PDA

Zobacz pełną wersję : Fotowoltaika - grzanie podłogowe



bobim
01-04-2022, 18:09
Mam obecnie ogrzewanie podłogowe z piecem gazowym vaillant do tego zasobnik cwu 150l. Ogrzewanie i wodę grzeję gazem.
Zamontowałem fotowoltaike 7,2kw i teraz chcę zmodernizować kotłownię i kuchnię.
Rachunki za prąd miałem ok 107zł ze zużyciem poniżej 200kwh/msc co daje około 2,4mwh rocznie. Zakładając że foto da mi około 6,8mwh (trochę na płd/zach) zostanie mi około 4,4mwh rocznie, Planuje zmienić płytę gazową na indukcyjną i wymienić zasobnik na taki z grzałką i z tego co mi zostanie wykorzystać na dogrzanie domu.
Tylko jak to zrobić?
W przyszłości myślę o pompie ciepła ale może za jakieś 3 lata, być może solary o ile jeszcze te są ekonomiczne.
Chciałbym aby ta modernizacja nie zmusiła mnie do kolejnych dużych wydatków w przypadku rozbudowy w kolejnych latach (coś na przyszłą rozbudowę).
Da się to jakoś ekonomicznie rozwiązać?
Jeśli teraz wymienię zasobnik na taki z grzałką i dwoma wężownicami to jedną bym podłączył do pieca a druga "czekała by" na pompę. Nie wiem czy pchanie się jeszcze w solary było by rozsądne czy ewentualnie zwiększenie fotowoltaiki bo na pompę pewnie nie starczy energii.

Ale nie wiem jak na dzień dzisiejszy z pozostałości produkcji wspomóc ogrzewanie domu/podłogowe? Jakiś bufor z grzałką? Jest coś takiego? Obecnie w instalacji wszystko działa "spod" pieca bez sprzęgła ani bufora jest tylko pompka poza tą w piecu.
Ktoś ma pomysł jak takie cudo utworzyć?

Zastanawiałem się nad klimą w lecie dawała by chłód w zimie dogrzewała bo współczynnik cop ma lepszy od grzałki ale to jest grzanie miejscowe więc może jest coś co by mniej efektywniej ale jednak grzało na cały dom bez kosztownej inwestycji w dodatkowe systemy rozprowadzenie ciepła.

Jeśli zasobnik lub bufor z grzałką to może macie coś godnego polecenia? Na co konkretnie zwrócić uwagę? I w końcu czy obecny zasobnik vih r 150/6 b, ma niecałe 5 lat, da się jakoś wykorzystać?

lolson28
01-04-2022, 20:50
Aaaaaaaa po co ta fotovoltaika skoro gaz jest tani ? Czy może nie jest tani ?
Nie miałeś co z kasą zrobić i zainwestowałeś w panele ?
Policzyłeś ile będą kosztować wszystkie te Twoje pomysły ?

klaudiusz_x
01-04-2022, 22:19
Chcesz zamienić kuchenkę gazową na indukcję.
Chcesz zamienić bojler ogrzewany gazem na elektryczny.
Chcesz także dogrzewać prądem dom.
Zapomniałeś o jednej rzeczy. Chcesz.
Jakbyś jeszcze prócz chcieć, podał ile tego gazu potrzebujesz w skali roku, to można coś podpowiedzieć.

bobim
02-04-2022, 08:01
Do tej pory roczne zużycie gazu 15811 KWh, z tego kalkuluje 6664,8KWh na gotowanie i ciepłą wodę użytkową.
Co do samej inwestycji to oprócz tego, że cena gazu z 85 netto rok temu skoczyła do 200 netto to jeszcze URE miało uwolnić ceny gazu ale termin przesunięto do 2027? Zakładam, że w momencie gdy URE przestanie regulować ceny gazu uśredni się ona z taryfami przemysłowymi a cena gazu była w granicach 800 zł za MWh. Więc gdyby nie URE to zakładam, że cena gazu była by 500-600zł dla wszystkich?
Nie wiem jak z prądem ceny w taryfach G11 to około 400 netto, w c11 to bodajże jak ostatnio patrzyłem powyżej tysiąca nie wiem też czy URE zawsze będzie dla gospodarstw domowych ustalać ceny. Nie liczę w gazie i prądzie dystrybucji bo to zupełnie inna bajka.
Tak czy siak za indukcję zapłacę około 2tys, kotłownia nie wiem, jak wymiana tylko zasobnika to około też 2tys i więcej?
Prosiłbym o skupienie się na moim pytaniu o kotłownie pomijając "szaleństwo" inwestycji ;-).

Napoli
02-04-2022, 12:10
To może jakaś pompa ciepła zamiast grzałki do ciepłej wody i ogrzewanie ?

klaudiusz_x
02-04-2022, 13:15
Zamontowałem fotowoltaike 7,2kw i teraz chcę zmodernizować kotłownię i kuchnię.
Rachunki za prąd miałem ok 107zł ze zużyciem poniżej 200kwh/msc co daje około 2,4mwh rocznie. Zakładając że foto da mi około 6,8mwh (trochę na płd/zach) zostanie mi około 4,4mwh rocznie,

Uwzględniłeś stratę 20% po odbiorze prądu?
Ile latem schodziło gazu na kuchenkę i ciepłą wode?
Przypuszczam, że te 4,4tys kWh które masz do zagospodarowania, może wystarczyć na indukcję i ciepłą wodę. Niewiele z tego pozostanie na grzanie domu.
Do zasobnika z ciepłą wodą który posiadasz, nie ma możliwości dołożenia grzałki?

gawel
02-04-2022, 14:32
Mam obecnie ogrzewanie podłogowe z piecem gazowym vaillant do tego zasobnik cwu 150l. Ogrzewanie i wodę grzeję gazem.
Zamontowałem fotowoltaike 7,2kw i teraz chcę zmodernizować kotłownię i kuchnię.
Rachunki za prąd miałem ok 107zł ze zużyciem poniżej 200kwh/msc co daje około 2,4mwh rocznie. Zakładając że foto da mi około 6,8mwh (trochę na płd/zach) zostanie mi około 4,4mwh rocznie, Planuje zmienić płytę gazową na indukcyjną i wymienić zasobnik na taki z grzałką i z tego co mi zostanie wykorzystać na dogrzanie domu.
Tylko jak to zrobić?
W przyszłości myślę o pompie ciepła ale może za jakieś 3 lata, być może solary o ile jeszcze te są ekonomiczne.
Chciałbym aby ta modernizacja nie zmusiła mnie do kolejnych dużych wydatków w przypadku rozbudowy w kolejnych latach (coś na przyszłą rozbudowę).
Da się to jakoś ekonomicznie rozwiązać?
Jeśli teraz wymienię zasobnik na taki z grzałką i dwoma wężownicami to jedną bym podłączył do pieca a druga "czekała by" na pompę. Nie wiem czy pchanie się jeszcze w solary było by rozsądne czy ewentualnie zwiększenie fotowoltaiki bo na pompę pewnie nie starczy energii.

