PDA

Zobacz pełną wersję : SCOP PC PP, PW i GW



Ajstos
18-01-2022, 17:03
Podzielcie się swoimi SCOP na CO i CWU. U mnie przy PC PW podłogówka od początku tego sezonu grzewczego do teraz to:

CO 4,22, CWU 2,83

Październik - CO 5,25, CWU 2,93
Listopad - CO 4,9, CWU 2,95
Grudzień - CO 3,68, CWU 2,45
Styczeń - CO 3,91, CWU 2,57

Jestem ciekaw jakie są różnice w domach zgodnych z normami WT2021, ale nie tylko. Pozdrawiam.

ProStaś
18-01-2022, 17:17
U mnie przy PC PW podłogówka od początku tego sezonu grzewczego do teraz to:

CO 4,22, CWU 2,83



Pokaż zdjęcie ciepłomierza. Jaki masz zamontowany?

Owczar
18-01-2022, 17:57
ProStaś pyta o ciepłomierz, a nie podlicznik zużycia energii. Te dane ze sterownika to taka średnio dokładna.

Ajstos
18-01-2022, 18:33
ProStaś pyta o ciepłomierz, a nie podlicznik zużycia energii. Te dane ze sterownika to taka średnio dokładna.

A jak niby zlicza energię bez ciepłomierza?

agb
18-01-2022, 18:44
A jak niby zlicza energię bez ciepłomierza?
Na podstawie przepływu i delty na przykład. Mniej lub bardziej dokładnie.

Ajstos
18-01-2022, 18:49
Na podstawie przepływu i delty na przykład. Mniej lub bardziej dokładnie.

a ciepłomierz inaczej to zlicza?

Owczar
18-01-2022, 19:00
A jak mierzy przepływ? Ma przepływomierz? Bo często to są dane z tabelki dla danej częstotliwości i temperatury na zewnątrz.

Żeby rozwiać wątpliwości sprawdź dokładność pomiaru. Jeśli nie podano to takowa nie istnieje, a dane są podawane dla zadowolenia inwestora. Fizyki nie oszukasz, a patrząc na COP za grudzień Twoja pompa musiałby to zrobić.

Ajstos
18-01-2022, 19:08
A jak mierzy przepływ? Ma przepływomierz? Bo często to są dane z tabelki dla danej częstotliwości i temperatury na zewnątrz.

Żeby rozwiać wątpliwości sprawdź dokładność pomiaru. Jeśli nie podano to takowa nie istnieje, a dane są podawane dla zadowolenia inwestora. Fizyki nie oszukasz, a patrząc na COP za grudzień Twoja pompa musiałby to zrobić.

Pokazuje aktualny przepływ.

Owczar
18-01-2022, 19:19
Z jaką dokładnością go pokazuje? To w zasadzie najważniejsze.

ProStaś
18-01-2022, 19:24
Już koledzy napisali. Zainstaluj osobny ciepłomierz o solidnej średnicy, by nie tamować przepływów.
Zmierz ilość wytworzonego ciepła i spisz osobny podlicznik, a nie ten z pompy.
Solidne dane pokazywał user Pratchawiec, poszukaj.

A poza tym, po co zakładać nowy temat, jak jest stary?

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?334331-Pochwalcie-si%C4%99-swoim-COP-em&highlight=pompy+ciep%C5%82a

Ajstos
18-01-2022, 19:30
Z jaką dokładnością go pokazuje? To w zasadzie najważniejsze.

Do drugiego miejsca po przecinku.

Ajstos
18-01-2022, 19:45
Już koledzy napisali. Zainstaluj osobny ciepłomierz o solidnej średnicy, by nie tamować przepływów.
Zmierz ilość wytworzonego ciepła i spisz osobny podlicznik, a nie ten z pompy.
Solidne dane pokazywał user Pratchawiec, poszukaj.

A poza tym, po co zakładać nowy temat, jak jest stary?

