PDA

Zobacz pełną wersję : Konstrukcja więźby pod dachówkę betonową



Viss
16-02-2022, 11:21
Czy taka konstrukcja więźby dachowej jest odpowiednia pod dachówkę cementową?Do tego pełne deskowanie.

Krokwie 8×16
Łaty 5x5
Kontrłaty 2.5x5
Płatew 14x14
Murłat 14x14
458686

goguś
16-02-2022, 15:21
Tylko po co to deskowanie ? nie szkoda kasy na to ? zwykła membrana kontrłaty,łaty i po sprawie .

d7d
16-02-2022, 16:42
Masz projekt to pewnie masz też obliczenia.
Na podstawie podanych informacji i małego zdjęcia bardzo trudno jest ocenić poprawność przyjętych schematów i wymiarów więźby dachu.

henrykow
16-02-2022, 19:32
Czy taka konstrukcja więźby dachowej jest odpowiednia pod dachówkę cementową?Do tego pełne deskowanie.

Krokwie 8×16
Łaty 5x5
Kontrłaty 2.5x5
Płatew 14x14
Murłat 14x14
458686

Wymiary są jak najbardziej poprawne jak też konstrukcja więźby. Jedynie płatew mogłaby być większego przekroju.

henrykow
16-02-2022, 19:36
Tylko po co to deskowanie ? nie szkoda kasy na to ? zwykła membrana kontrłaty,łaty i po sprawie .

Membrana to takie zło ostateczne np z braku czasu i aby zaoszczędzić kasę (przeważnie deweloperzy stosują membranę z wiadomego powodu) można się połakomić o membranę ale pełne deskowanie jest jak najbardziej poprawne i najlepsze. Dach robisz na lata.

Viss
17-02-2022, 13:20
Dzięki wszystkim za opinię

d7d
17-02-2022, 14:12
Wymiary są jak najbardziej poprawne jak też konstrukcja więźby. Jedynie płatew mogłaby być większego przekroju.

Na jakiej podstawie napisałeś taką opinię??
Na podstawie rysunku z którego niewiele widać, na podstawie obliczeń i doświadczenia zawodowego??

Przypomnę twoje wpisy w podobnym temacie "więźba dachowa płatwie stalowe HEB180":

I oczywiście ty się pod tym podpiszesz i dasz gwarancje autorowi tematu że to jest ok?
A tak gwoli przypomnienia to:

Rozumiem że oprócz wykształcenia medycznego w dziedzinie wirusologi jesteś też doświadczonym projektantem z doświadczeniem i wykształceniem.


...
To skrajna nieodpowiedzialność ani poważne aby wierzyć anonimowi w wyliczenia które są strategiczne przy budowie w tym przypadku więźby i stawiać swoje i swoje j rodziny bezpieczeństwo bo szkoda wydać więcej pieniążków na stalowe elementy więźby.

plus posty #24 i #31 w temacie "więźba dachowa płatwie stalowe HEB180"

@henrykow - Nie traktuj mojego wpisu jako złośliwość.

henrykow
18-02-2022, 13:40
Swoją poradę napisałem na podstawie swojej wiedzy praktycznej a nie teorii pochodzącej z netu.
Śmiecisz kolejny temat wklejając cytaty z innego tematu ale jak już jesteś taki uprzejmy to powiem ci że ja nie bawię w się w konstruktora, nie poprawiam projektu i nie robię jakiś tam śmiesznych obliczeń dając jakieś wątpliwe nadzieje autorowi tematu bo jest to nieodpowiedzialne mieszać w konstrukcji do której obliczenia zrobił projektant czy architekt z uprawnieniami.
I na podstawie moich wpisów z tamtego tematu niczego się nie nauczyłeś, szkoda.
P.S.
Oczywiście nie traktuj mojego wpisu jako złośliwość o ile będziesz mógł ale wątpię żebyś mógł.

