PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki kupić komputer???



Poznanianka
10-06-2005, 13:37
Pytanie do tych co się na komputerach znają ... Chcę kupić komputer dla 9 latka... Przede wszystkim do zabawy i serfowania w sieci...Taki, żeby nie trzeba było go wymieniać za rok... Fundusze ograniczone do max 2000 zł (monitor mamy...) Na co mam zwrócić uwagę? Ile jakiej pamięci? Jakie karty ? Jaka płyta ????? Pomocy :D

mdzalewscy
10-06-2005, 17:11
na podstawie

www.simmtech.pl

ceny z dnia 2005-06-10

Procek AMD Sempron 3000 s754 BOX - 409zł
Pamięć 512 DDR PC 400 - 166zł
Płyta s754 Asus lub GIGABYTE - 280zł
HDD - 80GB 7200 -240zł
K.dzwiękowa - on board - 0zł
LAN - on board - 0zł
SVGA - ATI RADEON 9600 128/128 TV/DVI - 311zł
Odtwarzacz DVD LG - około 90zł
Nagrywarka DVD LG - około 210zł
Napęd FDD - około 25zł
Obudowa z zasilaczem min-350W - około 130zł
klawiatura standard - 19zł
mysz optyczna - 20zł

= około 1900zł

Taki komputerek ma żywot pare lat, ze 2 lat jest w miarę "aktualny", potem dorzucisz dodatkowo pamięć, ewentulanie nowszą SVGA (k.grafiki) włożysz, pod waruniem iż za chwilę nie zmienią slotów do SVGA, a już zmieniają. Tego się nie da dogonić..... technika komputerowa jest zbyt szybka

Poznanianka
13-06-2005, 07:09
Dzięki :D

AGNIESZKA31
27-06-2005, 15:50
Nie wiem czy juz kupiłaś,ale raczej zrezygnuj z napędów LG bo po pół roku mam ich pełno na serwisie,kup Liteona lubSony.Taka drobna sugestia z mojej strony.

wojtek_f
27-06-2005, 17:45
Popieram Lite-On - jedna z najstarszych firm.
Poza tym nie ma sensu kupować dwóch napędów DVD - nagrywarka wystarczy, dzięki temu zaoszczędzisz te 90 pln :lol:

Jaki masz monitor?
Jeśli bardzo stary, to może nie uradzić porządnej rozdzielczości i odświeżania. Dlatego ja bym mimo wszystko zainwestował w monitor - dobra 17-tka nie przekroczy 500 pln.
Pamiętaj, oczy jest łatwo popsuć (ja po niecalych 2 miesiącach przed ekranem wadliwego laptopa nabawiłem się -0,5 i -0,75...). Także na tym nie warto oszczędzać!
pzdrwm,
wojtek

AGNIESZKA31
28-06-2005, 08:14
Mysle ,ze mdzalewscy radził dwa napędy do nagrywania w locie.A co do monitora to popieram ,najważniejsze sa oczy!!!Nawet kosztem pogorszenia parametrów kompa.I fakt nie sa juz monitory takie drogie.Ja sprzedaje siedemnastki juz od 375zł,ale i tak wole sprzedać takie za 450-490 innej firmy :wink: bo mam czyste sumienie,zarobek tez :D ,ale wole uchodzić u siebie za solidną i dbająca o klienta bo to potem bardzo procentuje.Nawet towarzysko.Wiadomo że jak klient zadowolony to i kolege przyprowadzi,rodzinie poleci..itd itp.

wojtek_f
28-06-2005, 13:47
Mysle ,ze mdzalewscy radził dwa napędy do nagrywania w locie.

hehe, pewnie tak. :lol: Zresztą teoretycznie lepiej jest mieć dwa napędy, żeby nagrywający (który jest delikatniejszy) tyle nie chodził. Ale jak wiadomo teoria teorią, a praktyka praktyką.
"W locie" de facto nagrywa się tylko wtedy, kiedy nie robi się "burn proof'a", a robiąc go - można równie dobrze mieć jeden napęd.
Zresztą kwestia rozbija się o pieniądze - więc tu można z napędu zrezygnować bez utraty komfortu użytkowania.

