PDA

Zobacz pełną wersję : Jak obliczyć COP pompy ciepła?



ezg2014
28-03-2022, 21:09
Mój dom ogrzewa gruntowa pompa ciepła Galmetu. Pompa jest stara i jej sterownik nie pokazuje COP. Chcę obliczyć COP pompy. Mój pomysł na to jest następujący. Na podstawie wartości energii końcowej z audytu energetycznego domu obliczę roczne zapotrzebowanie na energię mojego domu i podzielę to przez roczne zużycie prądu przez pompę (jest oddzielny licznik na pompę). Czy to ma sens, żeby w przybliżeniu obliczyć COP? Jest jeszcze jeden problem. Energia końcowa została obliczona dla temp 20st. C. A ja w domu utrzymuję 23st. C. Czy jest jakiś przelicznik, jak zmienia się przy takiej temp. energia końcowa?

exetterenak
28-03-2022, 21:45
Poprostu zainstaluj jakiś ciepłomierz. Policz COP wtedy dzieląc wyprodukowana energię przez pobraną

Marco36
28-03-2022, 21:45
audyt zewnętrzny?
czy obliczenia dodane do projektu domu?

bo jak to drugie to wynik może być z przypadku.

Pobaw się tym kalkulatorem, to przynajmniej poznasz różnice zapotrzebowania między różnymi temp. w domu:
https://cieplo.app/start

Otrzymane wyniki będą jakimiś uśrednionymi dla danego regionu. Średnia z 10 lub 20 ostatnich lat.
Nie pokażą aktualnego zapotrzebowania na ciepło w konkretnym sezonie grzewczym.
To dzieląc to nawet przez realne zużycie prądu wynik może być niemiarodajny. Zima zimie nierówna.

Owczar
29-03-2022, 11:02
Totalnie bez sensu :) Różnica między latami może wynosić 30%. W dodatku nie uwzględnia zysków bytowych.
Zamontuj jakiś ciepłomierz i będziesz widział dokładnie co się dzieje, a dodatkowo optymalizować ustawienia pompy.

Dzięki ciepłomierzowi udało mi się podnieść SCOP w gruntowej pompie ciepła. Okazało się, że instalacja jest zasyfiona. Dodatkowo przepływy są trochę na styk, więc zmniejszyłem modulację.

Poszukaj jakiegoś ultradzwiekowego landys-gyr. Czasem się trafiają na allegro używane. Za nowy HT550 płaciłem 675zł.