PDA

Zobacz pełną wersję : Umowa z dostawca - PGNiG a fotowoltaika



StaraBida
17-02-2022, 20:21
Dzień dobry!

Mam prośbę o pomoc, może ktoś wie, a ja się tak zdenerwowałam, ze nie mogę czekać do jutrzejszego dodzwonienia się na infolinie dostawców prądu. Do brzegu…

Podpisałam umowę fotowoltaiki z zapewnieniem ze ze wszystkim zdazymy przed zmiana przepisów bo data wniosku się liczy.
Mam już komponenty do założenia, a sam montaż ma być w przeciągu 2 tyg.

Problem polega na tym, ze panu doradcy się przypomniało ze muszę zmienić dystrybutora prądu z PGNiG na PGE. Mam miesięczny okres wypowiedzenia co daje już kwiecień ze dopiero będę w PGE.

1. Czy rzeczywiście muszę zmieniac dostawce? Nie da się tego zglosic do PGNiGe?

2. Czy wiecie czy da się zmienić dystrybutora i od razu zglosic fotowoltaika do nowego mimo ze nadal trwa wypowiedzenie umowy?

Czuje się jak ostatnia frajerka teraz z ta cała fotowoltaika, ze dałam się namówić. Kasa w błoto. Jeszcze będę przez nastepne 15lat musiała patrzeć na to i będzie mi to codziennie przypominalo jak dałam się wrobić w bambuko.

Krew mnie zalewa

CityMatic
17-02-2022, 21:20
Najprawdopodobniej dotyczy to jak zawsze umowy kompleksowej - aby zostać prosumentem należy być związany z jednym sprzedawcą i dystrybutorem energii elektrycznej.
A u koleżanki dystrybutorem jest PGE, a sprzedawcą PGNiG więc stąd problem. - naprawdę nikt nie poinformował wcześniej?
Trochę smutne bo Internet jest pełen tej informacji!
https://atumenergy.pl/n/prosument-kto-moze-nim-zostac-wedlug-ustawy-o-oze

CityMatic
17-02-2022, 21:32
Można byłoby to zrobić tak - wypowiedzieć umowę. W tym czasie postawić instalację i przygotować wszystkie potrzebne dokumenty.
19 marca upływa termin 30 dni i złożyć wniosek o umowę kompleksową wraz z odbiorem instalacji FV.
Być może zmieścisz się w ramach czasowych - jeśli będzie wszystko dograne - tzn przepływ dokumentów.
Możesz jeszcze napisać pismo o przyspieszenie okresu wypowiedzenie do PGNiG ale szczerze - należy to zrobić na piśmie, osobiście z potwierdzeniem odbioru bo - Spółka teraz ma "zawalenie pracy" po pierwsze z wnioskami od spółdzielni, instytucji , programem związanym z 12 stopniem zasilania, no i przede wszystkim dostali kasę - wsparcie na nowe przyłącza gazu - co miało być odroczone do drugiej połowy 2023 r - ale kasa się znalazła i jest zielone światło na inwestycje w sieć.
Trzeba być dobrej myśli.
Powodzenia.

StaraBida
18-02-2022, 05:57
Najprawdopodobniej dotyczy to jak zawsze umowy kompleksowej - aby zostać prosumentem należy być związany z jednym sprzedawcą i dystrybutorem energii elektrycznej.
A u koleżanki dystrybutorem jest PGE, a sprzedawcą PGNiG więc stąd problem. - naprawdę nikt nie poinformował wcześniej?
Trochę smutne bo Internet jest pełen tej informacji!
https://atumenergy.pl/n/prosument-kto-moze-nim-zostac-wedlug-ustawy-o-oze


No właśnie nikt nic nie mowil, a umowę podpisywaliśmy w styczniu wiec można byłoby to zrobić na spokojnie

StaraBida
18-02-2022, 06:50
Można byłoby to zrobić tak - wypowiedzieć umowę. W tym czasie postawić instalację i przygotować wszystkie potrzebne dokumenty.
19 marca upływa termin 30 dni i złożyć wniosek o umowę kompleksową wraz z odbiorem instalacji FV.
Być może zmieścisz się w ramach czasowych - jeśli będzie wszystko dograne - tzn przepływ dokumentów.
Możesz jeszcze napisać pismo o przyspieszenie okresu wypowiedzenie do PGNiG ale szczerze - należy to zrobić na piśmie, osobiście z potwierdzeniem odbioru bo - Spółka teraz ma "zawalenie pracy" po pierwsze z wnioskami od spółdzielni, instytucji , programem związanym z 12 stopniem zasilania, no i przede wszystkim dostali kasę - wsparcie na nowe przyłącza gazu - co miało być odroczone do drugiej połowy 2023 r - ale kasa się znalazła i jest zielone światło na inwestycje w sieć.
Trzeba być dobrej myśli.
Powodzenia.

Jeszcze sprawdziłam w naszej umowie z PGNiGe, że jako OSD mamy Innogy, a nie PGE.
Czy w takim razie nie powinniśmy podpisać umowy z Inngoy a nie PGE?

Dziękuję za rady. Jak widać z jakimś szachrajstwem podpisałam umowę na fotowoltaikę :(

esselite
18-02-2022, 20:11
Złóż wniosek online o przeniesienie umowy, ale zamontuj instalacje i z papierami jak najszybciej rób zgłoszenie. Od dnia przyjęcia zgłoszenie leci termin 30 dni na uruchomienie i muszą wymienić licznik w tm terminie na 2 kierunkowy. Umowy kompleksowe dopina się później z ogromnym poznieniem, ja na swoją czekałem pół roku. Najważniejsze jest uruchomienie.