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?334331-Pochwalcie-si%C4%99-swoim-COP-em&highlight=pompy+ciep%C5%82a

Mówicie, że inżynierowie Stiebela jakieś najtańsze wrzucili opomiarowanie byleby było i nie sugerować się tym?

Ajstos
18-01-2022, 19:48
Jak patrzałem jeden mroźny dzień -7, a w nocy -14, średnia -9,9C była tego dnia to SCOP wyszedł 2,6. Na zasilaniu 32C było.

Pytajnick
18-01-2022, 19:54
Mówicie, że inżynierowie Stiebela jakieś najtańsze wrzucili opomiarowanie byleby było i nie sugerować się tym?

Hmmm... a spodziewałeś się czegoś złego po inżynierach VW ? :D

Owczar
18-01-2022, 19:56
Nie chodziło mi o rozdzielczość pomiaru, a dokładność. Każde urządzenie pomiarowe musi mieć określoną dokładność. Jeśli producent jej nie podaje nie mamy do czynienia z urządzeniem pomiarowym.

Problem w tym, że nie znamy dokładności podawanych danych, więc jak je można porównać?

ProStaś
18-01-2022, 20:00
Mówicie, że inżynierowie Stiebela jakieś najtańsze wrzucili opomiarowanie byleby było i nie sugerować się tym?

Wrzuć w stopkę dane domu, pow. ogrzewaną, ocieplenie, czy jest ogrzewanie podłogowe i np. ile poszło kWh (najlepiej z osobnego podlicznika, który zlicza całą pompę i całą instalację ogrzewania i CWU) np. w listopadzie i grudniu 2021r. przy określonej temp. w domu.

Owczar
18-01-2022, 20:01
http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:Vgjmqq49GRMJ:www.tchik.com.pl/tchik33/stiebeleltron.pdf+&cd=5&hl=pl&ct=clnk&gl=pl&client=ms-android-xiaomi-rev1

Poszukaj słowo klucz przepływ i przeczytaj jak stiebel uzyskuje te dane. Normalnie wyższa inzynieria. Taki sposób zwalnia ich z odpowiedzialności za podawanie prawdziwych danych.

Ajstos
18-01-2022, 20:16
http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:Vgjmqq49GRMJ:www.tchik.com.pl/tchik33/stiebeleltron.pdf+&cd=5&hl=pl&ct=clnk&gl=pl&client=ms-android-xiaomi-rev1

Poszukaj słowo klucz przepływ i przeczytaj jak stiebel uzyskuje te dane. Normalnie wyższa inzynieria. Taki sposób zwalnia ich z odpowiedzialności za podawanie prawdziwych danych.

A czy czasem przepływomierze ciśnieniowe nie są bardzo dokładne?

Owczar
18-01-2022, 20:27
Dokładne są ultradźwiękowe, ale tutaj wprost producent podaje, że te dane są liczone z temperatur pracy - tylko i wyłącznie. Nie korzystają z przepływomierza.

Ajstos
18-01-2022, 20:36
Dokładne są ultradźwiękowe, ale tutaj wprost producent podaje, że te dane są liczone z temperatur pracy - tylko i wyłącznie. Nie korzystają z przepływomierza.

"Automatyka sterująca WPM (II, i, iw) dokonuje obliczeń na podstawie odczytywanych na bieżąco parametrów ciśnień i temperatur w obiegu termodynamicznym pompy ciepła."

Owczar
18-01-2022, 20:55
"Automatyka sterująca WPM (II, i, iw) dokonuje obliczeń na podstawie odczytywanych na bieżąco parametrów ciśnień i temperatur w obiegu termodynamicznym pompy ciepła."

Ciśnienia czynnika układu sprężarki, a nie obiegu.

Ajstos
18-01-2022, 21:08
Ciśnienia czynnika układu sprężarki, a nie obiegu.

