PDA

Zobacz pełną wersję : Stuletni dom i pompa ciepła.



Krzychu_76
04-02-2022, 10:35
Cześć wszystkim.
Chciałbym zapytać o doświadczenia ludzi, którzy dobierali, montowali bądź użytkują pompę ciepła powietrze-woda w domu podobnym do mojego.
Zdecydowałem się poprosić Was o pomoc ponieważ co firma to inna moc proponuje. I tak od 6 do 16kW.
Planuje samodzielny montaz PC typu PW monoblok w domu o powierzchni ok. 125m2.
Ściany cegła pełna 50cm
Poddasze nieużytkowane bez ścianki kolankowej, izolacja połaci i nad jętką 15cm wełny
Stropy drewniane, między powierzchnią podłogi strychu A sufitem parteru 35 cm, w tym od 5 do 10 cm wełny
Podłoga na gruncie 15 cm styropianu.
Okna PCV standardowe dwuszybowe.
2 osoby do CWU bez wanny.
Dotychczasowe ogrzewanie piec na ekogroszek z podajnikiem tłokowym 26kW.
Zużycie węgla 4 tony na sezon. CWU latem podgrzewane elektrycznie

Chciałbym zaznaczyć że nie oczekuję gotowej recepty bo wiem że to nie jest możliwe
Proszę o podzielenie się doświadczeniem z PC w podobnych do mojego budynkach.

Pozdrawiam Was serdecznie.

Marco36
04-02-2022, 11:28
Wypadłoby wpierw trochę poczytać:

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?367213-Pompa-Ciep%C5%82a-powietrze-woda-na-grzejnikach-porady-uwagi

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?352987-POMPA-CIEP%C5%81A-i-grzejniki-zu%C5%BCycie-energii

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?355533-Instalacja-PC-monoblok-w-domu-z-grzejnikami

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?365618-Pompa-w-modernizowanym-domu

zamiast zaczynać od zakładania nowych tematów.

I policzyć OZC budynku.

Starsi forumowicze już się nieco wypalili, co chwila odpisując na podobne pytania.
4 tony na sezon i kocioł 26 kW - to tak strzelam, że przynajmniej o 10 kW za mocny na taki dom. By liczyć cokolwiek dalej, trzeba znać OZC.

asolt
04-02-2022, 12:11
Cześć wszystkim.
Chciałbym zapytać o doświadczenia ludzi, którzy dobierali, montowali bądź użytkują pompę ciepła powietrze-woda w domu podobnym do mojego.
Zdecydowałem się poprosić Was o pomoc ponieważ co firma to inna moc proponuje. I tak od 6 do 16kW.
Planuje samodzielny montaz PC typu PW monoblok w domu o powierzchni ok. 125m2.
Ściany cegła pełna 50cm
Poddasze nieużytkowane bez ścianki kolankowej, izolacja połaci i nad jętką 15cm wełny
Stropy drewniane, między powierzchnią podłogi strychu A sufitem parteru 35 cm, w tym od 5 do 10 cm wełny
Podłoga na gruncie 15 cm styropianu.
Okna PCV standardowe dwuszybowe.
2 osoby do CWU bez wanny.
Dotychczasowe ogrzewanie piec na ekogroszek z podajnikiem tłokowym 26kW.
Zużycie węgla 4 tony na sezon. CWU latem podgrzewane elektrycznie

Chciałbym zaznaczyć że nie oczekuję gotowej recepty bo wiem że to nie jest możliwe
Proszę o podzielenie się doświadczeniem z PC w podobnych do mojego budynkach.

Pozdrawiam Was serdecznie.
Nie ma dwóch identycznych przypadków, doswiadczena innych mogą jedynie nieco rozjasnic temat.
Tak jak napisał Marco zacznij od ozc. To jest podstawa wszystkiego.

goguś
04-02-2022, 13:20
Ale nawet to jak rzetelnie wypełni to już jakoś orientacyjnie coś będzie wiedział , https://cieplo.app/start ja na czuja w takim domu pewnie z 8kw bym założył ale to ja .

