PDA

Zobacz pełną wersję : Chińska pompa ciepła powietrze - woda czy klimatyzacja + kolektor słoneczny ?



marcin.l
20-01-2022, 10:23
Cześć,
Do ogrzania (raczej jesień/wiosna) 80-letni domek fiński (drewniany, ok 90m2) ocieplony styropianem 10cm + wełna mineralna na dachu. Podłogi drewniane, kaloryfery na ścianach + podłogówka w łazience i przedpokoju. W tej chwili ogrzewane piecem na ekogroszek, latem grzanie wody grzałką w bojlerze (zbiornik 140l na 4 osoby, jedyna wężownica podpięta pod zasilanie z kotła na ekogroszek). Instalacja jednofazowa w domu + fotowoltaika 3,5kWP na dachu.

Zastanawiałem się nad zainstalowaniem jakiegoś ogrzewania na sezon przejściowy + solary do grzania wody.
Z racji tego że nie mam drugiej wężownicy raczej myślałem o solarach na heat-pipach podłączonych bezpośrednio pod zbiornik wody (np. ecozone HP-200 ciśnieniowy). I albo podłączyć pod ten bojler co mam gdzie już jest grzałka albo używać grzałki w tym zbiorniki z kolektora (jak lepiej?)

Do tego klimatyzacja założona w sypialni na dole + 2 pokoje dziecięce na piętrze, do łazienki konwektor załączany przed kąpielą. Jakby było mało dołożę jeszcze klimę do salonu na dole.
Koszt ok 4500 za solary + 9000 za 3 klimatyzatory (lub jeden multi-split).

Ale teraz znalazłem pompe ciepła chińską za ok 10k PLN Meeting MD30D 12kW 230V. I mam zagwozdkę...
Jakby tą pompe ciepła do piwnicy wstawić to może efektywność nie będzie taka zła a zniknie problem z zamarzaniem wody w monobloku ? Tylko czy nie będzie za głośna ? No i tu mam od razu rozwiązany problem z grzaniem wody użytkowej...

Jak założę klimę + solary to i tak prawdopodobnie będzie problem z ciepłą wodą na jesień/wiosnę. W lato spokojnie da radę. Ewentualnie mogę dogrzewać grzałką ale wtedy na pewno rachunki sporo do góry pójdą.

goguś
20-01-2022, 11:30
Do piwnicy tego nie wstawisz to sobie wybij z głowy nie da rady , co do monobloka to na twoim miejscu szedłbym w HAIER-a 8kw w zupełności ci to opędzi i zapomnij o kolektorach szkoda kasy jak miałbyś mieć pompę ciepła , do haiera dostajesz moduł ATW który steruje zaworem 3 drogowym przełączającym na bojler lub centralne ogrzewanie , zamrożeń się nie bój bo albo założysz zawory antyzamrożeniowe albo dolejesz nie za wiele glikolu propylenowego aby wystarczyło do minus 6 stopni i to nie jest w stanie zamrozić rur tylko lekko żżeluje i to wszystko więc bez strachu , znajdź kolesia lub sam sobie to podłączysz zero filozofi przy tym .

marcin.l
20-01-2022, 11:54
No te kolektory to myślałem bardziej przy klimatyzacji.
Klimatyzacja też mogła by się przydać w lato na poddaszu czasami.

Da radę ten Haier na zwykłych grzejnikach ?

goguś
20-01-2022, 12:31
Spokojnie , fiński domek jest mały a i dobrze z reguły docieplony więc zapas będzie a grzałkę można zabudować tak w razie W może nawet kiedyś sie i załączy ale to kilka godzin w roku pewnie tylko, grzałką steruje ten dołączany moduł .

vr5
20-01-2022, 14:10
Da radę ten Haier na zwykłych grzejnikach ?