Ale nie wiem jak na dzień dzisiejszy z pozostałości produkcji wspomóc ogrzewanie domu/podłogowe? Jakiś bufor z grzałką? Jest coś takiego? Obecnie w instalacji wszystko działa "spod" pieca bez sprzęgła ani bufora jest tylko pompka poza tą w piecu.
Ktoś ma pomysł jak takie cudo utworzyć?

Zastanawiałem się nad klimą w lecie dawała by chłód w zimie dogrzewała bo współczynnik cop ma lepszy od grzałki ale to jest grzanie miejscowe więc może jest coś co by mniej efektywniej ale jednak grzało na cały dom bez kosztownej inwestycji w dodatkowe systemy rozprowadzenie ciepła.

Jeśli zasobnik lub bufor z grzałką to może macie coś godnego polecenia? Na co konkretnie zwrócić uwagę? I w końcu czy obecny zasobnik vih r 150/6 b, ma niecałe 5 lat, da się jakoś wykorzystać?

Ja mam bardzo podobną sytuację. PV 6,17 kWp zużycie roczne pradu całkowite ok 6200 kWh w tym ok 2200 na potzreby bytowe i cwu ogrzewane pompa ciepła, ogrzewanie to klimatyzator+ 3 grzejniki i podłogówka w łazience.

klaudiusz_x
02-04-2022, 14:36
Ja mam bardzo podobną sytuację. PV 6,17 kWp zużycie roczne pradu całkowite ok 6200 kWh w tym ok 2200 na potzreby bytowe i cwu ogrzewane pompa ciepła, ogrzewanie to klimatyzator+ 3 grzejniki i podłogówka w łazience.

Pc do grzania samego CWU jednak zmniejsza zapotrzebowanie. Tutaj ma być czysty prąd.

klaudiusz_x
02-04-2022, 14:40
Można jeszcze zrobić we własnym zakresie pc PW z klimy.
Wtedy poczujesz różnicę. Teraz, to szukanie kompromisu na drogi gaz.
Choć na razie, ten gaz jest i tak tańszy niż prąd w tanich taryfach.

gawel
02-04-2022, 15:17
Można jeszcze zrobić we własnym zakresie pc PW z klimy.
Wtedy poczujesz różnicę. Teraz, to szukanie kompromisu na drogi gaz.
Choć na razie, ten gaz jest i tak tańszy niż prąd w tanich taryfach.

Masz rację ale, kocioł gazowy wymaga płatnych przeglądów 300-500 zł i opłacania przeglądów kominiarskich 200 i sam abonament gazowy rocznie to 480 zł. Razem ponad 1000 zł rocznie i jeszcze nawet 1 m3 gazu nie poleciał. Poza tym kocioł+co nie maja 100% sprawności więc paliwo gazowe jest marnowane. I to ma być ta taniość gazu?

Prąd można uzyskać z PV gaz nigdy nie będzie za darmo bez względu na koszty inwestycji.
No jest jeden + gazu można go w razie czego odkręcić aby pozbyć się problemów wszelakich ....

klaudiusz_x
02-04-2022, 15:46
Masz rację ale, kocioł gazowy wymaga płatnych przeglądów 300-500 zł i opłacania przeglądów kominiarskich 200 i sam abonament gazowy rocznie to 480 zł. Razem ponad 1000 zł rocznie i jeszcze nawet 1 m3 gazu nie poleciał. Poza tym kocioł+co nie maja 100% sprawności więc paliwo gazowe jest marnowane. I to ma być ta taniość gazu?

Prąd można uzyskać z PV gaz nigdy nie będzie za darmo bez względu na koszty inwestycji.
No jest jeden + gazu można go w razie czego odkręcić aby pozbyć się problemów wszelakich ....

Jest wiele możliwości.
Jeśli już ktoś ma gaz w domu, to inna kwestia.
Ja mam tanią pc mimo tego, że rura z gazem biegnie obok domu.
A pc z tego względu, że zapowiadano duże podwyżki prądu.
Wcześniej grzałem czystym prądem i własnej roboty kotłem elektrycznym.
A od 15 marca mam pv 9kWp na gruncie. Lokalizacja trochę słaba, bo dużo zaciemnień, ale jest za 23tys zł.
Także, potrzeba analizować, dopytywać i jakoś to optymalizować.

gawel
02-04-2022, 15:49
Jest wiele możliwości.
Jeśli już ktoś ma gaz w domu, to inna kwestia.
Ja mam tanią pc mimo tego, że rura z gazem biegnie obok domu.
A pc z tego względu, że zapowiadano duże podwyżki prądu.
A od 15 marca mam pv 9kWp na gruncie. Lokalizacja trochę słaba, bo dużo zaciemnień, ale jest za 23tys zł.
Także, potrzeba analizować, dopytywać i jakoś to optymalizować.

Pewno najważniejsze to przeliczyć a nie kierować się owczym pędem myśląc że to zwalnia z konsekwencji durnych decyzji. ja grzałem przez 16 lat samym prądem pomimo dostępności gazu sieciowego. Teraz mam instalację 6,17 kwp część na dachu , część na gruncie koszt 18 tys. śmiga od 2 lat jest obiecująco.

bobim
02-04-2022, 16:03
To może jakaś pompa ciepła zamiast grzałki do ciepłej wody i ogrzewanie ?

