PDA

Zobacz pełną wersję : Dobór mocy PC - OZC vs Ciepło Właściwe



Petronelli
04-04-2022, 08:32
Jak zapewne wszyscy użytkownicy PC wiedzą, odpowiednie dobranie mocy PC do naszego zapotrzebowania na ciepło domu jest bardzo ważną kwestią do taniego i efektywnego ogrzewania domu. W większości przypadku opiera się ono o to co zaproponuje instalator, któremu ufając możemy się później zdziwić lub cieszyć.

Dużo osób polega na kalkulatorze ze strony https://cieplo.app/ i właśnie chciałbym zweryfikować wyniki otrzymane ze strony z profesjonalnym OZC. Czy ktos to porównywał na podstawie własnego budynku? A moze ktos kto posiada OZC, może poświęcić chwilę czasu i sprawdzić swój wynik z tym jakie poda strona?

Juzef
04-04-2022, 12:25
Tutaj autor cieplo.app.

Prawa przyrody są brutalne: nie ma tanio i dobrze, albo jedno, albo drugie. Cieplo.app liczy prosto i za free – ale szacunkowo. OZC liczy dokładnie – ale potrzebna specjalistyczna wiedza i/lub pieniądz.

Cieplo.app wewnętrznie korzysta z tych samych norm co OZC. Ale ja się nigdy z OZC nie porównywałem i nie było moim celem śrubowanie zgodności z OZC. To nierealne. W bebechach aplikacji część rzeczy jest uproszczona, w części przyjęte po cichu jakieś arbitralne założenia, które powodują, że pewnie w wielu przypadkach oszacowanie rozjedzie się z OZC.
Mimo to często ludzie piszą, że różnica max. zapotrzebowania na moc do OZC była u nich niewielka, rzędu < 500W. Oczywiście może być taka dla budynków prostych, nowych, o regularnej budowie. W innych przypadkach różnica może być znaczniejsza, jednak żadne poważne żale do mnie nigdy nie dotarły.

Marco36
04-04-2022, 12:44
To jest to. Wynik końcowy w dużym stopniu zależy od prostoty bądź złożoności konstrukcji budynku.
Następnie od znajomości własnego budynku (z czego ma wykonane poszczególne warstwy).
Ale też od dokładności wykonania izolacji przeciwwilgociowych i termicznych - ale tu nawet profesjonalne OZC może się rozjechać z realiami, gdy będą poważne wady wykonania takich izolacji - a co za tym idzie poważne mostki termiczne.

CW dobrze się sprawdza przy konstrukcjach prostych - kwadrat, prostokąt.
Gdy bryła jest mocno złożona - wykusze, wcięcia, wnęki - to i wynik zaczyna się rozjeżdżać.

Profesjonalne OZC dzieli wtedy taki dom na poszczególne elementy - jest liczona każda ściana oddzielnie to i wynik końcowy będzie bardziej realny.

Kaizen
04-04-2022, 13:09
Dużo osób polega na kalkulatorze ze strony https://cieplo.app/ i właśnie chciałbym zweryfikować wyniki otrzymane ze strony z profesjonalnym OZC. Czy ktos to porównywał na podstawie własnego budynku? A moze ktos kto posiada OZC, może poświęcić chwilę czasu i sprawdzić swój wynik z tym jakie poda strona?

https://forum.muratordom.pl/entry.php?132631-Cieplowlasciwie-pl-czemu-wiedzie-na-manowce
https://forum.muratordom.pl/entry.php?132709-Dob%C3%B3r-pompy-wg-OZC

asolt
04-04-2022, 18:09
.......
Mimo to często ludzie piszą, że różnica max. zapotrzebowania na moc do OZC była u nich niewielka, rzędu < 500W. Oczywiście może być taka dla budynków prostych, nowych, o regularnej budowie. W innych przypadkach różnica może być znaczniejsza, jednak żadne poważne żale do mnie nigdy nie dotarły.