Powinien dać radę. W pierwszym sezonie miałem zbiornik Galmet pionowy z wężownicą chyba tylko 0.8 m2 i grzało wodę - w zasadzie wystarczyło jedno grzanie na 2 osoby.
Z grzejnikami to jest tak że jeśli jest za mało (za zimno w części pomieszczeń) to można już posiadane przegrupować by zwiększyć w jednych pokojach ilość żeberek, a w miejsce odpiętych dokupić odpowiednią ilość nowych by było "w sam raz"..
Da się to policzyć.

klaudiusz_x
20-01-2022, 14:48
Jeśli zdecydujesz się na pc, to sprawdź ile bierze przy defroście.
Moja na jedną fazę przy końcówce defrostu pobiera między 3,5-3,7kW.
Przy max obciążeniu w trakcie grzania, 3kW. A mam tylko 8kW jednostkę.
Przy instalacji 1-fazowej, możesz mieć zonka.

marcin.l
20-01-2022, 16:34
Przy mrozach planuję dalej palić piecem na ekogroszek.

Ta klimatyzacja wydaje mi się że może być bardziej efektywna - grzeje w tym pomieszczeniu gdzie rzeczywiście trzeba teraz dogrzać zamiast grzać niepotrzebnie rury co (np w piwnicy).
No i w lato też sie może czasami przydać - szczególnie na poddaszu.
Ale jest wtedy problem z ciepłą wodą bo ten kolektor będzie raczej za mało na jesień/wiosnę....

vr5
20-01-2022, 17:59
Przy mrozach planuję dalej palić piecem na ekogroszek.

Ta klimatyzacja wydaje mi się że może być bardziej efektywna - grzeje w tym pomieszczeniu gdzie rzeczywiście trzeba teraz dogrzać zamiast grzać niepotrzebnie rury co (np w piwnicy).
No i w lato też sie może czasami przydać - szczególnie na poddaszu.
Ale jest wtedy problem z ciepłą wodą bo ten kolektor będzie raczej za mało na jesień/wiosnę....

Przy -2 do -5 st. C. można jeszcze korzystać z klimy jeśli jest wystarczającej mocy by utrzymać komfort cieplny.

Często się zdarzają ujemne temperatury w nocy, a przy włączonej PC PP nie ma potrzeby palić w kotle.

Ważne jest by wtedy kocioł węglowy nie zamarzł. Włączyć trzeba pompę obiegową c.o. Najlepiej jak w c.o. jest pompa obiegowa elektroniczna, bo jest znacznie oszczędniejsza od tych zwykłych, dawniej stosowanych.

marcin.l
20-01-2022, 18:56
W pompie ciepła nie ma pompy wody c.o. ? Kocioł węglowy przy -5 na zewnątrz chyba mi nie zamarznie? W piwnicy mam z 15 stopni

goguś
20-01-2022, 19:51
Są ludzie co klimą 7kw grzeją domy po 160 m2 jak im układ pasuje , w mrozy problemów nie mają , nie wiem czy myślałeś nad czymś takim jak pompa ciepła kanałowa to koszt ok 6 tys średnio ale rurami możesz rozprowadzić do każdego pomieszczenia , rury mam namyśli takie w których idzie ciepłe powietrze , one tak powietrzem tak nie walą po glacy jak zwykłe klmy .

marcin.l
20-01-2022, 20:01
Nie, to odpada. Jakbym był przed większym remontem to może, teraz za późno na takie zabawy :P

vr5
20-01-2022, 23:49
W pompie ciepła nie ma pompy wody c.o. ? Kocioł węglowy przy -5 na zewnątrz chyba mi nie zamarznie? W piwnicy mam z 15 stopni

Piszę o zastosowaniu klimy do grzania, a nie PC PW. W instalacji z kopciuchem daje się pompę obiegową.
Jak przez kilka dni będzie nieco poniżej zera to różnie może być. Może z nienacka przyjść ostry mróz. Nie ma 100 % gwarancji, że zawsze w piwnicy utrzyma się temperatura +15 stopni.

laparia
21-01-2022, 06:36
Jaki COP ma klimatyzacja przy ogrzewaniu poniżej 0.

marcin.l
21-01-2022, 06:58
Piszę o zastosowaniu klimy do grzania, a nie PC PW. W instalacji z kopciuchem daje się pompę obiegową.
Jak przez kilka dni będzie nieco poniżej zera to różnie może być. Może z nienacka przyjść ostry mróz. Nie ma 100 % gwarancji, że zawsze w piwnicy utrzyma się temperatura +15 stopni.