Andrzej Wilhelmi
20-02-2022, 13:25
Czy taka konstrukcja więźby dachowej jest odpowiednia pod dachówkę cementową?...
Zawsze się zastanawiam jaki sens ma taki wpis? Czego oczekuje autor od anonimowych opiniodawców na Forum? Czy autor wpisu uważa, ze ktoś za darmo będzie to przeliczał i weźmie za to odpowiedzialność:confused: Jaka jest wartość takich porad?:confused:
Jest dokumentacja, jest projektant i konstruktor, którzy przeliczyli więźbę pod określone pokrycie dachu. Określili klasę drewna, wzięli za to kasę i wzięli za to odpowiedzialność. Do tego jest jeszcze kierownik budowy, który gdyby miał wątpliwości to by to zweryfikował i to tyle temacie. Pozdrawiam.

d7d
20-02-2022, 14:54
Zawsze się zastanawiam jaki sens ma taki wpis? Czego oczekuje autor od anonimowych opiniodawców na Forum? Czy autor wpisu uważa, ze ktoś za darmo będzie to przeliczał i weźmie za to odpowiedzialność:confused: Jaka jest wartość takich porad?:confused:
Jest dokumentacja, jest projektant i konstruktor, którzy przeliczyli więźbę pod określone pokrycie dachu. Określili klasę drewna, wzięli za to kasę i wzięli za to odpowiedzialność. Do tego jest jeszcze kierownik budowy, który gdyby miał wątpliwości to by to zweryfikował i to tyle temacie. Pozdrawiam.

Jeden Forumowicz jednak ocenił

Wymiary są jak najbardziej poprawne jak też konstrukcja więźby. Jedynie płatew mogłaby być większego przekroju.
Tylko chyba ne weźmie na siebie odpowiedzialności za jednoznacznie pozytywną ocenę :)

goguś
21-02-2022, 07:52
Zawsze się zastanawiam jaki sens ma taki wpis? Czego oczekuje autor od anonimowych opiniodawców na Forum? Czy autor wpisu uważa, ze ktoś za darmo będzie to przeliczał i weźmie za to odpowiedzialność:confused: Jaka jest wartość takich porad?:confused:
Jest dokumentacja, jest projektant i konstruktor, którzy przeliczyli więźbę pod określone pokrycie dachu. Określili klasę drewna, wzięli za to kasę i wzięli za to odpowiedzialność. Do tego jest jeszcze kierownik budowy, który gdyby miał wątpliwości to by to zweryfikował i to tyle temacie. Pozdrawiam.

Ale z drugiej strony ja bym wolał aby nawet bez obliczeń robił mi dach stary dobry fachowiec niż robił to ktoś wg projektu , dobrze wiemy jakie projekty wypuszczają projektanci , widziałem kilka wg których ktoś im powinien odebrać te uprawnienia a oni dalej projektują i nie mówię tu nawet o podwajaniu niepotrzebnie kosztów tylko zwykłych baboli ,

Andrzej Wilhelmi
21-02-2022, 08:52
Ja bym natomiast sugerował aby przed zleceniem komuś wykonania projektu zasięgnąć opinii o projektancie. Przed zleceniem komuś prowadzenia budowy zasięgnąć opinii o kierowniku budowy. Przed rozpoczęciem robót zasięgnąć opinii o wykonawcy. Jest wolny rynek, można wybierać. Radzę nie szukać najtańszych. Trochę mnie to denerwuje, że praktycznie nikt na tym Forum nie szuka przed rozpoczęciem budowy tylko później pisze: "nie mam zaufania do projektanta, nie mam zaufania do kierownika". To po co ich brał:confused:. Ma natomiast bezgraniczne zaufanie do anonimowych doradców. Dostaję od uczestników tego Forum wiele próśb o radę. Jak pytam czy ta osoba chce mi zlecić pracę, a to już nie, ale uzyskać darmową poradę to oczywiście tak. Oczywiście staram się w oparciu o swoją wiedzę i doświadczenie pomagać. Pozdrawiam.

MiroMirek
22-02-2022, 10:14
Ja bym natomiast sugerował aby przed zleceniem komuś wykonania projektu zasięgnąć opinii o projektancie. Przed zleceniem komuś prowadzenia budowy zasięgnąć opinii o kierowniku budowy. Przed rozpoczęciem robót zasięgnąć opinii o wykonawcy. Jest wolny rynek, można wybierać. Radzę nie szukać najtańszych. Trochę mnie to denerwuje, że praktycznie nikt na tym Forum nie szuka przed rozpoczęciem budowy tylko później pisze: "nie mam zaufania do projektanta, nie mam zaufania do kierownika". To po co ich brał:confused:. Ma natomiast bezgraniczne zaufanie do anonimowych doradców. Dostaję od uczestników tego Forum wiele próśb o radę. Jak pytam czy ta osoba chce mi zlecić pracę, a to już nie, ale uzyskać darmową poradę to oczywiście tak. Oczywiście staram się w oparciu o swoją wiedzę i doświadczenie pomagać. Pozdrawiam.