Dziwi Ciebie to, gdybym dostał cos za darmo na pewno bym nie miał zalu do darczyncy o to ze to co dostałem ma jakies wady. Trzeba byc bezczelnym zeby czepiac tych niedokladnosci skoro było za free. Potencjalni uzytkownicy ne będą reklamowac bo to i tak na nic sie zda. Nikt ich nie przymusza do korzystania z tej aplikacji, co chcą miec to mają, jak mówi starorzymska zasada/paremia prawnicza "chcącemu nie dzieje sie krzywda"

asolt
04-04-2022, 18:32
.....
Profesjonalne OZC dzieli wtedy taki dom na poszczególne elementy - jest liczona każda ściana oddzielnie to i wynik końcowy będzie bardziej realny.

OZC liczy kazde pomieszczenie z osobna i to jest najwieksza róznica pomiedzy CW i innymi kalkulatorami w tym fabycznymi doborowymi.

Kaizen
04-04-2022, 21:02
OZC liczy kazde pomieszczenie z osobna i to jest najwieksza róznica pomiedzy CW i innymi kalkulatorami w tym fabycznymi doborowymi.

Straty na wentylacji też liczysz osobno dla każdego pomieszczenia?
Metodologia obliczeń jeszcze jest daleka od realiów.

asolt
05-04-2022, 07:13
Metodologia obliczeń jeszcze jest daleka od realiów.

Gdybym mógł zmienic metodologię, oczyscie wg Twoich zalecen i stała by sie ona obowiazującą to bym tak liczył. Poki co ja musze, a Ty nie opierac sie na obowiazujacych przepisach. Spostrzezenie ze metodologia jest daleka ale czy az tak bardzo? od realiów skierowane nie powinno byc do mnie. To forum tez nie jest odpowiednia platformą do wymuszenia takich zmian. Zamiast marudzenia o niedokladnosci moze zaproponuj co trzeba zrobic aby te przepisy sie zmieniły, nie co trzeba zmienic tylko jak wymusic te zmiany. Zwykle na wszystko masz gotową odpowiedz, a w tej kwestii nigdy sie nie wypowiedziałes, dlaczego?

Kaizen
05-04-2022, 07:19
Gdybym mógł zmienic metodologię, oczyscie wg Twoich zalecen i stała by sie ona obowiazującą to bym tak liczył. Poki co ja musze, a Ty nie opierac sie na obowiazujacych przepisach. Spostrzezenie ze metodologia jest daleka ale czy az tak bardzo? od realiów skierowane nie powinno byc do mnie. To forum tez nie jest odpowiednia platformą do wymuszenia takich zmian. Zamiast marudzenia o niedokladnosci moze zaproponuj co trzeba zrobic aby te przepisy sie zmieniły, nie co trzeba zmienic tylko jak wymusic te zmiany. Zwykle na wszystko masz gotową odpowiedz, a w tej kwestii nigdy sie nie wypowiedziałes, dlaczego?

Jakie przepisy czy normy zabraniają liczenia każdego pomieszczenia, jako osobnej strefy z osobną wentylacją? Do łazienki wpada powietrze o temperaturze nie zewnętrznej (ani nawiewu wentylacji), a te 21-22* ogrzane w innych pomieszczeniach przez cały sezon grzewczy. Więc jak mamy tam 23* to straty na wentylacji są drastycznie mniejsze, niż średnia dla budynku więc i obciążenie jest mniejsze, niż liczysz.

Tak czy inaczej - kłamiesz pisząc, że OZC liczy kazde pomieszczenie z osobna

Petronelli
05-04-2022, 14:59
Wygląda na to, że najbardziej miarodajną pomoca do obliczenia zapotrzebowania na ciepło, jest jego obliczenie, na podstawie wcześniej zużytej ilości innego źródła energii, bo metodologie liczenia OZC..... :)

Chociaz u Ciebie Marco, chyba trafione wyliczenie.