Elfir
04-02-2022, 14:00
podobno powstały wysokotemperaturowe pompy ciepła, właśnie z myślą o starym budownictwie, o dużym zapotrzebowaniu na ciepło i z typowymi grzejnikami.

asolt
04-02-2022, 14:05
Ale nawet to jak rzetelnie wypełni to już jakoś orientacyjnie coś będzie wiedział , https://cieplo.app/start ja na czuja w takim domu pewnie z 8kw bym założył ale to ja .

Kazdy sam dla siebie moze zainstalowac pompe o mocy jakiej chce, jego wybór, jego odpowiedzialnosc, w razie złego doboru bedzie miał pretensje do samego siebie.
Ja bez obliczen nic bym nie zainstalował chciaz zajmuje sie tym zawodowo i na bieząco. Te 8 kW w stosunku do zuzycia wegla oraz na podstawie przypadków które miałem w praktyce to za mało. Ale to tylko zgrubne szacowanie.

vr5
04-02-2022, 14:28
@Krzychu_76

Jak sprzedawca sprzeda pompę o większej mocy to ma większy zysk.
@Marco36 też ma dom raczej leciwy i "ciągnie" na 6 kW kolejny sezon. U mnie podobna sytuacja.

Po zrobieniu OZC będziesz wiedział co i jak.

Krzychu_76
04-02-2022, 19:16
Zapomniałem dopisać istotną informację: PC zamierzam wspomagać grzałkami.

raddar
04-02-2022, 20:10
Ja mam dom grubo ponad 100 letni . 210 metrów, pompa t-cap 9KW ,100% grzejniki. Węgla szło u mnie też 4 tony a ciepłą zimą nawet mniej. (region dolny śląsk czyli raczej cieplejszy klimat) Od początku sezonu ( październik 2021) do dziś pompa zużyła wg podlicznika niecałe 2800 KW . W domu temperatura 23 stopnie w dzień , 22 w nocy . Ocieplenie to ściany:10 cm styropianu białego ,poddasze :30 cm wełny . Okna 3 szybowe . Słaba izolacja piwnicy. Wg ciepła właściwego wychodziło 9,2 Kw
Według mnie zacznij od izolacji i jeśli zostaniesz na grzejnikach to raczej będziesz musiał dołożyć chyba że teraz masz przewymiarowane.

Arturo1972
04-02-2022, 20:30
podobno powstały wysokotemperaturowe pompy ciepła, właśnie z myślą o starym budownictwie, o dużym zapotrzebowaniu na ciepło i z typowymi grzejnikami.
Jest to zwykły marketing, moja pompa grzeje wodę do 56st.C czyli typowej temperaturze zasilania dla grzejników ściennych w starych domach a jest to zwykły T-CAP 9kW,którego użytkuje w nowym domu i to energooszczędnym.
Myślę, że każda pompa p-w a nie tylko moja ma takie możliwości, wszak każda musi grzać cwu czyli do jakiś 45st.C .

Naturalnie przy ogrzewaniu nie potrzebuje takiej temp.zasilania bo kończę na 35st.C ale przy cwu wchodzi na 56st.C bez problemu.

SzymonKc
04-02-2022, 21:04
Oczywiście da się to ogrzać pompą ciepła, trzeba tylko wiedzieć jaką.

Po pierwsze budynek znacznie odbiega od standardów współczesnego budownictwa, raczej nikt nie zgadnie obciążenia cieplnego, mostki cieplne to tam też będą odbiegające od skatalogowanych.

Po drugie instalacja grzewcza, wielkości grzejników, średnice rur, to trzeba znać żeby oszacować wymaganą temperaturę zasilania i możliwe do uzyskania przepływy w instalacji (jedno i drugie są ze sobą powiązanie).

Krótko mówiąc nie ogarniesz tego na forum, ani nie ogarnie tego przypadkowy instalator, to wymaga gruntownej analizy, inaczej będzie albo za mała moc, albo za niska temperatura zasilania instalacji, albo koszty pompy przestrzelone o 50% w górę.

Elfir
05-02-2022, 16:10
bo kończę na 35st.C ale przy cwu wchodzi na 56st.C bez problemu.

Podobno podgrzewa do 70 stopni bez grzałki przy średnim mrozie.

Arturo1972
05-02-2022, 19:56
Podobno podgrzewa do 70 stopni bez grzałki przy średnim mrozie.
Jeśli tak to jest różnica.

