PDA

Zobacz pełną wersję : Klimatyzacja kanałowa strefowa z możliwością regulacji temperatury



bober02
27-01-2022, 22:33
Znalazłem taki oto artykuł i link z allegro na temat kanałowej klimatyzacji:

https://www.klimatyzacja.biz/artykuly/szczegoly/22960_system-niezaleznej-dystrybucji-powietrza-vaf
https://archiwum.allegro.pl/oferta/strefowa-klimatyzacja-kanalowa-do-domu-i10814243504.html

Chodzi mi o coś takiego dla mojego domu - kanałówka, z możliwością rozbicia na strefy, ale z możliwością kontroli temperatury w każdym z pokoi. I nie chcę multisplita, nie pasuje mi takie rozwiązanie z jednostkami wewnętrznymi itd, więc mam pytanie czy ktoś mozę wie jak się nazyuwa konkretny model/technologia który to obsługuje, żabym mógł sobie poczytać o cenach itd?

Owczar
28-01-2022, 09:15
Kanałówka z możliwością sterowania w każdym pokoju to koszt >50k za średniej wielkości dom.

Technologia to klimatyzator kanałowy albo więcej, system kanałów, przepustnic i automatyki sterującej bilansem powietrza. Najdroższe w tym rozwiązaniu to automatyka i montaż przez wykwalifikowaną firmę. Nie ma konkretnego rozwiązania - to jak klocki lego.

Fajny system kanałów to np climaver. Jest naprawdę cichy - sąsiad ma taki, ale bez regulacji stref. U niego robił Polski komfort jeśli dobrze pamiętam.

bober02
28-01-2022, 10:14
OK, w takim razie może przemyslę i zrobię kanałowe strefowe, np góra jako jedna strefa i dół jako druga, skoro indywidualne pokoje to drogie rozwiązanie...

Owczar
28-01-2022, 11:20
Poproś o przykładowe wyceny, ale takie były ceny 4 lata temu jak ja wyceniałem - teraz może być nawet drożej.
Miałem robić samemu, był już projekt, ale zmieniłem koncepcje na pasywne.
Ja planowałem to zrobić na 2 jednostkach żeby nie mieszać powietrza góra i dół i nie robić takich pionów. Jedna jednostka miała być na strychu i tutaj sterowanie strefowe na pokoje, a 2ga jako jedna na cały dół. Montaż w garażu plus kanały w suficie podwieszanym na climaver.

Swego czasu do klimatyzatorów LG można było dokupić regulator stref dość niedrogi. Tak samo do samsunga.
Jeśli zdecydujesz się na używanie tego cały rok, to możesz oszczędzić na kanałach wentylacji i nawiew dołożyć do klimatyzacji - ale tylko w przypadku gdy nie będzie regulacji pokojowej. Wtedy tylko wywiewy w łazienkach i kuchni musisz zrobić do wentylacji, a dla klimy w korytarzu np.

_John
28-01-2022, 23:54
https://www.mhi.info.pl/download/99?v=2529

Oczywiście cena tego rozwiązania jest dość spora.
W dodatku jest to niestandardowa aplikacja i znalezienie instalatora, który podejmie się takiej instalacji łatwe nie będzie.
Pewniakiem większość windować będzie cenę, by zatrzeć różnicę pomiędzy tym, a multisplitem którego montują na co dzień.
Innymi słowy - spore ryzyko.

Tak jak poprzednik wspomniał można taki system zbudować samodzielnie.
Ale unikałbym rozwiązań na jednostkach freonowych.
Przykładowo klimatyzator 7 kW ma przepływy na poziomie 900 - 1500 m3/h
Takie jednostki mają mały spręż i niewielki zakres regulacji
Kanały dystrybucyjne muszą mieć przekroje przynajmniej 200 mm.
Trzeba mieć na to miejsce.

Z jednostkami wodnymi (klimakonwektorami) jest łatwiej
W jej przypadku zakres regulacji przepływu jest ograniczony tylko możliwościami wentylatora.
I nie ma problemu, kiedy akurat tylko jedna przepustnica jest otwarta i wykorzystujesz 10% dostępnej mocy chłodniczej.
Aczkolwiek nie ma na rynku gotowca.
System trzeba skompletować.