Juzef
05-04-2022, 15:05
Wygląda na to, że najbardziej miarodajną pomoca do obliczenia zapotrzebowania na ciepło, jest jego obliczenie, na podstawie wcześniej zużytej ilości innego źródła energii
Właśnie nad czymś takim aktywnie myślę. Zużycie/rachunek za ostatni sezon grzewczy + dokładne lokalne dane meteo = z tego może wyjść coś ciekawego, bo jedyną niewiadomą do wyznaczenia pozostanie sprawność urządzenia grzewczego.

asolt
05-04-2022, 20:21
Jakie przepisy czy normy zabraniają liczenia każdego pomieszczenia, jako osobnej strefy z osobną wentylacją? Do łazienki wpada powietrze o temperaturze nie zewnętrznej (ani nawiewu wentylacji), a te 21-22* ogrzane w innych pomieszczeniach przez cały sezon grzewczy. Więc jak mamy tam 23* to straty na wentylacji są drastycznie mniejsze, niż średnia dla budynku więc i obciążenie jest mniejsze, niż liczysz.

Tak czy inaczej - kłamiesz pisząc, że OZC liczy kazde pomieszczenie z osobna

To znaczy ze BD którego bardzo promujesz liczy zle i nie liczy kazdego pomieszczenia. Tak nawiasem ostatnio go mało reklamujesz. Skad wiesz jak są liczone straty na wentylację w pomieszczeniach z wywiewem?

asolt
05-04-2022, 20:23
Właśnie nad czymś takim aktywnie myślę. Zużycie/rachunek za ostatni sezon grzewczy + dokładne lokalne dane meteo = z tego może wyjść coś ciekawego, bo jedyną niewiadomą do wyznaczenia pozostanie sprawność urządzenia grzewczego.

A jak nastepny sezon grzewczy będzie sie róznił od poprzedniego, to jaka bedzie dokladnosc takich obliczen?

damianeekk
06-04-2022, 05:09
U mnie ze strony ciepłoapp 4,1 kw, a z profesjonalnego OZC 4,2 kw wiec różnica bardzo mała, tyle że u mnie nowy dom i prosta bryła budynku.

matyspio
06-04-2022, 06:30
A jak nastepny sezon grzewczy będzie sie róznił od poprzedniego, to jaka bedzie dokladnosc takich obliczen?

Może porównać z danymi meteo z poprzednich lat...

asolt
06-04-2022, 13:44
Może porównać z danymi meteo z poprzednich lat...

Taka jest metodyka, ale bierze sie dane z najblizszej lub porównywanlnej klimatycznue stacji meteo i są to usrednione dane z 10 ostatnich lat. Oczywiscie to dotyczy liczenia zapotrzebowania na ciepło, projektowe obciazenie cieplne jest uzaleznione tylko od strefy klimatycznej.

matyspio
13-04-2022, 18:30
Pytanie w sprawie wyliczeń na ciepło właściwe. Mam w budowie "dom w Karmazynach G2", w kształcie litery L .
Jaką teoretycznie powinienem wybrać bryłę budynku regularną czy jednak nieregularną ...?
Wybranie tej drugiej powoduje dwukrotny wzrost zapotrzebowania, z 6,4kW na 12,7kW
Zapotrzebowanie z projektu to 9,4kw bez rekuperacji.

Kaizen
13-04-2022, 19:42
To znaczy ze BD którego bardzo promujesz liczy zle i nie liczy kazdego pomieszczenia.
1. BD nie liczy OZC.
2. Strefy definiujesz w nim jak chcesz - może być każde pomieszczenie osobno.
3. Skoro nie podajesz, gdzie są nawiewy a gdzie nawiewy ani skąd wpada do pomieszczenia powietrze (dla przykładu obciążenie cieplne łazienki będzie dokładnie takie samo przy WM z super sprawnym rekuperatorem jak i przy WG gdy powietrze wpada ogrzane w innych pomieszczeniach) to jak może uwzględniać temperaturę powietrza wpadającego do pomieszczenia?
4. Abstrahując od tego, czy to dobrze czy źle - zwyczajnie nieprawdą jest, że OZC liczysz dla każdego pomieszczenia osobno.