Pozdrawiam,
wojtek

morpheus56
02-07-2005, 07:19
Witam !! Chce kupić DDR 333 512MB Kingston
oraz karte graficzną Gigabyte 6600GT.tylko to bo musze uptragować kompa gdyż giery już niechodzą jak kiedyś :D Procek mam chyba nie zgorszy Athlon2000+ podkręcona z 1666 do 2083MHz Płyta ASUS A7V8X
Czy możecie mi powiedziedź czy to wystarczy by gry lepiej chodziły?
PS.Z tą 512 to razem bedzie 756MB Ramu

AGNIESZKA31
02-07-2005, 09:53
Oczywiście ,ze tak.Sama pamięć zrobi już duzą robote. :D Tylko zwróć uwage żeby żeby pamięci były tej samej firmy i miały takie same parametry.To ważne.

ckwadrat
02-07-2005, 20:14
Dorzucę 3 grosze a raczej zabiore 25 zł :wink: Stacja dyskietek jest już zupełnie do niczego nie potrzeba, więc nie warto jej montować\kupować.

mdzalewscy
03-07-2005, 21:11
Oczywiście ,ze tak.Sama pamięć zrobi już duzą robote. :D Tylko zwróć uwage żeby żeby pamięci były tej samej firmy i miały takie same parametry.To ważne.

oj niestety nie, sama pamięć na nowe gry to nie wystarczy, na gry musi być dobry procesor graficzny na karcie, a Radeon 6600GT za swoją cenę to dobra grafika i będziesz zadowolony.

Pamięci nie muszą być tej samej firmy, ale dobrze zastrzec sobie możliwość zwrotu pamięci w razie problemów. Co do kompatybilności dwóch pamięci to nie ma problemów, w nowszych kompach jeśli jedna pamieć działa samodzielnie dobrze i druga samodzielnie dobrze to dwie w większości przypadków też będą działać dobrze. W stary kompach jest większy problem z pamieciami , czas dostępu, taktowanie, itd..... ale i z tym można sobie często poradzić. Pamięci Kingstona mają dobrą kompatybilność, ale ja bym brał pamięci PC400, ten Asus chyba obsługuje już DDR400, mozliwe iż twoje stare pamięci też pójdą na 400-ce, a jak nie to nową ustawisz na 333

Jak już wiesz w Asusie warto pobawić się w ustawienia w biosie płyty głownej, czasami do płyty Asusa warto załadować nowszy bios, zwłaszcza te a"firmowe, wtedy otwierają się bardzo duże możliwości overclockingu nie tylko samego procesora, ale też pamięci, AGP, itd...

ckwadrat flopek jest potrzebny i nie warto z jego rezygnować, niby 25zł, a potem tyle problemów. Przykład do karty sieciowej sterowniki są na dyskietce, często do klawiatur sterowniki są na dyskietce, w szkołach często brak nagrywarek i wtedy dyskietka jest zbawienna. Ci co mają nowe kompy bez flopków (np. spora część laptopów) skaraży się na jego brak i chcą wstawiać.

ckwadrat
04-07-2005, 16:16
No tak, flopek może się szkolnemu dzieciakowi pewnie przydać (bo w szkole pewnie nie wszystkie kompy mają USB...). Ale mając juz jeden komp w domu z FDD, przy zakupie drugiego nie warto już tego raczej montować. Mając oczywiście jakąś łączność między nimi, choćby jakąkolwiek pamięć flash na pendrivie czy odtwarzacz mp3. Ja w sumie korzystam z 3 kompów i w żadnym nie mam stacji dyskietek i przez ostatnie mniej więcej 2 lata nie byla mi potrzebna. Warto jednak wiedzieć, że nawet niektóre procedury XP (takie np. ASR do odyzskiwania systemu) korzystają jeszcze z dyskietek bez możliwości zamiany na inny nośnik. Więc jeśli ktoś z tego chce korzystać to te 25 zl wydać musi.

morpheus56
04-07-2005, 19:21
hehe nie radeon a GeForce 6600GT kazdemu sie zdaża ale ogólnie zgadzam się że karta graficzna jest najwazniejsza jesli chodzi o gry.A co do Asusa to gdzie ja znajde biosa? tego a"firmowego"? :roll: Rzeczywiście moja płyta obsługuje 400MHz ale 256 RAM-u mam na 333MHz to czy ją sie da podnieść na 400 to ja niewiem.