Chyba wiedzą o czym piszą. Jeszcze tego by brakowało, żeby kłamali. Sprężarka jest elementem obiegu, tak bynajmniej mi się wydaje. Czy się mylę?

kulibob
18-01-2022, 21:09
Moja PP wg tabel ma koło zera COP ok 2,5 a i tak jest tanio jak sprzęt za ok 2500zł

Owczar
18-01-2022, 21:29
Chyba wiedzą o czym piszą. Jeszcze tego by brakowało, żeby kłamali. Sprężarka jest elementem obiegu, tak bynajmniej mi się wydaje. Czy się mylę?

To nie kwestia kłamstwa - ale znając zasadę pompy ciepła można powiedzieć, że te dane są mocno szacowane i oderwane od rzeczywistości, więc nie ma co porównywać.
Opisz lepiej dom i zużycie, a to powie o samej pompie więcej niż wyssane z aplikacji COP.

Pomyśl sobie jak pięknie wygląda marketing. Nie ważne ile pompa weźmie, ale inwestor znajomym powie, że ma takie COP, że gruntowe mogą się powstydzic :)

Marco36
18-01-2022, 21:40
Chyba wiedzą o czym piszą. Jeszcze tego by brakowało, żeby kłamali. Sprężarka jest elementem obiegu, tak bynajmniej mi się wydaje. Czy się mylę?

Którego obiegu?
1) obieg gazu ?
2) obieg wody ?

Mój Daikin Altherma 6 kW - powinien wg tabel wyciągać przy zerze stopni i wodzie +37*C około 3,45 COP.
A nie za każdym razem tyle wyciągnie, bo to też zależy od wilgotności powietrza i tego jak często defrosty musi wykonać. Do tego ten COP jest dla pracy nominalnej, a przy zerze stopni P.C. będzie modulować i pracować w okolicy minimalnych lub średnich obrotach.

Mam fotowoltaikę, to i licznik z dobowym odczytem, który weryfikuję z tym co pokazuje Altherma.
Z moich obliczeń, wyszedł SCOP:
- październik 3,91
- listopad 4,05
- grudzień 3,45

Dom z OZC 7.1 kW, normy WT2021 nie spełnia, aczkolwiek izolowany jest.
Grzejniki niskotemperaturowe z krzywą grzewczą +15/+28*C do -30/+54*C.
Przy zerze stopni jednego dnia grzeje wodą +35*C innego dnia +37*C.

Masz ogrzewanie podłogowe to możesz mieć lepszy SCOP, ale SCOP 5 za cały miesiąc to raczej przesada. Pojedyncze dni mogą sie trafić z takim SCOP, ale cały miesiąc to raczej mało prawdopodobne.

Ajstos
18-01-2022, 21:58
To nie kwestia kłamstwa - ale znając zasadę pompy ciepła można powiedzieć, że te dane są mocno szacowane i oderwane od rzeczywistości, więc nie ma co porównywać.
Opisz lepiej dom i zużycie, a to powie o samej pompie więcej niż wyssane z aplikacji COP.

Pomyśl sobie jak pięknie wygląda marketing. Nie ważne ile pompa weźmie, ale inwestor znajomym powie, że ma takie COP, że gruntowe mogą się powstydzic :)

Wrzesień i październik mogą być trochę przekłamane, bo dostosowywałem krzywą grzewczą i przegrzewało mi pomieszczenia i CWU grzałem do 48C.
Teraz utrzymuję 22C w domu i CWU grzeję do 43C.

12 dni Wrzesień i Październik - CO 139kWh (731kWh) CWU 59kWh (173kWh)
Listopad - CO 200kWh (981kWh) CWU 42kWh (124kWh)
Grudzień - CO 416kWh (1533kWh) CWU 57kWh (140kWh)

Marco36
18-01-2022, 22:04
Wskazania liczydeł w Pompach Ciepła opierają się o obliczenia z kalkulatora. Nie jest to pomiar sprzętem pomiarowym.