asolt
13-04-2022, 20:53
1. BD nie liczy OZC.
2. Strefy definiujesz w nim jak chcesz - może być każde pomieszczenie osobno.
3. Skoro nie podajesz, gdzie są nawiewy a gdzie nawiewy ani skąd wpada do pomieszczenia powietrze (dla przykładu obciążenie cieplne łazienki będzie dokładnie takie samo przy WM z super sprawnym rekuperatorem jak i przy WG gdy powietrze wpada ogrzane w innych pomieszczeniach) to jak może uwzględniać temperaturę powietrza wpadającego do pomieszczenia?
4. Abstrahując od tego, czy to dobrze czy źle - zwyczajnie nieprawdą jest, że OZC liczysz dla każdego pomieszczenia osobno.

Skoro BD nie liczt OZC znaczy zle wylicza charakterystykę energetyczną gdyz podstawą do wyliczenia charakterystyki jest OZC z obliczonymi wszystkimi pomieszczeniami wystepujacymi w budynku.
Nie wiesz czy podaje gdzie są nawiewy i czy podaję temperaturę powietrza nawiewanego czy wywiewanego a twierdzisz ze tego nie podaję? Na jakiej podstawie takie stwierdzenie? Nie przypominam sobie abym dokladnie Tobie objasniał cały tok postepowania przy tych obliczeniach.
Moze zechciałbys wykonac chociaż jedne takie obliczenia zgodnie z metodyką i rozporzedzaniami i bys przedstawił swoje przemyslenia. Na razie to tylko sama kontestacja z metodyki norm i rozporzadzen. Praktyki i porównan zero. Rozumiem ze chcesz pouczac wszystkich tych którzy nie tyle to liczą co opracowują naukowe podstawy do tych obliczen..
Do nich i tylko do nich kieruj swoje wnioski i spostrzezenia. Proponowałem juz to nieraz, jak dotychczas brak odzewu. Dlaczego???, przeciez zawsze masz na wszystko gotową odpowiedz. NIe chcesz liczyc recznie, skorzystaj z chociazby z Audytora. Przedstaw swoje cenne uwagi twórcom, notabene niektórzy z nich opracowywali metodykę i rozporzadzenia w sprawie charakterystyki energetycznej i ozc. Ich nazwiska znajdziesz bez trudu. Po sprawie nie omieszkaj zdac relacje jak znalazłes mase błedów nawet nie w oporgramowaniu a metodyce bo od niej wszystko sie zaczyna.
Co ozc dla kazdego pomieszczenia to istotnie wyraziłem sie nizbyt precyzyjnie, obliczenia ozc powinny zawierac kazde pomieszczenie z osobna w danym budynku.

Arturo1972
13-04-2022, 22:24
Jak zapewne wszyscy użytkownicy PC wiedzą, odpowiednie dobranie mocy PC do naszego zapotrzebowania na ciepło domu jest bardzo ważną kwestią do taniego i efektywnego ogrzewania domu.
Jest to mit i tzw "urban legend".
Oczywiście, że podstawą doboru JAKIEGOKOLWIEK źródła ciepła jest wiedza ile dom potrzebuje energii w najniższym punkcie i czy źródło ciepła w tym momencie jest w stanie mu tyle zapodać.
W przypadku pomp ciepła ma to małe znaczenie bo to nie kocioł na węgiel, którego nie można wyłączyć,tutaj 100% wytworzonej energii idzie zawsze do domu.

To mówiłem ja,posiadacz domu z obciążeniem cieplnym 3,5kW,którego od 9 lat grzeje Panas T-CAP 9kW !

