnicy - jestem w jednym - jadę do niego i spokój... Poza tym, stoi w pomieszczeniu, które ogrzewa, więc nie ma problemu zbyt niskich temperatur, defrostów i innych sytuacji...

Jeżeli nie możecie podpowiedzieć co najbardziej, to przynajmniej dajcie znać co na pewno jest złym pomysłem

gawel
30-11-2022, 16:46
Mam kilka pytań odnośnie grzania klimą.
Najpierw mały skrót tego, co chcę osiągnąć. Po pierwsze chcę ogrzewać piwnicę (2 pomieszczenia). Jest tam CO, ale w piwnicy dosyć szybko robi się chłodno. W sensie wymaga ogrzewania wcześniej niż reszta domu, czyli zanim uruchomię CO. Mam tam 2 pomieszczenia, połączone ze sobą (około 40m). Ale myślę także o dogrzewaniu salonu (25m) nad piwnicą (trochę czasu tam się jednak spędza) żeby miał wyższą temperaturę niż wynikającą z samego CO.
Mam ofertę na:
Innova Racker - 6 tys zł 3,5kw za jeden split, a ja potrzebuję minimum 2 (przy założeniu, że w piwnicy powietrze sie wymiesza pomiędzy dwoma pomieszczeniami) , czyli tak ze 12 tysięcy
Geer 3x2,5 kW Amber Standard White - 14800
GreeMulti 3x2,5 kW Lomo Luxury - 13500

I teraz pytania:
Piwnica nie będzie raczej grzana w tym samym czasie co Salon (albo jestem tu, albo tam), więc czy moge to rozumieć, że jednostka zewnętrzna będzie przewymiarowana, bo jest dobrana do działania wszystkiego na raz - a w związku z tym będą problemy? Wobec tego lepszy jest split? Za multisplitem przemawia dla mnie to, że nie wisi mi tego dużo dookoła domu...

Znalazłem też coś takiego: FRAL SUPER COOL FSC14.2 - jest też parę innych, ale ten w teorii ma najlepsze parametry
W opisie, że firma z Włoch, 15 lat tradycji itd. Moc grzewcza 4kw a COP 3,14 a cena ... 3 000. No i rozwiązuje to sprawę dwóch pomieszczeń w piwnicy - jestem w jednym - jadę do niego i spokój... Poza tym, stoi w pomieszczeniu, które ogrzewa, więc nie ma problemu zbyt niskich temperatur, defrostów i innych sytuacji...

Jeżeli nie możecie podpowiedzieć co najbardziej, to przynajmniej dajcie znać co na pewno jest złym pomysłem

Nic z tego co piszesz się nie nadaje i na pewno nie za takie pieniądze. To jakaś padaka za takie pieniądze można znaleźć sprzęt premium daikin , mitshubishi itp

Ja nie jestem fanatykiem plakietek firmowych. Ale sprężarek już owszem możesz mieć sprężarkę mitsubishi np w najmniejszym kaisai .

Nie bardzo rozumiem taką ilość klimatyzatorów na tak niewielkie pomieszczenia. To nie najlepszy pomysł gdyż będą pracowały w zabójczy dla nich sposób czyli taktując i zużywając duże ilości energii. Jako główne źródło ogrzewania. Nie posiadam centralnego ogrzewania.

Napisz coś o ociepleniu pomieszczeń bo chyba jest małe albo żadne. Mam średnio ocieplony dom ale jest klimatyzator przeznaczony jest na cały parter ok 70m2

michal812
30-11-2022, 17:15
Nic z tego co piszesz się nie nadaje i na pewno nie za takie pieniądze. To jakaś padaka za takie pieniądze można znaleźć sprzęt premium daikin , mitshubishi itp

Ja nie jestem fanatykiem plakietek firmowych. Ale sprężarek już owszem możesz mieć sprężarkę mitsubishi np w najmniejszym kaisai .

Nie bardzo rozumiem taką ilość klimatyzatorów na tak niewielkie pomieszczenia. To nie najlepszy pomysł gdyż będą pracowały w zabójczy dla nich sposób czyli taktując i zużywając duże ilości energii. Jako główne źródło ogrzewania. Nie posiadam centralnego ogrzewania.