W laboratorium porobili jakieś pomiary nanieśli to w jakieś tabelki i wzory wg których P.C. robi swoje wyliczenia produkowanego ciepła i pobieranego prądu.
Te obliczenia są obarczone błędem do 15%.

Owczar
18-01-2022, 22:08
Wyniki naprawdę spoko, co trochę bardziej urealnia wyniki. I na zużyciu bym się skupił aniżeli scop. Masz tanie źródło ciepła, w domu ciepło :)

Ajstos
18-01-2022, 23:12
Którego obiegu?
1) obieg gazu ?
2) obieg wody ?

Mój Daikin Altherma 6 kW - powinien wg tabel wyciągać przy zerze stopni i wodzie +37*C około 3,45 COP.
A nie za każdym razem tyle wyciągnie, bo to też zależy od wilgotności powietrza i tego jak często defrosty musi wykonać. Do tego ten COP jest dla pracy nominalnej, a przy zerze stopni P.C. będzie modulować i pracować w okolicy minimalnych lub średnich obrotach.

Mam fotowoltaikę, to i licznik z dobowym odczytem, który weryfikuję z tym co pokazuje Altherma.
Z moich obliczeń, wyszedł SCOP:
- październik 3,91
- listopad 4,05
- grudzień 3,45

Dom z OZC 7.1 kW, normy WT2021 nie spełnia, aczkolwiek izolowany jest.
Grzejniki niskotemperaturowe z krzywą grzewczą +15/+28*C do -30/+54*C.
Przy zerze stopni jednego dnia grzeje wodą +35*C innego dnia +37*C.

Masz ogrzewanie podłogowe to możesz mieć lepszy SCOP, ale SCOP 5 za cały miesiąc to raczej przesada. Pojedyncze dni mogą się trafić z takim SCOP, ale cały miesiąc to raczej mało prawdopodobne.

Przy średniej temperaturze 10C, różnica przenoszenia będzie około 15C, więc SCOP ponad 5 nie jest niczym niezwykłym.

codix
19-01-2022, 04:49
Temat wałkowany tysiące razy dopuki nie masz ciepłomierza i to nie byle jakiego który jest w stanie mierzyć produkcję z delta mniejszą niż 3K oraz umie odejmować energię pobieraną podczas defrostu oraz osobnego podlicznika na pompie nie masz co gadać o SCOP.
Ale widzę że jesteś tak podjarany swoją pompą że argumenty wszystkich tu piszących do Ciebie nie trafiają więc żyj sobie w tym przekonaniu że masz SCOP 5 .
Ale muszę Cię załamać że masz dziadowska pompę bo inżynierowie Panasonica tak to wymyślili że nawet z przy zastosowaniu ultradźwiękowego przepływomierza w mojej mam SCOP na poziomie 10 .
A mogę tak zrobić że będzie 20. ;)

Ajstos
19-01-2022, 09:11
Temat wałkowany tysiące razy dopuki nie masz ciepłomierza i to nie byle jakiego który jest w stanie mierzyć produkcję z delta mniejszą niż 3K oraz umie odejmować energię pobieraną podczas defrostu oraz osobnego podlicznika na pompie nie masz co gadać o SCOP.
Ale widzę że jesteś tak podjarany swoją pompą że argumenty wszystkich tu piszących do Ciebie nie trafiają więc żyj sobie w tym przekonaniu że masz SCOP 5 .
Ale muszę Cię załamać że masz dziadowska pompę bo inżynierowie Panasonica tak to wymyślili że nawet z przy zastosowaniu ultradźwiękowego przepływomierza w mojej mam SCOP na poziomie 10 .
A mogę tak zrobić że będzie 20. ;)

Panasonica zostawmy w spokoju. Dobre pompy, które trzymają parametry techniczne względem tych z tabelek, jezeli instalacja jest wykonana prawidłowo, a że ma ubogie opomiarowanie, to inna sprawa.

Jakbyś czytał wątek to byś zauważył, że jest tam bufor 100l równolegle, który jest uzywany do defrostu, i wbrew obiegowej opinii na forum temperatura na wejsciu i wyjściu jest taka sama, a nie rzucał utartymi zabobonami.