Marco36
05-02-2022, 22:29
Krzychu_76

Nie znam Twojego domu - to za ciebie OZC nie policzę.
Nie wiem ile masz okien, ani jakie są duże.
Okolica Poznania to II strefa klimatyczna do -18*C.
Wstępnie wypełniłem kalkulator danymi przez ciebie podanymi i obie kalkulacje nie pokrywają się ze zużyciem ekogroszku jakie masz obecnie.

https://cieplo.app/wynik/pzwd

Gdy podaję tylko parter to wychodzi 5,5 kW i powinieneś spalać ok. 2 T groszku.
Gdy podaję z poddaszem to wychodzi 9.1 kW i spalanie groszku kalkulator podaje na 3,1 T - znów nie pokrywa się z Twoimi 4 Tonami.

Popraw powyższą kalkulację, lub wykonaj nową:

https://cieplo.app/start

Krzychu_76
05-02-2022, 22:47
Starsi forumowicze już się nieco wypalili
Też bym się wypalił gdybym miał się przebijać przez setki postów bez związku.
Żaden z domów z postów przez Ciebie podanych nie jest nawet w połowie podobny do mojego.
Tak więc jeśli Twoim hobby jest pisać byle co byle pisać... to możesz sobie darować.
Dziękuję i pozdrawiam.

Marco36
05-02-2022, 22:57
I właśnie dlatego masz policzyć OZC swojego domu,
bo wróżkami nie jesteśmy.

Krzychu_76
05-02-2022, 22:58
Wstępnie wypełniłem kalkulator

Wstępnie tego typu kalkulatory wypełniam od roku.
I gdyby 90% fachowców zaproponowało mi pompę o zbliżonych parametrach A wyniki obliczeń byłyby jednoznaczne to nie zakladalbym tak bezmyślnych tematów

Krzychu_76
05-02-2022, 23:02
I właśnie dlatego masz policzyć OZC swojego domu,
bo wróżkami nie jesteśmy.
Tu nie ma co wróżyć. Nie o tym jest wątek

Krzychu_76
05-02-2022, 23:12
I widzisz młody inwestorze
Bardzo miłe z Twej strony byłyby te słowa gdybym młodym inwestorem nie był 20 lat temu.


I gdybyś był poważnym i chociaż trochę ogarniętym gościem to byś podziękował za pierwszą radę doświadczonego forumowicza i zrobił audyt energetyczny tego domu i miałbyś wszystkie swoje wątpliwości rozwiane.
Ale widocznie jesteś z pokolenia "500+" to moje zdanie jest takie-radz sobie sam albo zgłoś się do MOPS-u lub biura poselskiego PIS o pomoc !
Reszty przez wzgląd na Pański (domniemany) wiek nie skomentuję.

Marco36
06-02-2022, 10:35
Bardzo miłe z Twej strony byłyby te słowa gdybym młodym inwestorem nie był 20 lat temu.


Reszty przez wzgląd na Pański (domniemany) wiek nie skomentuję.

"Młodym" - bo zielonym w temacie.


Też bym się wypalił gdybym miał się przebijać przez setki postów bez związku.
Żaden z domów z postów przez Ciebie podanych nie jest nawet w połowie podobny do mojego.
Tak więc jeśli Twoim hobby jest pisać byle co byle pisać... to możesz sobie darować.
Dziękuję i pozdrawiam.

Opryskliwym - bo nie dostał odpowiedzi podanej na złotej tacy.

A mój pierwszy wpis był odpowiedzią na Twoje pierwsze pytanie:

Cześć wszystkim.
Chciałbym zapytać o doświadczenia ludzi, którzy dobierali, montowali bądź użytkują pompę ciepła powietrze-woda w domu podobnym do mojego.
...

1 link - opisany mój 100 letni dom. I działanie P.C.-P.W. Split
2 link - wiele różnych domów.
3 link - opisany dom bobrow - też starszy dom i P.C. monoblok
4 link - opisany dom JaceRze - też starszy dom

Przy Twojej opryskliwości zastanawiam się czy na tym wpis zakończyć?!?



