PDA

Zobacz pełną wersję : Podniesienie ziemi żeby nie zalać sąsiada i nie zostać zalanym za parę lat



OrzeszkiWKarmelu
23-02-2022, 20:27
Podczas opadów woda zbiera się w terenie zaznaczonym na niebiesko, mój dom ma powstać tam gdzie zaznaczyłem na czerwono.
Różnica między najniższym punktem działki (po lewej stronie), a najwyższym punktem (najbardziej po prawej) to około 40cm.
Większy problem ma sąsiad po lewej stronie, który podczas większych opadów ma tam pełno wody.
Sąsiad ma w planach budowę domu.

https://i.ibb.co/fxtstdQ/teren.png

I teraz nurtują mnie następujące pytania.
1) co zrobić żeby pozbyć się wody z działki i nie zalać sąsiada totalnie
2) co zrobić żeby zabezpieczyć się przed tym jeśli sąsiad ekstremalnie podniesie swój teren za parę lat gdy już będzie budował dom
3) czy w takim dość kłopotliwym miejscu powinienem brać pod uwagę tylko płytę fundamentową? gdzieś czytałem, że lepiej to znosi taki niepewny teren

Elfir
23-02-2022, 21:23
1. naprawić przerwane dreny

OrzeszkiWKarmelu
23-02-2022, 22:13
1. naprawić przerwane dreny
może mój rysunek nie był zbyt precyzyjny, aktualnie nie ma żadnego odprowadzania wody z tych działek, jak leci ze spadkiem tak sobie leci.
pionowe kreski po środku działki to oznaczenie, że na lewo jest bardziej mokro i od tego miejsca zaczyna się spadek :D

chciałbym przynajmniej wyrównać działkę o te 40cm żeby było płasko, ale też przez płot nie łowić ryb :cool:

Bertha
23-02-2022, 23:33
Poziom zerowy budynku wynieś tak, aby był powyżej drogi i pamiętaj że za twojego życia nawierzchnia będzie podniesiona może i 0,5 m w górę. Gdy posadowisz zbyt nisko będziesz z wodą walczył do końca życia. Bezskutecznie. Wytłumacz sasiadowi dlaczego warto a nawet trzeba podnieść budynek. Racz zauważyć że gwałtowne ulewy będą coraz częściej występować. Klimatu pan nie zmienisz a gwałtownych ulew nie odbierze żadna kanalizacja, no może oprócz odwodnienia lotniska w Singapurze...

Elfir
24-02-2022, 14:07
wasze działki sa mokre bo ktoś przerwał istniejące dreny. Ich naprawa rozwiązuje problem.

boconek03
24-02-2022, 19:28
Pisał, że nie ma tan drenów i nigdy nie było
Wyciągnij zero domu maksymalnie wysoko ile się da.

Elfir
24-02-2022, 19:37
Pisał, że nie ma tan drenów i nigdy nie było
.

Gdzie to napisał?

d7d
24-02-2022, 20:20
Nie wiadomo czy działki działki kiedyś miały dreny.
Może podłoże jest nieprzepuszczalne?
Różnica 40cm jest dla jednej działki czy dla wszystkich sześciu działek?

Bertha
24-02-2022, 20:59
Wystarczy że drenaż (o ile istnieje, w dawnym zaborze Pruskim drenaże były stosowane) nie był konserwowowany, zamulił się zbieracz, dreny doprowadzają i woda gdzieś musi się zbierać. Tak wygląda gdy ciągłość kulturowo-osadnicza jest przerwana. Mapy drenaży były rzadko spotykane, niekiedy trafiały się projekty które w przypadku reform administracji lub przeprowadzek, w pierwszej kolejności trafiały na ognisko lub do papierni na przemiał.

Elfir
24-02-2022, 21:51
Nie wiadomo czy działki działki kiedyś miały dreny.
Może podłoże jest nieprzepuszczalne?
Różnica 40cm jest dla jednej działki czy dla wszystkich sześciu działek?

