PDA

Zobacz pełną wersję : Wełna mineralna zniszczona przez kunę



emjot1
04-03-2022, 13:23
Witam,
Potrzebuje pomocy i opinii fachowców, w skrócie: na poddasze domu ocieplonego wełną (głównie Rockwool) dostała się kuna. Dokonała pewnych zniszczeń (większych lub mniejszych) na wszystkich połaciach dachu. Membrana dachowa przerwana na wszystkich połaciach dachu.

I teraz mam pytanie: czy w związku z zaistniałą sytuacją cały materiał izolacyjny poddasza nadaje się do wymiany czy tylko uszkodzone miejsca. Szukam informacji, opinii na ten temat ponieważ według rzeczoznawcy ubezpieczyciela wymianie podlega tylko materiał uszkodzony. O siebie dodam, że kuny są nosicielami wielu pasożytów w tym świerzbu i według wielu wykonawców cała wełna jest skażona i nadaje się do utylizacji, dodatkowo uszkodzona membrana dachowa spowodowała przerwanie ciągłości przeciwwilgociowej.

Bertha
04-03-2022, 19:16
Miałem dach z wełną mineralną wymłóconą przez kuny, przez pokolenia kun. Wymieszane z odchodami, charakterystyczny smród, kości pożartych zwierząt itp. Decyzja była jedna, jedyna - wszystko precz do kontenera. Ale decydowałem sam.

Tomek W
16-03-2022, 11:05
Witam,
Potrzebuje pomocy i opinii fachowców, w skrócie: na poddasze domu ocieplonego wełną (głównie Rockwool) dostała się kuna. Dokonała pewnych zniszczeń (większych lub mniejszych) na wszystkich połaciach dachu. Membrana dachowa przerwana na wszystkich połaciach dachu.

I teraz mam pytanie: czy w związku z zaistniałą sytuacją cały materiał izolacyjny poddasza nadaje się do wymiany czy tylko uszkodzone miejsca. Szukam informacji, opinii na ten temat ponieważ według rzeczoznawcy ubezpieczyciela wymianie podlega tylko materiał uszkodzony. O siebie dodam, że kuny są nosicielami wielu pasożytów w tym świerzbu i według wielu wykonawców cała wełna jest skażona i nadaje się do utylizacji, dodatkowo uszkodzona membrana dachowa spowodowała przerwanie ciągłości przeciwwilgociowej.

Jako producent Rockwool może potwierdzić jedynie parametry właściwości użytkowych wg wymagań zawartych w normie EN 1362:2012+A1:2015 w zakresie wartości deklarowanych.
Dokumentacja techniczna, dokumenty techniczne i certyfikaty produktów ROCKWOOL
Raczej nikt nie ma możliwości sprawdzenia stanu skażenia biologicznego wełny.
Zajmują się tym laboratoria i pracownie zagrożeń biologicznych.
sugerowałbym np. kontakt z mykologiem który przedstawiłby opinie na ten temat. Ubezpieczyciel będzie wymgał oficjalnego oświadczenia a takowe możesz uzyskac jedynie zlecając opinie określonym laboratoriom czy mykologom