PDA

Zobacz pełną wersję : Hybryda: PC + Piec gazowy



Zielony309
13-02-2022, 19:59
Cześć,
Obecną sytuacja na rynku energetycznym skłoniła mnie do przemyśleń. Buduję dom 160m2 +garaż 30m2. Kotłownia uzbrojona w piec gazowy-czeka na uruchomienie przez serwis. 100% ogrzewanie podłogowe.
W kotłowni piec 1 funkcyjny (polski Termet) , zbiornik galmet 120l.
Zastanawiam się czy konieczne przy dołożeniu PC do tego układu jest zastosowanie bufora ciepła.
Czy układ spięty szeregowo miałby racje bytu?

Owczar
13-02-2022, 22:44
Przeliczyles ile wyniesie roczny koszt grzania gazem, a ile pompą ciepła?

Jak już masz gaz i instalacje to pomysł całkowicie bez sensu.

Andrzej5101
14-02-2022, 08:52
Zastanawiam się czy konieczne przy dołożeniu PC do tego układu jest zastosowanie bufora ciepła.
Czy układ spięty szeregowo miałby racje bytu?
Przy podłogówce fachowo zainstalowanej - bufor ciepła jest zbyteczny,
PC -należy wpiąć równolegle -aby można jeden czy drugi układ zamykać

Robaczywy
14-02-2022, 12:11
To czy bufor do PC jest potrzebny zależy od górnego źródła, to że jest ono podłogówką to zbyt mało informacji.

Chris Zielonka
14-02-2022, 12:18
Można zmontować układ dwóch źródeł ciepła na sprzęgle hydraulicznym za niewielkie pieniądze ok 400zł, gdzie pompy ciepła aby nie zamarzła dopilnuje kocioł gazowy.Zależnie od zasterowania może on tez załączać się jako wspomaganie pompy w przypadku spadku jej wydajności. Takie połączenie jak gaz i PC wydaje się być bardzo dobre. Z czasem można dorzucić PV i jest naprawdę dość bezpiecznie.

CityMatic
14-02-2022, 16:27
Cześć,
Obecną sytuacja na rynku energetycznym skłoniła mnie do przemyśleń. Buduję dom 160m2 +garaż 30m2. Kotłownia uzbrojona w piec gazowy-czeka na uruchomienie przez serwis. 100% ogrzewanie podłogowe.
W kotłowni piec 1 funkcyjny (polski Termet) , zbiornik galmet 120l.
Zastanawiam się czy konieczne przy dołożeniu PC do tego układu jest zastosowanie bufora ciepła.
Czy układ spięty szeregowo miałby racje bytu?
A zastanawiałeś się jeszcze co to za hybryda? i czemu ma służyć prócz ogrzewania?
Zestaw: piec na paliwo odnawialne + PC lub Piec na paliwo odnawialne + Gaz to jest hybryda - w Twoim przypadku zrobiłeś coś takiego - elektryczny samochód plug in i dokładasz LPG jaki jest sens ekonomiczny Twojego przedsięwzięcia?

Chris Zielonka
17-02-2022, 06:12
Czemu ma służyc prócz ogrzewania system grzewczy ? City Matic ma go zapewne dla ozdoby.
Skoro kotłownia gazowa już jest a ceny poszybowały w kosmos to logiczna wydaje się chęć zamontowania czegoś co ogrzeje taniej. Pompa ciepła wydaje się byc tu jak najbardziej na miejscu - przejmie większość roboty bez większej inwazji w juz istniejący układ a gazowiec ją uzupełni w najgorsze dni. Na dokładkę zostaje możliwość dołączenia PV do zestawu i wychodzi całkiem zgrabny zestaw na wszelkie okazje. Jeśli gaz za kilka lat zejdzie do akceptowalnego poziomu, a raczej tak się stanie to kolega będzie megazadowolony a jeśli nie to i tak gaz na wypadek różnych sytuacji będzie jak znalazł.

Owczar
17-02-2022, 09:58
A gdzie jakakolwiek kalkulacja tej inwestycji? Nie zapominajmy, że mowa o nowym domu, którego koszty ogrzewania nawet na gazie nie będą wysokie.
Poza pompą ciepła trzeba będzie dać większy zasobnik bo 120l przy pompie ciepła to nieporozumienie.
Na chwilę obecną grzejąc w 2 taryfie, przy takim zapotrzebowaniu oszczędzi może z 1000zł rocznie, albo i nie bo przecież będzie musiał płacić opłaty stałe za przyłącze gazowe. A ile pompa ciepła?

Co innego stojąc przed wyborem gaz lub pompa i nie ponosząc już inwestycji na przyłącze, kocioł, zbiornik CWU itd. Wtedy ponosimy jedynie różnicę kosztów obu instalacji, a tutaj będzie musiała się zwrócić cała instalacja w pompę ciepła.

To trochę jakbym kupił sobie auto z silnikiem benzynowym za 15k. Nagle beznyna idzie w górę w stosunku do ON i wpadam na pomysł żeby sobie dokupić auto z dieslem za 30k. Benzyną będę jeździł w największe mrozy żeby ON nie zamrazło. Robię takie przebiegi, że rocznie zaoszczędzę 1000zł. Fajnie bo mam wybór i redundancję gdyby jedno z nich się popsuło.

