PDA

Zobacz pełną wersję : Minimalna modulacja mocy pompy inwertorowej, taktowanie a pobór mocy przez pompę



skystar
15-03-2022, 09:38
Witam, zastanawia mnie zależność pomiędzy ilością taktowania pompy a rachunkiem ekonomicznym używania pompy inwertorowej - podczas sezonu grzewczego
Miło się zdziwiłem jak dowiedziałem się że dla obiektu 260m2, 100% grzejniki (dom z lat 70-tych) po termomodernizacji 10 lat temu) wystarczy pompa inwertorowa monoblok 13kW na czynniku R290, wręcz z naddatkiem, celowano w pompę o mocy 10 kW - jednak wg mnie dla świętego spokoju inwestora - 13,2 kW - temperatura oczekiwana 23 stopnie.
I teraz mój tok rozumowania, choć mam nadzieję że nie jest dobry:
minimalna modulowana moc pompy to 3kW, z opisów dla sprężarki im mniej wyłączeń tym lepiej czyli w warunkach minimalnego zużycia mocy dobrze by było jakby pompa pracowała non stop czyli
3kW x 24h = 72kWh, na miesiąc 72kWh x 30 = 2160 kWh.
Rozpatruję wyłącznie moc minimalną - czysta teoretyka...

Patrząc po sezonowych zużyciach mocy, nawet i większych domów oraz mocniejszych pomp kolegów na tym forum to zużycia są o wiele mniejsze, rozpatruję tu przypadek minimalnej pracy pompy...., z kolei kilkaset włącz/ wyłącz jest tu krytykowanych.
Jak to naprawdę jest z tym taktowaniem a praca ciągłą?
Oraz mocą zużywaną?

Mam prognoze ok. 7000 kWh na sezon więc jakoś mi się to wszystko nie spina

Andrzej5101
15-03-2022, 11:17
Pokaż wyliczenia OZC, bo mylisz pojęcia,
Dla Panasonic 9 kW/TCap ;
PC min pobiera średnio z sieci 1,00 kW mocy a uzyskuje minimum ;
a/ ok; 3,00 - 3,50 kW dla tz temperatury zewnętrznej < +2,0 C ;
b/ ok; 4,0 - 4,5 kW dla tz > +2,0 C

skystar
15-03-2022, 11:35
Witam, dzięki - to jaki jest zakres min -max mocy pompy panasonica 9kW/TCapa? Rozumiem, że jak sie włączy to musi pobierać jakąś minimalna moc.... Żeby nie taktowała to musi pracować na tej minimalnej mocy, najlepiej jak najdłużej, teoretycznie 1kW x 24h x 30 dni = 720 kWh na miesiąc i pomnożyc przez miesiące zimowe które pompa działa....

goguś
15-03-2022, 11:42
To potrafią tylko pompy ciepła przerobione z klimatyzatora ,im to nawet 200 Watt potrafi iść i niewiedzieć dlaczego w markowych pompach na sztywno ustawiają minimalną moc np na 3kw wyjściowo co z reguły nie schodzi niżej z poborem niż 1 kw , aby mieć lepszą pompę :D:D:D trzeba 10 razy tańszy klimatyzator przerabiać jakoś to bez sensu ale tak to wygląda .

skystar
15-03-2022, 12:03
to jak ocenić pompy pod kątem ekonomicznym skoro jeden model ma 3 krotnie minimalna moc , z która może pracować, przy wysokich wczesnojesiennych i wiosennych temperaturach?
Czy te 3 kW to moc wyjściowa po COP czy moc pobierana z sieci? Bo po odpowiedzi przedmóców to już nie wiem...

Kaizen
15-03-2022, 12:24
minimalna modulowana moc pompy to 3kW,

Minimalna moc zależy od temperatury GZ i DZ. Dla przykładu Zubadan 8kW ma minimalną moc 12,37kW przy A20W25 a przy A-20W45 5,98kW.
Czyli im cieplej na zewnątrz - tym większa moc minimalna. Do tego im niższa temperatura grzejnika (a im cieplej za oknem, tym chłodniejszy grzejnik wystarczy) - tym większa moc minimalna. Więc masz dwie przyczyny taktowania jak poza największymi mrozami. COP w danych warunkach jest najniższy, gdy pompa chodzi na maksa - co jej w praktyce nie grozi w lwiej części instalacji, bo jest dobrana bez uwzględnienia zysków bytowych i słonecznych. Przy minimalnych obrotach niewiele lepszy jest COP.
Najlepiej jest, jak chodzi w miarę długo na średnich obrotach - i ma dłuższe przestoje. Tylko producenci nie optymalizują sterowania pod tym kątem nawet jak masz podłogowkę czy bufor. Inwestor ma co najwyżej możliwość podbicia temperatury np. na dwie godziny i obniżenie na kolejne kilka. Wtedy poza większymi mrozami pompa pracuje tylko w czasie tych okienek z podwyższoną temperatura (jak w dzień ustawisz to w dziennym okienku to masz do tego tańszy prąd - ale przy grzejnikach bez bufora będzie to za mało i później też się pewnie będzie włączała).

https://forum.muratordom.pl/entry.php?132709-Dob%C3%B3r-pompy-wg-OZC

Sprawdź parametry w przy różnych temperaturach GZ i DZ konkretnych pomp. Bo Mitsubishi należy do czołówki i większość pomp będzie miała większe różnice mocy w zależności od temperatur i będzie bardziej taktowała w cieplejsze okresy.