To jest do ogarnięcia. Z kotła c.o. pobieram dane o temperaturach. Wystarczy ukulac skrypt co mi załączy pompę jak będzie niska temperatura. Ewentualnie wyśle powiadomienie bo nie wiem czy będę w stanie ta pompę załączyć, póki co tylko pobierałem dane z kotła skryptem (do sterownika grzałka w bojlerze)

marcin.l
21-01-2022, 07:02
Chyba niegorsze od taniej PC

vr5
21-01-2022, 10:43
Chyba niegorsze od taniej PC

Tak na prawdę to jednak tania chińska PC wydaje się lepsza od klimatyzacji. Jest większy komfort cieplny i można zapomnieć o śmieciuchu.

Śmieciucha zostawić na wypadek "W".

Wszystko zależy jakie ma się fundusze, bo z klimą można startować już od 2 - 3 tysięcy a na PC PW wydać sporo więcej.

marcin.l
21-01-2022, 10:53
Tak na prawdę to jednak tania chińska PC wydaje się lepsza od klimatyzacji. Jest większy komfort cieplny i można zapomnieć o śmieciuchu.

Śmieciucha zostawić na wypadek "W".

Wszystko zależy jakie ma się fundusze, bo z klimą można startować już od 2 - 3 tysięcy a na PC PW wydać sporo więcej.

Tylko że jedna sztuka klimatyzacji tez mi za dużo nie da. Myślę że do 15k PLN mogę dać. Ten Haier z modułem do c.w.u. i sterowaniem kosztuje coś 12500. Pytanie ile za podłączenie zawołają...

vr5
21-01-2022, 14:17
Tylko że jedna sztuka klimatyzacji tez mi za dużo nie da. Myślę że do 15k PLN mogę dać. Ten Haier z modułem do c.w.u. i sterowaniem kosztuje coś 12500. Pytanie ile za podłączenie zawołają...

Podłączenie Haiera jest stosunkowo prosta. Jak z podłączeniem to cena netto + VAT 8 %, a nie 23 %.

Popytaj tych co mają Haiera w ofercie.

Ceny się zmieniają (raczej rosną). Jeśli znajdziesz firmę, która zamontuje Ci jeszcze w tym sezonie grzewczym to będziesz wiedział jak skonfigurować sobie grzejniki by po kolejnym sezonie nic nie poprawiać (prawie nic)...

marcin.l
24-01-2022, 16:06
A bufor konieczny? jak tak to jaki duży? na razie z jedną firmą gadałem to o 300l mówili...Coś dużo mi się wydaje...

marcin.l
24-01-2022, 16:58
Odezwała się druga firma, ci z kolei mówią że bojler Kospel SW-140 nie nadaje się do pompy ciepła bo ma za krótką wężownicę i trzeba dodatkowy bojler...
Z tego co czytam to moga mieć rację bo zalecane wężownice >2m2 a w tym moim bojlerze jest tylko 1m2

klaudiusz_x
24-01-2022, 17:49
Napiszę jeszcze raz.
Masz instalacje 1-fazową.
Doczytaj w DTR, ile ta pc bierze max, plus ile przy defroście.
Jak zapłacisz kilka razy za wymianę bezpieczników w skrzynce z licznikiem, wtedy zrozumiesz.

marcin.l
24-01-2022, 18:16
Napiszę jeszcze raz.
Masz instalacje 1-fazową.
Doczytaj w DTR, ile ta pc bierze max, plus ile przy defroście.
Jak zapłacisz kilka razy za wymianę bezpieczników w skrzynce z licznikiem, wtedy zrozumiesz.