Namieszałeś ze swoim domem i do innych masz pretensje, że odstaje od reszty domów :stirthepot:

15cm w podłogach w 100 letnim domu - niespotykane (domena nowych domów).
Za to masz słabą izolację dachu.
5 cm w stropie można pominąć - ogrzewasz grawitacyjnie nieużywany strych, nad którym jest 15 cm wełny.

to już daje 9,5 kW zapotrzebowania: https://cieplo.app/wynik/q0dr

dalej albo masz tak duże mostki termiczne, albo kocioł ma niższą sprawność niż założone w kalkulatorze 80%, albo grzejesz dom do wyższej temp. niż założyłem w kalkulatorze +22*C. Skoro spalasz 4 Tony a wg kalkulatora powinno starczyć 3,2 Tony.

Jak nie masz zamiaru grzać strychu - to dołóż 15 cm izolacji na strop - starczy P.C. o mocy 6-8 kW ( w zależności jaką firmę kupisz). Wtedy OZC schodzi do 5,5 kW - https://cieplo.app/wynik/q0gk
Jak chcesz strych grzać - to dołóż 10 cm izolacji pod krokwie, na całą powierzchnię dachu. Po dociepleniu OZC spada do 8,9 kW. Wtedy będzie potrzebna P.C. o mocy w zakresie 9-12 kW.
Dokładniej się nie da - bo wróżką nie jestem i nie wiem jakie masz mostki termiczne.

Na zdrowie i popraw się.

edit..
W nowych domach jest zachowana ciągłość izolacji.
W starszych domach - mostki termiczne to cienka izolacja we wnękach okiennych.
A przy zamknięciu ścian od zewnątrz styropianem - pozostaje przewodność pionowa we ścianach zewnętrznych. Zarówno do góry - gdy wełna w dachu nie zachodzi na mur i nie łączy się ze styropianem na zewnątrz (ciepło promieniuje przez czoło muru do góry) oraz w dół do fundamentów, a z fundamentów do gleby.
Gdy izolacja pozioma ma pęknięcia i do muru dostaje się wilgoć z gleby, to ucieczka ciepła rośnie x3 w takich wilgotnych miejscach.

asolt
06-02-2022, 13:27
Wstępnie tego typu kalkulatory wypełniam od roku.
I gdyby 90% fachowców zaproponowało mi pompę o zbliżonych parametrach A wyniki obliczeń byłyby jednoznaczne to nie zakladalbym tak bezmyślnych tematów

Uparłes sie aby nie miec profesjonalnego, dokladnego i rzetelnego ozc. Wypełnienie nawet kilkunastu kalkulatorów nie daje zadnej gwarancji uzyskania poprawnego wyniku.
Co do fachowcw to oni tez bazują na kalkulatorach i efekty tego są jak widac. Po co zakładac taki temat, po prostu zlecic obliczenia. Kilku forumowiczów w tym wątku to sugeruje, ale Ty wiesz lepiej co i jak, a dyskusja czasem schodzi ponizej akceptowalnego poziomu.

Krzychu_76
07-02-2022, 10:32
Widzisz Marco36 traktujesz mnie protekcjonalnie, radzisz jak żyć a nie odróżniasz powierzchni grzewczej od ogrzewanej.


Ale nawet to jak rzetelnie wypełni to już jakoś orientacyjnie coś będzie wiedział , https://cieplo.app/start ja na czuja

w takim domu pewnie z 8kw bym założył ale to ja .
Po ruku analizowania tematu jestem prawie przekonany do 9kW więc by się pokrywało. :) Do tego grzałka 6kW na CO i 1,5kW na CWU.



Według mnie zacznij od izolacji i jeśli zostaniesz na grzejnikach to raczej będziesz musiał dołożyć chyba że teraz masz przewymiarowane.

Właśnie nie chcę zamykać starego domu w termos. Po za tym jedynym elementem dachu wystającym za płaszczyznę ściany jest rynna więc doklejenie jakiejkolwiek izolacji niesie ze sobą kolejne koszty. Jeśli już to nie w tej dekadzie bo póki co mam w planie dość pracy z wymianą źródła ciepła i rewolucją w kotłowni. A muszę to zrobić teraz bo uchwała antysmogowa...
Grzejniki raczej przewymiarowane jak na ogrzewanie węglowe.



I policzyć OZC budynku.

