PDA

Zobacz pełną wersję : Split czy monoblock - puszczenie przewodów po stropie.



Damian1M
09-02-2022, 11:30
Wykańczam dom i przymierzam się powoli do pompy ciepła. Mój projekt ma nietypowo usytuowaną kotłownie bo od frontu. Nie chcę jednostki zewnętrznej przed domem, chciałbym ją zamontować od wschodu. Pomiędzy kotłownią a ścianą wschodnią jest 6m garażu (garaż w bryle). Dom jest parterowy i mogę puścić przewody wodne/gazowe po stropie w ociepleniu. Dodatkowo sam garaż jest ocieplony od wewnątrz i mogę te przewody schować w suficie.
Gdybym jednak puszczał przewody po stropie to instalacja wyglądała by tak:
Jednostka zewnętrzna/monoblok - przewody pionowo do góry w elewacji 2m, przewody po stropie w ociepleniu 6m, zejście w kotłowni po ścianie 1-2m.
Czy w przypadku takich odległości lepiej będzie wybrać splita czy monoblock też będzie działać? Ewentualne straty będą mniejsze na wodzie czy gazie?

pandzik
09-02-2022, 11:43
E tam, kombinujesz. Pompę ciepła Buderusa np. mógłbym w salonie postawić. Będzie ozdobą. :)

Damian1M
09-02-2022, 13:11
Jednostkę zewnętrzną? :-)
Panie... to jak tak nie chce.

mariuszkalety
09-02-2022, 17:26
Wykańczam dom i przymierzam się powoli do pompy ciepła. Mój projekt ma nietypowo usytuowaną kotłownie bo od frontu. Nie chcę jednostki zewnętrznej przed domem, chciałbym ją zamontować od wschodu. Pomiędzy kotłownią a ścianą wschodnią jest 6m garażu (garaż w bryle). Dom jest parterowy i mogę puścić przewody wodne/gazowe po stropie w ociepleniu. Dodatkowo sam garaż jest ocieplony od wewnątrz i mogę te przewody schować w suficie.
Gdybym jednak puszczał przewody po stropie to instalacja wyglądała by tak:
Jednostka zewnętrzna/monoblok - przewody pionowo do góry w elewacji 2m, przewody po stropie w ociepleniu 6m, zejście w kotłowni po ścianie 1-2m.
Czy w przypadku takich odległości lepiej będzie wybrać splita czy monoblock też będzie działać? Ewentualne straty będą mniejsze na wodzie czy gazie?

U mnie na monobloku Stiebla między jednostkami mam około 15m rury. Nie mam jednak takich skoków wysokości bo wszystko mieści się w 80cm skierowanych w dół Też musiałem kroić elewacje bo inaczej pompa stala by praktycznie na wejściu do budynku.

klaudiusz_x
13-02-2022, 04:30
Dla splita, pewnie nie ma znaczeniami dla monobloka, odpowietrzniki powinny załatwić sprawę. Straty będą, ale to tylko 2 zaizolowane rury.

Nurek_
13-02-2022, 06:36
A czemu nie puścisz przewodów w styropianie pod wylewką? Za późno już na to?

Damian1M
14-02-2022, 13:00
Dokładnie już jest za późno. Wylewki wylane a w garażu i tak nie mam ocieplonej podłogi.
Cały czas nastawiałem się na ogrzewanie gazem z racji, że mam go pod nosem ale patrząc na to wszystko co się dzieje zamontowałem właśnie PV i będę grzał prądem. Z tego co czytam chyba lepszym wyjściem będzie przesyłanie gazu niż wody.