Są pewne narzucone normy mierzenia COP i SCOP, które są badane przy dużo precyzyjniejszych układach pomiarowych, których przeciętny Kowalski jest w stanie zakupić. Przy P7W35 jak widzimy COP to 4,23 to czemu przy P10W25 nie może być COP ponad 5? Wręcz bym powiedział, że strasznie słabo. Przy P-7W35 2,83, u mnie P-10W32 2,59.

https://i.imgur.com/w4uOBle.jpg

Guzik mnie obchodzi jak wysoką sprawność ma moja PC. Liczy się realność pomiaru. Jakbym miał COP 10-20 to nie mialbym w ogóle wątpliwości, a że parametry chałupy, PC i licznika energii są w normie to nie jestem sceptycznie nastawiony. Aczkolwiek przyjmuję jakiś błąd pomiaru, ale to samo można załóżyć przy każdej innej PC czy kotle.

Ajstos
19-01-2022, 09:22
Już koledzy napisali. Zainstaluj osobny ciepłomierz o solidnej średnicy, by nie tamować przepływów.
Zmierz ilość wytworzonego ciepła i spisz osobny podlicznik, a nie ten z pompy.
Solidne dane pokazywał user Pratchawiec, poszukaj.

A poza tym, po co zakładać nowy temat, jak jest stary?

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?334331-Pochwalcie-si%C4%99-swoim-COP-em&highlight=pompy+ciep%C5%82a

Dzięki;) Przeczytałem sobie wszystko i wychodzi na to, ze wszystko u mnie w normie, także nie trzeba węszyć żadnych spisków.

kulibob
19-01-2022, 09:33
Guzik mnie obchodzi jak wysoką sprawność ma moja PC. Liczy się realność pomiaru. Jakbym miał COP 10-20 to nie mialbym w ogóle wątpliwości, a że parametry chałupy, PC i licznika energii są w normie to nie jestem sceptycznie nastawiony. Aczkolwiek przyjmuję jakiś błąd pomiaru, ale to samo można załóżyć przy każdej innej PC czy kotle.

hahahaha Liczy się tylko czas zwrotu względem COP1 i to czy pudło na siebie zarobi i jaki kupon później będzie.

Ajstos
19-01-2022, 09:47
hahahaha Liczy się tylko czas zwrotu względem COP1 i to czy pudło na siebie zarobi i jaki kupon później będzie.

To wiadomo, że jest zawsze na pierwszym miejscu ;)
Jednak w tym temacie nie o to mi chodziło, ale Prostaś rozwiał moje wątpliwości. Przeglądałem troche forum, ale na ten temat nie trafiłem niestety.

ProStaś
19-01-2022, 16:57
Wrzesień i październik mogą być trochę przekłamane, bo dostosowywałem krzywą grzewczą i przegrzewało mi pomieszczenia i CWU grzałem do 48C.
Teraz utrzymuję 22C w domu i CWU grzeję do 43C.

12 dni Wrzesień i Październik - CO 139kWh (731kWh) CWU 59kWh (173kWh)
Listopad - CO 200kWh (981kWh) CWU 42kWh (124kWh)
Grudzień - CO 416kWh (1533kWh) CWU 57kWh (140kWh)

W jakim regionie mieszkasz? Tak mniej więcej, chodzi o strefę klimatyczną.
Ile razy dziennie ładujesz ten 168l zasobnik na CWU?

Średnia temp. dla Łodzi (dla mnie) w listopadzie to 5,4C
https://www.weatheronline.pl/weather/maps/city?FMM=11&FYY=2015&LYY=2021&WMO=12465&CONT=plpl&REGION=0001&LAND=PL&ART=TEM&R=0&NOREGION=0&LEVEL=162&LANG=pl&MOD=MOA

Załóżmy, że miałeś podobną. Ilość zużywanej CWU to rzecz indywidualna, ale zakładam, że przynajmniej 3 lub 4 razy na dobę (piszesz, że ładujesz go do 43C - ja swój zasobnik 300l. ładuje 2 razy dziennie do 45C przy 3 osobach), więc z grubsza można przyjąć, że ładujesz go przy temp. DZ równym 5,4C (średnio-miesięcznie).

