PDA

Zobacz pełną wersję : zawór trójdrożny do pompy ciepła - przepływy i opory



maroFX
14-03-2022, 20:05
Witam
Taki oto dylemat bo czegoś na logikę nie pojmuję: moja pompa ciepłą posiada przyłącze na gwint 1 calowy chociaż w tym miejscu otwór ma fizycznie 22mm. Żeby zmniejszyć opory i nie piłować pompy dałem wszędzie od pompy do bufora śrubunki 1calowe i rury 28mm. Ale po drodze mam zawór przełączający z siłownikiem, a w nim na wlocie i wylocie otworek średnicy może 13mm :confused:. Jaki sens ma taka konstrukcja? Po co wielka średnica przyłącza skoro w środku takie małe przekroje? Co mówi w tym momencie parametr DN25 ? Zawór to dokładnie EXT-SW-E253V4C8 firmy BELIMO i ma przepływ normatywny KV = 6.9 m3/h. Zawór w środku ma klapkę przymykającą jeden z dwóch króćców. Wyobrażałem sobie zawsze, że taki zawór powinien mieć jak największe światło, żeby duży strumień przepychać bez strat. Czy mój zawór ma sens czy dać sobie spokój i zmieniać na coś innego?
Nie chcę tez przepłacać, a widzę, że prawie 2x droższe zawory maja wcale nie lepsze KV. Wyjątkiem jest chyba Afrizo AZV 643, DN20, KV = 8.0 m3/h

e_nygma
14-03-2022, 21:48
Przeliczając litry na minuty wychodzi bardzo dużo w zapasie do tego czego PC potrzebuje aby pracowała stabilnie bez wywalania błędów. Z tym że dużo zależy od reszty instalacji , ona może też dalej zmniejszać przepływy.
Taka np wężownica w bojlerze cwu przeważnie jest z rury fi 22 i pc daje radę .

ps 13mm średnicy wylotu ? ja mam tego AZV 643 i jest tam co prawda przepustnica która przełącza kierunek wody , światło przelotu jest mniejsze niż przyłącza 1" ale aż tak małe nie jest.

maroFX
14-03-2022, 21:57
ps 13mm średnicy wylotu ? ja mam tego AZV 643 i jest tam co prawda przepustnica która przełącza kierunek wody , światło przelotu jest mniejsze niż przyłącza 1" ale aż tak małe nie jest.
tak, może nawet 12.5mm. Tez własnie trafiłem na AZV 643 i wygląda że ma większy przelot. Zawór ma chyba taki obrotowy, a nie klapka z gumy?
Ogólnie projektuję instalacje bez wężownic w zbiornikach. Bufor w roli sprzęgła wpięty w główny obieg pompy (monoblock 8kw). Wszędzie na zasilaniu przekroje 28mm/1 cal gwinty, mało zakrętów, krótka droga. Może przesadzam ale pompie obiegowej chyba łatwiej? Inne pompy osobno zasilają obiegi grzewcze ze sprzęgła i tam juz 3/4"

_John
15-03-2022, 14:07
Sprawdź dokumentację pompy i jej przepływ nominalny.
KVS 6,3
Oznacza, że dla takiego przepływu przy maksymalnym otwarciu zaworu jest 1 bar straty
Im wyższy KVS tym mniejsze straty generuje zawór przełączający.

W przypadku małej instalacji z buforem w formie sprzęgła to praktycznie jedyny opór miejscowy na instalacji którą zasila pompa obiegowa wbudowana w jednostkę.