Nie znalazłem ile bierze dokładnie ale... bezpiecznik 32A :O Czyli odpada...

klaudiusz_x
24-01-2022, 18:31
Nie znalazłem ile bierze dokładnie ale... bezpiecznik 32A :O Czyli odpada...
Zależy.
Ten haier, może brać przy defroście nawet 3,6kW.
Tyle biorą ich klimy o takiej samej mocy.
A przy grzaniu, nawet 3kW.
Pytanie, czy masz indukcję?
Jeśli nałoży się kilka czynników, to wywali.
Dlatego na to zwracam uwagę.
Oczywiście, można w rozdzielni zalożyć
odpowiednie zabezpieczenia z priorytetem. Wtedy wszystko inne odłączy, jeśli zajdzie taka podstawa.
U mnie 25A, ale mam 3 fazy.
Pc bierze tyle, ile napisałem wyżej.
Także chińczyk.

marcin.l
24-01-2022, 18:58
Zależy.
Ten haier, może brać przy defroście nawet 3,6kW.
Tyle biorą ich klimy o takiej samej mocy.
A przy grzaniu, nawet 3kW.
Pytanie, czy masz indukcję?
Jeśli nałoży się kilka czynników, to wywali.
Dlatego na to zwracam uwagę.
Oczywiście, można w rozdzielni zalożyć
odpowiednie zabezpieczenia z priorytetem. Wtedy wszystko inne odłączy, jeśli zajdzie taka podstawa.
U mnie 25A, ale mam 3 fazy.
Pc bierze tyle, ile napisałem wyżej.
Także chińczyk.

3,6kW to nie problem. Do tego wystarczy 16A bezpiecznik i taki właśnie na piwnicę mam. A główny 25A. Tylko dlaczego chcą bezpiecznik 32A ?
Tak, mam indukcję w kuchni i dawało radę bez problemu razem z 2kW grzałką w bojlerze bez problemu do tej pory. W razie czego używanie albo indukcji albo grzania też wchodzi w grę chociaż to już mniej wygodne...

vr5
24-01-2022, 19:05
Odezwała się druga firma, ci z kolei mówią że bojler Kospel SW-140 nie nadaje się do pompy ciepła bo ma za krótką wężownicę i trzeba dodatkowy bojler...
Z tego co czytam to moga mieć rację bo zalecane wężownice >2m2 a w tym moim bojlerze jest tylko 1m2

Miałem przez 11 miesięcy Galmet z wężownicą 0,8 m3. Działało, COP był chyba trochę niższy.

goguś
24-01-2022, 19:10
Ja niedługo będę podłączał bojler dwupłaszczowy 300 litrów i ciekaw jestem jak on się sprawdzi .

vr5
25-01-2022, 09:52
Ja niedługo będę podłączał bojler dwupłaszczowy 300 litrów i ciekaw jestem jak on się sprawdzi .

Raczej szukaj z wężownicą. W moim otoczeniu taki mieli i podłączyli, ale szybko wymienili bo się nie sprawdził.

marcin.l
01-02-2022, 18:53
No i troche doopa...
Oferty na pompe ciepła z montażem mam na 22-25 tys. (tego Haiera co kosztuje 10tys).
Za kolektory słoneczne chcą 15 tys... nikt nie chce się bawić w montaż kolektorów ciśnieniowych heat-pipe ze zbiornikiem - pewnie za mała kasa :/
Ktoś może polecić firmę z okolic Katowice-Mysłowice-Tychy-Oświęcim? Bo może jednak się da w sensownej cenie?