Kaizen
14-04-2022, 01:06
Skoro BD nie liczt OZC znaczy zle wylicza charakterystykę energetyczną gdyz podstawą do wyliczenia charakterystyki jest OZC z obliczonymi wszystkimi pomieszczeniami wystepujacymi w budynku.

Jeżeli OZC=liczenie każdego pomieszczenia z osobna to mylisz się. Nie trzeba znać rozkładu obciążenia pomiędzy elementami systemu dla skorzystania z pierwszej zasady termodynamiki. Straty są istotne dla charakterystyki całościowe - nie ma znaczenia w tym momencie czy powietrze ogrzeję w sypialni (zatem będzie miała większe obciążenie) czy w łazience (bo np. mam dziwną łazienkę z nawiewem i wywiewem).


Nie wiesz czy podaje gdzie są nawiewy i czy podaję temperaturę powietrza nawiewanego czy wywiewanego a twierdzisz ze tego nie podaję?

Bo Twoja czarna skrzyneczka tego nie potrafi. Podobnie jak nie uwzględnia strat przez fundament (wiele razy pytałem Cię, ile kWh zaoszczędzi któryś z Twoich klientów gdy do swojego konkretnego domu dołoży 5cm EPS na izolację pionową fundamentu).

asolt
14-04-2022, 06:40
Jeżeli OZC=liczenie każdego pomieszczenia z osobna to mylisz się. Nie trzeba znać rozkładu obciążenia pomiędzy elementami systemu dla skorzystania z pierwszej zasady termodynamiki. Straty są istotne dla charakterystyki całościowe - nie ma znaczenia w tym momencie czy powietrze ogrzeję w sypialni (zatem będzie miała większe obciążenie) czy w łazience (bo np. mam dziwną łazienkę z nawiewem i wywiewem).



Bo Twoja czarna skrzyneczka tego nie potrafi. Podobnie jak nie uwzględnia strat przez fundament (wiele razy pytałem Cię, ile kWh zaoszczędzi któryś z Twoich klientów gdy do swojego konkretnego domu dołoży 5cm EPS na izolację pionową fundamentu).

Skąd wiesz ze nie potrafi, potrafi, mogę podac przepływy, kierunek (nawiew lub wywiew lub jedno i drugie) oraz temperaturę.
Co do fundamentu to nie ma opracowanej normy na liczenie strat przez fundament w zaleznosci od izilacji pionowej. To czeka jeszcze na opracowanie. Nie mogę sam stosowac metod ktore nie są obowiazujace.
Trzeba znac rozklad obciazenia gdyby budynek miał jednakową temperature w wszystkich pomieszczeniach to zgoda ale tak nigdy nie jest. Chociazby łazienki,wiatrołapy, spizarni, schowki itp maja inną temperaturę, a łazienki normowo inną temperaturę. Co tu pisac po próznicy zrób wzorcowe obliczenia wg swoich zasad objasnij je i wyslij do twórców metodyki obliczen i zaznacz ze to wzorzec obowiązujacy i zeby sobie sprawdzili poprawnosc swoich załozen i odpowiednio skorygowali. Mając wzorcowe obliczenia nie jest to takie trudne.

Kaizen
14-04-2022, 21:21
Skąd wiesz ze nie potrafi

To nie OZC Audytor? Wrzucisz screena, gdzie widać, jak powietrze przepływa przez pomieszczenia? Że np. wywiew z łazienki ma 23* i gdy za oknem jest 0* to wtedy nawiew w sypialni przy rekuperacji o sprawności 85% ma 19,55*, gdzie jest schładzane (przez straty przez przenikanie) bo ustawiona temperatura to 19* i o takiej temperaturze wpada do korytarza, gdzie jest ogrzewane do 20* skąd trafia do łazienki, gdzie jest ogrzewane do 23*?
Jak się bawiłem, to nie potrafił zdefiniować takiego ciągu. Można było co najwyżej podać z palca temperaturę powietrza kompensacyjnego. Ale żadnego sprawdzania, czy w ogóle w jakimkolwiek pomieszczeniu taka temperatura jest. Tak to jest, jak ufasz czarnej skrzyneczce - ale nie rozumiesz, jak ona działa.



