PDA

Zobacz pełną wersję : wymiana na pompę ciepła



Norbwet
25-03-2022, 12:35
Ceny węgla oszalały – w sklepach albo go nie ma albo osiągnęły pulap 2 tys. zł za tonę. Wydaje mi się że to dobry moment na zmianę. Obstawiam pompę ciepła, decyzja podjęta tego lata remont i pompa ciepła najlepiej powietrzna. Jak zabrać się do montażu, przystosowania domu do montażu? Czy na jakieś wsparcie mógłbym liczyć z unii? Mam budynek taki z lat osiemdziesiątych, nieduży 180 metrów i niestety kociołek na ekogroszek. Szczerze mam dość babrania się w węglu, który jest drogi a będzie horrendalnie drogi bo kryzys energetyczny już w pełni. Będę wdzięczny za informacje.

Andrzej5101
25-03-2022, 13:05
Przestudiuj temat;
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?367213-Pompa-Ciep%C5%82a-powietrze-woda-na-grzejnikach-porady-uwagi

klaudiusz_x
26-03-2022, 21:30
Ceny węgla oszalały – w sklepach albo go nie ma albo osiągnęły pulap 2 tys. zł za tonę. Wydaje mi się że to dobry moment na zmianę. Obstawiam pompę ciepła, decyzja podjęta tego lata remont i pompa ciepła najlepiej powietrzna. Jak zabrać się do montażu, przystosowania domu do montażu? Czy na jakieś wsparcie mógłbym liczyć z unii? Mam budynek taki z lat osiemdziesiątych, nieduży 180 metrów i niestety kociołek na ekogroszek. Szczerze mam dość babrania się w węglu, który jest drogi a będzie horrendalnie drogi bo kryzys energetyczny już w pełni. Będę wdzięczny za informacje.

Przesadzasz. U mnie na śląsku da się kupić workowany po 1200zl z dowozem bez większej spinki.
A z kopalni, po nawet 700zl plus transport.
To na teraz.
Generalnie, to nie podałeś, ile tego węgla spalasz, nie podałeś charakterystyki domu itd.
Ogólnie, to oczekujesz podpowiedzi, bez podania danych.

Jaźwiec
27-03-2022, 11:22
dobry moment na wymianę to był rok temu albo wcześniej, teraz jest drożej

cactus
27-03-2022, 11:42
Przesadzasz. U mnie na śląsku da się kupić workowany po 1200zl z dowozem bez większej spinki.
A z kopalni, po nawet 700zl plus transport.


ZAstanawiam sie kiedy kupowales wegiel że widziales cene 700zł.
Na slasku trzeba placic teraz 1200-1300zł i brać byle g.... bo innego nie ma. Będzie drożej, duzo drożej. Ceny 2000zł / tonę to bedzie standard w przyszłą zimę jesli embargo na Rosje zostanie utrzymane a u nas prawie na pewno jakieś ograniczenie będzie.
Masa ludzi ostrzegała rok, dwa temu żeby nie zmieniać starych pieców na nowe węglowe bo to kasa wyrzucona w błoto ale nawet na tym forum był mocny logging czarnego syfu.

klaudiusz_x
27-03-2022, 12:41
Ja nie potrzebuję węgla.
Po 1200 jest normalnie, a gadałem ostatnio na szkoleniu, że niektóre kopalnie sprzedają na zapisy po 700zl. Aż tak mocno się tym tematem nie interesuję.
Mieszkam na śląski, a tu kopalni pełno, nie trzeba kupować ruskiego węgla.

Marco36
28-03-2022, 12:31
Taka anegdotka.
Może ze 5 lat temu dzwoni do mnie telefon (jakiś akwizytor) - czy pale węglem bo oni sprzedają.
Widząc kierunkowy 022 - zadałem jedno pytanie - czemu mam kupować węgiel z Warszawy, gdy mam kopalnię w sąsiedniej miejscowości :D

(mieszkam na śląsku - a węgiel z oferty na 90% był ruski)
Już ze 1,5 roku temu przed szarżą cen węgiel z przywozem wychodził 920 zł za Tonę, bo nawet kupując bezpośrednio z kopalni to firmy wożące liczyły sobie 60-70 zł od tony (nie od kursu).

Mienik
29-03-2022, 12:13
Ceny węgla oszalały – w sklepach albo go nie ma albo osiągnęły pulap 2 tys. zł za tonę. Wydaje mi się że to dobry moment na zmianę. Obstawiam pompę ciepła, decyzja podjęta tego lata remont i pompa ciepła najlepiej powietrzna. Jak zabrać się do montażu, przystosowania domu do montażu? Czy na jakieś wsparcie mógłbym liczyć z unii? Mam budynek taki z lat osiemdziesiątych, nieduży 180 metrów i niestety kociołek na ekogroszek. Szczerze mam dość babrania się w węglu, który jest drogi a będzie horrendalnie drogi bo kryzys energetyczny już w pełni. Będę wdzięczny za informacje.