Jedynie co to na klime mam chyba w miare dobrą oferte na 3szt za 8-9k PLN z montażem (w zależności od modelu/klasy).

goguś
02-02-2022, 08:05
No i troche doopa...
Oferty na pompe ciepła z montażem mam na 22-25 tys. (tego Haiera co kosztuje 10tys).
Za kolektory słoneczne chcą 15 tys... nikt nie chce się bawić w montaż kolektorów ciśnieniowych heat-pipe ze zbiornikiem - pewnie za mała kasa :/
Ktoś może polecić firmę z okolic Katowice-Mysłowice-Tychy-Oświęcim? Bo może jednak się da w sensownej cenie?

Jedynie co to na klime mam chyba w miare dobrą oferte na 3szt za 8-9k PLN z montażem (w zależności od modelu/klasy).

Przecież tego haiera sam zamontujesz w czym widzisz problem ? dokupisz kilka gratów i do roboty ,przy piwku to poskładasz , zgrzewarkę do rur pp-r sobie kup koszt 100 zł i działaj a 10 tysiaków ci zostanie na te panele .

marcin.l
02-02-2022, 09:46
Przecież tego haiera sam zamontujesz w czym widzisz problem ? dokupisz kilka gratów i do roboty ,przy piwku to poskładasz , zgrzewarkę do rur pp-r sobie kup koszt 100 zł i działaj a 10 tysiaków ci zostanie na te panele .

Kompletnie sie na tym nie znam...hydraulikiem nie jestem.
A ponoć trzeba dołożyć bufor i wymienić bojler + przystawka do CWU do tej pompy ciepła to cena idzie w górę :/
A nie dało by sie tego bojlera z buforem na jednym zbiorniku jakoś zrobić ?

marcin.l
02-02-2022, 09:56
Takie coś by sie nadało na bufor + bojler ?
https://bojlersklep.pl/pl/p/Zbiornik-higieniczny-SPIRO-LEMET-300L4-2w-2-WEZOWNICE-BUFOR-WYSYLKA-POBRANIOWA-GRATIS/598

goguś
02-02-2022, 11:18
Do podłogówki bufor niepotrzebny a jak masz ciśnienie to zrób tak jak ja czyli bojler dwupłaszcz za 7 stówek i zasilanie puszczasz poprzez płaszcz a powrót poprzez środek tegoż baniaka i masz załatwioną sprawę małej delty co jest korzystne , moduł do cwu dostaniesz z każdą pompą haier w zestawie za 10 tys zł , ty dokupisz zawór 3 dr przełączający ok 350 zł filtr magnetyczny ok 350 zł a bojler nie musi mieć 300 litrów wystarczy spokojnie 150-200 litrów byle wężownica miała ciut pow 2m2 i tyle , pierwszylepszy kumaty kolega ci to poklei toć to robota dla baby a facet sobie nie poradzi ??? mnie wstyd byłoby się przyznać do tego a niech by twoja wybranka to nieopatrznie przeczytała to co sobie pomyśli ?

marcin.l
02-02-2022, 11:28
Nie mam podłogówki tylko zwykłe kaloryfery. Nie każdy się musi znać na wszystkim.
Nie rozumiem tylko tych firm co zdzierają niemiłosiernie. Powinno być taniej (bo 8% VAT zamiast 23) na wszystkim ale wychodzi duuużo więcej.
BTW za moduł CWU + sterownik do Haiera chcą 1500zł - 2500 :P

Jak ktoś ma wiedzę i chęci to ja chętnie zapłacę za zainstalowanie tego...

goguś
02-02-2022, 11:51
A ja ci mówię że za 10 tys zł dostajesz pompę ciepła z modułem , jak koles twierdzi że dodatkowo masz mu zapłacić to cię chce orżnąć , te moduły sa w zestawie i wiem to na 100 proc . nigdy nie byłem budowlańcem a od zera robiłem dom wraz z elektryką ogrzewaniem podłogowym oraz klejeniem płytek w łazience oraz na całej podłodze plus tysiąc innych i jakoś dałem radę , nie bądź pokoleniem ajfona :no::no:

marcin.l
02-02-2022, 12:40
I fajnie że sobie to zrobiłeś, ja nie mam takich aspiracji. Dlatego szukam kogoś kto mi to zrobi ale nie za 10 tys.

marcin.l
02-02-2022, 13:03
A jeszcze taki pomysł - może wymienić ten bojler na taki z dłuższą wężownicą a ten co mam (Kospel 140l) zastosować jako bufor ?

vr5
02-02-2022, 14:10
A jeszcze taki pomysł - może wymienić ten bojler na taki z dłuższą wężownicą a ten co mam (Kospel 140l) zastosować jako bufor ?