Tak myślę o pompie ale zakładam, że potrzebne mi około 30-35 tys na pompę około 10-11KW dom niecałe 200m^2 użytkowe, przez kilka lat nie ma na to szans.
Ale zdaję sobie sprawę z tego, że cop grzałki to załóżmy 1, a przy pompie ciepła sezonowy cop może osiągać wartości nawet 7-8KW więc grzałka z 1KW da mi 1KW ciepła, pompa z 1KW da mi znacznie więcej ale nie teraz :-)


Uwzględniłeś stratę 20% po odbiorze prądu?
Ile latem schodziło gazu na kuchenkę i ciepłą wode?
Przypuszczam, że te 4,4tys kWh które masz do zagospodarowania, może wystarczyć na indukcję i ciepłą wodę. Niewiele z tego pozostanie na grzanie domu.
Do zasobnika z ciepłą wodą który posiadasz, nie ma możliwości dołożenia grzałki?
Tak uwzględniłem, żeby zredukować te 20% grzanie wody i większe zużycia prądu można starać się organizować w dzień.
Średnio 555,4 stąd te moje szacunki roczne oczywiście w zimie woda studzi się w rurach szybciej więc to raczej nie doszacowanie :-).
Tak wiem, że to może być niewiele ale jakby to w dzień dogrzewał tylko to odpadnie marnowanie 20% o czym wspomniałeś i straty były by mniejsze.
Właśnie zasobnik nie ma takiej możliwości bo było by po sprawie.


Ja mam bardzo podobną sytuację. PV 6,17 kWp zużycie roczne pradu całkowite ok 6200 kWh w tym ok 2200 na potzreby bytowe i cwu ogrzewane pompa ciepła, ogrzewanie to klimatyzator+ 3 grzejniki i podłogówka w łazience.

Jak wielki dom, jaka pompa i ten klimatyzator do grzania domu czy pompa ciepła bo nie do końca zrozumiałem?


Można jeszcze zrobić we własnym zakresie pc PW z klimy.
Wtedy poczujesz różnicę. Teraz, to szukanie kompromisu na drogi gaz.
Choć na razie, ten gaz jest i tak tańszy niż prąd w tanich taryfach.
Co rozumiesz zrobić pompę ciepła z klimy? co to jest to PW?
No myślałem klimą dogrzewać ale tylko jedno pomieszczenie będzie w miarę dogrzane, do reszty powietrze tak hop siup nie doleci.
Mam zostawione otwory na rekuperację ale schodzą się na strychu i nie wiem czy jest opcja tak ciepło rozprowadzić.

gawel
02-04-2022, 16:20
dom 130m2
klimatyzator kaisai 2,9 kW do grzania pomieszczeń
powietrzna pompa ciepła do ogrzewania wody 300l moc grzewcza 1,8 kw
przeciętne zapotrzebowanie na ciepło domu 2,3 kw max - 4,8 bez cwu

bobim
02-04-2022, 17:03
dom 130m2
klimatyzator kaisai 2,9 kW do grzania pomieszczeń
powietrzna pompa ciepła do ogrzewania wody 300l moc grzewcza 1,8 kw
przeciętne zapotrzebowanie na ciepło domu 2,3 kw max - 4,8 bez cwu

1 klimatyzator cały dom? jakieś rozprowadzenie czy na zasadzie dyfuzji? I klimatyzator daje radę w najgorsze mrozy?
Właśnie pompę planuję za kilka lat dlatego też zasobnik z grzałką chciałbym mieć przygotowany na tą okazję, na co zwrócić uwagę?
Ile litrów optymalnie wybrać rodzina 5os.?
Planuję dwie wężownice jedna do pieca co gazowego jak jest to w razie W będzie alternatywą, druga wężownica na przyszłą pompę ciepła.
Nie wiem czy jest sens rozważać solary bo nie zagłębiałem się jeszcze w temat a dachu jeszcze dużo jest :-).
Podpowiedzcie coś z tym zbiornikiem, zakładam że stary 150L skoro grzałki tam nie włożę to do demontażu? Ale nowy jaki wybrać? Litry, wężownice czy płaszcz wodny? i czy uda się wykorzystać ewentualne nadwyżki do wspomagania podłogówki jakbym np wyjście z cwu przepuścił przez jakiś bufor, który byłby w pętli podłogówki ewentualnie z zaworem żeby wyłączyć to w razie czego. Czy to ma większy sens? Jeśli tak to jak wielki ten bufor?

gawel
02-04-2022, 17:18
1 klimatyzator cały dom? jakieś rozprowadzenie czy na zasadzie dyfuzji? I klimatyzator daje radę w najgorsze mrozy?
Właśnie pompę planuję za kilka lat dlatego też zasobnik z grzałką chciałbym mieć przygotowany na tą okazję, na co zwrócić uwagę?
Ile litrów optymalnie wybrać rodzina 5os.?
Planuję dwie wężownice jedna do pieca co gazowego jak jest to w razie W będzie alternatywą, druga wężownica na przyszłą pompę ciepła.
Nie wiem czy jest sens rozważać solary bo nie zagłębiałem się jeszcze w temat a dachu jeszcze dużo jest :-).
Podpowiedzcie coś z tym zbiornikiem, zakładam że stary 150L skoro grzałki tam nie włożę to do demontażu? Ale nowy jaki wybrać? Litry, wężownice czy płaszcz wodny? i czy uda się wykorzystać ewentualne nadwyżki do wspomagania podłogówki jakbym np wyjście z cwu przepuścił przez jakiś bufor, który byłby w pętli podłogówki ewentualnie z zaworem żeby wyłączyć to w razie czego. Czy to ma większy sens? Jeśli tak to jak wielki ten bufor?

Klimatyzator ogrzewa parter 70m2 początkowo ogrzewały go 3 grzejniki 2x1 kw i 1x2kw, Klimatyzator umieszczony jest centralnie na przeciwko schodów ciepło bardzo dobrze się rozchodzi. Na poddaszu są 3 grzejniki 1x1kw i 2x 500W są włączone na stałe ale włączają się tak od ok -10 lub jak ktoś zamknie drzwi do pokoju. w dolnej łazience jest podłogówka 380 W. Klimatyzator daje radę przy -22 w zeszłym roku grzał zgodnie z instrukcją ale wspomogłem grzejnikiem 1 kw w gabinecie, to raptem 5 dni.

klaudiusz_x
02-04-2022, 20:43
Co rozumiesz zrobić pompę ciepła z klimy? co to jest to PW?