Poszło CI, wg Twojej pompy, 42 kWh.

Możesz mi wytłumaczyć jakim cudem, ja w SIERPNIU mając temp. DZ od 16 do 18C (mam chłodzenie pasywne i temp. obraca się w tych wartościach) zużyłem 41 kWh?

Pratchawiec ma SCOP od 3,2 do 3,5. Zależy od roku. CAŁEGO roku, a dane ma z ciepłomierza i osobnego podlicznika.
Więc przykro mi, nie wierzę w Twoje dane.

I ostatnie: ile Cię kosztował ten monoblok z montażem?

Ajstos
19-01-2022, 18:05
W jakim regionie mieszkasz? Tak mniej więcej, chodzi o strefę klimatyczną.
Ile razy dziennie ładujesz ten 168l zasobnik na CWU?

Średnia temp. dla Łodzi (dla mnie) w listopadzie to 5,4C
https://www.weatheronline.pl/weather/maps/city?FMM=11&FYY=2015&LYY=2021&WMO=12465&CONT=plpl®ION=0001&LAND=PL&ART=TEM&R=0&NOREGION=0&LEVEL=162&LANG=pl&MOD=MOA

Załóżmy, że miałeś podobną. Ilość zużywanej CWU to rzecz indywidualna, ale zakładam, że przynajmniej 3 lub 4 razy na dobę (piszesz, że ładujesz go do 43C - ja swój zasobnik 300l. ładuje 2 razy dziennie do 45C przy 3 osobach), więc z grubsza można przyjąć, że ładujesz go przy temp. DZ równym 5,4C (średnio-miesięcznie).

Poszło CI, wg Twojej pompy, 42 kWh.

Możesz mi wytłumaczyć jakim cudem, ja w SIERPNIU mając temp. DZ od 16 do 18C (mam chłodzenie pasywne i temp. obraca się w tych wartościach) zużyłem 41 kWh?

Pratchawiec ma SCOP od 3,2 do 3,5. Zależy od roku. CAŁEGO roku, a dane ma z ciepłomierza i osobnego podlicznika.
Więc przykro mi, nie wierzę w Twoje dane.

I ostatnie: ile Cię kosztował ten monoblok z montażem?

3,5 już razem z CWU podaje Prachtawiec. Jak zlicze na koniec sezonu to pewnie będzie trochę tylko więcej. U mnie 2 osoby, głównie prysznice, może trochę podbije SCOP do góry ze względu na małe zapotrzebowanie CWU. 1-2 razy na dobę się załączy. Poczytaj dokładnie Prachtawca. Podaje w postach nawet COP 3,3 przy -8°C, a przy -16 2,5, przy 0 4,11! U Prachtawca CWU to aż 30% zużycia, dlatego tak niski ogólny SCOP.

Owczar
19-01-2022, 21:07
Pomijając już dokładność tych danych.

SCOP to sezonowy współczynnik wydajności. Porównywanie za 1 miesiąc mija się totalnie z celem. W zimne miesiące PW będzie w plecy, ale nadrobi w cieplejsze, a przy dużym udziale CWU odbije latem.

U mnie CO za grudzień to 4.62 - byłoby lepiej gdybym obniżył trochę deltę na GZ - mam trochę małe przepływy i nie jest optymalnie, ale bez wymiany pompki tego nie osiągnę, a wymiana się nie zwróci nigdy :) więc dopiero jak kiedyś padnie. Dość szybko dobijam do 33 na wyjściu pompy, a przy dłuższym cyklu grzania 35 stopni.
CWU 3.62 - udział w zużyciu energii to 20%.
Łączne COP wyszło 4.4.