Zdecydowanie to najlepszy moment aby uciec od najdroższego w historii węgla i gazu. :yes: Jestem właścicielem domu wyposażonego w pompę ciepła. Już po 7 miesiącach wiem jak to wszystko funkcjonuje. Pompę u mnie wspiera fotowoltaika więc to też jest poteżna pomoc. Dom 10 letni dobrze ocieplony z podłogówką. Ja nie musiałem za dużo robić, bo budynek w dobrej kondycji. Ale ty będziesz musiał trochę zainwestować przede wszystkim w uszczelnienie. Cały system montował mi technik z Synergio – fotowoltaika panele LG i pompa powietrzna Daikin, z podgrzewaniem wody. Zaproś ekipę do domu niech obejrzą obiekt, pomierzą, zadbają mostki cieplne i będziesz wiedział jakie działania są konieczne aby mieć oszczędne ogrzewanie. Ja po całym roku na funkcjonowanie domu jestem w szoku, bo wydałem o 80% mniej niż wcześniej paląc węglem i biorąc prąd z sieci, aktualnie prąd 0 zł. Także uważam, że to technologia przyszłości, warto, gdyby jeszcze sąsiedzi tez poszli po rozum do głowy, bo mieszkam na osiedlu domków – z historią – to wieczorem można by pójść na spacer. Niestety ta wymiana jeszcze trochę potrwa. Póki co polecam pompę ciepła bo sprawdza się, mam nadzieję jak najdłużej. A i dostałem ponad 20 tysięcy zwrotu poniesionych kosztów, to też ważny aspekt – firma montująca zajęła się całą dokumentacja i wnioskiem. W obliczu kryzysu energetyczne i braku surowców :cool::D

asolt
29-03-2022, 17:43
Zdecydowanie to najlepszy moment aby uciec od najdroższego w historii węgla i gazu. :yes: Jestem właścicielem domu wyposażonego w pompę ciepła. Już po 7 miesiącach wiem jak to wszystko funkcjonuje. Pompę u mnie wspiera fotowoltaika więc to też jest poteżna pomoc. Dom 10 letni dobrze ocieplony z podłogówką. Ja nie musiałem za dużo robić, bo budynek w dobrej kondycji. Ale ty będziesz musiał trochę zainwestować przede wszystkim w uszczelnienie. Cały system montował mi technik z Synergio – fotowoltaika panele LG i pompa powietrzna Daikin, z podgrzewaniem wody. Zaproś ekipę do domu niech obejrzą obiekt, pomierzą, zadbają mostki cieplne i będziesz wiedział jakie działania są konieczne aby mieć oszczędne ogrzewanie. Ja po całym roku na funkcjonowanie domu jestem w szoku, bo wydałem o 80% mniej niż wcześniej paląc węglem i biorąc prąd z sieci, aktualnie prąd 0 zł. Także uważam, że to technologia przyszłości, warto, gdyby jeszcze sąsiedzi tez poszli po rozum do głowy, bo mieszkam na osiedlu domków – z historią – to wieczorem można by pójść na spacer. Niestety ta wymiana jeszcze trochę potrwa. Póki co polecam pompę ciepła bo sprawdza się, mam nadzieję jak najdłużej. A i dostałem ponad 20 tysięcy zwrotu poniesionych kosztów, to też ważny aspekt – firma montująca zajęła się całą dokumentacja i wnioskiem. W obliczu kryzysu energetyczne i braku surowców :cool::D

Dzisiaj w innym poscie pisałes ze od kilku lat spalasz ekogroszek, we wrzesniu kupiłes tani jak barszcz ekogroszek z Kolumbii. Po co skoro masz PC i PV od 7 m-cy?.
Czy technik z reklamowanej firmy na S* ma tak mało zlecen ze musi opierac sie na tak durnej reklamie?

cactus
30-03-2022, 09:47
Ja nie potrzebuję węgla.
Po 1200 jest normalnie, a gadałem ostatnio na szkoleniu, że niektóre kopalnie sprzedają na zapisy po 700zl. Aż tak mocno się tym tematem nie interesuję.
Mieszkam na śląski, a tu kopalni pełno, nie trzeba kupować ruskiego węgla.


Ktoś tam komuś coś powiedział na szkoleniu.... fakty są takie że najtaniej jak sie da, własnie na slasku tona kosztuje 1200zł lub 1350 lepszego gatunkowo. To cena na wczoraj. ZA kilka dni mocno skoczy bo juz ustawowo chcą blokować eksport z Rosji czyli cały przemysł i enrgetyka będzie potrzebował dużo wiecej i bedzie go kupował głownie z PL, zanim znajdą innych importerów. Wyobraź sobie ile węgiel będzie kosztował na jesień - obstawiam 2-2.5k.

Konsultant Viessmann
31-03-2022, 12:44
To też pokaże, co tak naprawdę motywuje ludzi do termomodernizacji budynków i wymiany źródeł ciepła