PC PW, to powietrzna pompa ciepła. Standardowy skrót.
Taką pc PW można zrobić z klimatyzatora we własnym zakresie.
Na YT sporo filmów znajdzieszt. FB także.

bobim
04-04-2022, 21:11
Właśnie tak mi szkoda trochę tego prądu na grzałkę, cop załóżmy 1 a pompa ciepła znacznie więcej, ale chyba jakby już kupować to nie pompę ciepła do ciepłej wody i klimatyzator do grzania tylko pompę ciepła do wody i do centralnego ogrzewania (podłogówka)?

Tak czy siak muszę teraz uciec od gazu z grzania wody żeby wykorzystać fotowoltaike więc czy moglibyście polecić jakiś konkretny zbiornik, który byłby już pod ewentualnie pompę ciepła?

Ile może kosztować samo gotowanie na gazie? Bo tak myślę jakbym zostawił gaz w kuchence bo jak nie ma prądu coś można ugotować a założył klime i wykorzystał ą do podgrzewania w zimie? Myślałem zamontować indukcję z co najmniej jednym palnikiem gazowym dla bezpieczeństwa ale dostępne rozwiązania są albo za szerokie albo 2 palniki gazowe i dwa indukcyjne więc nie pasują mi również :-(

Oglądałem wspomniane przeróbki klimy na pompy ciepła zakładam, że traci się gwarancję poza tym chyba nie czułbym się na siłach. Może te pompy tworzone w taki czy inny sposób w końcu znacznie stanieją :-(.

doktor.zwir
05-04-2022, 09:00
Tylko nie słuchaj tych, co proponują Ci ogrzewanie klimatyzatorem - komfort takiego rozwiązania jest zerowy.

bobim
05-04-2022, 11:44
Tylko nie słuchaj tych, co proponują Ci ogrzewanie klimatyzatorem - komfort takiego rozwiązania jest zerowy.

Chodzi Ci o ogrzewanie w jednym pomieszczeniu czy przerobieniu go na pompę ciepła?

Czy ktoś podpowie z doborem zasobnika do cwu? Czy może jakiś bufor z podpięciem do obecnego?

doktor.zwir
05-04-2022, 12:19
Chodzi mi o standardowy klimatyzator.
Przerobienie go na PC jest jak najbardziej OK.

gawel
05-04-2022, 12:55
Właśnie tak mi szkoda trochę tego prądu na grzałkę, cop załóżmy 1 a pompa ciepła znacznie więcej, ale chyba jakby już kupować to nie pompę ciepła do ciepłej wody i klimatyzator do grzania tylko pompę ciepła do wody i do centralnego ogrzewania (podłogówka)? Wszystko zależy od ceny mnie PC cwu kosztowała 3k, klimatyzator 2,7k - ja nie mam co wodnego więc odpadła kwestia PC do ogrzewania. Regularna cena pc cwu to ok 5,5k + klima ok 3k to mamy 8,5k. Za 11k możemy mieć PC Haier Monoblok 8 kw. Jeżeli masz co wodne to może taka pc z tym że musisz mieć świadomość że ona pochłonie ok 5 MWh rocznie to liczać taryfę g12w i zuzucie 70/30 II/I wyjdzie za 1 kwh ok 60 gr czyli rocznie 3 tys zł.

Tak czy siak muszę teraz uciec od gazu z grzania wody żeby wykorzystać fotowoltaike więc czy moglibyście polecić jakiś konkretny zbiornik, który byłby już pod ewentualnie pompę ciepła? Do PC to zbiornik z wymiennikiem lub wężownicą min 2m2

Ile może kosztować samo gotowanie na gazie? max 3m3 gazu+abonament 1w 25 zł+paliwo gazowe 12 zł = ok 37 zł

Bo tak myślę jakbym zostawił gaz w kuchence bo jak nie ma prądu coś można ugotować a założył klime i wykorzystał ą do podgrzewania w zimie? Myślałem zamontować indukcję z co najmniej jednym palnikiem gazowym dla bezpieczeństwa ale dostępne rozwiązania są albo za szerokie albo 2 palniki gazowe i dwa indukcyjne więc nie pasują mi również :-( To głupi pomysł na 18 lat mieszkania raz miałem awarię prądu powyżej doby i od tej pory spokój, nie ma to sensu kup kuchenkę turystyczną dla poczucia bezpieczeństwa.

lądałem wspomniane przeróbki klimy na pompy ciepła zakładam, że traci się gwarancję poza tym chyba nie czułbym się na siłach. Może te pompy tworzone w taki czy inny sposób w końcu znacznie stanieją :-(.
dopisałem na zielono odpowiedzi.

Ale powiem Ci że może się chwilę powstrzymaj i zobacz po 1 jakie sa możliwosci skorzystania z dofinansowania nowego źródła ciepła np PC iPV
2 zobacz jak będą się kształtowały ceny PV bo wbrew pozorom one nie drożeja poza kilkoma wahnięciami. Moze warto to przeczekać? Może okazać się że np zamaist komplikacji z PC która nie działa za darmo możesz kupić kocioł elektryczny plus niewielki bufor i duża instalacja PV i wtedy mogółbyc miec ogzrewanie za darmo

doktor.zwir
05-04-2022, 16:23
PV w obecnym kształcie nie ma sensu.
Sprzedawanie prądu po 40 groszy tylko po to by go odkupić po 80 groszy to marnotrawstwo.
Kocioł elektryczny czy ogólnie ogrzewanie w II taryfie to kiepski komfort i o połowę wyższy koszt niż metan czy PC.

gawel
05-04-2022, 16:50
PV w obecnym kształcie nie ma sensu.
Sprzedawanie prądu po 40 groszy tylko po to by go odkupić po 80 groszy to marnotrawstwo.
Kocioł elektryczny czy ogólnie ogrzewanie w II taryfie to kiepski komfort i o połowę wyższy koszt niż metan czy PC.

a nie możesz kupować w II strefie tez po 40 groszy. Przecież w nocy jest najzimniej. Można zastosować kable grzejne i od września do grudnia oraz od lutego do maja spokojnie skonsumują to co się wyprodukuje w dzień aby oddać po zachodzie słońca. Masz wtedy marytalna autonsumpcję. Zgodzę się co do obecnych cen PV ze są za wysokie ale to kwestia poszukania właściwej oferty

Dla mnie stosowanie prądu do ogrzewania wody aby ogrzewać powietrze to marnotrawstwo i co gorsza ciemnogród :(

Przepraszam za wścibstwo ale jedyny metan jaki jest powszechnie dostępny to własne bąki , paliwo gazowe to mieszanka propan-butan

doktor.zwir
05-04-2022, 19:29
Wątpię, żeby ZE poszedł na układ "sprzedaż" w drogiej taryfie a "odkup" w taniej bez kosztów dystrybucji. Ale to trzeba by dokładnie doczytać w umowie.

