PDA

Zobacz pełną wersję : Dolne źródło poziome



plonkamarian1
29-01-2022, 22:32
Witam.
Czy dolne źródło zgodnie z prawem lub przepisami musi być wykonane na terenie działki czy może być na polu lub łące przylegającej do działki ?
Drugie zagadnienie w poziomym źródle dotyczy zastąpienia wykopanego piachu i nawiezieniu gliny lub innego materiału? Np. wymieszaniu jakiś ziem z kruszywem czy żużlem? Pod rozłożonymi rurami został by macierzysty materiał.
Czy dla kolektora poziomego są rury dłuższe niż 200 m lub czy da się je wydłużyć?

exetterenak
29-01-2022, 23:31
Na swojej działce możesz robić co chcesz o ile to zgodne na prawem.

ProStaś
30-01-2022, 10:40
Jak przylegające pole jest Twoje to spokojnie możesz kopać.
Jeśli chodzi o wymianę gruntu, w temacie dot. temp. DZ był user, który nawiózł glinę w miejsce piachu.
Czy to ma sens? Trzeba by zliczyć plusy i minusy. Stojąca woda wokół domu do plusów zdecydowanie nie należy, ale jak masz wolne pole....
IMHO więcej zabawy niż pożytku. Jak masz odpowiednio dużą działkę to lepiej zwiększyć powierzchnię wymiany ciepła (pow. zajmowaną przez kolektor). Taniej, prościej i w sumie bez jakiegoś dramatycznego pogorszenia warunków pracy PC.

Co do rur. Generalnie:
- rury do 150 m PE32
- do 200m PE 40
- lepiej więcej krótszych odcinków niż mniej a dłuższych (mniejsze opory./mniejsza obiegówka/lepszy COP),
- można łączyć rury poprzez zgrzewanie,

Koncepcję DZ można wrzucić do odpowiedniego wątku i poddać ocenie.

Powodzenia, pzdr

plonkamarian1
19-02-2022, 12:36
Powierzchnia pod dolne źródło około 1400 m2 suchy piach długość 100m tylko na długości 4 m zwężenie działki na szerokość 7 m. Ile pętli można by puścić
Dom kostka prl https://cieplo.app/wynik/qbpr
Nie chce mi załącznika dodać z widokiem działki.

Robaczywy
20-02-2022, 10:20
Ja zamawiałem rury na dolne źródło bezpośrednio u producenta - Pipelife i była możliwość kupienia zwoju pe40 do 400mb, ale robić taka pętle to bez sensu.

plonkamarian1
24-02-2022, 21:13
Jak wygląda porównanie dolnego źródła zakładając suchy piach zapotrzebowanie 8,1kW 16 tyś kWh pow. 120m2
1. odwiert pionowy 2x100m
2. poziomy 600 m2 400 mb rury
3. bezpośrednie parowanie 220m2

ProStaś
25-02-2022, 19:26
Jak wygląda porównanie dolnego źródła zakładając suchy piach zapotrzebowanie 8,1kW

To moc chłodnicza, czy cieplna?
Kolektor dobiera się do mocy chłodniczej pompy (chodzi o to, by grunt odebrał chłód zrzucany przez pompę do gleby i ogrzał glikol).
To ok. 3/4 mocy cieplnej.

Dalsze rozważania są dla mocy chłodniczej ok. 6 kW



1. odwiert pionowy 2x100m


Wystarczy w 90% przypadków glebowych. Jak Cię stać to naprzód.



2. poziomy 600 m2 400 mb rury

Narysuj. Jeśli rzeczywiście pow. czynna gruntu wynosić będzie 600 m2, to wystarczy w zupełności nawet dla piasku. Ja mam taką mniej więcej pow. gruntu dla swojej pompy. Też w żółtym piasku.



3. bezpośrednie parowanie 220m2

Kupa szczęścia, z przewagą kupy.
Zapomnij i nie idź tą drogą.

pzdr, udanych wyborów