Ryszard1
04-07-2005, 21:03
Te wszystkie GHz, MB ...
Ja bym zwrocil uwage na to co naistotniejsze : MONITOR. Warto od samego poczatku kupic LCD, ktory nie niszczy oczu, wielkosc wystarczy 17".
Myszke optyczna oraz dobra klawiature mozna miec juz za nieduze pieniadze,

morpheus56
05-07-2005, 06:39
Panie Ryszardzie1 przecież jak ktoś ma słabą kartę no i mało RAM-u to jak kupi LCD to już całkiem gier nie uruchomi a to dla tego że LCD mają z góry określoną rozdzielczość roboczą np.1024/768 no i jesli komuś gry niechodziły płynnie w rozdzielczości np.800/600 to już w tej wyższej napewno mu sie wogule nie uruchomią.No i oczywiście te nieszczęsne gniazda do nowych monitorów które niepasują do gniazda na grafie.Na pewno Pan powie że można interpolacyjnie zmniejszyć rozdzielczość ale odbywa się to kosztem jakości obrazu

wojtek_f
05-07-2005, 13:54
Morpheus56 wszystko zależy jakie gry, hehe. :lol: Piszesz o overclockingu i innych sprawach, wiec zakladam ze znasz sie na komputerach. W zwiazku z tym - sam dobrze wiesz, że 'sky's the limit' czyli po naszemu - każdy sprzęt może być "za słaby". Ta sama gra, a więcej opcji uruchomionych - i już masz "lagi". Generalnie w tym wszystkim to procesor jest najmniej istotny - ważna GPU czyli procesor graficzny, ilość ram-u na karcie graficznej no i ilość ramu na płycie. Bardzo ważne jest też to -co te wszystkie elementy scala - czyli płyta główna - tu nie należy oszczędzać. Czasy dostępu, obsługa nowych standardów..... Jeśli chodzi o ram, to nie polecam wrzucania ramu o różnych prędkościach. Najlepiej sprzedać starą kość i kupić dwie nowe (wzgl. jedną większą).
Mdzalewscy a ja i tak uważam, że stacja dysków nie jest potrzebna. Drivery można ściągnąć z internetu, a do przerzucania danych w zupełności wystarczy pen drive. Pytanie jest tylko - czy oszczędność 25pln cokolwiek zmieni - jeśli nie, to można sobie na taki "kaprys" pozwolić.

Pozdrawiam,
:lol:

mdzalewscy
05-07-2005, 21:15
hehe nie radeon a GeForce 6600GT kazdemu sie zdaża ale ogólnie zgadzam się że karta graficzna jest najwazniejsza jesli chodzi o gry.A co do Asusa to gdzie ja znajde biosa? tego a"firmowego"? :roll: Rzeczywiście moja płyta obsługuje 400MHz ale 256 RAM-u mam na 333MHz to czy ją sie da podnieść na 400 to ja niewiem.
- faktycznie jakoś przeczytałem to jako 9600,
- gdzie szukać biosa ? - chyba nie będę odkrywczy jak napiszę iż w necie, czyli google i yahoo + wyszukiwarka. Ja zawsze coś tam znajdywałem, np. ostatnio bios do płyty ECS K7S5A po wgraniu biosa niefirmowego, znikneły problemy z niestabilniością, pojawiła się funkcja sterowania zegarem FSB + kilka innych "gadzetów"
- pamięć może się udać odpalić na 400-ce, jak nie uda się to możesz próbować pobawić się z ustawieniami pamięci (czasy dostepu, itd..) tam można jeszcze z 10% mocy wycisnąć.
- wracając do flopka, moja Żona właśnie broni magistra i przez całe studia jedynym napędem w jakim można było zapisać plik jest FDD, szkoda nerwów dla 25zł

Ewunia
08-07-2005, 12:05
zrezygnuj z napędów LG bo po pół roku mam ich pełno na serwisie,kup Liteona lubSony
a bardziej konkretnie?