Ajstos
19-01-2022, 22:06
Pomijając już dokładność tych danych.

SCOP to sezonowy współczynnik wydajności. Porównywanie za 1 miesiąc mija się totalnie z celem. W zimne miesiące PW będzie w plecy, ale nadrobi w cieplejsze, a przy dużym udziale CWU odbije latem.

U mnie CO za grudzień to 4.62 - byłoby lepiej gdybym obniżył trochę deltę na GZ - mam trochę małe przepływy i nie jest optymalnie, ale bez wymiany pompki tego nie osiągnę, a wymiana się nie zwróci nigdy :) więc dopiero jak kiedyś padnie. Dość szybko dobijam do 33 na wyjściu pompy, a przy dłuższym cyklu grzania 35 stopni.
CWU 3.62 - udział w zużyciu energii to 20%.
Łączne COP wyszło 4.4.

Nieźle, jaka pompka?

Owczar
19-01-2022, 22:40
Wszystko podane w stopce, to pompa gruntowa więc te wyniki nie są czymś wyjątkowym. Ale za tę cenę jest naprawdę spoko.
Wszystko opomiarowane niezależnie, dane dla całego układu ze wszystkimi pompkami, zużyciem energii przez sterownik.

Jako ciekawostka - Viessmann:
https://www.viessmann.com.pl/wizualizacja/pompa.html

exetterenak
20-01-2022, 07:17
Wszystko podane w stopce, to pompa gruntowa więc te wyniki nie są czymś wyjątkowym. Ale za tę cenę jest naprawdę spoko.
Wszystko opomiarowane niezależnie, dane dla całego układu ze wszystkimi pompkami, zużyciem energii przez sterownik.

Jako ciekawostka - Viessmann:
https://www.viessmann.com.pl/wizualizacja/pompa.html

Owczar ja wiem że Ty masz gruntówkę ale Twoja stopka się nie wyświetla, przynajmniej u mnie

Owczar
20-01-2022, 08:04
Dziwne, jeszcze do wczoraj stopka była...

Już widzę, gdy piszę z telefonu stopka się nie załącza.

Kaizen
20-01-2022, 08:24
Średnia temp. dla Łodzi (dla mnie) w listopadzie to 5,4C

Średnia temperatura jest bez znaczenia. CWU najlepiej sobie ustawić w dziennym tanim okienku - nie tylko prąd tani, ale też temperatura wysoka. Podobnie warto wpuścić wtedy ile się da ciepła w podłogę i/lub bufor.
Na potrzeby CO pompa puszczona samopas produkuje tym więcej ciepła, im większe straty a mniejsze zyski. Z tego powodu PC puszczona samopas produkuje ciepło średnio w znacznie niższej temperaturze, niż średnia dobowa. W te ciepłe części doby PC nie potrzebuje grzać wcale.



Do tego im zimniej - tym wyższa temperatura zasilania więc i niższy COP. Czyli tu mamy kumulację dwóch czynników (niższa temperatura DZ i wyższa GZ) obniżających COP i w takich warunkach trzeba wyprodukować więcej ciepła co bardziej wpływa na SCOP.

I jeszcze jedna rzecz - ze świecą szukać inwestora, co nie zamontował przewymiarowanej PC. Bo "nie zaszkodzi, a niewiele droższa". Otóż zaszkodzi, bo mało kto zwraca uwagę na to, że COP zależy też od obrotów sprężarki. I jak cały sezon pracuje na minimalnych obrotach do tego cieplejszych okresach taktując to prawdziwy COP jest daleki od laboratoryjnego.

https://forum.muratordom.pl/entry.php?132632-80-ciep%C5%82a-produkujemy-przy-temperaturach-gt-2*C-mit-Dob%C3%B3r-pompy-wg-OZC
https://forum.muratordom.pl/entry.php?132709-Dob%C3%B3r-pompy-wg-OZC

ProStaś
20-01-2022, 16:39
Średnia temperatura jest bez znaczenia. CWU najlepiej sobie ustawić w dziennym tanim okienku - nie tylko prąd tani, ale też temperatura wysoka.