Ps, gaz ziemny to metan, tak jak i CNG. Propan i propan/butan to LPG.

gawel
05-04-2022, 19:49
Wątpię, żeby ZE poszedł na układ "sprzedaż" w drogiej taryfie a "odkup" w taniej bez kosztów dystrybucji. Ale to trzeba by dokładnie doczytać w umowie.

Ps, gaz ziemny to metan, tak jak i CNG. Propan i propan/butan to LPG.

masz rację a niech mnie żeby tak się parekselans jarać pierdami z rury :))))

Gaz ziemny typu E znajduje się w miejskich sieciach gazowych, używa się go w gospodarstwach domowych, przedsiębiorstwach i w zakładach przemysłowych. Skład: metan (CH4) - około 71%, etan, propan i butan - około 1%, azot (N2) - około 27%, dwutlenek węgla (CO2) i reszta składników - 1%.

hemidall
05-04-2022, 23:48
Jak rozumiem, masz kocioł jedno funkcyjny.

To co mogłoby Ci spasować, to zbiornik bez wężownicy, taki do 100l, który będzie posiadał grzałkę (albo lepiej dwie) i robił obecnie za źródło ciepła, a w przyszłości również za bufor - jak podłączysz do niego pompę ciepła.
Kwestia podłączeń, sam tego raczej nie ogarniesz (tak zakładam skoro pytasz na forum), grunt żebyś miał koncepcję, którą fachowcowi pokażesz.

Nie wiem jakie masz sterowanie tego kotła, ale tutaj też możliwości jest wiele, a przechodząc na grzanie prądem właściwie robisz rewolucję.
Wtedy musisz zrezygnować ze sterowania wbudowanego w kocioł. Jeśli dajesz dodatkowy zbiornik - bufor, musisz dołożyć również pompę obiegową, którą trzeba będzie jakoś sterować.
Opcje widzę dwie:
1. ciągłą pracę pompy obiegowej ( w sezonie grzewczym) i regulację temperatury grzania:
a) manualną - zaworem termostatycznym mieszającym (i wtedy tym termostatem musisz kręcić jak zrobi się cieplej/zimniej)
b) automatyczną - zaworem trójdrożnym sterowanym siłownikiem, wyposażony w dodatkową automatykę typu pogodynka
2. sterowaniem pracą pompy obiegowej (on/off) przez pogodynkę, przy założeniu stałej temperatury zasilania.

Przy czym zakładam że jeśli braknie Ci zapasu energii elektrycznej, będziesz chciał grzać gazem. Pytanie, czy na taką okazję kocioł dokładać tutaj jako równoległe rozwiązanie i zostawić obecne sterowanie, czy może przerobić to jako jedno z dodatkowych źródeł zasilających ten bufor 100l.
Jeśli przerobić, to najprościej byłoby w tym buforze umieścić termostat, który będzie sterował kotłem i miał niższą temp startu niż termostat grzałki.
Wtedy jak będziesz chciał przejść na gaz, podniesiesz tylko dolną temperaturę dla kotła a obniżysz dla grzałki.

Ewentualne dodanie pompy ciepła będzie zakładało podobną pracę jak kotła gazowego po przeróbce w opisie powyżej.

Natomiast zbiornik c.w.u - tutaj zakładam że jest wężownica, więc będziesz potrzebował dodatkowej pompy obiegowej, żeby z bufora zasilić ten zbiornik.
Alternatywnie możesz też spróbować zostawić sterowanie z kotła gazowego i założyć że prądem będziesz tylko ogrzewać dom.

Opcji jest zbyt wiele, żeby coś sensownego doradzić, zwłaszcza że za mało informacji podałeś.
Niestety z fachowcami do takiej roboty też łatwo nie będzie. Zainstalować opisane rozwiązanie to pewnie potrafią, ale żeby w całości to ogarnąć, coś optymalnego zaproponować i zrobić sterowanie - może być problem żeby takich znaleźć. Co nie znaczy że ich nie ma.
Na pewno bałbym się iść w ciemno. Bo takich spartolonych przykładów, gdzie zaufało się fachowcowi, jest niestety dużo.

bobim
06-04-2022, 06:46
Mam kocioł dwufunkcyjny ładowanie zasobnika vih r 150/6 b z wężownicą rurową plus pompka cyrkulacyjna, która jest sterowana poprzez czujki ruchu w kuchni i łazienkach i uruchamia się na 5 minut co 25 w przypadku wykrycia tam ruchu.
Kocioł ogrzewa podłogówkę 3 rozdzielacze plus 5 grzejników kotłownia, garaż i łazienki ale są zasilane niską temperaturą taką jak podłogówką więc jest tylko jedna pompka wspomagająca tą całą instalację zaraz za kotłem i zaworem trójdrożnym. Kocioł sterowany przez sterownik umieszczony w pokoju od strony północnej do tego czujnik pogodowy, grzanie za pomocą krzywej grzewczej 0,25. Dodatkowe sterowania wybranymi pętlami dolnej kondygnacji za pomocą siłowników i regulatora pokojowego, których zadaniem jest odcięcie niektórych pętli gdy to pomieszczenie jest przegrzewane w dzień (okna, ludzie, gotowanie w sąsiedniej kuchni)
Grzanie ciepłej wody poprzez ten sterownik podłączony do kotła.
Gotowanie płyta gazowa.
Fotowoltaika 7,2KW.
Czyli jak Cię dobrze zrozumiałem w takiej instalacji mógłbym dołożyć bufor ciepła 100L (czy do PC nie będzie potrzebny większy?) i z tego bufora zasilić równolegle zasobnik CWU? Czy takie podłączenie bufora do zasobnika nie będzie marnowało dużo ciepła? Jakby wyglądało podłączenie PC do tego bufora, PC nie potrzebuje wężownicy? I ile przyłączy musi mieć ten bufor żeby go można było podłączyć również do pętli CO? To grzanie idzie wodą bezpośrednio z bufora nie ma żadnych wężownic? Pytam bo czy to oznacza, że w przypadku grzania kotłem zasobnika czy CWU, trzeba byłoby grzać bufor również?