4 tony na sezon i kocioł 26 kW - to tak strzelam, że przynajmniej o 10 kW za mocny na taki dom. By liczyć cokolwiek dalej, trzeba znać OZC.

Rozumiem, że zrobiłeś u siebie obliczenie OZC i wynik wziąłeś w ciemno?
Wiadomo, że 26 kW to stanowczo za duży kocioł. Pewnie poprzedni właściciel domu zaufał instalatorowi.
A te 4 tony węgla... No cóż.
1. Kocioł jest przewymiarowany
2. Kocioł jest z podajnikiem tłokowym - żeby go dobrze wysterować trzeba by z miesiąc spędzić w kotłowni.
3. Kocioł ma ponad 10 lat
4. Nie można obniżyć temperatury zasilania np do 55 stopni bo na powrocie będzie 45 i będzie jeszcze mniej sprawny i będzie dmuchał, sypał, dmuchał, sypał...




Uparłes sie aby nie miec profesjonalnego, dokladnego i rzetelnego ozc. .
Gwarantujesz, że jak wykonam profesjonalne OZC będę mógł jego wynik wziąć w ciemno?

goguś
07-02-2022, 10:51
Mnie kalkulator z ciepłowłaściwie się sprawdził i od 3 lat w zasadzie zgadza się wszystko co w tym czasie jeszcze poprawiłem z dociepleniem i zapotrzebowaniem ciepła a różnica 1kw w tę lub tamtą w domu z lat 40-tych to praktycznie żadna różnica dla mnie pomijalna , 120m2 przy mrozach mnius 20 max 4,5kw a średnia coś ok 2,4kw i to się sprawdza ale szyki psuje mi poddasze które w zasadzie nigdy nie grzeję a jak mi się zwalą goście czego nie planowałem a praktycznie są nonstop to podskoczy do 6,5kw ale tam paskudzą mi kaloryfery cały szyk , ktoś powie bzdura że dom ma mieć tyle ciepła ile potrzebuje a ja na to też mogę odpowiedzieć z doświadczenia że to bzdura a dlaczego ? , na parterze mam podłogówkę 100% ale nie wiem czemu też dwa kaloryfery nigdy nie grzane 160x60 oraz 120x60 ,podłogówka zasilana srednio 28 stopni w domu 23-24 moc na kotle ok 2,5kw natomiast jak eksperymentalnie wyłączę podłogówkę i zasilę te pożal się boże kaloryfery temp 65 stopni to nie są one w stanie zagrzać całego parteru a wskazania na kotle to nie mniej niż 7kw , bez sensu ale tak to wygląda nawet po trzech dniach , myślałem na początku że to będzie na takie zimne letnio jesienne okresy aby szybko zagrzać i to był błąd , lepiej grzać podłogówką tydzień niż tymi wrednymi kaloryferami połowę dnia , za miesiąc podłączam pompę ciepła i w końcu z czystym sumieniem tego złomu sie pozbędę tzn kaloryferów na parterze no i na poddaszu jakieś suchą podłogówkę muszę sklecić lub ogrzewanie ścienne byle nie kaloryfery , mam ich serdecznie dosyć :lol2::lol2::lol2:

asolt
07-02-2022, 11:37
Gwarantujesz, że jak wykonam profesjonalne OZC będę mógł jego wynik wziąć w ciemno?

Mogę gwarantowac jedynie własne obliczenia ozc, zresztą gwarantuje to juz od 12 lat. Za obliczenia innych nie odpowiadam.

Marco36
07-02-2022, 17:06
Widzisz Marco36 traktujesz mnie protekcjonalnie, radzisz jak żyć a nie odróżniasz powierzchni grzewczej od ogrzewanej.




U mnie też kalkulator z Ciepło Właściwie się sprawdził.
I oczekiwałem, że po przeczytaniu podlinkowanego pierwszego tematu zrobisz obliczenia na CW i podasz wynik.

Próbowałem doradzić, ale zamiast podać obliczenia OZC - to wolisz nosa zadzierać - bo wszyscy chcą Ci krzywdę zrobić.
Nie odpowiadasz na pytania, tylko wyciągasz pojedyncze zwroty z wpisów sprzed kilku dni by postawić się okoniem - to jakiego traktowania w zamian oczekujesz?