Co do fundamentu to nie ma opracowanej normy na liczenie strat przez fundament w zaleznosci od izilacji pionowej.

A bez normy fizyka nie działa? A norma niezgodna z fizyką niby działa? Wiara przenosi góry.


To czeka jeszcze na opracowanie. Nie mogę sam stosowac metod ktore nie są obowiazujace.

Gdzie jest zakazane używanie fizyki?


Trzeba znac rozklad obciazenia gdyby budynek miał jednakową temperature w wszystkich pomieszczeniach to zgoda ale tak nigdy nie jest.

Nobel za obalenie pierwszej zasady termodynamiki czeka.

asolt
14-04-2022, 22:13
To nie OZC Audytor? Wrzucisz screena, gdzie widać, jak powietrze przepływa przez pomieszczenia? Że np. wywiew z łazienki ma 23* i gdy za oknem jest 0* to wtedy nawiew w sypialni przy rekuperacji o sprawności 85% ma 19,55*, gdzie jest schładzane (przez straty przez przenikanie) bo ustawiona temperatura to 19* i o takiej temperaturze wpada do korytarza, gdzie jest ogrzewane do 20* skąd trafia do łazienki, gdzie jest ogrzewane do 23*?
Jak się bawiłem, to nie potrafił zdefiniować takiego ciągu. Można było co najwyżej podać z palca temperaturę powietrza kompensacyjnego. Ale żadnego sprawdzania, czy w ogóle w jakimkolwiek pomieszczeniu taka temperatura jest. Tak to jest, jak ufasz czarnej skrzyneczce - ale nie rozumiesz, jak ona działa.




A bez normy fizyka nie działa? A norma niezgodna z fizyką niby działa? Wiara przenosi góry.



Gdzie jest zakazane używanie fizyki?



Nobel za obalenie pierwszej zasady termodynamiki czeka.

Projektowe obciazenie cieplne liczymy dla okreslonej strefy klimatycznej, ktora strefa w Polsce ma temperaturę zewnętrzna równa 0 oC?
Dla kazdego pomieszczenia mozna definiowac rózne temperatury nawiewu i wywiewu. Zapoznaj sie z Audytorem to screeny bedą niepotrzebne.
Co do norm to fizyka zawsze działa, ale ja musze sie stosowac do norm, Ty na własne potrzeby i przemyslenia nie musisz, bo to jest twoja prywatna sprawa. Nikt nie zabroni Tobie swoich przekonan i poglądów na temat obliczen OZC, charakterystyk i audytów. Zostan uprawnionym audytorem to bedziesz musiał sporzadzac te obliczenia wg metodyki i rozporzadzen a własnego widzimisie. Jeszcze tak dobrze nie ma aby kazdy projektant czy audytor liczył po swojemu bo po co wtedy jakiekolwiek normy rozporzadzenia. Po raz kolrjny pytam dlaczego to ja mam odpowiadac za to cało prawo z tym zwiazane. Dlaczego swoich watpliwosci nie zaadresujesz do kogo innego, tego tych którzy sa kompetentni. Na to równiez mi nigdy nie odpowiedziałes. Dlaczego? Bo FM jest anonimowe? jest do pewnego stoponia anonimowe ale nie ma zadnej mocy sprawczej, a przeciez Ty chcesz tak wiele rzeczy poprawic? A moze nie poprawic a tylko podbudowac swoje ego, bo kto jak kto ale Ty nie mozesz sie mylic?
Co do Nobla to podaj prosty sposób liczenia projektowego obciązenia cieplnego budynku w którym pomieszczenia mają rózna temperature a nie wyszczegolniamy stref a traktujemy budynek jako jedną strefę? Mnie uczono na AGH ze sie tak nie da, ale widac i wykladowcy i autorzy metodyki to zwykle tumany, a dla takiego Kazena to bułka z maslem. Ty chcesz scrennów ale moze sam pochwal sie jak jedną strefą ogarnąłes rozne temperatury w budynku w poszczegolnych pomieszczeniach. Dla ulatwienia Juzef czyli autor ciepławlasciwego temat ogarnął bo nie wymaga stref w swim programie, mysle ze o Nobla sie nie starał.