hemidall
06-04-2022, 09:51
Tak naprawdę bufor 60l też spokojnie wystarczy.
Tak na szybko powiem że też rozważałem takie rozwiązanie i ten bufor to jedyna opcja na łączenie różnych źródeł ciepła jaką znalazłem.
Ja kupiłem sobie 100l bo zależało mi na mocy grzałek i dobrej nierdzewce, a u tego producenta 100l to był najmniejszy model.
Przy czym zakładałem że PC póki co montować nie będę.
Stratami na buforze nie wiem czy warto się przejmować. Dużo jest zbiorników porządnie zaizolowanych, a jeśli będzie on stał w miejscu ogrzewanym, to w sezonie grzewczym o żadnych stratach nie ma mowy - wszystko i tak idzie w ogrzewanie domu.

Kwestia kaloryferów - czy tam potrzebujesz wyższej temperatury? Bo teoretycznie byłoby to możliwe.
Oczywiście tylko jeśli masz możliwość zasilania ich osobnym obiegiem z kotłowni.

Co do cwu, nie do końca rozumiem ideę kotła 2F i zasobnika z wężownicą. Do czego podłączoną masz wężownicę? Do obiegu c.o.? A może to jednak 1F?
Bo jeśli wspominasz o zaworze trójdrożnym, to wydaje mi się że właśnie do przełączania pomiędzy co a cwu jest on używany.
A pompą za zaworem jak rozumiem wspomagasz pompę w kotle, bo jednak grzania to tam widzę że sporo masz. Zastanawiam się tylko, kto nią steruje.

To jak zasilać cwu, jest do ustalenia. Jeśli miałbyś łączyć bufor z grzałką, kocioł gazowy i pompę ciepła razem, trochę się to komplikuje. Warto by jednak poszukać rozwiązania, gdzie poza sezonem grzewczym nie będziesz musiał trzymać zagrzanego bufora.
Kluczową informacją w temacie cwu jakiej nie podałeś, to temperatura na zasobniku, która robi komfort użytkowania. Jeśli potrzebujesz wysokiej temperatury, to grzanie tego pompą ciepła może mijać się z celem. Z drugiej strony, w takim przypadku sensowniej było by wymienić zasobnik cwu na większy i trzymać w nim niższą temperaturę.
Trzeba tu również przewidzieć okresową możliwość podbicia temperatury żeby rozwiązać problem legionelli. Któreś z urządzeń musi to zapewnić.

Jak widzisz, problem nie sprowadza się wyłącznie do wyboru bufora, ale do kompleksowego rozwiązania wszystkich problemów na raz.
A na koniec, zaproponowaniu sensownego sterowania, które poradzi sobie z każdym typem zasilania w ciepło.

Osobiście uważam że warto poczekać na program "moje ciepło" i zabrać się za modernizację dopiero jak będziesz wiedział czym dysponujesz. Większą PC która zaspokoi zimą całkowicie potrzeby ogrzewania? czy małą PC, która będzie tylko dogrzewać ale zimą potrzebuje wspomagania żeby zapewnić ciepło w domu.

klaudiusz_x
06-04-2022, 15:30
Oglądałem wspomniane przeróbki klimy na pompy ciepła zakładam, że traci się gwarancję poza tym chyba nie czułbym się na siłach. Może te pompy tworzone w taki czy inny sposób w końcu znacznie stanieją :-(.

CCC.
Możesz sobie kupić monoblok haier. Podłączanie jak lodówkę, tylko że na zewnątrz domu.

marvinetal
06-04-2022, 18:53
Osobiście uważam że warto poczekać na program "moje ciepło" i zabrać się za modernizację dopiero jak będziesz wiedział czym dysponujesz. Większą PC która zaspokoi zimą całkowicie potrzeby ogrzewania? czy małą PC, która będzie tylko dogrzewać ale zimą potrzebuje wspomagania żeby zapewnić ciepło w domu.

Ale "moje ciepło" ma być dla nowych budynków (zakonczenie budowy po 01.01.2021 (https://enerad.pl/aktualnosci/moje-cieplo/)).

doktor.zwir
06-04-2022, 18:53
Są jakieś ograniczenia w długości przewodów na zewnątrz? U mnie musiałoby to być jakieś 4m na zewnątrz budynku, a zaczynam się zastanawiać nad tym monoblokiem...

bobim
06-04-2022, 19:40
Tak naprawdę bufor 60l też spokojnie wystarczy.
Tak na szybko powiem że też rozważałem takie rozwiązanie i ten bufor to jedyna opcja na łączenie różnych źródeł ciepła jaką znalazłem.
Ja kupiłem sobie 100l bo zależało mi na mocy grzałek i dobrej nierdzewce, a u tego producenta 100l to był najmniejszy model.
Przy czym zakładałem że PC póki co montować nie będę.
Stratami na buforze nie wiem czy warto się przejmować. Dużo jest zbiorników porządnie zaizolowanych, a jeśli będzie on stał w miejscu ogrzewanym, to w sezonie grzewczym o żadnych stratach nie ma mowy - wszystko i tak idzie w ogrzewanie domu.

Kwestia kaloryferów - czy tam potrzebujesz wyższej temperatury? Bo teoretycznie byłoby to możliwe.
Oczywiście tylko jeśli masz możliwość zasilania ich osobnym obiegiem z kotłowni.

Co do cwu, nie do końca rozumiem ideę kotła 2F i zasobnika z wężownicą. Do czego podłączoną masz wężownicę? Do obiegu c.o.? A może to jednak 1F?
Bo jeśli wspominasz o zaworze trójdrożnym, to wydaje mi się że właśnie do przełączania pomiędzy co a cwu jest on używany.
A pompą za zaworem jak rozumiem wspomagasz pompę w kotle, bo jednak grzania to tam widzę że sporo masz. Zastanawiam się tylko, kto nią steruje.

