PDA

Zobacz pełną wersję : Jakie ogrzewanie (brak gazu przy działce)



dam7
19-01-2022, 08:54
Witam. Jak w temacie, jakie proponujecie ogrzewanie gdy nie mam przyłącza gazu przy działce? Jeżeli coś państwo zaproponują, prosiłbym też odrazu o wpisanie mniej więcej kwoty full (materiał+montaż).

Dom w którym będzie montowane ogrzewanie - https://www.extradom.pl/projekt-domu-sosenka-4-wariant-b-WAH1728

Dodam również że dom ten będzie murowany a nie szkieletowy.

dam7
20-01-2022, 10:18
Z projektu:

- Sumaryczna strata ciepła budynku - 3967 W

- Wskaźniki zapotrzebowania ciepła wynoszą:
* w odniesieniu do powierzchni ogrzewanej q=51.7 W/m2
* w odniesieniu do kubatury ogrzewanej q=19.4 W/m3

Typuje pompę ciepła lub kocioł na pellet. Ktoś coś?

klaudiusz_x
21-01-2022, 20:56
Ten domek z płytą żelbetową i z jej ociepleniem, będzie zupełnie inaczej się prezentować.
Dodatkowo koszty samego ocieplenia samej płyty na zewnątrz, będą porównywalne z zakupem pc.
Masz dużo płyty poza murami.
A to podnosi mocno koszty.
Jeśli wybrałeś takie rozwiązanie, to sam koszt pompy ciepła, będzie na podobnym poziomie.
Więc wybór, wydaje się oczywisty na poczet pompy.

Frofo007
22-01-2022, 07:18
Cześć, ja miałem gaz w drodze a wybrałem pompę ciepła typu powietrze-woda. 190m2 grzanych i za CO+CWU wychodzi około 1tyś zł rocznie. Podobno znowu mają być dotacje 30%. Mój koszt to był 20tyś (+ 8tyś z dotacji).

raxon
22-01-2022, 07:41
Z pompami ciepla jest jak z gazem w samochodzie. Jesli auto male, oszczedne to gaz sie raczej nie oplaca. Jesli auto wieksze, pali wiecej i wiecej jezdzone to sie oplaca. Pompa do domu 80m2 bedzie tylko ciut tansza co do domu 250m2.

asolt
22-01-2022, 07:53
Z pompami ciepla jest jak z gazem w samochodzie. Jesli auto male, oszczedne to gaz sie raczej nie oplaca. Jesli auto wieksze, pali wiecej i wiecej jezdzone to sie oplaca. Pompa do domu 80m2 bedzie tylko ciut tansza co do domu 250m2.

Podaj jakie moe dobrałes dla domu 80m2 i 250 m2 (nie pytam na jakiej podstawie bo nie ma sensu pytac) i podaj ile wynosi to ciut dla kliku producentów i modeli.

raxon
22-01-2022, 10:13
Podaj jakie moe dobrałes dla domu 80m2 i 250 m2 (nie pytam na jakiej podstawie bo nie ma sensu pytac) i podaj ile wynosi to ciut dla kliku producentów i modeli.

Zadnych nie bralem. Pamietam jak sam sie rozgladalem za PC i bralem pod uwage 7KW, polecali tez 9KW bo tylko ciut drozsza byla a doplata do 11KW to tez byla niewielka, moze z 10% roznicy. To byly chyba pompy LG. Z kotlami gazowymi tez tak jest, za 12Kw dwlem stowke mnien niz kosztowal 2x mocniejszy.

dam7
22-01-2022, 11:46
Dom jest maleńki i o zwartej bryle brak jest podstaw do robienia wodnego układu grzejnego+pc bo to wyrzucenie pieniędzy w błoto.
Proponuję klimatyzator na parter + 2 grzejniki elektryczne na pietro i podłogówkę w łazience elektryczną do tego 6 kwp PV.

Jak to się będzie miało do rachunków miesięcznych za ogrzewanie? Myślałem nad pompa ciepła, żeby grzała podlogowke na dol, na górze grzejniki a dodatkowo podgrzewało wodę do kąpieli itd.

Co sądzicie?

kulibob
22-01-2022, 12:00
Jak to się będzie miało do rachunków miesięcznych za ogrzewanie? Myślałem nad pompa ciepła, żeby grzała podlogowke na dol, na górze grzejniki a dodatkowo podgrzewało wodę do kąpieli itd.

Co sądzicie?

PCPW i podłogówka w całym domu żadnych grzejników.
Alternatywa podłogówka wodna lub kable na prąd (COP1) + dwa splity lub klimatyzacja kanałowa

dam7
22-01-2022, 12:48
PCPW i podłogówka w całym domu żadnych grzejników.
Alternatywa podłogówka wodna lub kable na prąd (COP1) + dwa splity lub klimatyzacja kanałowa

Jak żadnych grzejników to jak ta górę ogrzać?

fotohobby
22-01-2022, 12:57
Podłogówką, a jak ?

dam7
22-01-2022, 14:11
Podłogówką, a jak ?

No chyba, że.

Elfir
22-01-2022, 19:35
Osoby, które mieszały podłogówkę z grzejnikami w większości żałują, że nie zrobili podłogówki wszędzie.

Wyjątkami są posiadacze wielkich domów, gdzie pół chaty stoi pusta i sporadycznie trzeba tam nagrzać.

dam7
23-01-2022, 10:01
Osoby, które mieszały podłogówkę z grzejnikami w większości żałują, że nie zrobili podłogówki wszędzie.

Wyjątkami są posiadacze wielkich domów, gdzie pół chaty stoi pusta i sporadycznie trzeba tam nagrzać.

A więc zrobi sie podloga gora i dół + podgrzewanie wody do użytku.

Adiš
23-01-2022, 15:42
Osoby, które mieszały podłogówkę z grzejnikami w większości żałują, że nie zrobili podłogówki wszędzie.

Wyjątkami są posiadacze wielkich domów, gdzie pół chaty stoi pusta i sporadycznie trzeba tam nagrzać.

a przy stropie drewnianym ? ja myslalem na dole zrobic podlogowke , a na gorze klimatyzacje, od razu sie w lato przyda na upaly .

fotohobby
23-01-2022, 15:44
a przy stropie drewnianym ? ja myslalem na dole zrobic podlogowke , a na gorze klimatyzacje, od razu sie w lato przyda na upaly .

https://budujemydom.pl/instalacje/ogrzewanie-podlogowe-i-grzejniki/porady/13847-jak-zrobic-podlogowke-na-stropie-drewnianym

dam7
23-01-2022, 17:47
https://www.youtube.com/watch?v=yepDoR5mNTI