PDA

Zobacz pełną wersję : Bluszcz na siatce leśnej



Cornes
26-03-2022, 09:01
Witam wszystkich.
Jestem w trakcie zakładania drugiego ogrodu za domem. Wsadziłem kilkadziesiąt drzewek owocowych, rabaty i poletka na warzywa, kompostowniki, cieplarnia tego typu tylko użytkowe sprawy. Chciałem ten teren w jakiś niedrogi sposób ogrodzić aby zabezpieczyć go przed sarnami, zającami i obcymi psami. Znajomi doradził mi abym ogrodził go siatką leśną na drewnianych kołkach i posadził jakiś bluszcz. Idea jest taka, że zanim siatkę i paliki trafi szlag, bluszcz urośnie na tyle, że jego grube pnącza stworzą samonośna konstrukcje. Siatka leśna 80 cm wysoka, paliki co 2,5m - w razie potrzeby co 2 metry. Co sądzicie o takim pomyśle? Być może ktoś miał doświadczenia z tego typu rozwiązaniem?

Bertha
26-03-2022, 15:01
Bluszcz nigdy nie będzie samonośny. Może za 40 lat gdy pędy będą grubości przedramienia? Lecz i tak jakaś konstrukcja nadająca kierunek musi być. Mam tak obrośnięty ponad 50 letni betonowy płot własnej roboty ( nie mojej ) w jednej granicy. Słupy stoją, przęsła ledwie, ledwie i tam gdzie nikt się nie szarpał to spełnia swa rolę jako parawan i płot. Lecz tam gdzie psy z obu stron wymieniały poglądy, to musiałem wzmocnić siatką a bluszcz psy poszarpały. Generalnie tam gdzie spokojnie rośnie, to cały czas musisz kontrolować prowadzenie pędów aby szły sensownie wzdłuż płotu, a nie na boki gdzie więcej światła.

Cornes
29-03-2022, 15:22
Chyba lepszym rozwiązaniem będzie posadzenie żywopłotu z prawdziwego zdarzenia.

kemot_p
29-03-2022, 15:52
Jeśli chodzi o rozwiązanie sensowne pod względem ceny do trwałości to zamiast kołków drewnianych użyj słupków betonowych, nie trzeba ich betonować, jedynie w narożnikach.