Jeśli kiedyś tam było pole i woda nie stała, a po wybudowaniu osiedla stoi to w 99% wina jest przerwania drenów.

d7d
25-02-2022, 10:40
Jeśli kiedyś tam było pole i woda nie stała, a po wybudowaniu osiedla stoi to w 99% wina jest przerwania drenów.
Masz rację jeżeli teren był kiedyś zmeliorowany.
Nie wiadomo też czy zawsze tam nie stała woda.
Może Autor tematu wie coś na ten temat.

Raczej nie sądzę aby w całej Polsce wszystkie pola były kiedyś zmeliorowane. :)

Bertha
25-02-2022, 16:50
No to zdziwiłbyś się. Bambrzy i Olędrzy byli w tym biegli wieki temu. Niekiedy widać to na zdjęciach lotniczych, szczególnie wczesną wiosną gdy pole zabronowane, lekko przeschnięte a zielone jeszcze nie wypuściło.

d7d
25-02-2022, 17:27
No to zdziwiłbyś się. Bambrzy i Olędrzy byli w tym biegli wieki temu. Niekiedy widać to na zdjęciach lotniczych, szczególnie wczesną wiosną gdy pole zabronowane, lekko przeschnięte a zielone jeszcze nie wypuściło.
Jasno napisałem "Raczej nie sądzę aby w całej Polsce wszystkie pola były kiedyś zmeliorowane" bez podawania szczegółów ;)
Bambrzy to moje strony :)

Bambrzy i Olędrzy to wysoka kultura rolna i wyższy poziom.
W ich rejonach były melioracje.

Bertha
25-02-2022, 20:34
No widzę. Też kiedyś mieszkałem w tych okolicach, krótko tu https://www.google.com/maps/@52.3951913,16.926067,3a,75y,318.62h,103.24t/data=!3m6!1e1!3m4!1sxDGB_SuNaEk8tvCzDwoc9Q!2e0!7i1 3312!8i6656 ,
potem 25 km na południe, a dzisiaj jeszcze ze 3h jazdy na południe.

d7d
25-02-2022, 21:07
Schody pamiętasz? albo samolot przy ówczesnym moście Marchlewskiego? :)

Trochę znam te okolice ale nie mieszkałem tam.

Bertha
25-02-2022, 22:59
Jakby to oględnie powiedzieć? W tej okolicy to poruszałem się w pozycji poziomej, chodzić uczyłem się w parku 25km na południe a jak samolot upadł to jeszcze nie byłem zygotą. Potem bywałem na MTP i takie tam...

d7d
25-02-2022, 23:19
Jakby to oględnie powiedzieć? W tej okolicy to poruszałem się w pozycji poziomej, chodzić uczyłem się w parku 25km na południe a jak samolot upadł to jeszcze nie byłem zygotą. Potem bywałem na MTP i takie tam...
:)

Nie miałem na myśli katastrofy samolotu Pe-2 10 czerwca 1952 roku
https://poznan.naszemiasto.pl/katastrofa-lotnicza-w-poznaniu-w-1952-roku-na-miasto-spadl/ar/c1-1889531
tylko pomnik samolotu (prawdopodobnie Lim-2 / Mig-15)
https://poznan.fandom.com/wiki/Samolot-pomnik_przy_moście_Królowej_Jadwigi

PS Przepraszam z off top

Bertha
26-02-2022, 11:58
Pomnik chyba widziałem kiedyś gdy jeszcze byłem małolatem (wakacyjna jazda nad Bałtyk), lecz fotki sobie pod nim na pewno nie robiliśmy. Po dziadku wywiezionym na wschód miałem uczulenie na sąsiadów zza Dźwiny i Niemna, dopiero później przekonałem się że język ..... warto znać. Przydawało się.

OrzeszkiWKarmelu
27-02-2022, 08:34
Nie wiadomo czy działki działki kiedyś miały dreny.
Może podłoże jest nieprzepuszczalne?
Różnica 40cm jest dla jednej działki czy dla wszystkich sześciu działek?

