PDA

Zobacz pełną wersję : Pompa ciepła dom 210-340m2



emko246
07-02-2022, 22:18
Dzień dobry,
Czy orientują się Państwo jaką pompę ciepła do domu z grzejnikami + podłogówką w łazienkach:
Parter 250m2 po podłodze wewnątrz pomieszczeń (i użytkowych jest o 40m2 mniej czyli 210m2. W tych 40m2 utrzymać trzeba temperaturę 10 stopni - garaż z grzejnikami na upartego można odłączyć).
poddasze użytkowe 90m2 po podłodze, które jest nieużywane, jednak są grzejniki skręcone na minimum i temperatura powinna być w granicach 10 stopni, lepiej nie odłączać ogrzewania z uwagi na łazienki
Powierzchnia zabudowy domu 310m2
Parter kubatura 1244m3
Powierzchnia dachu 500m2
Parter 250m2
Poddasze 90m2
Według projektu (chyba ten projekt zakładał dane bez poddasza użytkowego 90m2):
zapotrzebowanie na moc cieplną 12 624Watt
Zapotrzebowanie na moc cieplną wentylacji 3 222 W
Zapotrzebowanie na m2 powierzchni ogrzewanej 62,9W/m2
Zapotrzebowanie na m3 kubatury ogrzewanej W/m3 23,3

Współczynnik przenikania ciepła 0.329 W/m2k
Ściana zewnętrzna styropian 12 cm
Grubość ściany 37 cm (u220 25 cm + 12 cm styropian)
Kubat
Pustak ścienny typu Max 138 188x288x138

Według projektu powinno być zastosowane (chyba w wersjji bez poddasza użytkowego):
Kocioł stalowy opalany węglem 15kW lub
Kocioł stalowy opalany drewnem 25kW

Według świadectwa energetycznego budynku:
roczne jednostkowe zapotrzebowanie na energię użytkowa
ogrzewanie i wentylacja 74,72 kWh/m2rok
ciepła woda 11,28 kWh/m2rok
suma 86 kWh/m2rok


Podejrzewam, że w takiej konfiguracji jak wyżej zapotrzebowanie na moc z ciepłą wodą użytkową powinno być koło 19kW mocy i dostarczyć trzeba będzie około 29 240kWh
Grzejniki zamontowane na moc 13 kW na parterze nie licząc podłogówki + poddasze

W domu zamontowany piec gazowy 24,5kW i kominek z płaszczem wodnym 26kW. Pompa użytkowana by była w trybie biwalentnym (piec gazowy lub kominek jako alternatywa na mrozy lub awarię, braku zasilania - zasilanie wtedy z przetwornicy)

III klasa klimatyczna

Zbiornik buforowy 500l ( dokładna pojemność 463L w tym 272,6l zbiornik na CO oraz 190,5l CO CWU) - są dwa wolne wejścia do zbiornika CO - jedno można by wykorzystać na podłączenie pompy (hydroboksu) w szereg ze zbiornikiem i wykorzystanie buforu

Pompa jaka mnie interesuje to split

Czy pompa HU163MA U33 + HN1636M NK5 będzie prawidłowym wyborem do grzania do temperatury na zewnątrz -10 stopni później gaz lub drewno?

asolt
08-02-2022, 06:25
D.......
Podejrzewam, że w takiej konfiguracji jak wyżej zapotrzebowanie na moc z ciepłą wodą użytkową powinno być koło 19kW mocy i dostarczyć trzeba będzie około 29 240kWh
Grzejniki zamontowane na moc 13 kW na parterze nie licząc podłogówki + poddasze

W domu zamontowany piec gazowy 24,5kW i kominek z płaszczem wodnym 26kW. Pompa użytkowana by była w trybie biwalentnym (piec gazowy lub kominek jako alternatywa na mrozy lub awarię, braku zasilania - zasilanie wtedy z przetwornicy)
....
Zbiornik buforowy 500l ( dokładna pojemność 463L w tym 272,6l zbiornik na CO oraz 190,5l CO CWU) - są dwa wolne wejścia do zbiornika CO - jedno można by wykorzystać na podłączenie pompy (hydroboksu) w szereg ze zbiornikiem i wykorzystanie buforu

Pompa jaka mnie interesuje to split

.....?

Zeby był komplet to zamontuj jeszcze kocioł stałopalny na ekogroszek, kocioł elektryczny i kable w posadzce.
A na powaznie to jest jak mniemam nowy dom bo wskazuje na to wartosc Ep z charakterystyki energetycznej.
Po co :
1) grzejniki i podłogówka, nie moze byc sama podłogówka
2) kominek z płaszczem wodnym, dla spełnienia atawistystycznych pragnien nie wystarczy sama koza?
3) kocioł gazowy, planując PC
4) bufor do PC, rozumiem ze do kominka z płaszczem wodnym, ale patrz pkt 2
5) opierac sie na danych z projektu, sama wartosc Ep pokazuje ze obliczenia cieplne są na sztukę.

Spróbuj odpowiedziec sobie na te pytania, oczywiscie wszystko to mozesz sobie zamontować, sensu ekonomicznego nie ma tym za grosz, kłopotliwa i skomplikowana automatyka do kompletu, ale któż bogatemu zabroni.
Jezeli chodzi o moc PC to tylko dokladne i rzetelne obliczenia OZC dadzą odpowiedz,

emko246
08-02-2022, 13:00
Dom był wybudowany w roku 2008-2012. Chodzi o dostosowanie domu do pompy ciepła w związku z istniejąca fotowoltaiką. Kominek lub kocioł gazowy jest od nowości i myślę że to plus - może przydać się na temperatury poniżej 10 stopni na minusie

Andrzej5101
08-02-2022, 15:03
Czy pompa HU163MA U33 + HN1636M NK5 będzie prawidłowym wyborem do grzania do temperatury na zewnątrz -10 stopni później gaz lub drewno?
Prawidłowo dobrana PC obsłuży budynek w pełnym zakresie temperatury minusowej,
Bez starannego OZC się nie obejdzie

emko246
14-06-2022, 01:19
Czy zbiornik od centralnego (bufor kominka) 272l będzie dobrym pomysłem wykorzystać w w/w przypadku zamontowania pompy ciepła? Na dobrą sprawę to mogę z niego zrobić bufor 463l, łącząc pompą zbiornik od CWU 190,5l z tym zbiornikiem 272l - w sumie to ten sam zbiornik - są dwa zbiorniki w jednym zasobniku. Mam osobną pompę ciepła do grzania ciepłej wody to ten zbiornik do CWU nie jest mi potrzebny. Tym bardziej, że przy niższej temperaturze wody na podłogówce i grzejnikach nie zagrzeje wody do wymaganego poziomu
Wylot ciepłej wody z PC pójdzie na grzejniki + podłogówkę, a powrót z grzejników i podłogówki do zbiornika 272l + 190l = 463l CO i ze zbiornika na wejście zimnej wody do pomy ciepła.
Ewentualnie mogę zamontować wentylatory do grzejników, żeby wydusić z nich odpowiednią moc.