PDA

Zobacz pełną wersję : Smród z szamba w WC



rm-rf
02-04-2022, 20:52
Cześć,
Na początku chciał bym zaznaczyć, że przeszukałem całe forum i nie znalazłem odpowiedzi bądź takiego samego problemu jak mój.
W łazience mam 2 zlewy, pralkę i wannę - gdziekolwiek nie odkręcę wody bezpośrednio po jej spuszczeniu pojawia się smród pod szafką w pierwszej umywalce - jest to takie kilkuminutowe uderzenie i się już nie pojawia przez jakiś czas.
Mam zrobioną wentylację z kominem przy szambie i na dachu

Co na ten moment zrobiłem:
- przy obu syfonach zamontowałem napowietrzniki
- przy obu kranach wymieniłem syfony
- wymieniłem wszystkie uszczelki + dałem pastę
- zasilikonowałem całość na 2cm

Smród jak się pojawiał tak się pojawia - zaczynam być zdesperowany :/ Jakieś pomysły co może być nie tak? Co mogę jeszcze zrobić lub sprawdzić?

Bertha
03-04-2022, 12:43
Nowa instalacja czy stara? Jeśli nowa z PCV, to może brak uszczelki lub podwinięta uszczelka? Jeśli stara, to pytań jest wincyj.
Jeszcze jedno: jesli koniec rury w szambie jest zatopiony (poniżej lustra zawartości) to smrodu nie będzie? Sprawdź wentylację szamba i pionu - drożność!!!, jakie fi rury do kominka na dachu i na szambie?

rm-rf
03-04-2022, 16:58
Instalacja nowa.
Przekrój pionu kanalizacyjnego 110.
Wentylacja przy szambie ciągnie ostro i dmucha z komina - komin prawie na szczycie dachu - z 3 dachówki albo 4 poniżej - dach 2-spadowy.
Wszystko jest drożne - nigdzie nic nie wybija poza pojawianiem się zapachu w jednym miejscu - pod jednym zlewem.
Wywietrznik szamba zrobiony też rurą 110 i podpięty do tunelu włazu szamba.
Nie rozumiem pytania dot. zatopienia końca rury - pierw miałem automat napowietrzający na pionie i brak wywietrznika szamba - dołożyłem wywietrznik i komin bo smród się pojawiał - sytuacja się nie zmieniła.

Obawiam się, że kolanko bądź rura od tego jednego zlewu jest wadliwie połączona i jest jakaś mikronieszczelność, która nie przepuszcza wody ale gaz się przedostaje. Ciekaw jestem czy da radę to uszczelnić bez kucia całej ściany w łazience

Bertha
03-04-2022, 23:58
Wrzuć rysunek przyborów podłaczonych - do pionu włącznie. Co kolejno i jakie średnice? Zresztą - pęknięta rurka/kolanko w górnej części lub coś z uszczelką i dlatego śmierdzi a nie cieknie. Jeśli tak wali zdecydowanie, to nie taka mikronieszczelność. Może masz jakąś rewizję na pionie niżej aby podłączyć coś do wytworzenia ciśnienia np. wąż z tyłu odkurzacza? Albo do jakiegoś przyboru niżej - umywalka? Rura 32 pasuje do węża odkurzacza. Da to symboliczny wzrost ciśnienia (ewent. na szambie zawiń workiem foliowym wywietrznik) i szukasz, oglądasz pod wytypowanym zlewem. Zrób roztwór "Ludwika" (dobrze się pieni) i miękkim pędzelkiem nanieś na rury i szukaj gdzie widać bąbelki. Na dachu możesz nie zatykać, bo pion 110 też ma opory i powinno wystarczyć. Chyba że nic nie zobaczysz, to przydław też na dachu (worek foliowy na kominek, niezbyt szczelnie!!), ale wtedy to będzie syczeć i od razy zobaczysz gdzie. Nie lutowali ci instalacji gazowej w pobliżu rur kanalizacyjnych? Może palnikiem coś przypalili? Fi110 szara polizana płomieniem tylko przebarwi się, ale 32 biała chyba jest łatwiejsza do przepalenia.

rm-rf
20-04-2022, 14:30
OK to zamówiłem inspekcję kanalizacji i wyszedł przeciwspadek i stoi woda na jednym odcinku w łazience - czy to może być przyczyną smrodu?

michalck81
22-04-2022, 07:56
OK to zamówiłem inspekcję kanalizacji i wyszedł przeciwspadek i stoi woda na jednym odcinku w łazience - czy to może być przyczyną smrodu?
Wrzuć zdjęcia tych syfonów i podłączeń. Śmierdzi tylko po spuszczeniu wody w toalecie? Czy np musi być wykonana jeszcze jakaś czynność typu odkręcenie wody w umywalce?

rm-rf
30-04-2022, 23:42
Syfony zamontowane teraz są mcalpine HC2 - za syfonami są napowitrzacze. Odór pojawia się po użyciu którejkolwiek z umywalek bądź wanny (wszystkie na rurach 50 połączone razem). Toaleta jest podłączona bezpośrednio do 160ki i problemu żadnego niema z toaletą. Najdłuższy odcinek tej 50ki ma około 3,5m.

Bertha
01-05-2022, 21:00
Jeśli masz przeciwspadek na dłuższym odcinku fi50, to spuszczenie wody z umywalki lub wanny powoduje wahanie lustra wody w rurze (tej wody jest więcej objętościowo niż w syfonach) i wysysanie wody z syfonów czyli w efekcie smród "parfumy". Usuń napowietrzacze czyli maksymalnie ułatwisz napowietrzenie (nie będzie wysysać wody z syfonów) i może raczej śmierdzieć tylko z brudnego wnętrza rur fi 50 przed stojącą wodą na przeciwspadku. To experyment, a na serio zlikwiduj przeciwspadek.