To jak zasilać cwu, jest do ustalenia. Jeśli miałbyś łączyć bufor z grzałką, kocioł gazowy i pompę ciepła razem, trochę się to komplikuje. Warto by jednak poszukać rozwiązania, gdzie poza sezonem grzewczym nie będziesz musiał trzymać zagrzanego bufora.
Kluczową informacją w temacie cwu jakiej nie podałeś, to temperatura na zasobniku, która robi komfort użytkowania. Jeśli potrzebujesz wysokiej temperatury, to grzanie tego pompą ciepła może mijać się z celem. Z drugiej strony, w takim przypadku sensowniej było by wymienić zasobnik cwu na większy i trzymać w nim niższą temperaturę.
Trzeba tu również przewidzieć okresową możliwość podbicia temperatury żeby rozwiązać problem legionelli. Któreś z urządzeń musi to zapewnić.

Jak widzisz, problem nie sprowadza się wyłącznie do wyboru bufora, ale do kompleksowego rozwiązania wszystkich problemów na raz.
A na koniec, zaproponowaniu sensownego sterowania, które poradzi sobie z każdym typem zasilania w ciepło.

Osobiście uważam że warto poczekać na program "moje ciepło" i zabrać się za modernizację dopiero jak będziesz wiedział czym dysponujesz. Większą PC która zaspokoi zimą całkowicie potrzeby ogrzewania? czy małą PC, która będzie tylko dogrzewać ale zimą potrzebuje wspomagania żeby zapewnić ciepło w domu.

Czyli 100 litrów bufor będzie dobry czy lepiej przy ewentualnej pompie większy? Zostawiam wtedy zasobnik cwu i bufor łączę z zasobnikiem i podłogówką? ale jak? Nie wiem jak wyglądają wyjścia i środek takiego bufora mógłbyś konkretny model podać nawet ten Twój? Nierdzewka ładnie mi brzmi bo w tym moim zasobniku mam anodę wymienną żeby nie rdzewiał :-).

Wężownica tak mi się wydawało, że jest w każdym zasobniku czy buforze do oddawania ciepła wodzie jest wężownica albo płaszcz :-), ale to może pozostałości po starszych latach :-).
Jakie ten bufor musi mieć połączenia żeby udało się wstawić tam grzałkę lub jak pisałeś grzałki i móc podpiąć tam PC jakbym ją kiedyś miał.
Do kaloryferów osobny obieg mam wydzielony ale jest połączony z podłogówką i nie czuję potrzeby tego zmieniać jest dobrze.

Kocioł mam dwufunkcyjny (4 wyprowadzenia) jak grzeje wodę to wysoką temperaturą gdzieś tam w okolicy 80-90 stopni z tego co wiem, a podłogówkę steruje krzywa to ma gdzieś w okolicy 29-30 paru stopni, nawet pisałem na tym forum chyba czy tak niska temperatura nie będzie generowała dużych strat że nie zdąży przegrzać ale jak jest ciepło to nie ruszam tego bo nie wiem. Zawór trójdrożny został zamontowany jakbym chciał grzejniki puścić wyższą temperaturą to żebym miał odcięcie na podłogówkę nie wydaje mi się żeby był używany.

Tak pompa za zaworem wspomaga tę w kotle do wypychania wody na rozdzielacze i podłogówkę steruje nią piec.

Wodę w zasobniku mam 42 stopnie dzieci nie miały problemów z poparzeniem tak jak to było przy wyższych temperaturach, ale za to co sobotę wygrzewałem ją ze względu właśnie na legionellę. Nie wiem czy jeszcze nie jest za gorąco ale to jak się kąpią to piec się załącza jak spadnie o kilka stopni więc nie mogę schodzić niżej. Rozumiem, że w przypadku grzania wody ewentualnie pompa Ciepła musi być taka, która zapewnia temperaturę do c onajmniej 45 stopni?

Co do połączenia to jakby zostawił kocioł w zasobniku i do wejścia zasobnika podpiął ten bufor? może zawór zwrotny na wyjściu z bufora rozwiązał by sprawę grzania go z zasobnika tylko wtedy w boforze nie wygrzeje ewentualnie bakterii legioneli a jak zostawię połączenie to w przypadku grzania gazem będzie dodatkow 100l do ogrzania? Tylko czy ten zasobnik będzie potrzebny bo w nim anodę za niedługo trzeba wymieniać i czy to nie tylko dodatkowy mebel?

Na pompę ciepła jeszcze trochę muszę poczekać to do tego czasu się coś może wykreuje. Tylko teraz muszę te panele gdzieś wykorzystać i zejść trochę z gazu żeby się inwestycja zwracała :-) ale chciałem to tak zrobić żeby w przyszłości znowu wszystkiego nie wymieniać bo to dodatkowe być może nie potrzebne koszty.

bobim
06-04-2022, 20:03
CCC.
Możesz sobie kupić monoblok haier. Podłączanie jak lodówkę, tylko że na zewnątrz domu.

Myślałem nad monoblokiem ale tutaj boję się trochę kwestii zamarzania, dużo czytałem, dużo dyskutowałem z różnymi osobami polecali mi nawet zalać instalację płynem do chłodnicy tłumacząc, że nie stracę na sprawności tak jak przy glikolu, ale przekonany nie jestem :-). Jak to naprawdę jest z tym zamarzaniem bo uszkodzić pompę jak braknie prądu i reakcji na to może być katastrofalne dla budźetu :-(.
Niby splity mają lepiej zarówno efektywność jak i brak problemu z zamarzaniem ale montaż droższy bo trzeba kogoś z uprawnieniami do gazów i nie wiem jak sprawa z przeglądami, chociaż pewnie gwarancyjnie wszyscy będą chcieli.

