PDA

Zobacz pełną wersję : Gruntowa PC z Solanką jako Płynem dolnego źródła



lspyra
31-03-2022, 09:40
Może wywołam zamieszanie i śmiech na sali ale kto pyta nie błądzi.

Co by się stało gdyby dolne źródło pompy ciepła zalać roztworem wody z solom ?
Czy wymienniki w PC wytrzyma :D

Ewentualnie co jeszcze można zastosować do dolnego źródła?
Glikol propylenowy
Glikol etylenowy
Glikol o obniżonej lepkości
Woda (zamarza więc raczej odpada)

Wyczytałem jeszcze o nanofluidach woda+cuo oraz woda+AL2O3

humidorek
31-03-2022, 12:48
Możesz zostawić samą wodę, jeśli PC ma ustawiony próg >0st a cała instalacja jest w budynku i pod nim (np. odwierty dostępne z piwnicy). Ważne, by nie było instalacji poza budynkiem, bo wtedy już trzeba się przygotować na -20st

stos
31-03-2022, 13:40
Możesz zostawić samą wodę, jeśli PC ma ustawiony próg >0st a cała instalacja jest w budynku i pod nim (np. odwierty dostępne z piwnicy). Ważne, by nie było instalacji poza budynkiem, bo wtedy już trzeba się przygotować na -20st

Pod warunkiem że wielkość DZ jest wystarczająca aby PC nie zeszła poniżej zera na wyjściu do DZ.

Owczar
31-03-2022, 17:37
Z solanką nie cuduj, to nie te czasy. Zrób glikol etylenowy tak żeby mieć bezpieczeństwo, a jednocześnie niezbt lepki. Przy całej inwestycji to są grosze.

lspyra
03-04-2022, 19:05
Ok rozumiem, że nic poza glikolem nie mamy na obecną chwilę do dyspozycji.
A czy ktoś może mi powiedzieć co to jest glikol o obniżonej lepkości?

Owczar
03-04-2022, 20:42
To taki, który ma mniejsze opory przepływu. Generalnie etylenowy pod tym względem wypada lepiej od propylenowego ale jest toksyczny i nie może przedostać się do gruntu.

humidorek
04-04-2022, 17:10
A czy etylenowy nie uszkadza pomp i wymienników?

Owczar
04-04-2022, 17:21
Wszystko trzeba sprawdzać pod tym kątem - także zawory. Aczkolwiek większość dopuszcza roztwór glikolu do stężenia o wiele wyższego niż jest w DZ.

Owczar
04-04-2022, 17:22
Zresztą nawet zbiornik przeponowy standardowy może się nie nadawać. Mi doradca techniczny polecił zbiornik do wody użytkowej.