Napisz coś o ociepleniu pomieszczeń bo chyba jest małe albo żadne. Mam średnio ocieplony dom ale jest klimatyzator przeznaczony jest na cały parter ok 70m2
Dzięki za odpowiedź.
Jest to piwnica, więc generalnie jest chłodno. Ocieplona styrodurem 10cm, podłoga - wątpię by była ocieplona (dom z lat 70, jestem drugim właścicielem), Sam dom podwójny pustak plus styropian 10cm, okna 3 szyby. Salon na parterze, potem jeszcze piętro i strych nieużytkowy z wełną 30cm po podłodze.

Najbardziej zależy mi na piwnicy. Chodzi o wygodę. Z pilota uruchamiam grzanie i wchodzę za jakiś czas. Obecnie dogrzewam kominkiem. W zimie ok (nawet klimacik jest), ale na wiosnę czy jesień chętnie bym odpuścił, bo to jednak zabiera czas. W piwnicy opcja chłodzenia oczywiście będzie całkowicie zbędna.
Ceny, które podałem są z montażem. Widziałem, że nawet media expert teraz robi montaż jakichś klimatyzatorów, ale się trochę ich boję (w sensie ich podwykonawców).

Czyli mam rozumieć, że większy sens będzie miał jeden klimatyzator i ciepło się rozejdzie? W jakiej odległości może być klimatyzator od pompy aby miało to sens. W instrukcjach widziałem, że nawet 10m ale są pewnie jakieś straty w czasie tej drogi.

A generalnie zacząłem myśleć o grzaniu prądem bo mam jakiś zapas z fotowoltaiki, więc liczę, że takie dogrzanie fragmentu piwnicy będzie wtedy bezpłatne...

gawel
30-11-2022, 17:43
Dzięki za odpowiedź.
Jest to piwnica, więc generalnie jest chłodno. Ocieplona styrodurem 10cm, podłoga - wątpię by była ocieplona (dom z lat 70, jestem drugim właścicielem), Sam dom podwójny pustak plus styropian 10cm, okna 3 szyby. Salon na parterze, potem jeszcze piętro i strych nieużytkowy z wełną 30cm po podłodze.

Najbardziej zależy mi na piwnicy. Chodzi o wygodę. Z pilota uruchamiam grzanie i wchodzę za jakiś czas. Obecnie dogrzewam kominkiem. W zimie ok (nawet klimacik jest), ale na wiosnę czy jesień chętnie bym odpuścił, bo to jednak zabiera czas. W piwnicy opcja chłodzenia oczywiście będzie całkowicie zbędna.
Ceny, które podałem są z montażem. Widziałem, że nawet media expert teraz robi montaż jakichś klimatyzatorów, ale się trochę ich boję (w sensie ich podwykonawców).

Czyli mam rozumieć, że większy sens będzie miał jeden klimatyzator i ciepło się rozejdzie? W jakiej odległości może być klimatyzator od pompy aby miało to sens. W instrukcjach widziałem, że nawet 10m ale są pewnie jakieś straty w czasie tej drogi.

A generalnie zacząłem myśleć o grzaniu prądem bo mam jakiś zapas z fotowoltaiki, więc liczę, że takie dogrzanie fragmentu piwnicy będzie wtedy bezpłatne...

Jaką funkcję pełni piwnica, że wymaga długiego w niej przebywania i dogrzewania? Wydaje mi się że 2 klimatyzatory powinny być ok ale na pewno nie 3.

michal812
30-11-2022, 18:13
Jaką funkcję pełni piwnica, że wymaga długiego w niej przebywania i dogrzewania? Wydaje mi się że 2 klimatyzatory powinny być ok ale na pewno nie 3.

Piwnica to pracownia, z niskim sufitem (tak na 2m 30cm). Generalnie jestem tam bardzo nieregularnie. Czasem 3-4 razy w tygodniu po 2-3 godziny, a innym razem raz na tydzień 5 godzin ciurkiem. Zupełnie nie ma reguły.