Wydawało mi się, że do zagrzania domu i ciepłej wody (200m^2) potrzebuję około 9-11KW i że muszę mieć na to około 30-35 tys z montażem, pompa, którą podajesz kosztuje ok 15 ile może kosztować montaż razem z zakupem ok 20tys? Zbiornik nie jest nierdzewny więc jakieś ograniczenie czasowe jest? No i jak teraz kupił bym bufor z grzałką to musiałby móc działać z taką pompą.
Cop za tą cenę w miarę przyzwoity? Z tego co widzę to chyba dla grzania wody około tych 40 stopni spada poniżej 3? i Ile może wynieść taki rzeczywisty roczny na naszym klimacie to też by było ważne.

marcuso86
21-04-2022, 09:50
Kocioł mam dwufunkcyjny (4 wyprowadzenia) jak grzeje wodę to wysoką temperaturą gdzieś tam w okolicy 80-90 stopni z tego co wiem, a podłogówkę steruje krzywa to ma gdzieś w okolicy 29-30 paru stopni,

Wodę w zasobniku mam 42 stopnie dzieci nie miały problemów z poparzeniem tak jak to było przy wyższych temperaturach,


Z tego co piszesz to masz kocioł 1F. Jeśli miał byś 2F to grzał byś wodę przepływowo bez zasobnika CWU.

Mam podobną sytuacje jak ty i chce zrezygnowac z ogrzewania na propan i przejść na prąd. Dom 132m2 podłogówki PV 6.3kwp. Zastanawiam sie czy nie zwięszyć PV do 12 KWp i zamontować kocioł kospel 8KW bądz bufor 100L z grzałką - koszt podobny

bobim
21-04-2022, 16:06
Wydawało mi się, że jak służy do co i cwu to dwufunkcyjny :-), Vaillant Vc 206/5-5 Ecotec Plus google mówi, że jedno :-).

Co do grzania domu na prąd to poza pompą ciepła nie widzę ekonomicznego rozwiązania (teraz lg, panasonic już produkują pompy ok 12kw za 25tys?, heiko chyba trochę taniej ale i tak dla mnie na razie dużo :-)). Grzanie piecami elektrycznymi, indukcyjnymi i tego typu pochodnymi z 1KW da 1KW ciepła pomijając straty i inne. Najwięcej tego prądu trzeba gdy będzie zima produkcja najmniejsza, oddawanie w lecie dużej ilości żeby odebrać w zimie stracisz 20%. Nie wiem czy takim piecem jak piszesz zagrzejesz dom bez dużych dopłat do prądu w co naprawdę wątpię, ja bym elektrycznego wariantu w ogóle nie brał pod uwagę.
Nawet grzałki bym nie chciał ale na pompę na razie funduszy nie będzie wiec muszę mieć coś żeby zredukować grzanie wody gazem dlatego chyba wybiorę nowy zasobnik w grzałką z 150 do 200 litrów i podepnę pod ten mój piec gazowy.

Co sądzicie o https://www.google.com/search?q=Podgrzewacz+wody+Elterm, żeby ewentualnymi nadwyżkami wspomóc ogrzewanie podłogowe?

bobim
21-04-2022, 16:42
Myślę nad tym buforem, o którym piszecie około 100l, tylko w jaki sposób połączyć go fizycznie z zasobnikiem cwu, wpiąć w te same rury co idą od pieca co? Jeśli tak to jak zabezpieczyć bufor żeby nie był podgrzewany w przypadku grzania zasobnika gazem?

Więc tak instaluje bufor łącze z zasobnikiem, bufor z grzałką/grzałkami i pompa między buforem i zasobnikiem. Sterowanie temperatury bufora termostatem grzałki a pompkę jak można wysterować?

A jak do tego wszystkiego można podłączyć zamknięty obieg co? czy w takim wypadku bufor powinien mieć długą wężownicę czy też z wyjścia bufora między podłogówką jakiś wymiennik? Zawór między buforem a podłogówką żeby wyłączyć grzanie jakby prądu nadmiarowo nie było lub jakiś elektrozawór żeby grzał podłogówkę tylko w dzień jak cokolwiek będzie instalacja produkować nawet w zimie?

Czy to ma sens? Pasuje żebym już coś zmienił w ogrzewaniu wody bo instalacja pcha kw do sieci a ja nadal płacę za grzanie cwu gazem :-(.

bobim
18-09-2022, 09:28
Chciałbym zostawić zbiornik dotychczasowy 150l z wężownicą do grzania wody gazem, wejście wody zimnej przepinam na wejście zbiornika kospel sb-200, (ma dwie wężownice, do górnej chciałem podpinać piec wymieniając zasobnik a do dolnej lub do obu łącząc je w przyszłości pompę ciepła),
wyjście ciepłej wody zbiornika 200l na wejście zimnej wody dotychczasowego.
Zbiornik 200l będzie grzany grzałką, wężownice będą na razie nie używane, (chociaż zastanawiam się czy nie można byłoby wykorzystać dolnej do wspomagania c.o. )
Czy takie rozwiązanie jest sensowne? Czy zbiornik posłuży jako bufor czy też straty ciepła na obu będą niepotrzebnie zbyt duże?
Zbiornik nie był pewnie projektowany jako bufor więc nie wiem czy można go jako takowy użyć.
Przesyłam rysunek poglądowy.
Nie wiem jak będzie wyglądał rozkład temperatur gdy będę grzałką podgrzewał wodę, to ile ciepła z tego "bufora" realnie przeszłoby na mały zbiornik? Zakładam, że zimna woda dopływając do zbiornika 200l wypcha ciepłą do tego drugiego?

Do tej pory piec c. o. grzeje wodę i centralne ogrzewanie, nie mam zbiornika wyrównawczego, instalator tego nie zalecał (są zabezpieczenia ciśnieniowe ale nigdy z nich woda nie leciała),
obecnie inny instalator zaleca użycie bufora do tego zbiornika 200l czy tak powinno być, czy jest potrzebny?

Druga opcja to zmiana dotychczasowego zbiornika na nowy, wtedy do górnej wężownicy podpinany jest piec tutaj jest znacznie więcej przeróbek i kosztów z tym związanych ale które rozwiązanie jest lepsze ekonomicznie i myśląc w przyszłości o pompie ciepła?
Ekonomiczne tzn. chciałbym grzać grzałką tylko w dzień jak pracuje fotowoltaika i ten dodatkowy bufor 200l mógłby się sprawdzić?

Grzałka w zbiorniku 200l - 4,5kW