Dostaję od uczestników tego Forum wiele próśb o radę. Jak pytam czy ta osoba chce mi zlecić pracę, a to już nie, ale uzyskać darmową poradę to oczywiście tak

takie podejście z moich obserwacji jest dość powszechne w społeczeństwie - cały czas mnie to intryguje skąd to się bierze ?:).
Moja żona jest doradcą podatkowym - ma to na co dzień... a jak wspomni, że za poradę trzeba zapłacić to wielka obraza.... a czy wszelkiej maści pracownicy np. mechanicy, dekarze, murarze ...etc. też wykonują swoją pracę za darmo ?, moja żona musiała poświecić wiele czasu na naukę, zdać ciężkie egzaminy , ciągle płacić za szkolenia , opłacać ubezpieczenie ...etc. Aktualnie podejście jest takie : jak widać, że pomocy potrzebuje osoba, której nie stać na poradę to dostaje ją za darmo, wszyscy pozostali na wejściu dostają komunikat ile kosztuje porada doradcy podatkowego :))
Ja Panie Andrzeju za Pana porady zapłaciłem :) - jakoś tak mam, że sam pytam ile coś kosztuje i swoje rachunki zawsze płacę :).

Andrzej Wilhelmi
22-02-2022, 15:24
Doradzam na Forum już 16 lat. Żeby nie być posądzonym o kryptoreklamę prowadzę własny wątek w Ogłoszeniach drobnych gdzie też doradzam. Podjąłem taką decyzję bo uznałem, że jak można to czemu nie pomóc. Wiele osób dzięki moim radom uniknęło błędów i niepotrzebnych kosztów. Byli tacy, którzy samodzielnie kryli swoje dachy a mogli to wykonać dzięki moim podpowiedziom i poradom. Czasami trafiają się jednak i tacy, którzy następnego dnia po przysłaniu e-mailia piszą z pretensjami dlaczego jeszcze nie otrzymali odpowiedzi. Na szczęście są to pojedyncze przypadki. Jest mi miło jeżeli czasami moje rady bywają przydatne. Murator docenił moje wpisy przyznając mi dyplom uznania. Pozdrawiam.

Happek
23-02-2022, 20:38
Myślę że takie pytania zadaje się po to żeby ludzie mający doświadczenie mogli napisać wygląda ok, coś tu nie gra, zrobiliśmy 101 dachów w podobnym układzie, nigdy nie widzieliśmy takiego absurdu itp itd etc. a co autor zrobi z tą wiedzą to już jego sprawa to tylko forum, wypowiadanie się na nim jest kwestią wolnego wyboru nie przymusu :)


Co do wybierania projektantów...o żadnym "polecanym" przez znajomych nie znalazłem w sieci nic więc finalnie wybraliśmy biuro/osobę którą polecało aż dwoje znajomych, ten właśnie polecany projektant chciał mi w parterowym projekcie wcisnąć 10cm izolacji stropu i ocieplenie połaci, śmierdzi absurdem? Ale przecież projektant to zaprojektował, mało tego polecany...:))

Aarnn
23-02-2022, 22:18
Dostaję od uczestników tego Forum wiele próśb o radę. Jak pytam czy ta osoba chce mi zlecić pracę, a to już nie, ale uzyskać darmową poradę to oczywiście tak

takie podejście z moich obserwacji jest dość powszechne w społeczeństwie - cały czas mnie to intryguje skąd to się bierze ?:).
Moja żona jest doradcą podatkowym - ma to na co dzień... a jak wspomni, że za poradę trzeba zapłacić to wielka obraza.... a czy wszelkiej maści pracownicy np. mechanicy, dekarze, murarze ...etc. też wykonują swoją pracę za darmo ?, moja żona musiała poświecić wiele czasu na naukę, zdać ciężkie egzaminy , ciągle płacić za szkolenia , opłacać ubezpieczenie ...etc. Aktualnie podejście jest takie : jak widać, że pomocy potrzebuje osoba, której nie stać na poradę to dostaje ją za darmo, wszyscy pozostali na wejściu dostają komunikat ile kosztuje porada doradcy podatkowego :))
Ja Panie Andrzeju za Pana porady zapłaciłem :) - jakoś tak mam, że sam pytam ile coś kosztuje i swoje rachunki zawsze płacę :).
A ja bardzo chętnie i za darmo podzielę się swoim doświadczeniem, bo właśnie do tego służy to forum.