Kaizen
14-04-2022, 22:38
Dla kazdego pomieszczenia mozna definiowac rózne temperatury nawiewu i wywiewu.

No właśnie... Zdefiniować. A nie wyliczyć - jak do łazienki zaciągamy powietrze z korytarza, to ma temperaturę korytarza. Jak do korytarza zaciągamy powietrze z sypialni - to ma temperaturę powietrza w sypialni. Jak w sypialni przy rekuperacji zaciągamy powietrze z zewnątrz ogrzane powietrzem wywiewanym z łazienki i kuchni to ma wyliczoną w zależności od sprawności rekuperatora i temperatury na zewnątrz temperaturę. NIE ZADANĄ Z PALCA.


Zapoznaj sie z Audytorem to screeny bedą niepotrzebne.

A dziękuję za radę. Już dawno się zapoznałem i funkcji łączenia pomieszczeń w "ciąg wentylacyjny" nie znalazłem.


Co do norm to fizayka zawsze działa, ale ja musze sie stosowac do notm,

W nosie masz faktyczną sprawność rekuperatora czy pompy ciepła? Faktycznie zużycie CWU przez klienta? Współczuję klientom, którzy chcą uzyskać odpowiedź na pytanie "ile kWh potrzebować będzie do ogrzania mój dom" czy "ile kWh będę potrzebował na CWU gdy zużywam tyle i tyle wody"?\
Jest jakiś zakaz liczenia na podstawie danych faktycznych - a nie normowych?

asolt
15-04-2022, 06:45
No właśnie... Zdefiniować. A nie wyliczyć - jak do łazienki zaciągamy powietrze z korytarza, to ma temperaturę korytarza. Jak do korytarza zaciągamy powietrze z sypialni - to ma temperaturę powietrza w sypialni. Jak w sypialni przy rekuperacji zaciągamy powietrze z zewnątrz ogrzane powietrzem wywiewanym z łazienki i kuchni to ma wyliczoną w zależności od sprawności rekuperatora i temperatury na zewnątrz temperaturę. NIE ZADANĄ Z PALCA.



A dziękuję za radę. Już dawno się zapoznałem i funkcji łączenia pomieszczeń w "ciąg wentylacyjny" nie znalazłem.



W nosie masz faktyczną sprawność rekuperatora czy pompy ciepła? Faktycznie zużycie CWU przez klienta? Współczuję klientom, którzy chcą uzyskać odpowiedź na pytanie "ile kWh potrzebować będzie do ogrzania mój dom" czy "ile kWh będę potrzebował na CWU gdy zużywam tyle i tyle wody"?\
Jest jakiś zakaz liczenia na podstawie danych faktycznych - a nie normowych?