Ja mam zastosowany na powrocie bojler 100 l przy grzejnikach. Co do tego Kospela może być problem - w wodzie z wodociągów jest dużo brudu oraz może być też rdza. Trudno taki przepłukać dokładnie. Jak będą brudy to dostaną się do obiegu grzejników, a i wymiennik w PC może się zabrudzić. Na to że filtr szlamu nie przepuści bym nie liczył.

Pozostaw do czasu znalezienia nowego bojlera ten podłączony 140 l. - plusem takiego rozwiązania będzie to, że będzie trzeba tylko wężownicę wpiąć do PC przez zawór 3-drożny i nie rozkręcać całej instalacji c.w.u.

Napiszę Ci na skrzynkę coś o bojlerze, który leży u mnie w piwnicy.

benek161
18-06-2023, 20:07
Żeby nie tworzyć nowego tematu: co sadzicie o tym https://allegro.pl/oferta/pompa-ciepla-monoblok-7-5-kw-r32-komp-panasonic-13164002671
Podejrzewam że to zwykły on/off, składak na nie najgorszych gratach. Obstawiam że realna wydajność przy mrozach to 2-3kw. Interesuje mnie to bardziej jako grzanie w okresie przejściowym, w mrozy grzanie pelletem.
Pytanie jak z trwałością tego wynalazku? Warto w ogóle się interesować?

goguś
19-06-2023, 07:47
Raczej szukaj z wężownicą. W moim otoczeniu taki mieli i podłączyli, ale szybko wymienili bo się nie sprawdził.

Trochę późno ale odpiszę otóż miałem ten bojler podłączony najpierw z haierem 8kw monoblokiem i rewelka bo nagrzewanie 300 litrów z zimnego startu to max 50 minut a już zwykłe uzupełnienie z histerezy to max 20-30 minut ale międzyczasie zakupiłem drugi bojler z podwójną wężownicą zrobiłem obie szeregowo i razem ok 2m2 mają ale czas nagrzewania się wydłużył to raz a dwa że prąd podczas podgrzewania pobierany jest większy potem zmieniłem pompę ciepła na inną i podłączyłem obydwa bojlery szeregowo i ciepła woda z jednego wchodzi w drugi a prąd pobieramy zmniejszył się dwa razy no ale czas nagrzewania całości jest dłuższy to oczywiste i jedyne co ja mogę powiedzieć z mojego doświadczenia że dwupłaszcz zdecydowanie szybciej nagrzewa niż wężownica być może dlatego że mam firmy ACV a one praktycznie cały płaszcz mają .

goguś
19-06-2023, 07:52
Żeby nie tworzyć nowego tematu: co sadzicie o tym https://allegro.pl/oferta/pompa-ciepla-monoblok-7-5-kw-r32-komp-panasonic-13164002671
Podejrzewam że to zwykły on/off, składak na nie najgorszych gratach. Obstawiam że realna wydajność przy mrozach to 2-3kw. Interesuje mnie to bardziej jako grzanie w okresie przejściowym, w mrozy grzanie pelletem.
Pytanie jak z trwałością tego wynalazku? Warto w ogóle się interesować?

Grzać będzie grzała ale jak byś dołożył ok 4 tysiaki to masz porządnego haiera 5kw a on na bank ma lepsze parametry niż ta bo jest już sprawdzony kupa ludzi ma i chwali.