Zasobniczek 168l grzany do 43C. Jedno grzanie w okienku dziennym nie wystarczy do porannego mycia. Zakładam wieczorne i poranne.;) Chyba, że ktoś jest mega oszczędnym....
A to powoduje, że w takim listopadzie trzeba grzać i kiedy jest względnie najcieplej i kiedy jest już noc=zimniej.
To z kolei daje podstawy do formułowania zaprezentowanej przeze mnie tezy. Tu. W tym konkretnym przypadku.
Dla potrzeb porównania i jego wyników, dość karkołomnych, średnia jest wystarczająco reprezentatywna.


Podobnie warto wpuścić wtedy ile się da ciepła w podłogę i/lub bufor.
Na potrzeby CO pompa puszczona samopas produkuje tym więcej ciepła, im większe straty a mniejsze zyski. Z tego powodu PC puszczona samopas produkuje ciepło średnio w znacznie niższej temperaturze, niż średnia dobowa. W te ciepłe części doby PC nie potrzebuje grzać wcale.
Do tego im zimniej - tym wyższa temperatura zasilania więc i niższy COP. Czyli tu mamy kumulację dwóch czynników (niższa temperatura DZ i wyższa GZ) obniżających COP i w takich warunkach trzeba wyprodukować więcej ciepła co bardziej wpływa na SCOP.


A to nie wiem do kogo piszesz. Do mnie? Jak tak to sobie daruj, nie ten poziom. Pisz do tych, którzy dali Ci tytuł "najlepszego.....";)

I jeszcze jedno. Dobieranie PC na styk, w przypadku bardzo zimnych stref kraju i bardzo dużego rozbioru CWU jest bzdetem.

Kaizen
20-01-2022, 16:47
A to nie wiem do kogo piszesz. Do mnie?

Nie. Ty jesteś zaimpregnowany na wiedzę. Do tych, którzy mogą Ci uwierzyć i dobrać przewymiarowaną, taktującą pompę. Tematów o taktowaniu na pęczki. O braku mocy nie przypominam sobie.

ProStaś
20-01-2022, 16:59
Nie..

1) I tak trzymaj.


Do tych, którzy mogą Ci uwierzyć i dobrać przewymiarowaną, taktującą pompę. Tematów o taktowaniu na pęczki. O braku mocy nie przypominam sobie.

2) Ot mundruść. Przewymiarowanie = taktowanie.
Na styk = grzałeczki przy -20C jak trzeba zagrzać CWU=to ile mam tych paneli założyć bo coś drogo...

Weź sobie uwagę z pkt. 1 i nie pytaj mnie kiedy, gdzie i kiedy było -20C...

ProStaś
20-01-2022, 17:59
Jak wygrzewałem chałupę w marcu i kwietniu to różnica 4,2% była między licznikiem ENEI, a ciepłomierzem.

Popatrz, ta sama pompa, od 5.00 min, lub cały...

https://www.youtube.com/watch?v=Mqmjw0x-Xd4

Różnica to ok. 4000vs3200 kWh....

Owczar
21-01-2022, 09:36
Rozjazd 25% - ciekawe o ile rozjazd na estymowaniu produkcji...

Ajstos
22-01-2022, 13:02
Ciekawe ile u mnie przekłamuje. Tego się dowiem w lato jak PC wyłączę i zobaczę ile idzie rzeczywiście na bytowy.

https://i.imgur.com/RIVLUlJ.jpg
https://i.imgur.com/0l7v7nM.jpg
https://i.imgur.com/hrGvLwu.jpg

Owczar
22-01-2022, 13:46
Tego się dowiesz jak założysz podlicznik do pompy. Szacowanie poboru na podstawie różnicy bytowego i zimowego nie ma żadnego sensu.