AGNIESZKA31
08-07-2005, 12:29
Ewunia ,pomimo gigantycznej kampanii reklamowej i ogólnego przekonania ze Lg to super zajefajna firma ,to ja swoje wiem.Prowadze sklep komputerowy od 4 lat i ogromną żadkością jest serwis gwarancyjny napędów Liteona i Sony,natomiast te LG juz po pół roku jada na gwarancje,poprostu nie czytaja płyt.Monitory to tez przereklamowana sprawa,niewiele jest modeli które sama bym kupiła.Sprawdza sie zasada ,że nie wszystko złoto co sie swieci ,i nie wszystko co tak namiętnie jest reklamowane -jest dobre.
Mam nadzieje ,ze czytaja to producenci Liteona :D i Sony :D ,a panowie z Lg nie :-?
Oczywiścia żartuje,Moje przekonanie wynika z codziennej pracy,Pozdrawiam

Ewunia
08-07-2005, 14:08
o tym, że LG są do niczego słyszę nie pierwszy raz

sama mam dość juz starą wprawdzie nagrywarkę LG i z powodu niezadowolenia chcę kupić cos innego

AGNIESZKA31
08-07-2005, 14:15
DVD RECORDER LITEON SOHW1693 kosztuje około 200zł nawet 190.Będziesz miała spokój,odtworzy wszystko i nagra wszystko.
Kurde ja tu taki wykład :oops: ,nie zrozumiałam pytania :D

Ewunia
08-07-2005, 14:20
dobrze zrozumiałaś :D

jeszcze pw ci wysłałam, bo nie wiedziałam, że tak szybko tu wrócisz

dzięki :D

mdzalewscy
09-07-2005, 00:22
z mego doświadczenie napędy LG dobrze czytają płyty, nawet mocno porysowane, nie raz wziąłem cifa, przetarłem płytę i jazda, na niczym nie chodziło tylko na LG. Wszystko się psuje, jak sprowadzaliśmy masowo LG, to psuł się LG, jak Lite ON, to psuł się LITE ON, podobna historia z Samsungiem, według mnie jednak serwis LG lepiej działa od LITE ONa. A wyrobami Sonego ?, za mocno flopka śróbką nie dokrecać, bo źle działał, Napędy Panasonica (raczej Matsushita), też dobre krzaki się trafiały. Co do innych wyrobów LG, monitory Flatron sprzedawało się olbrzymie ilość, zdarzało się owszem reklamacje, ale przy tej ilości to naprawdę przyzwoita firma. Dużo gorsze są Philipsy, dobre monitory są Samsunga. O dziwo mało reklamacji mamy na AOC i NEC'a. Pojawił się też nowy gracz chiński BENQ, i to poważna sprawa, bo pomału wykupuje Siemensa (już dział z telefonami jest jego), a jakościowo jest O.Ki. Swego czasu zaczeliśmy sprowadzać tanie płyty Asrocka, działały stabilnie, jak wzieliśmy się dobrze za Ascrocka, (mówie tutaj o ilościach liczonych w paletach, a nie sztukach), to dzisiaj zbieramy żniwa, koszmar. Wiec powiedziałem dość i przeskok na Asusa. Jaki wynik, ? np. Asus na chipsecie KT880, to jeszcze gorsze niż prawie identyczny Asrock, padaka, problem z kompatybilności pamięci. Mam dobre zdanie o płytach Solteka.

Ewunia
09-07-2005, 14:52
a jakie macie zdanie o nagrywarkach Nec?

mdzalewscy
11-07-2005, 10:38
a jakie macie zdanie o nagrywarkach Nec?
nagrywarki O.Ki jak za tą cenę (chyba najtańsze), ale ich serwis ma poooowoolneee ruchy

marcin_budowniczy
21-11-2005, 20:41
Proponuje LG
(siedzę w tym po uszy)

Piotrek1
19-09-2006, 09:36
/1