To jeszcze się dopytam:
Gdyby to był multisplit, to gdyby był włączony tylko jeden klimatyzator to pompa by taktowała, pracowała z mniejszą sprawnością?

gawel
30-11-2022, 18:24
Piwnica to pracownia, z niskim sufitem (tak na 2m 30cm). Generalnie jestem tam bardzo nieregularnie. Czasem 3-4 razy w tygodniu po 2-3 godziny, a innym razem raz na tydzień 5 godzin ciurkiem. Zupełnie nie ma reguły.

To jeszcze się dopytam:
Gdyby to był multisplit, to gdyby był włączony tylko jeden klimatyzator to pompa by taktowała, pracowała z mniejszą sprawnością?

Raczej tak. Ze sprężarkami jest jeden problem. Dane techniczne producenta dotyczą danych laboratoryjnych które realnie nie występują.
Ponieważ potzrebujesz sporadycznego ogrzewania to nie ma znaczenia co kupisz i tak będzie bardzo ok. Kup 3 kw termowentylator i potestuj zobaczysz jak ci to zda egzamin a potem kupisz klimę . Polecam ci kaisaja tani dobry i cichy u mnie gdzał do -22 2 lata temu mam go trzeci sezon ciągnie cały dom do -5 potem włączają się konwektory na poddaszu

Kaizen
30-11-2022, 18:38
Jeżeli nie możecie podpowiedzieć co najbardziej, to przynajmniej dajcie znać co na pewno jest złym pomysłem

Multisplit nie ma sensu ekonomicznego. Kup dwie zwykłe klimy.
Nie patrz na moc z nazwy - patrz na moc w tej samej temperaturze.
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?245730-Tanie-ogrzewanie-domu-klimatyzatorem-od-splita-po-kana%C5%82%C3%B3wk%C4%99&p=8045082&viewfull=1#post8045082

Patrz, jaką moc ma w największe mrozy, jakie podaje producent. W praktyce jednak nawet, jak producent podaje, że klima chodzi np. do -15* to oznacza, że może mieć problem z wystartowaniem przy takiej temperaturze. To zabezpieczenie przed uszkodzeniem, bo w takiej temperaturze czynnik nie odparowuje wystarczająco z oleju który za słabo smaruje i grozi to szybkim zużyciem sprężarki. W klimach przystosowanych do pracy w największe mrozy są stosowane rozwiązania podgrzewające sprężarkę w takiej sytuacji.
Jeżeli jednak klima chodzi, to nie zatrzyma się gdy temperatura spadnie - w czasie pracy temperatura czynnika w sprężarce będzie i tak znacznie wyższa niż potrzeba do odparowania czynnika z oleju.

A co do meritum - bierz te, które mają wystarczającą Ci moc w największe mrozy za najmniejsze pieniądze. Musisz dopytać albo popatrzeć w dokumentację techniczną. Z gwarancji pewnie i tak zrezygnujesz, bo pewnie (upewnij się) będzie wymagała przeglądu za kilka stówek co najmniej raz w roku (chociaż pierwszy przegląd bym zrobił, bo niektóre rzeczy wychodzą a i podpatrzeć nie zaszkodzi, co robią - a na pewno nie myją ładnie klimy jak to powinno się robić).

domyzestali
03-12-2022, 17:40
Witam
Chciałbym ogrzewać dom klimatyzacją, ale nie mogę jakoś trafić na urządzenie spełniające moje warunki. Planuję sam ją zamontować a nie mam uprawnień f-gaz, więc wchodzi w grę tylko jakaś przenośna lub tak zwana monoklima, no chyba że split na R290, istnieje taki? Czytałem że splity mają lepszą sprawność, tylko nie wiem dokładnie z czego to wynika. Ostatecznie wpadłem na pomysł urządzenia podobnego do monoklimy ale montowane od zewnątrz i z dużym wentylatorem. Wie ktoś może czy coś takiego jest gdzieś sprzedawane?

kamil777
18-12-2022, 07:58
Użytkuje od 2 tygodni gree Amber prestige, dwie jednostki 5kw każda do ogrzania domu jako jedyne źródło ciepła, powierzchnia całkowita 225m ogrzewane 190,dom standardowo docieplony jak na lata budowy 2012. Średnice zużycie przy obecnej temperaturze dzień - 4 noc - 8/-10 to 54 kWh.