Zawsze mozesz swoje wzrocowe obliczenia gdzie wyliczasz temperatury nawiewy i wywiewu porównac z obliczeniami w ktorych definiujemy te temperatury. Zrobic na próbie kilkudzisieciu czy kilkuset obliczen dla róznych budynków, zaprezentowac w pismach branzowych. Opracowacowac sposób liczenia i zwrócic sie do czynników decyzyjnych w sprawie zmian w rozporzadzeniach dotyczących metodyki obliczen. Działaj, bo pisanie na forum nie przyblizy do rozwiazania problemu.
Nie spotkałem sie z zadnym oprogramowaniem które wylicza temperatury nawiewu i wywiewu. znasz takie to podaj Głowną przyczyną tego braku jest fakt ze wszystkie programy wspomagajace obliczenia bazują na aktualnie zatwierdzonej metodyce norzmach i rozporzadzeniach. Nikt nie wymysla nic nowego. Dlatego aby to zmienic tak wielkie zdanie przed Tobą. Musisz miec swiadomosc ze dyskusje ze mną nie przybliza do tego celu. Zle adresujesz swoje uwagi Nie jestem osoba decyzyjną i nie mam zadnych mozliwosci aby to zmienic.
Co do faktycznego zuzycia energii dla cwu to nie ma nikogo na swiecie który by podał dokladne przyszłe zuzycie cwu aby okreslic koszty. Wliczam nawet w to jasnowidzów i Ciebie, przyszłe zuzycie cwu mozna jedynie tylko i wyłacznie prognozowac. Mam w kilku domów klientów zainstalowane liczniki na cwu. Cóz sie okazuje, nie ma stałego miesiecznego zuzycia. Co mesiac i co rok to inne, oczywiscie zakres zmian nie jest duzy ale jest. Jaki jest sposób na podanie dokladniej wartosci zuzycia w nowym domu?, skoro to zuzycie jest rózne od poprzedniego ,ieszkania/domu? Znasz dokladny sposob to podaj, ale musi byc to sposób na kazdy przypadek, uniwersalny. Skoro mowa o danych faktycznych to od kiedy prognozowanie zuzycia cw w nowym domu jest daną faktyczną?
Nie musisz wspołczuc moim klientom, wielu którzy mieli opmiarowanie potwierdziło zuzycie zgodne z obliczeniami o roznicy do 10%. Daleko nie trzeba szukac R&K ogrzewa czystym prądem i ma to opomiarowane i zapisywane dokladnie. O ile sie nie myle nie było sezonu aby ta róznica bya wieksza od 10%. Gdyby sezony grzewcze były takie same to ta roznica byłyby jeszcze mniejsza, ale nie są i nigdy nie bedą. Zapytaj go na forum bo czasem sie tu odzywa czy trzeba mu wspołczuc z powodu moich niedokladnych obliczen. Podaj jego odpowiedz, jestem jej bardzo ciekaw. Tych ktorzy bypotwierrdzili dokladnos obliczen byłoby wiecej ale nie kazdy ma sobie zylke metrologa i statystyka. Wracajac do zuzycia cwu to okreslam kliento tylko zakres prognozowanego zuzycia, tak jest uczciwie bo zdolnosci jasnowidzenia nie mam, a zakres wynika z norm i zuzyc innych.. Czy trzeba takiego podejscia klientom wspolczuc? jak ma sie w sobie na tyle złej woli i niezrozumienia tematu to i owszem.

SzymonKc
15-04-2022, 22:19
Gwoli ścisłości - InstalSystem liczy przepływy powietrza między pomieszczeniami i uwzględnia różnicę temperatury (między powietrzem wpadającym z innego pomieszczenia a projektowaną temperaturą w danym pomieszczeniu) w obciążeniu cieplnym danego pomieszczenia.
Np. obciążenie wentylacyjne łazienki z wywiewem i oknem jest adekwatne do ilości powietrza zaciąganego do niej z korytarza (przy projektowych różnicach temperatury, np. 4*C) oraz infiltracji przez okno (przy różnicy temperatury np. 44*C). Policzy również dodatkową infiltrację spowodowana np. niezrównoważeniem nawiewów i wywiewów przy wentylacji mechanicznej (i wpływ tego na OZC).

Kupiłem kiedyś roczną licencję na Audytora i stwierdziłem, że dość słabo wypada przy Instalsofcie, ale OZC jeszcze ujdzie. Natomiast przy projektowaniu CO Audytora nie da się nawet siłą zmusić do poprawnych obliczeń. Instalsoft daje pełną kontrolę nad konfigurowaniem i modyfikowaniem wszelkich parametrów wejściowych i nie stara się być mądrzejszy od projektanta. Zresztą nie znam dobrego projektanta instalacji, który używa Audytora.