PDA

Zobacz pełną wersję : Delta DZ, a moc odbierana z dolnego źródła



Owczar
04-02-2022, 14:04
Planuje dodać zliczanie chłodu pobieranego z DZ do pasywnego chłodzenia w panelu pompy ciepła.

Bez sensu byłoby montować ciepłomierz na DZ, tym bardziej, że to zabawa bardziej w celach statystycznych czy ciekawości.

Zastanawiam się jak przełożyć deltę DZ na ilość energii odbieranej. W pompie mam zamontowany ciepłomierz. Jeśli wezmę aktualną energię produkowaną, odejmę energię pobieraną przez sprężarkę, to dana delta będzie odpowiadała tej ilości energii? Dobrze rozumuję?

Wtedy zachowując ten sam przepływ (małe zmiany temperatury, ten sam obwód) mogę sobie przeliczać ciepło pobierane przez DZ podczas chłodzenia na podstawie zmian delty. 2 czujnikami temperatury będę mógł ogarnąć całośc.

Zakładam, że 100% energii produkowanej przez sprężarkę zamieniane jest w ciepło w GZ.

Kaizen
04-02-2022, 21:19
Przy pasywnym tak.

Przepływy przez DZ masz zmienne? Może wystarczy je zmierzyć przez jakiś czas - i potem znając przepływ wystarczy różnica temperatur.

Owczar
04-02-2022, 21:30
Są stałe. Pompka zawsze pracuje na max.
Żeby zmierzyć musiałbym wpiąć gdzieś przepływomierz, a nie chce już kolejnego wąskiego gardła tam robić. Opory i tak są spore latem.
Jedyne co, to opory zmienia się wraz ze zmianą temperatury, więc do końca stale nie będą. Ale pomiar delty postaram się zrobić w średnich warunkach.
To i tak tylko będzie dla zaspokojenia ciekawości.

Kaizen
04-02-2022, 21:37
Czekaj, bo coś mi tu ze sprężarką w chłodzeniu pasywnym nie pasuje.
W GZ co wpuszczasz? Ten sam czynnik, co w DZ? A odejmować chcesz CWU które ogrzeje sprężarka?

Skoro masz ciepłomierz na GZ - to przecież z gruntu pobierzesz właśnie tyle chłodu (plus ciepło wytworzone przez pompy obiegowe - ale też nie całe, bo część oddadzą do wody, a część do pomieszczenia w którym są).

Owczar
04-02-2022, 21:54
Chce zmierzyć podczas grzania CWU ciepło produkowane przez pompę ciepła - ciepłomierz na GZ.
Przykładowo moc będzie 7kW. Energia pobierana przez sprężarkę 1.8kW, a delta DZ dajmy na to 4 stopnie.
Kalkulacja by wyglądała tak 7kW - 1.8kW = 5.2kW. Zakładam, że tyle w czasie pobierane jest z DZ przy delcie 4 stopnie. Czyli na 1 stopień delty przypada 1.3kW energii.
Nie interesuje mnie wtedy ciepło właściwe glikolu ani rzeczywisty przepływ.

Potem ta sama pompa DZ napędza układ do chłodzenia. Mierze temp na wejściu i za wymiennikami. Różnicę mnoze na 1.3kW.