skystar
15-03-2022, 12:59
to tu mi sie nasuwa sterowanie pompą jak kotłem na węgiel :_ - grzać nie ciągle tylko np 12 h tak jak do tej pory, teraz w nocy nie palę a mam ok. 20 stopni rano :).
Kwestia ile cyklów włącz wyłącz przewiduje producent pomp? Np Viessmann :) ........
Bo przy ciągłym grzaniu nawet na minimum (zalecenia, żeby w zimnym pomieszczeniu był nawet grzejnik, żeby pompa sie nie wyłączała to można pójść z torbami a te zużycia przy małym taktowaniu to raczej te wyliczenia poboru mocy nie są za bardzo prawdziwe... - tak na chłopski rozum czytając, że na sezon grzewczy wystarcza np ok 4500 kWh, mając pompę 12/16kW oczywiście uśredniając

goguś
15-03-2022, 19:59
Wejdź na tę stronę i wstaw najrzetelniej jak potrafisz i przybliżony wynik ci wyjdzie a potem dalej można gadać bo teraz nie wiadomo nawet o czym ,https://cieplo.app/start

skystar
15-03-2022, 20:23
Temat wywołałem przeświadczeniem, że pompa dobrze dobrana powinna mieć jak najmniej stanów START/STOP, najlepiej gdyby się wcale nie wyłączała.
NIe mam wiedzy na ten temat, teraz jednak rozszerzyłem czytanie na ten temat poza to forum i wyszło na to że pompa dobrze dobrana może włączać/wyłączać sie kilka razy na godzinę, jeśli robi to kilkanaście to znaczy ze często taktuje....,
Cytując google:
Jak często powinna włączać się pompa ciepła?
"
Projektując instalację, należy dążyć do tego, żeby sprężarka uruchamiała się nie częściej niż dwa-trzy razy na godzinę. Mówi się, że pompa pracuje wtedy stabilnie – osiąga najwyższą efektywność, a jej sprężarka nie jest narażona na przedwczesne zużycie.
"
i
Czy pompa ciepła powinna pracować cały czas?
"
Prawidłowy dobór to 1800-2500 godzin pracy w skali roku i takie wytyczne daje większość producentów. Zakładając, że moc urządzenia została dobrana poprawnie, bezawaryjna i długa praca pompy ciepła zależy w największej mierze od instalacji dolnego i górnego źródła ciepła.
"
Myślałem, że pompa powinna chodzić cały czas.... nawet z minimalną mocą i stąd te wyliczenia i szukanie modelu z szerokim zakresem modulacji

Andrzej5101
15-03-2022, 21:44
Myślałem, że pompa powinna chodzić cały czas.... nawet z minimalną mocą i stąd te wyliczenia i szukanie modelu z szerokim zakresem modulacji
https://naforum.zapodaj.net/thumbs/593b5921a5a1.png (https://naforum.zapodaj.net/593b5921a5a1.png.html)

goguś
16-03-2022, 07:34
Temat wywołałem przeświadczeniem, że pompa dobrze dobrana powinna mieć jak najmniej stanów START/STOP, najlepiej gdyby się wcale nie wyłączała.
NIe mam wiedzy na ten temat, teraz jednak rozszerzyłem czytanie na ten temat poza to forum i wyszło na to że pompa dobrze dobrana może włączać/wyłączać sie kilka razy na godzinę, jeśli robi to kilkanaście to znaczy ze często taktuje....,
Cytując google:
Jak często powinna włączać się pompa ciepła?
"
Projektując instalację, należy dążyć do tego, żeby sprężarka uruchamiała się nie częściej niż dwa-trzy razy na godzinę. Mówi się, że pompa pracuje wtedy stabilnie – osiąga najwyższą efektywność, a jej sprężarka nie jest narażona na przedwczesne zużycie.
"
i
Czy pompa ciepła powinna pracować cały czas?
"
Prawidłowy dobór to 1800-2500 godzin pracy w skali roku i takie wytyczne daje większość producentów. Zakładając, że moc urządzenia została dobrana poprawnie, bezawaryjna i długa praca pompy ciepła zależy w największej mierze od instalacji dolnego i górnego źródła ciepła.
"
Myślałem, że pompa powinna chodzić cały czas.... nawet z minimalną mocą i stąd te wyliczenia i szukanie modelu z szerokim zakresem modulacji

Najlepiej jak by chodziła cały czas zwłaszcza w starszych domach nie do końca całkowicie docieplonych bo tylko uzupełnia ewentualne straty bo najgorzej jak ktoś steruję termostatem pokojowym w starszym domu i po opadnięciu temperatury następuje start i zaczyna się zabawa aby nagrzać 15 ton betonu od nowa bo wtedy zużycie rośnie o co najmniej 50 proc więcej niż grzanie nonstop . najlepiej modulują pompy ciepła przerobione z klimatyzatorów one z poborem prądu spadają nawet do 200Watt .

Andrzej5101
16-03-2022, 15:39
najlepiej modulują pompy ciepła przerobione z klimatyzatorów one z poborem prądu spadają nawet do 200Watt .
https://naforum.zapodaj.net/thumbs/42c551d83351.png (https://naforum.zapodaj.net/42c551d83351.png.html)
PC Panasonic 1fazowy podobnie jak PC Altherma ;
1/ PC 3 kW/ 5 kW - min pobiera średnio z sieci ok; 0,3 kW mocy,
2/ PC 7 kW/ 9 kW - min pobiera średnio z sieci ok; 0,4 kW mocy