ACCel
29-01-2022, 13:05
Najtańsze i najlepsze rozwiązanie jest wyjątkowo proste - stosujesz indywidualne klimatyzatory kanałowe dla każdego pokoju. Powinno się dać znaleźć w cenie do 3000zł/szt/2,5kW

TW Arizona
30-01-2022, 18:35
Witam

Dołączę się do tematu.

Niebawem będę robił kanałówkę w domu parterowym z poddaszem użytkowym. Na parterze jest kuchnia z wysokością 2,5-2,6 i otwiera się na jadalnię i dalej salon. Jadalnia i salon mają wysoki sufit ( ok. 4,5m) i łączą się z antresolą na poddaszu, na którym będą 2 małe pokoje plus małe WC. Na parterze są jeszcze 3 sypialnie, 2 łazienki i garderoba. Garaż, pom. gospodarcze i wiatrołap też są ale są nieistotne dla kanałówki ( tak mi się wydaje).

Rysunek parteru (http://www.forumbudowlane.pl/download/file.php?id=7713&mode=view) ( zaznaczone instalacje to wentylacja)
Rysunek poddasza (http://www.forumbudowlane.pl/download/file.php?id=7712&mode=view)

Kanały będe rozprowadzał po podłodze poddasza ( mam strop drewniany), w strefie brzegowej, koło murłat, bo tam znajdę miejsce na poprowadzenie kanałów fi 160mm.

Instalacja oparta będzie na 2ch jednostkach 2,5 lub 3,5kW ( z tego co widzę na necie to mało jest jednostek o mocy 2,5kW,). Jedna jednostka będzie grzała 3 sypialnie na parterze a druga, umieszczona w przestrzeni nad kuchnią, będzie ogrzewać jadalnię z salonem, wdmuchując powietrze dyszami dalekiego zasięgu. Jadalnio/salon ma dł 8m a wys. 4,5m.

Pytanie:

Czy kanały o średnicy 160mm, pomiędzy jednostką nr1 a anemostatami ( 125) będą wystarczające? Sypianie mają po około 12m2. Wywiew z tej strefy chcę zrobić w hall`u w obrębie sypialni. Niestety w miejscu zlokalizowania wyciągu, na poddaszu mogę schować tylko rury typu PE-FLEX o wys. max 8cm. Czy 4x75 wystarczy, żeby wyciągnąć powietrze z tej strefy ( 3x160mm nawiewy)?

Wyciąg z drugiej strefy, obsługiwanej z jednostki nad kuchnią, chciałbym zamontować pod sufitem poddasza w części antresoli, w szczycie klatki schodowej. Czy nie będzie problemu z cyrkulacją powietrza w salonie?

Co do klimatyzatorów to chciałbym , żeby urządzenia nie taktowały. Większość instalatorów przelicza metry x100W ale czy to nie będzie za dużo? Jednostki wewnętrzne 3,5kW mocy chłodniczej, zazwyczaj moc grzewczą maja około 4kW. Jednostka pierwsza będzie obsługiwała 3 sypialnie o łącznym metrażu 36m2. Jednostka nr 2 również będzie obsługiwała metraż 36m2 ale o większej kubaturze.

Co sądzicie o takich jednostkach:

Mitsubishi SRC25ZS-W1 / SRR25ZS-W
Rotenso Nevo N35Xi/UO35Xo 3,5 kW

a może jedna jednostka wewn. o większej mocy, np 5 - 6kW


Ważne, żeby miały ogrzewanie tacy ociekowej i sprężarki, żeby nie zamarzały zimą.

_John
01-02-2022, 15:10
Najtańsze i najlepsze rozwiązanie jest wyjątkowo proste - stosujesz indywidualne klimatyzatory kanałowe dla każdego pokoju. Powinno się dać znaleźć w cenie do 3000zł/szt/2,5kW
Ta...
Ale ma sobie powiesić 5 jednostek zewnętrznych na ścianie?
Czy może zamontować multi z jednostką zewnętrzną 7 kW (5 jednostek)

Dobre dla kogoś, kto odpala klimę na 1 godzinę, by wieczorem zbić temperaturę do akceptowalnego poziomu
Tylko, że to z komfortem nie ma nic wspólnego.