Niestety jest tak jak przypuszczałem - teren nie jest zmeliorowany, drenów brak. 40cm tylko na mojej działce.
Dodam, ze na drodze ma być położony asfalt. Zakładam, że po położeniu asfaltu poziom drogi zostanie na tej samej wysokości...
Zastanawiam się jak do tego podejść - gdyby podnieść te 40cm, i zrobić wysoko poziom 0, to pewnie sąsiad będzie zalewany konkretnie. Potem pewnie sąsiad podniesie o więcej cm i mam problem. Z kolei gdybym nie podniósl 40cm to dom będzie w kałuży, jak żyć :D
I czy dobrze myślę, że w takim przypadku lepiej sprawdzi się płyta fundamentowa, czy nie ma to większej różnicy?

DarekDawid
27-02-2022, 12:07
Moze zainteresuj się gdzie lezy najblizsza burzówka, sieć melioracyjna, aby odprowadzić tą wodę.

Bertha
27-02-2022, 15:31
Co to znaczy: Teren nie zmeliorowany? Jak to sprawdziłeś? Różdżkasz, oops - radiesteta to 50% trafień. Wykonałeś po warstwicy przekop na głębokość 1m przez całą działkę? Prawda okaże się po sporządzeniu wykopu.

boconek03
27-02-2022, 18:07
Zaraz i tak Ci napiszą, że na 99% tam były dreny a teraz ich nie ma tylko o tym nie wiesz.

d7d
27-02-2022, 20:57
@OrzeszkiWKarmelu
Zrób wykop na ok. 1m głębokości i zobacz jakie są warstwy.
Po jakim czasie znika woda opadowa (jeżeli znika) ?

OrzeszkiWKarmelu
28-02-2022, 20:36
@OrzeszkiWKarmelu
Zrób wykop na ok. 1m głębokości i zobacz jakie są warstwy.
Po jakim czasie znika woda opadowa (jeżeli znika) ?

A może powinienem wykonać badanie geotechniczne gruntu? Na wiosnę teoretycznie powinno być chyba najbardziej mokro, więc może nadchodzi idealny czas :p

Czas znikania wody trudno określić, ogólnie problem z nadmiarem wody w miejscu gdzie chciałbym wybudować dom jest raczej tylko w trakcie opadów, robią się kałuże, ale raczej nie zalega to jakoś przesadnie dlugo.

Informację o tym, że nie ma drenów mam od sprzedawcy, którego rodzina mieszka tam od x pokoleń. Oczywiście dopytam w gminie, ale nie spodziewam się pozytywnej informacji :D

A jak piszecie o tym, żeby fundamenty były wysoko ile się da, to ile cm brać pod uwagę?
Czy jak na ogół kładą asfalt, to droga jest wyżej niż była, czy podobny poziom? :D
I czy obowiązują w Polsce jakieś ograniczenia typu % podniesienia gruntu?
Czy takie badanie geotechniczne gruntu rozwiąże wszelkie wątpliwości odnośnie tego czy dane miejsce nadaje się na dom?

Bertha
28-02-2022, 21:18
We Polsce frezowanie starego asfaltu jest rzadkością, najczęściej wali się nowy asfalt na stary, za wyjątkiem mostów/wiaduktów i przejazdów pod wiaduktami. Tam nawet jak stoi znak B-16 (3,5m) to powinno być ze więcej niż 3,8 m( na śnieg, lód) , ale nie zawsze jest.:mad:

Badania geotechniczne gruntu zrób obowiązkowo!
Przekonaj architekta że podniesienie gruntu jest niezbędne. Potem robisz zgodnie z projektem. Porozum sie z sąsiadem a obaj będziecie wygrani. Chatę (wysoko) postawisz raz a dosypywać możesz jeszcze długo.

d7d
28-02-2022, 21:21
A może powinienem wykonać badanie geotechniczne gruntu? Na wiosnę teoretycznie powinno być chyba najbardziej mokro, więc może nadchodzi idealny czas :p

Wykop możesz sam wykonać i będzie to wstępne badanie.
Badania geotechniczne są najlepszym rozwiązaniem i jedynie poprawnym dla projektowania posadowienia domu.