Inwestycja w PV po kwietniu na ten moment stawia inwestycję pod wielkim znakiem zapytania. Więc zastanówmy się jak będzie bez PV.
Zapotrzebowanie na ciepło na CO i CWU rocznie niech będzie 10tys kWh.
W tej chwili 1kWh z gazu to jakieś 27gr - czyli jakieś 2700
W przypadku pompy ciepła przy założeniu, że wykrozystamy max 2 taryfe w 85%.
10kkWh/3=3333kWh
2 tar 2833*48gr=1359zł
1 tar 500*91gr=455zł
Do tego opłaty stałe za gaz. Można wykrozystywać więcej gazu żeby poprawić COP, ale to musiałaby być naprawdę sroga zima żeby się to opłaciło.
Rocznie zyskujemy 886zł i od tego jeszcze trzeba odjąć opłaty stałe - nie mam pojęcia ile one tam wynoszą. Ile lat to się będzie zwracać?

CityMatic
17-02-2022, 10:30
Czemu ma służyc prócz ogrzewania system grzewczy ? City Matic ma go zapewne dla ozdoby.
Skoro kotłownia gazowa już jest a ceny poszybowały w kosmos to logiczna wydaje się chęć zamontowania czegoś co ogrzeje taniej. Pompa ciepła wydaje się byc tu jak najbardziej na miejscu - przejmie większość roboty bez większej inwazji w juz istniejący układ a gazowiec ją uzupełni w najgorsze dni. Na dokładkę zostaje możliwość dołączenia PV do zestawu i wychodzi całkiem zgrabny zestaw na wszelkie okazje. Jeśli gaz za kilka lat zejdzie do akceptowalnego poziomu, a raczej tak się stanie to kolega będzie megazadowolony a jeśli nie to i tak gaz na wypadek różnych sytuacji będzie jak znalazł.

I tym samym kolega Owczar doskonale wyjaśnił Twoja hybrydę. Już bardziej się nie da przedstawić czy jest to opłacalne. Ja myślę że może różnica będzie jeszcze mniejsze niż 1000zl/rok.

Andrzej5101
17-02-2022, 13:18
Inwestycja w PV po kwietniu na ten moment stawia inwestycję pod wielkim znakiem zapytania. Więc zastanówmy się jak będzie bez PV.
Zapotrzebowanie na ciepło na CO i CWU rocznie niech będzie 10tys kWh.
W tej chwili 1kWh z gazu to jakieś 27gr - czyli jakieś 2700
W przypadku pompy ciepła przy założeniu, że wykrozystamy max 2 taryfe w 85%.
10kkWh/3=3333kWh
2 tar 2833*48gr=1359zł
1 tar 500*91gr=455zł
Do tego opłaty stałe za gaz. Można wykrozystywać więcej gazu żeby poprawić COP, ale to musiałaby być naprawdę sroga zima żeby się to opłaciło.
Rocznie zyskujemy 886zł i od tego jeszcze trzeba odjąć opłaty stałe - nie mam pojęcia ile one tam wynoszą. Ile lat to się będzie zwracać?
Jeszcze nie dawno ;
-podobnie można było udowadniać opłacalność odejścia od węgla
- " Elektrownie Ostrołęka "
- gaz nie jest EKO - i będzie coraz droższy w związku z planami Komisji Europejskiej
https://businessinsider.com.pl/gospodarka/czego-sie-boi-rosja-potega-surowcowa-nie-przetrwa-polityki-klimatycznej/jwngs4w

Chris Zielonka
19-02-2022, 15:30
W tej chwili 1kWh z gazu to jakieś 27gr - czyli jakieś 2700


Po pierwsze primo - W TEJ CHWILI po drugie nie wiem skąd cena - w mojej okolicy większość dostała rachunki po 36 gr za 1kwh. Żałożyciel tematu pyta o tańsze żródło ciepła więc tez dostaje odpowiedź o możliwościach z opisem jak to działa. Kwestia czy posiadać dwa samochody jest dla mnie oczywista - jak tylko mnie stać to powinny być dwa - każdy samochód kiedyś musi trafić do mechanika i jak muszę jeżdzić a nie mam czym to mam problem. W przypadku aut nikt nie trzyma na wszelki wypadek drugiego ale ważnym jest aby w rodzinie czy w domu były dwa. Podobnie z ogrzewaniem zwłaszcza w chorym nieprzewidywalnym kraju. Teraz na etapie inwestycji jest to po prostu budowanie dobrego bezpiecznego domu. Koszt domu się nigdy nie zwraca- dlaczego akurat pompa musi ? Samochod się komuś zwraca ? poza taksówkarzem ? Jest inwestycją, a jak jest dobrze wybrany to ma palić mało paliwa - najlepiej mniej niż poprzedni. Pompę ciepła do instalacji gazowej łatwo jest dołożyć w dowolnym momencie więc nic kolegi nie goni ale .... im wcześniej zainwestuje tym dłużej będzie miał z tego tytułu pozytki wcale nie tak niewielkie .
Jak widmo polskiej emerytury zajrzy w oczy ten tysiąc mniej może uratować życie. A dzisiaj naprawdę trudno zgadnąć co się stanie - trwa zmowa sprzedawców energii sterowanych złodziejskim rządem - warto sprawdzić jaki typ energii pobierają ich wyborcy i jasnym będzie w co inwestować. Tam gdzie najmniej zdrożeje ze strachu przed wyborami.